X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • kevinbray
    Dopiero zaczyna
    • 2011
    • 23

    #1

    problem z kolorem

    Witam, ostatnio chcialem przerobic fotki na czarnobiale i niewiem czemu na moim monitorze dell u2711 skalibrowanym za pomoca i1 Display Pro wszystko wyglada super a po zapisaniu do jpeg i obejrzeniu na laptopie jest masakra,kolor ktory powinien byc czarnobialy jest wyblakly i do tego wchodzi w czerwien.
    Roznica miedzy moim monitorem a laptopem jest ogromna.Pracuje w przestrzeni srgb wiec wszystko powinno byc ok ale nie jest.Mam przykladowa fote ktora przerobilem na czarnobiala i fote z neta czarnobiala, ktora wlasnie wyglada kolorystycznie podobnie na monitorze.

    oto zdjecie przerobione na czarnobiale


    A oto zdjecie gdzie kolory powinny wygladac bo wygladaja tak na moim monitorze


    Prosze o pomoc!!!
  • Bangi
    Moderator
    • 2010
    • 5117

    #2
    Zdjęcia są OK.
    Wg mnie, jeżeli nie namieszales z profilami kolorów to wytłumaczeniem sytuacji jest marność matrycy lapka.
    Obejrzyj te fotki jeszcze na innym sprzęcie niż laptop.
    SAMOLOTY CB
    SAMOLOTY lotnictwo.net
    SAMOLOTY OBRÓBKA Tutorial

    Komentarz

    • voriax
      Bywalec
      • 2008
      • 132

      #3
      @kevinbray:
      Nie będę Ci mieszał za bardzo bo specem nie jestem ale oczy mam,
      ALE pierwsza fota w stosunku do drugiej wpada w lekką "czerwień" i masz tu rację.

      Pozdrawiam!
      Voriax.

      Komentarz

      • Bangi
        Moderator
        • 2010
        • 5117

        #4
        Kurcze, oglądam te foty, na dwóch monitorach, co prawda nieskalibrowane, takie zwykłe, ale też nie jakieś badziewne , do tego na samrtfonie i nic mi w czeriweń nie wpada
        SAMOLOTY CB
        SAMOLOTY lotnictwo.net
        SAMOLOTY OBRÓBKA Tutorial

        Komentarz

        • Juriko
          Początki nałogu
          • 2007
          • 485

          #5
          Zamieszczone przez Bangi
          Kurcze, oglądam te foty, na dwóch monitorach, co prawda nieskalibrowane, takie zwykłe, ale też nie jakieś badziewne , do tego na samrtfonie i nic mi w czerwień nie wpada
          Fakt, zresztą próbnik z PS potwierdza, że nic nie wpada w zafarby przy pierwszym zdjęciu, drugie z lekkim niedoborem niebieskiego, inaczej z zwiększonym poziomem R-G.

          Komentarz

          • dziobolek
            Pełne uzależnienie
            • 2008
            • 2634

            #6
            U mnie też wsio OK. Żadnych zafarbów nie odnotowano

            Pozdrówka!
            "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
            Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

            50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
            tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

            Komentarz

            • Bangi
              Moderator
              • 2010
              • 5117

              #7
              W takim razie jestem zdania, że problem leży po stronie matrycy laptopa. Nieraz widziałem jak fotki normalnie wyglądajace na monitorze mojego PC, na laptopie wyglądały fatalnie.
              SAMOLOTY CB
              SAMOLOTY lotnictwo.net
              SAMOLOTY OBRÓBKA Tutorial

              Komentarz

              • Tom01
                Pełne uzależnienie
                • 2007
                • 2600

                #8
                Zamieszczone przez Bangi
                co prawda nieskalibrowane, takie zwykłe
                Tu jest sedno problemu.

                Zamieszczone przez Bangi
                ale też nie jakieś badziewne
                Nie?

                Zamieszczone przez Bangi
                Zdjęcia są OK.
                Jedno jest delikatnie czerwonkawe, drugie całkiem zielone. Nie wiem czy taki był zamysł.

