X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • tmaciak
    Uzależniony
    • 2006
    • 610

    #76
    Zamieszczone przez dr11
    Nalezy wtedy stosowac manualna kompensacje (na minus, jesli dobrze pamietam).
    A w przypadku oryginalnych alternatywnych matówek ustawiamy odpowiedni CF, aby aparat automatycznie dokonał kompensacji. Zresztą Katz Eye też to zaleca (i podaje zmierzone wartości kompensacji):

    The Katz Eye™ focusing screen for the Canon 40D has little to no effect on light metering in Evaluative or Center Weighted metering modes. Partial and Spot metering modes are somewhat more affected, depending on conditions. We recommend use of the Ef-A selection in the camera’s focusing screen type custom function for most accurate results.
    Pozdrawiam, Tomek
    Canon S-120PC II

    Komentarz

    • nikonman

      #77
      No to super. Jak z rakietą odpal i zapomnij . Czyli do każdej matówki podają jaką ustawić kompensację na stałe i trzeba ja zapisać jako swój CF. Czy 40d ma jakąś opcję i sam dokona kompensacji. Sory za pytania ,ale mam 40-stę od kilku godzin Już mi się spodobał . I jakoś nie tęsknię za nikonami których używałem przez 20 lat
      Ciekawe czy grupa ,która sie zbierała na grupowe zamówienie matówek już je zrealizowała.
      Jeżeli nie ,to jestem chętny.

      Komentarz

      • tmaciak
        Uzależniony
        • 2006
        • 610

        #78
        Zamieszczone przez nikonman
        No to super. Jak z rakietą odpal i zapomnij . Czyli do każdej matówki podają jaką ustawić kompensację na stałe i trzeba ja zapisać jako swój CF.
        No niestety aż tak dobrze nie ma. Ten CF ma predefiniowane typy matówek Canona a nie wartość korekty ekspozycji.

        IV-5: Focusing Screen
        0: Ef-A
        1: Ef-D
        2: Ef-S

        Katz Eye podaje przetestowane korekty ekspozycji dla szkieł różnej jasności, poczytaj na ich stronie dokładnie.
        Pozdrawiam, Tomek
        Canon S-120PC II

        Komentarz

        • nikonman

          #79
          Dokładnie to mógłbym poczytać gdyby mój angielski miał 2 nogi a nie 1.
          Jak zrozumiałem dla różnych obiektywów należy kompensacje ustawić indywidualnie ?
          A co z manualami gdy pracujemy na przysłonie roboczej ?

          Komentarz

          • tmaciak
            Uzależniony
            • 2006
            • 610

            #80
            Zamieszczone przez nikonman
            Dokładnie to mógłbym poczytać gdyby mój angielski miał 2 nogi a nie 1.
            Jak zrozumiałem dla różnych obiektywów należy kompensacje ustawić indywidualnie ?
            A co z manualami gdy pracujemy na przysłonie roboczej ?
            Takie bardzo hasłowe tłumaczenie. "Nie jest wymagana" oznacza "mieści się w fabrycznej tolerancji".

            * Evaluative Metering Mode: Our testing showed evaluative mode to be within factory tolerance for all lenses having a maximum aperture of f4.5 or larger (lower f number). AF lenses with a maximum aperture of f5.6 or slower (higher f number) will overexpose slightly. With an f5.6 AF lens, we recommend an exposure compensation of -2/3EV. Manual (non-CPU) lenses with a maximum aperture of f5.6 or slower (higher f number) will underexpose slightly. With an f5.6 non-CPU lens, we recommend an exposure compensation of +2/3EV.
            Matrycowy:
            Dla szkieł jaśniejszych niż f/4.5 korekta ekspozycji nie jest wymagana. Dla szkieł AF ciemniejszych niż f/5.6 korekta ekspozycji -2/3EV. Dla szkieł manualnych ciemniejszych niż f/5.6 korekta ekspozycji +2/3EV.

