X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • robertskc7
    Pełne uzależnienie
    • 2010
    • 1485

    #16
    Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

    Zamieszczone przez Leon007
    To było tak dawno, że musiałem przekopać co nieco canon-board'a.

    To jest dyskusja z kolegą czornyj sprzed 10 laty. Niestety, już dawno go tu nie widziałem.

    Polecił mi wtedy świetlówki marki Philips Graphica Pro. Kupiłem sobie 200%, to znaczy do lampy + zapas i od tamtej pory nie interesowałem się tematem. Pamiętam, że najkorzystniej było w jakimś akwarystycznym sklepie, bo oni też potrzebują dobrego światła dla swoich rybek.

    Zapuściłem proste zapytanie w sieć i dostałem tylko taki link z czymś podobnym


    Oprócz tego kupiłem wtedy, właśnie od czornyj, lampę na biurko marki COLOR CONFIDENCE GRAFILITE - też na świetlówki, ale widzę że technika poszła do przodu i teraz ta firma (tzn. Grafilite) ma coś takiego
    https://fotoforma.pl/lampa-led-color...ce-grafilite-2.
    Tej lampki nie używam, dałem ją córce, która maluje i też potrzebuje dobrego światła.

    Czornyj ma/miał swoją firmę w Krakowie, niedaleko Ciebie. Zajmował się usługami drukowania i sprzedażą sprzętu z tym związanego: monitory, te lampki itp.

    To tyle wskazówek. Świat pędzi do przodu i trzeba byłoby poguglać tym śladem.

    --- Kolejny post ---

    Sprawdziłem, kliknąłem w linkę pod starym postem czornyj'ego i działa! Skierowało mnie na jakiś fejsbuk, niestety nie mam tam kąta i musisz sam.
    Czornyj na FB aktywny cały czas. Wspiera a i fajne okazje sprzętowe często ma.
    www.robertzbiec.pl

    Komentarz

    • NorthPole
      Coś już napisał
      • 2012
      • 79

      #17
      Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

      Zamieszczone przez Bangi
      Daj linki do tych świetlówek.
      Na forum mva.pl jest cały dział dot. oświetlenia https://mva.pl/viewforum.php?f=47. Tam też czornyj jest aktywny.

      Komentarz

      • solti
        Pełne uzależnienie
        • 2005
        • 1090

        #18
        Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

        Zamieszczone przez Leon007
        To było tak dawno, że musiałem przekopać co nieco canon-board'a [...] bo oni też potrzebują dobrego światła dla swoich rybek.
        Jako były, wieloletni akwarysta, zwrócę tylko uwagę na trwałość takich świetlówek. Takie świetlówki mają świetną jakość, ale dość krótki żywot tzn., że niestety przez stosunkowo niedługi okres są w stanie świecić z parametrami fabrycznymi. Później niestety ich widmo się zmienia, co niestety na początku ciężko wyłapać gołym okiem. Natomiast rośliny, a przede wszystkim glony, akwaryjne doskonale rozpoznają. Jeśli w akwarium nie zmieniać świetlówek najrzadziej raz na rok, a najlepiej, co pół roku, to pojawi masakryczna inwazja glonów a same rośliny również zaczną tracić dobrą kondycję. W akwarystyce praktycznie nigdy nie wymienia się źródeł światła ze względu na przepalenie, tylko z uwagi na czas, które świetlówki przepracowały. Także podejrzewam, że jeśli te świetlówki masz od dawna, to świecą one już całkiem inaczej niż powinny i z poprawnym odwzorowaniem barw nie ma to już wiele wspólnego.
        Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
        galeria na forum Canon-board
        galeria na stronie lotnictwo.net.pl
        galeria.solti.pl

        Komentarz

        • Leon007
          Pełne uzależnienie
          • 2009
          • 2709

          #19
          Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

          Zamieszczone przez solti
          Tak że podejrzewam, że jeśli te świetlówki masz od dawna, to świecą one już całkiem inaczej niż powinny i z poprawnym odwzorowaniem barw nie ma to już wiele wspólnego.
          No i pozbawiłeś mnie dzieciństwa i niewinności.
          Dzięki za zwrócenie uwagi. Przyjrzę się, ale nie prowadzę studia poligraficznego, więc nie będę robił gwałtownych ruchów.

