X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • robhary
    Bywalec
    • 2012
    • 130

    #1

    Jaki pomiar światła na sali ......

    Jaki pomiar światła wybieracie przy wykonywaniu zdjęć lampą błyskowa na sali , oraz jak radzicie sobie z balansem bieli , stosujecie szare karty ???
  • pawko
    Bywalec
    • 2008
    • 159

    #2
    Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

    Zamieszczone przez robhary
    Jaki pomiar światła wybieracie przy wykonywaniu zdjęć lampą błyskowa na sali , oraz jak radzicie sobie z balansem bieli , stosujecie szare karty ???
    co do pomiaru to używam tylko trybu manualnego na weselu i jeżeli lampa / lampy / to też w trybie z regulacją manualną .
    co do białej (szarej) kartki to wszystko robię w RAW - przy różnowkolorowych laserach, ledach itp. jednorazowy pomiar może nie dać dobrych rezultatów.

    pozdrawiam
    Paweł
    moje zdjęcia

    Komentarz

    • robhary
      Bywalec
      • 2012
      • 130

      #3
      Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

      Zamieszczone przez pawko
      co do pomiaru to używam tylko trybu manualnego na weselu i jeżeli lampa / lampy / to też w trybie z regulacją manualną .
      co do białej (szarej) kartki to wszystko robię w RAW - przy różnowkolorowych laserach, ledach itp. jednorazowy pomiar może nie dać dobrych rezultatów.

      pozdrawiam
      Paweł
      Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś , ale chodzi mi o wybór pomiaru światła jaki ustawiasz / ustawiacie w body ( pomiarem matrycowym , skupiony , centralnie ważonym ) który z tych pomiarów jest najwygodniejszy/najlepszym do zdjęć z lampą przy obróbce plików RAW

      Komentarz

      • octopusik
        Dopiero zaczyna
        • 2010
        • 39

        #4
        Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

        Matrycowy głównie, czasami punktowy jeśli chcę coś pokombinować ze światłami. WB na sztywno lampa/żarówa.
        dwie puszki, kilka stałych słoików, lampiszcza, jakieś baterie, kabelki ...

        Komentarz

        • pawko
          Bywalec
          • 2008
          • 159

          #5
          Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

          Zamieszczone przez robhary
          Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś , ale chodzi mi o wybór pomiaru światła jaki ustawiasz / ustawiacie w body ( pomiarem matrycowym , skupiony , centralnie ważonym ) który z tych pomiarów jest najwygodniejszy/najlepszym do zdjęć z lampą przy obróbce plików RAW
          doskonale zrozumiałem ;-)
          pytasz o najlepsze efekty: najlepsze efekty uzyskałem do tej pory tylko kiedy wszystko ustawiam ręcznie (sprawdzenie efektu na wyświetlaczu + histogram ) - uwierz mi , że czasami sale weselne i oświetlenie na nich jest
          bardzo wymagające pod względem wiedzy i sprzętu ....
          przerabiałem to już bardzo wiele razy : jak światło do kitu na sali to nawet 3 lub 4 lampkami się błyska , najlepsze efekty można uzyskać jak zespół/dj mają ciekawe oświetlenie dobrej jakości .....

          pozdrawiam
          Paweł
          moje zdjęcia

          Komentarz

          • salas
            Pełne uzależnienie
            • 2012
            • 3000

            #6
            Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

            Zamieszczone przez pawko
            doskonale zrozumiałem ;-)
            pytasz o najlepsze efekty: najlepsze efekty uzyskałem do tej pory tylko kiedy wszystko ustawiam ręcznie (sprawdzenie efektu na wyświetlaczu + histogram ) - uwierz mi , że czasami sale weselne i oświetlenie na nich jest
            bardzo wymagające pod względem wiedzy i sprzętu ....
            przerabiałem to już bardzo wiele razy : jak światło do kitu na sali to nawet 3 lub 4 lampkami się błyska , najlepsze efekty można uzyskać jak zespół/dj mają ciekawe oświetlenie dobrej jakości .....

            pozdrawiam
            Paweł
            odpisujesz drugi raz i nadal wygląda na to, że nie wiesz o co chodzi
            zapytam tak: CO MA PIERNIK DO WIATRAKA lol
            Pomiar światła go interesuje a nie to jak świecisz czym świecisz i jakie jest światło lol.
            Tryby pomiaru światła - Szeroki Kadr polecam
            SONY

            Komentarz

            • GalaktycznyMuczaczo
              Pełne uzależnienie
              • 2011
              • 1329

              #7
              Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

              ja mam cały czas ustawiony matrycowy, ale to co kolega piszę wyżej ma trochę sensu, gdyż pomiar światła jak dla mnie na ciemnej sali nie ma zbyt dużego znaczenia, sala to większy pokój z lampami od góry i tylko czasem muzykanci mają dodatkowe lampi, częściej kolorowe światełka jak całe lampy. I w momencie gdy tylko robi się ciemno, przygasają światła, pomiar tutaj zbyt dużo nie zrobi jeżeli jedziesz na manualu, co najwyżej pomoże ale nie załatwi sprawy, wiadomo że trzeba trzymać się czasu rzędu 1/125-1/200 (chyba ze focisz z hss) żeby zdjecia wyszły ostre, chociaz ta dolna granica przy tańcu jest słaba. I tak poprostu z każdym zdjęciem dostosowuje sobie ustawienia na manualu, kompensuje światło z lampy , podbijam albo obniżam iso i zdjęcia wychodzą, bez specjalnego mierzenia czegokolwiek.