            * Center Weighted Average (CWA) Metering Mode: Our testing showed CWA metering mode to be within factory tolerance for all lenses having a maximum aperture of f4.5 or larger (lower f number). Lenses with a maximum aperture of f5.6 or slower (higher f number) will underexpose very slightly. With an f5.6 lens, we recommend an exposure compensation of +1/3EV.
            Centralnie ważony:
            Dla szkieł jaśniejszych niż f/4.5 korekta ekspozycji nie jest wymagana. Dla szkieł ciemniejszych niż f/5.6 korekta ekspozycji +1/3EV.

            * Partial Metering Mode: Our testing showed partial metering mode to be within factory tolerance for all lenses having a maximum aperture of f2.0 or larger (lower f number). Lenses having a maximum aperture smaller than f2.0 (lager f number) will show a shift toward increased exposure. The shift will be greater for lenses with smaller maximum apertures. When using partial metering mode, it is advisable to first take a test shot, check the histogram, and adjust exposure compensation as required. Starting points for exposure compensation are as follows: f2.8 lens: -1/3EV, f4.0 lens: -2/3EV, f5.6 lens: -1EV.
            Skupiony:
            Dla szkieł jaśniejszych niż f/2.0 korekta ekspozycji nie jest wymagana. Dla szkieł ciemniejszych niż f/2.0 wymagana jest korekta ekspozycji którą należy ocenić np. za pomocą histogramu, ze względu na skłonności do prześwietleń. Punktami wyjścia do określenia korekty mogą być, dla obiektywów:
            f2.8: -1/3EV,
            f4.0: -2/3EV,
            f5.6: -1EV.

            * Spot Metering Mode: Our testing showed spot metering mode to be within factory tolerance for all lenses having a maximum aperture of f2.0 or larger (lower f number). Lenses having a maximum aperture smaller than f2.0 (lager f number) will show a significant shift toward increased exposure, with the shift increasing for lenses with smaller maximum apertures. Spot metering mode is not recommended when using a split prism focusing screen except with very fast prime lenses. However, if spot mode must be used, it is strongly advised to first take a test shot, check the histogram, and adjust exposure compensation as required.
            Punktowy:
            Dla szkieł jaśniejszych niż f/2.0 korekta ekspozycji nie jest wymagana. Dla szkieł ciemniejszych niż f/2.0 zauważalna jest znacząca skłonność do prześwietleń, zwiększająca się w miarę zmniejszania jasności szkła. Potrzebną korektę ekspozycji należy ocenić za pomocą histogramu. Pomiar punktowy nie jest zalecany w przypadku wykorzystania bardzo jasnych obiektywów stałoogniskowych.
            Pozdrawiam, Tomek
            Canon S-120PC II

            Komentarz

            • nikonman

              #81
              Bardzo Dziękuję Tomku. Ja doczytałem na ich stronie o skupionym. Myślałem ,że przy mojej stałce 400 mm 5,6 ustawię -1/ev i po sprawie a ma tu jeszcze znaczenie tryb pomiaru.
              Dalej jednak się zastanawiam co w przypadku gdy założę manual np. gwintową mamiye 55mm f 1,4 i będę pracował na różnych przysłonach.
              Rozumiem ,że da wyższych przysłon niż
              f2 przy punktowym i ważonym
              f4,5 przy ważonym
              f5,6 przy matrycowym
              Każdorazowo muszę ustawić kompensację dla przysłony roboczej 2 , 4 , 5,6 , 8 itd. Jest troszkę zabawy

              Komentarz

              • tmaciak
                Uzależniony
                • 2006
                • 610

                #82
                Zamieszczone przez nikonman
                Dalej jednak się zastanawiam co w przypadku gdy założę manual np. gwintową mamiye 55mm f 1,4 i będę pracował na różnych przysłonach.
                Rozumiem ,że da wyższych przysłon niż
                f2 przy punktowym i ważonym
                f4,5 przy ważonym
                f5,6 przy matrycowym
                Każdorazowo muszę ustawić kompensację dla przysłony roboczej 2 , 4 , 5,6 , 8 itd. Jest troszkę zabawy
                Teoretycznie, na stronie Katz Eye odnoszą się do jasności szkła jako takiego, a nie konkretnej przysłony, ale zapewne jak to w życiu, trzeba samemu to przetestować i się przekonać