          --- Kolejny post ---

          Zamieszczone przez robertskc7
          Czornyj na FB aktywny cały czas. Wspiera a i fajne okazje sprzętowe często ma.
          Zamieszczone przez NorthPole
          Na forum mva.pl jest cały dział dot. oświetlenia https://mva.pl/viewforum.php?f=47. Tam też czornyj jest aktywny.
          Następne przesłanki, żeby zastanowić się nad uczestnictwem tu i teraz. Smutne, co nie?
          Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
          Ja
          Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
          Konfucjusz

          Komentarz

          • Kolekcjoner
            Obertroll
            • 2006
            • 18766

            #20
            Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

            Zamieszczone przez solti
            Jako były, wieloletni akwarysta, zwrócę tylko uwagę na trwałość takich świetlówek. Takie świetlówki mają świetną jakość, ale dość krótki żywot tzn., że niestety przez stosunkowo niedługi okres są w stanie świecić z parametrami fabrycznymi. Później niestety ich widmo się zmienia, co niestety na początku ciężko wyłapać gołym okiem. Natomiast rośliny, a przede wszystkim glony, akwaryjne doskonale rozpoznają. Jeśli w akwarium nie zmieniać świetlówek najrzadziej raz na rok, a najlepiej, co pół roku, to pojawi masakryczna inwazja glonów a same rośliny również zaczną tracić dobrą kondycję. W akwarystyce praktycznie nigdy nie wymienia się źródeł światła ze względu na przepalenie, tylko z uwagi na czas, które świetlówki przepracowały. Także podejrzewam, że jeśli te świetlówki masz od dawna, to świecą one już całkiem inaczej niż powinny i z poprawnym odwzorowaniem barw nie ma to już wiele wspólnego.
            Dlatego dla wrażliwców polecam światła galeryjne.
            "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
            Kapitan Wagner

            Komentarz

            • Bangi
              Moderator
              • 2010
              • 5117

              #21
              Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

              Teraz skojarzyłem te dyskusje. "Markę" "czornyj" znam, choć nie osobiście, ale wiele osób Go w różnych zakamarkach internetu poleca.
              SAMOLOTY CB
              SAMOLOTY lotnictwo.net
              SAMOLOTY OBRÓBKA Tutorial

              Komentarz

              • atsf
                Pełne uzależnienie
                • 2007
                • 4832

                #22
                Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                Tutaj są żarówki fotograficzne 5600K bez migotania:



                Sam mam w żyrandolu jedną parę LED-ów 5600K i jedną parę 3400K. Gdy potrzebuję robić zdjęcia w świetle dziennym, to sobie włączam te dzienne, a normalnie te ciepłe.
                Ostatnio edytowany przez atsf; 11382.
                EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

                Komentarz

                • Leon007
                  Pełne uzależnienie
                  • 2009
                  • 2709

                  #23
                  Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                  Zobacz na ich moc. To są żarówy to robienia zdjęć, też przydatne, ale mówiliśmy o zwykłym oświetleniu pomieszczenia.
                  Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                  Ja
                  Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                  Konfucjusz

                  Komentarz

                  • atsf
                    Pełne uzależnienie
                    • 2007
                    • 4832

                    #24
                    Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                    Po pierwsze primo, ta moc może być przesadzona, a po drugie, przy zbyt słabym świetle kolory też nie są prawidłowo rozróżniane. Ja mam LED-y typu kukurydza po 25W.
                    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

                    Komentarz

                    • Jacek_Z
                      Administrator
                      • 2005
                      • 2694