                PS. Pierwsze zdjęcie jest 8-bitową szarością a załączony ma profil sRGB. Proponuję zapisać go jako RGB, inaczej wyświetlanie może być dziwne. Stąd może się brać wrażenie wpadania w czerwonkawy zafarb.
                Ostatnio edytowany przez Tom01; 9315. Powód: Automerged Doublepost
                Masz problem z kolorem, wal śmiało!
                e-mail: [email protected]

                Komentarz

                • Bangi
                  Moderator
                  • 2010
                  • 5117

                  #9
                  Ja rozumiem, że osoby, ktore na co dzien zajmują się fotorgrafią i wydrukami profesjonalnie maja skalibrowane sprzęty, ale większość "laików", w tym ja , nie ma skalibrowanego sprzętowo monitora (IMHO), jednakże nie zmienia to faktu, że dotychczas nikt nie zwócił mi uwagi, na jakieś problemy z zafarbami, itp. historiami dotyczącymi fotek, które publikuję w różnych miejscach, czasami ktoś ewentulenie sugerował coś odnośnie jasności, więc stąd moja taka a nie inna ocena sytuacji.
                  Być może nie rozumiem tych kwestii do końca, ale wydaje mi się, że tym bardziej twórczość, która powstała na prawidłowo saklibrowanym sprzęcie (tak zakładam odnosząc się do sedna temtu) nie powinna na nieskalibrownych sprzetach laików dawać zły obraz...
                  SAMOLOTY CB
                  SAMOLOTY lotnictwo.net
                  SAMOLOTY OBRÓBKA Tutorial

                  Komentarz

                  • specowaty
                    • 2012
                    • 1

                    #10
                    NEC PA231W plu i1display pro problem

                    Witam serdecznie,

                    Dolacze sie do watku. Mam taki problem, wczoraj zakupilem kalibrator i1 display pro i skalibrowalem nim monitor nec pa231w. Po kalibracji moglem sprawdzic jak wygladal obraz przed i po, i nie widze zadnej roznicy. Krzywe gamma(jesli dobrze pisze) ida prawie w jednej lini. Kalibrowalem w slabym swietle , nie wiem czy to przez to.

                    Drugi problem gdy obrabialem zdjecia w lightroomie. Zlozylem nowego kompa i obrobke zaczalem robic po kalibracji.

                    1.Obrobione zdjecia gdy zapisze do profilu laba wyglada prawie identycznie jak na monitorze tylko miniaturka jest przeswietlona na innym kompie tez jest dobrze.

                    2. Gdy obrobione zdjecia zapisze do profilu monitora zdjecie jest przejarane na innym monitorze ale wyglada dobrze na NEC-u.

                    3. Gdy zapisze fote do sRGB to miniatura zdjecia jest dobra ale zdjecie po otwarciu jest za ciemne na Necu jak i drugim monitorze.

                    Czy moglby mi ktos wytlumaczyc czy zrobilem cos zle?

                    Komentarz

                    • Tom01
                      Pełne uzależnienie
                      • 2007
                      • 2600

                      #11
                      Zamieszczone przez Bangi
                      Ja rozumiem, że osoby, ktore na co dzien zajmują się fotorgrafią i wydrukami profesjonalnie maja skalibrowane sprzęty, ale większość "laików", w tym ja , nie ma skalibrowanego sprzętowo monitora (IMHO), jednakże nie zmienia to faktu, że dotychczas nikt nie zwócił mi uwagi, na jakieś problemy z zafarbami,
                      Jeśli nie widzi Pan drugiego zdjęcia na zielono to ma Pan właśnie zwrócenie uwagi na zafarby.

                      PS. Skalibrowany sprzętowo? Jeśli ma Pan monitor kalibrowalny sprzętowo i nie jest on skalibrowany to grzech!
                      Masz problem z kolorem, wal śmiało!
                      e-mail: [email protected]

                      Komentarz

                      • ehri
                        Dopiero zaczyna
                        • 2011
                        • 37

                        #12
                        Zamieszczone przez specowaty
                        Witam serdecznie,

                        Dolacze sie do watku. Mam taki problem, wczoraj zakupilem kalibrator i1 display pro i skalibrowalem nim monitor nec pa231w. Po kalibracji moglem sprawdzic jak wygladal obraz przed i po, i nie widze zadnej roznicy. Krzywe gamma(jesli dobrze pisze) ida prawie w jednej lini. Kalibrowalem w slabym swietle , nie wiem czy to przez to.