                BTW W trybach C1-C3 z tego co pamiętam, pamiętana jest korekta ekspozycji, więc można nimi sobie ułatwić życie przy ustawianiu korekty.
                Pozdrawiam, Tomek
                Canon S-120PC II

                Komentarz

                • nikonman

                  #83
                  Nie tylko teoretycznie. Firma katz eye pisze o obiektywach z automatycznym domknięciem przysłony. W przypadku wykonywania zdjęcia w trybie manual obiektywem całkowicie manualnym każda przysłona to tak jakby inny obiektyw

                  Komentarz

                  • Sober
                    Uzależniony
                    • 2008
                    • 513

                    #84
                    Pytałem już w innym wątku, ale może jeszcze tutaj zadam pytanie Mianowicie czy używał ktoś z Was matówki EF-S do 40D? Interesują mnie opinie, najchętniej na szkle 2,8, bo takie posiadam.

                    Przeglądałem zachodnie portale i opinie są mieszane - jedni są zachwyceni i się tylko zastanawiają czemu nie dają tej matówki seryjnie, a inni piszą że robi się ciemno w wizjerze a różnica w ostrości niewielka.

                    PS: Pewnie i tak sobie kupię z ciekawości i sam sprawdzę ;-)

                    Komentarz

                    • Sober
                      Uzależniony
                      • 2008
                      • 513

                      #85
                      Ok, matóweczka EF-S już założona do 40D. Korzystam ze szkła 2,8 - same plusy. Dużo łatwiej ocenić głębie ostrości i wreszcie można się bawić w ręczne wyostrzanie. Jasność bez zmian.

                      Komentarz

                      • endrju
                        Początki nałogu
                        • 2008
                        • 275

                        #86
                        Czy zamówienie zostało już zrealizowane, czy nadal można się dopisać?
                        C 5D + C 40D + S 8/3.5+ T 28-75/2.8 + C 50/1.4 + C 85/1.8 + Helios 58/2 + Tair 11-A 135/2.8
                        &
                        C 430 EX II + 2x4GB Ext III + 3x4GB Ultra II + dużo chęci + mało czasu... ;-)

                        :: Galeria zdjęć :: Prognoza pogody

                        Komentarz

                        • bartolomic
                          Bywalec
                          • 2005
                          • 164

                          #87
                          Kurcze, trochę zapomniałem ostatnio o bożym świecie... mnóstwo pracy, wesele, po drodze ILA:P... ale powracam już do świata żywych. Jutro zamawiam matówki. Mam na liście niżej wymienione osoby. Przyjmuję zamówienia do dziś do 24. Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu będą:smile:

                          Marek69
                          Vitez
                          bartolomic
                          endrju
                          40D, 70-200 /f4; 17-40 /f4; 4GB pqi x100; 580EX; LowePro: Orion Trekker II - powoli ale jednak - marzenia sie spełniają!!

                          Komentarz

                          • endrju
                            Początki nałogu
                            • 2008
                            • 275

                            #88
                            Chodzi oczywiście (wybaczcie, mało spałem ) o matóweczkę z podziałem (jak na poprzenich stronach wątku) - racja?

                            Mam nadzieję, że niczego nie spieprzę przy wymianie.
                            C 5D + C 40D + S 8/3.5+ T 28-75/2.8 + C 50/1.4 + C 85/1.8 + Helios 58/2 + Tair 11-A 135/2.8
                            &
                            C 430 EX II + 2x4GB Ext III + 3x4GB Ultra II + dużo chęci + mało czasu... ;-)

                            :: Galeria zdjęć :: Prognoza pogody

                            Komentarz

                            • bartolomic
                              Bywalec
                              • 2005
                              • 164

                              #89
                              tak, nie pomyliłeś się.

                              na liście jest jeszcze dobert jakoś mi umknęło
                              40D, 70-200 /f4; 17-40 /f4; 4GB pqi x100; 580EX; LowePro: Orion Trekker II - powoli ale jednak - marzenia sie spełniają!!

                              Komentarz

                              • bs300f
                                Coś już napisał
                                • 2006
                                • 68

                                #90
                                O ile to jeszcze możliwe to ja chciałbym sie jeszcze dopisać do listy - dzięki

                                Komentarz

                                Pracuję...