                      #25
                      Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                      Zamieszczone przez atsf
                      Tutaj są żarówki fotograficzne 5600K bez migotania:



                      Sam mam w żyrandolu jedną parę LED-ów 5600K i jedną parę 3400K. Gdy potrzebuję robić zdjęcia w świetle dziennym, to sobie włączam te dzienne, a normalnie te ciepłe.
                      Czytałeś parametry? Nie chodzi o temperaturę barwową, tylko o ciągłość widma. Tu jest słaba, tzn normalna, do filmu sie nada, do fotografii nie. Napisali 85+ nie podając nawet dokładnie jaka to z norm. A jest ich wiele.
                      Nie ulegajcie temu co pisze sprzedawca. Do fotografii, profesjonalne itd - na to łapią nieświadomych kupujących.
                      Ostatnio edytowany przez Jacek_Z; 4025.
                      Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

                      Komentarz

                      • atsf
                        Pełne uzależnienie
                        • 2007
                        • 4832

                        #26
                        Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                        Zamieszczone przez Jacek_Z
                        Czytałeś parametry? Nie chodzi o temperaturę barwową, tylko o ciągłość widma. Tu jest słaba, tzn normalna, do filmu sie nada, do fotografii nie. Napisali 85+ nie podając nawet dokładnie jaka to z norm. A jest ich wiele.
                        Nie ulegajcie temu co pisze sprzedawca. Do fotografii, profesjonalne itd - na to łapią nieświadomych kupujących.
                        W opisie towaru stoi napisane, że te żarówki nie mają efektu stroboskopowego, czyli są bez migotania.
                        EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

                        Komentarz

                        • Leon007
                          Pełne uzależnienie
                          • 2009
                          • 2709

                          #27
                          Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                          Nie chodzi o migotanie, ale o ciągłość widma - różne rzeczy.
                          Żeby w zakresie długości fali elektromagnetycznej od 380 do 750 nanometrów było jak najmniej przerw i braków poszczególnych długości. Oko (i mózg) wyrówna pewne niedoskonałości i światło wydaje się białe, ale bezmyślny materiał światłoczuły tego nie zrobi i na przykład pod pozornie ładnymi lampami ludzie mają zielono trupie twarze. Ważne przy ocenie wydruków lub ustawianiu sobie barw na obrazku. Marfot dał świetny przykład wcześniej.
                          Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                          Ja
                          Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                          Konfucjusz

                          Komentarz

                          • Kolekcjoner
                            Obertroll
                            • 2006
                            • 18766

                            #28
                            Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                            Te żarówki mają CRI w okolicach 85 - to jest śmiech na sali - ja mam w żyrandolu lepsze . To się IMHO do niczego związanego z foto czy filmem nie nadaje.
                            "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
                            Kapitan Wagner

                            Komentarz

                            • atsf
                              Pełne uzależnienie
                              • 2007
                              • 4832

                              #29
                              Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                              Zamieszczone przez Kolekcjoner
                              Te żarówki mają CRI w okolicach 85 - to jest śmiech na sali - ja mam w żyrandolu lepsze . To się IMHO do niczego związanego z foto czy filmem nie nadaje.
                              Parę lat temu na eBay kupiłem żarówki firmy Lie Tu (teraz nigdzie ich nie widzę). Mają Ra=90, 20W, 1750 lm, i nie mrugają, nawet żarówka, w której połowa diod już nie świeci, całkiem spoko oddaje kolory. Ale zdjęć nie mogę od kilku godzin wstawić, bo się coś znowu porobiło
                              EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

                              Komentarz

                              • Jacek_Z
                                Administrator
                                • 2005
                                • 2694

                                #30
                                Odp: O kolorach - jakie one naprawdę są.

                                Porobiło i trzeba będzie pocierpieć może kilka dni, bo głupi moment - dni wolne, święta.
                                Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

                                Komentarz

                                Pracuję...