              Szara karta , nie uzywam, kiedyś próbowałem ale później zauważyłem że różne elementy potrafią różnie wpłynąć na kolor naszego zdjęcia (inaczej odbite światło, np od ściany kolorowej czy drewnianej) więc znowu zabawa z kartą itd, wiec jakos niespecjalnie, na sali jest zazwyaczaj ktoś kto ma kołnierzyk albo białą sukienkę więc jest skąd pobrać info o bieli dla RAW'a
              Masz pytania, nie chcesz zaśmiecać forum, pisz na priv chętnie ci pomogę.

              Komentarz

              • robhary
                Bywalec
                • 2012
                • 130

                #8
                Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

                Zamieszczone przez GalaktycznyMuczaczo
                ja mam cały czas ustawiony matrycowy, ale to co kolega piszę wyżej ma trochę sensu, gdyż pomiar światła jak dla mnie na ciemnej sali nie ma zbyt dużego znaczenia, sala to większy pokój z lampami od góry i tylko czasem muzykanci mają dodatkowe lampi, częściej kolorowe światełka jak całe lampy. I w momencie gdy tylko robi się ciemno, przygasają światła, pomiar tutaj zbyt dużo nie zrobi jeżeli jedziesz na manualu, co najwyżej pomoże ale nie załatwi sprawy, wiadomo że trzeba trzymać się czasu rzędu 1/125-1/200 (chyba ze focisz z hss) żeby zdjecia wyszły ostre, chociaz ta dolna granica przy tańcu jest słaba. I tak poprostu z każdym zdjęciem dostosowuje sobie ustawienia na manualu, kompensuje światło z lampy , podbijam albo obniżam iso i zdjęcia wychodzą, bez specjalnego mierzenia czegokolwiek.



                Szara karta , nie uzywam, kiedyś próbowałem ale później zauważyłem że różne elementy potrafią różnie wpłynąć na kolor naszego zdjęcia (inaczej odbite światło, np od ściany kolorowej czy drewnianej) więc znowu zabawa z kartą itd, wiec jakos niespecjalnie, na sali jest zazwyaczaj ktoś kto ma kołnierzyk albo białą sukienkę więc jest skąd pobrać info o bieli dla RAW'a
                Dzięki za wyjaśnienie zagadnienia ( GalaktycznyMuczaczo i pawko ) . Wyciągnąłem wnioski i zastosuje się do waszego doświadczenia .

                Komentarz

                • kalatos
                  Coś już napisał
                  • 2014
                  • 76

                  #9
                  Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

                  Matrycowy.
                  kalfilm.pl - Fotografia okolicznościowa

                  Fotografując staraj się pokazać to czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył... - Robert Bresson

                  Komentarz

                  • pawko
                    Bywalec
                    • 2008
                    • 159

                    #10
                    Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

                    Zamieszczone przez robhary
                    Dzięki za wyjaśnienie zagadnienia ( GalaktycznyMuczaczo i pawko ) . Wyciągnąłem wnioski i zastosuje się do waszego doświadczenia .
                    jedyna sytuacja, kiedy muszę użyć lampy w trybie automatyki to ta, kiedy mam lampę na kablu OC-e3 i używam jej w błysku bezpośrednim - używam wtedy pomiaru matrycowego i automatyki ett-l.

                    pozdrawiam
                    Paweł
                    moje zdjęcia

                    Komentarz

                    • Paul80
                      Początki nałogu
                      • 2008
                      • 257

                      #11
                      Odp: Jaki pomiar światła na sali ......

                      Zamieszczone przez robhary
                      Jaki pomiar światła wybieracie przy wykonywaniu zdjęć lampą błyskowa na sali , oraz jak radzicie sobie z balansem bieli , stosujecie szare karty ???
                      Nie ma znaczenia matrycowy czy CW, bo i tak to wszystko jest w manualu, da Ci powtarzalność naświetlenia. Co do WB, to ma być ładnie, chyba że pytasz o piękne pomarańczowe tło a czasami zielonkawe.



                      Ps. A ja zapytam kolegów z Canonami, jak Wam się sprawuje pomiar matrycowy, czy wybraliście go dlatego, że nie trzeba blokować ekspozycji?
                      Ostatnio edytowany przez Paul80; 14478.

                      Komentarz

                      Pracuję...