X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • SimOn!
    Początki nałogu
    • 2005
    • 371

    #46
    Zamieszczone przez ewa_olsztyn
    Akustyk! Warmii nie znasz - tu się mgła pojawia jak diabeł z pudełka, zupełnie wbrew zasadom. A gdy wszystkie warunki są spełnione, żeby była - świt wstaje przejrzysty jak brylant. Przewidzieć da się mgłę zwyczajną, ale takie mgły gęste jak mleko, snujące się zakrętasami nad wodami i między drzewami - pojawiają się nie wiadomo skąd, czasem nawet godzinę po wschodzie słońca i potrafią zniknąć zupełnie nagle. Mam takie trzy zdjęcia robione na 50mm na otwarte jezioro w ciągu 3 minut. Na pierwszym ledwie widać wyspę w takiej mgle, na trzecim po mgle nie ma śladu. A wszystko bez wiatru...
    Tych mgieł nawet na ICM nie przewidują...
    Bo to taka trochę inna mgła jest.

    Dla wystąpienia mgieł z wyparowania musi być spełniony następujący warunek - istnienie silnie nawilgoconego lub wodnego podłoża, cieplejszego od kilku do kilkunastu stopni od zalegającego nad tym podłożem powietrza.
    Mechanizm tworzenia się mgieł z wyparowania jest (w uproszczeniu) następujący:

    * znacznie chłodniejsze od podłoża powietrze ogrzewa się (oczywiście od podłoża),
    * w trakcie ogrzewania tego powietrza rośnie w nim gwałtownie niedosyt wilgotności,
    * wzrost niedosytu wilgotności prowadzi do gwałtownego wzrostu parowania z podłoża,
    * ciepłe i wzbogacone w parę wodną powietrze odrywa się od podłoża i unosi,
    * w trakcie unoszenia się tego powietrza zachodzi turbulentne mieszanie się z powietrzem otaczającym i temperatura "wymieszanego" powietrza spada,
    * w momencie, gdy temperatura wymieszanego powietrza spadnie poniżej temperatury jego punktu rosy, rozpoczynają się procesy kondensacji i tworzą się mgły lub zamglenia.

    (teks zaczerpnąłem ze strony Akademii Morskiej jest też dobry opis innych rodzajów mgieł.
    podpis...

    Komentarz

    • ewg
      Pełne uzależnienie
      • 2006
      • 1079

      #47
      Ja tam o mgle wiem tylko tyle, że zapowiada fantastyczną, wyżową pogodę.

      Komentarz

      • m_o_b_y
        Pełne uzależnienie
        • 2007
        • 1095

        #48
        Zamieszczone przez MacGyver
        Jak ważne są światło i przejrzystość powietrza w fotografii, zwłaszcza pejzażowej, tłumaczyć nikomu nie trzeba. Wyjazd w plener, przy kiepskich warunkach, to pieniądze wyrzucone w błoto i kupa nerwów więc jego planowanie zawsze warto oprzeć o prognozowaną, z możliwe najwyższą dozą prawdopodobieństwa, pogodę. Opieranie się o jedno źródło jest dość ryzykowne, prognozy nie zawsze się sprawdzają, dlatego też dobrze je zweryfikować.
        I tu pojawia się moje pytanie: z jakich prognoz korzystacie? Ja obecnie zaglądam przed każdym wyjazdem do:
        Prognoz numerycznych IMGW
        Meteorogramów dla gmin w Polsce
        Brakuje mi natomiast dobrego źródła prognoz długoterminowych, takich na 3 - 4 tygodnie, ktoś z Was zna może takie?

        Jak wiadomo, wszystkie prognozy pogody na okres dłuższy niż 3 dni są palcem na wodzie pisane.
        Nawet najszybsze współczesne komputery nie są w stanie poradzić sobie z modelowaniem pogody na dłuższy okres czasu.
        Prognozy pogody na okres 4 tygodni, to zwykłe wróżby warte tyle, co wieszczby starego górala na podstawie łamania w kościach.
        Polecam lekturę książek na temat teorii chaosu.
        Pozdrówka
        !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
        Zamieszczone przez michal_sokolowski
        ja bym pana Kreta z tv słuchał. dobrze mu z oczu patrzy....