                        Drugi problem gdy obrabialem zdjecia w lightroomie. Zlozylem nowego kompa i obrobke zaczalem robic po kalibracji.

                        1.Obrobione zdjecia gdy zapisze do profilu laba wyglada prawie identycznie jak na monitorze tylko miniaturka jest przeswietlona na innym kompie tez jest dobrze.

                        2. Gdy obrobione zdjecia zapisze do profilu monitora zdjecie jest przejarane na innym monitorze ale wyglada dobrze na NEC-u.

                        3. Gdy zapisze fote do sRGB to miniatura zdjecia jest dobra ale zdjecie po otwarciu jest za ciemne na Necu jak i drugim monitorze.

                        Czy moglby mi ktos wytlumaczyc czy zrobilem cos zle?

                        też się podłączam. Mam podobny problem i ten sam monitor. Skalibrowany sprzętowo od razu przy zakupie, dostałem profile 80cd, 100cd i 120cd.

                        gdy obrabiam czarno białe zdjęcia to na nec'u jest super, ale gdy oglądam zdjęcie na 2 laptopach i iphonie to nie jest juz tak fajnie, tzn. zdjecie jest przepalone (na necu jest ciemne bo taki był zamiar).

                        ustawiony mam profil 120cd
                        C50D + BG-E2N + S30/1.4 + C80/1.8 + S8/3.5 + C580EXII + 2x Quantuum 600Ws + Quantuum 300Ws

                        Komentarz

                        • kevinbray
                          Dopiero zaczyna
                          • 2011
                          • 23

                          #13
                          Ok,dzieki za pomoc,ogolnie zastanawia mnie jedna rzecz jeszcze.Przy kalibrowaniu monitora z i1display pro na poczatku ustawiam temperature ale dziwne jest to ze przy ustawieniach kolorow 100-100-100 lub 50-50-50 pokazuje teperature 6500,pozniej przy ustawieniu jasnosci dopiero wartosci sa rozne.Bardzo mnie to zastanawia bo roznica 50 rgb a 100 rgb to bardzo duza roznica kolorow a ja skad mam wiedziec ktora jest wlasciwa? jak mam dobrze skalibrowac monitor z i1display pro?

                          To moja paleta kolorow po kalibracji

                          Ostatnio edytowany przez kevinbray; 40743.

                          Komentarz

                          • Tom01
                            Pełne uzależnienie
                            • 2007
                            • 2600

                            #14
                            Zamieszczone przez kevinbray
                            Przy kalibrowaniu monitora z i1display pro na poczatku ustawiam temperature ale dziwne jest to ze przy ustawieniach kolorow 100-100-100 lub 50-50-50
                            Regulatory RGB muszą być ustawiane tak, aby jeden zawsze wynosił 100%.

                            Zamieszczone przez kevinbray
                            pokazuje teperature 6500,pozniej przy ustawieniu jasnosci dopiero wartosci sa rozne.
                            To normalnie. Mało który monitor ma stabilną temperaturę barwową w funkcji jaskrawości.
                            Masz problem z kolorem, wal śmiało!
                            e-mail: [email protected]

                            Komentarz

                            • kevinbray
                              Dopiero zaczyna
                              • 2011
                              • 23

                              #15
                              [QUOTE=Tom01;1082111]Regulatory RGB muszą być ustawiane tak, aby jeden zawsze wynosił 100%.

                              A dlaczego jeden z kolorow powinien byc ustawiony na 100%?
                              jezeli ustawie R na 100% to G bedzie np 99% a B 96%.Czy takie ustawienie jest ok wtedy jezeli pokazuje mi temp barwowa 6500K.

                              Komentarz

                              Pracuję...