X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • satriani
    Początki nałogu
    • 2004
    • 443

    #1

    Konkurencja dla RAW-a

    Co sądzicie na temat wprowadzania przez Adobe konkurencyjnego dla RAWA formatu DNG?

  • r--x

    #2
    Re: Konkurencja dla RAW-a

    Zamieszczone przez satriani
    Co sądzicie na temat wprowadzania przez Adobe konkurencyjnego dla RAWA formatu DNG?

    http://www.adobe.com/products/dng/main.html
    Myślę, że to świetny pomysł, po co nam jeden format jak można mieć dwa!
    Jakoś tam nie doczytałem może, ale chyba nic nie ma o tym, że jest lepszy od rawa,
    oprócz tego, że się ładniej nazywa?... Przynajmniej nic konkretnego...?

    Komentarz

    • satriani
      Początki nałogu
      • 2004
      • 443

      #3
      no i można konwertować rawa na ten format adoba

      Komentarz

      • Vitez
        zło konieczne
        • 2004
        • 19804

        #4
        Zamieszczone przez satriani
        no i można konwertować rawa na ten format adoba
        To moze raczej konkurencja dla TIFF a nie RAW?

        Komentarz

        • Tomasz Golinski
          Pełne uzależnienie
          • 2004
          • 8623

          #5
          Jeśli dobrze rozumiem, to ten DNG będzie przechowywał dane przed dokonaniem interpolacji, więc pewnie musi też trzymać informacje o rodzaju filtrów kolorowych na matrycy. Prawdopodobnie TIFF to potrafi, więc jest również konkurencją dla RAWów. Kwestia tylko softu, który by to rozumiał.
          30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
          Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy



          Komentarz

          • muflon
            Pełne uzależnienie
            • 2004
            • 6763

            #6
            Re: Konkurencja dla RAW-a

            Zamieszczone przez r--x
            Myślę, że to świetny pomysł, po co nam jeden format jak można mieć dwa!
            Jakoś tam nie doczytałem może, ale chyba nic nie ma o tym, że jest lepszy od rawa,
            oprócz tego, że się ładniej nazywa?... Przynajmniej nic konkretnego...?
            A chociażby to, że nowy format jest otwarty i nie trzeba go hackować, żeby napisać niezależny konwerter.
            Dla użytkowników systemów operacyjnych innych niż "jedyny słuszny" to często różnica między być albo nie być.
            (no, teraz pojawiło się Bibble )
            zdjęcia lotnicze - zdjęcia ogólnie - airshow-reviews.com

            Komentarz

            • Tomasz Golinski
              Pełne uzależnienie
              • 2004
              • 8623

              #7
              Co z tego, że otwarty? Gdyby Canon chciał, żeby jego aparaty zapisywały w formacie otwartym, to byłoby tak od dawna. Propozyjca Adobe to troche za mało. Gdyby zapowiedzieli, że nast. Photoshop będzie czytał tylko DNG, to myśle, że szybko pojawiłyby się updaty firmware
              30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
              Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy



              Komentarz

              • r--x

                #8
                Zamieszczone przez Tomasz Golinski
                Gdyby zapowiedzieli, że nast. Photoshop będzie czytał tylko DNG, to myśle, że szybko pojawiłyby się updaty firmware
                Coś kombinują, tylko co?!?

                Komentarz

                • Vitez
                  zło konieczne
                  • 2004
                  • 19804

                  #9
                  Zamieszczone przez r--x
                  Zamieszczone przez Tomasz Golinski
                  Gdyby zapowiedzieli, że nast. Photoshop będzie czytał tylko DNG, to myśle, że szybko pojawiłyby się updaty firmware
                  Coś kombinują, tylko co?!?
                  Byc moze Adobe wejdzie na rynek z wlasnymi aparatami cyfrowymi w tym dSLR

                  Komentarz

                  • maku
                    Uzależniony
                    • 2004
                    • 563

                    #10
                    No chyba ze tak.
                    W przeciwnym wypadku nie mogłaby to być żadna konkurencja tylko co najwyżej jakaś tam ewolucja
                    tyle tylko że dobiero na etapie obróbki zdjęcia już wykonanego w RAW-ie.
                    Więc nie sądzę żeby można było tu mówić o jakiejś konkurencji.
                    Nie sądzę też żeby Adobe zrezygnowało z obróbki RAW producentów sprzętu. Osobiście uważam że raczej
                    bendą to narzędzie udoskonalać.

                    Komentarz

                    Pracuję...