        Nawet jak mu prognoza nie wyjdzie, to tak ujmująco się uśmiecha...
        Pozdrówka
        Ostatnio edytowany przez m_o_b_y; 11536. Powód: Automerged Doublepost
        m_o_b_y
        --------------------------------------------------------

        Komentarz

        • gwozdzt
          Pełne uzależnienie
          • 2005
          • 5780

          #49
          Zamieszczone przez zonk
          http://umold.meteo.pl/ to jest lekarstwo
          Jest Olsztyn i informacja o mgle :-)
          Model UM w wersji 4.5 został wyłączony. Prognoza z 7 października 2008 roku z godz 06 UTC jest ostatnią prognozą.

          teraz jest takie:


          tylko właśnie z mgłą coś przekombinowali...??:
          Pozdrowienia, Tomek

          Komentarz

          • Janusz Body
            Moderator
            • 2004
            • 5757

            #50
            Zamieszczone przez m_o_b_y
            Jak wiadomo, wszystkie prognozy pogody na okres dłuższy niż 3 dni są palcem na wodzie pisane.....
            Hmmmmm... rzekłbym niekoniecznie. Bardzo zależy od tego co usiłujemy przewidzieć. Niektóre zjawiska meteo są trudne do prognozowania inne łatwiejsze. Sporo prognoz średnioterminowych w odniesieniu do niektórych elementów pogody jest rewelacyjnie trafna. Zawodowo korzystam z prognoz 10 dniowych. Sprawdzalność bardzo duża.

            z ciekawych stron to:
            http://www.pogodynka.pl/radary.php - obraz radarowy opadów nad Polską.
            http://new.meteo.pl/ - podawane już new meteo
            http://meteo.icm.edu.pl/ - ogólna strona ICMu

            http://www.weatherpage.se/ - ciekawa, sporo zdjęć satelitarnych pozwalających samemu zobaczyć co się święci

            http://www.nhc.noaa.gov/satellite.shtml - jw.

            Janusz,
            Old enough to know better - but I do it anyway.

            Komentarz

            • janmar
              Pełne uzależnienie
              • 2006
              • 3468

              #51
              Zamieszczone przez Janusz Body
              Hmmmmm... rzekłbym niekoniecznie. Bardzo zależy od tego co usiłujemy przewidzieć. Niektóre zjawiska meteo są trudne do prognozowania inne łatwiejsze. Sporo prognoz średnioterminowych w odniesieniu do niektórych elementów pogody jest rewelacyjnie trafna. Zawodowo korzystam z prognoz 10 dniowych. Sprawdzalność bardzo duża.

              z ciekawych stron to:
              http://www.pogodynka.pl/radary.php - obraz radarowy opadów nad Polską.
              http://new.meteo.pl/ - podawane już new meteo
              http://meteo.icm.edu.pl/ - ogólna strona ICMu

              http://www.weatherpage.se/ - ciekawa, sporo zdjęć satelitarnych pozwalających samemu zobaczyć co się święci

              http://www.nhc.noaa.gov/satellite.shtml - jw.

              Jeśli człowiek chciałby zrozumiec co to jest i po co prognoza pogody to powinien " iść na morze".To jest przeszło 70 % globu i żywioł.[ Nie porównując
              się do zawodowców ] [przeplynąłem jeden ocean i wiele mórz] zrozumiałem czym są siły przyrody.Byłem pokorny ,ale widac nie do końca.Zdjęcia hihi robiłem...ale analogami ..tak, tak pewno pokażę..Ciężar odpowiedzialności jaki spoczywa na Januszu i jemu podobnych osobach myślę że pojmuję.Szanujmy takich ludzi bo inaczej zubożamy się przyjaciele moi z CB .
              Pozdrawiam

              Komentarz

              • Paenka
                Uzależniony
                • 2008
                • 727

                #52
                A czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak odczytywać tę prognozę numeryczną?

                Na tym przykładzie

                proszę wyjaśnijcie mi jak odczytywać ostatnie dwie rubryki odnośnie chmur. Będę wdzięczna.
                Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

                TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

                Komentarz

                • ArekLodzPl
                  Początki nałogu
                  • 2008
                  • 346

                  #53
                  Zamieszczone przez Paenka
                  A czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak odczytywać tę prognozę numeryczną?

                  Na tym przykładzie

                  proszę wyjaśnijcie mi jak odczytywać ostatnie dwie rubryki odnośnie chmur. Będę wdzięczna.
                  Widzę że korzystasz z moich ulubionych meteogramów. Drugi wykres przedstawia wysokość(zasięg) chmur, gdzie białe kropki to podstawa chmur, a czerwona ich wierzchołek, pomarańczowa kreska oznacza widzialność - wszystko w legendzie. Drugi wykres przedstawia procentowe pokrycie chmurami, gdzie ciemnoszare to chmury niskie(takie jak dzisiaj) jasnoszare to chmury średnie - najczęściej cumulusy, a białe to chmury pierzaste wysokie - cirrusy, niebieski kolor oznacza czyste niebo

                  Komentarz

                  • nagor
                    Uzależniony
                    • 2007
                    • 522

                    #54
                    nie tylko wy z nich korzystacie sa najlepsze i najbardziej sprawdzalne - kiedyś co do 15 min się sprawdzały teraz chyba błąd jest do godziny, ale i tak sa najlepsze.
                    Canon 1D MK III, 300D x2| BG-E1 | Tokina 12-24 | Canon: 24-70 | 28 | 50 | 85 | 75-300 | 420EX |
                    zamiennik RS-60E3 | EOS -> m42 | Revuenon 50 | MC 3M-5CA 8/500 | pierścionki | First Opticam PRO-6604G + inny badziewny trójnóg

                    www.nagor.prv.pl - FOTOblog.

                    Komentarz

                    • tdrul
                      Bywalec
                      • 2006
                      • 132

                      #55
                      Z tą sprawdzalnością na ICM'ie to coraz gorzej moim zdaniem. Ale może to ta rozchwiana nadmorska pogoda której nie da się dokładnie określić.
                      30D, C10-22, T17-50, C70-200, cokiny i inne fastpacki

                      Komentarz

                      • robgr85
                        Pełne uzależnienie
                        • 2007
                        • 1719

                        #56
                        Ja z prognoz ICM'u jestem w pełni zadowolony - jak na moje skromne potrzeby dokładność z którą się u nich spotykam w zupełności wystarcza.
                        Loty widokowe nad morzem - teraz mnie pochłaniają, 1Ds kurzy się na półce...

                        Komentarz

                        • dazz

                          #57
                          Kiedyś ICM podawał pogodę z dokładnością do godziny, niedawno wygasła im chyba licencja na model i obecnie posługują się nowym - niestety działającym zupełnie do d. Być może model wymaga czasu i danych żeby się skalibrował, mam nadzieję.

                          Komentarz

                          • Tomasz Golinski
                            Pełne uzależnienie
                            • 2004
                            • 8623

                            #58
                            Mi ICM zawsze wskazuje dokładnie coś innego, niż się wydarzy.

                            Zresztą, bywało, że i między modelami były istotne różnice, więc często któryś się sprawdzał ;-)
                            30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
                            Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy



                            Komentarz

                            • TomekS
                              Początki nałogu
                              • 2005
                              • 274

                              #59
                              Potwierdzam wasze obserwacje. ICM miało kiedyś zdecydowanie lepsze prognozy. Teraz się popsuły, albo pogoda stała się bardziej nieprzewidywalna...
                              5D MKII | EF 70-200 f4 L IS USM | EF 24-105 f4 L IS USM | EF 17-40 f4 L USM | EF 50 f1.8 |Speedlite 580 EX |
                              Zdjęcia -> http://smolarek.info

                              Komentarz

                              • MacGyver
                                Cenzor
                                • 2006
                                • 7043

                                #60
                                Potwierdzam i ja. Prognozy potrafią się u nich diametralnie zmienić w ciągu nocy i rano dowiadujemy się że zaplanowany plener nie ma sensu :-)
                                Z moich obserwacji wynika że najbardziej wiarygodne są obecnie prognozy http://www.accuweather.com. Niestety ich dokładność nie jest zbyt duża, dają odpowiedź na pytanie "czy warto planować focenie w następną sobotę" ale na wybór miejsca dzień przed wyjazdem są już zbyt ogólne.
                                Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

                                Komentarz

                                Pracuję...