X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • mungo
    Uzależniony
    • 2006
    • 535

    #16
    No wiem jak powstaje. Ale jak dla mnie to oddzielnie było obrabiane foto na okładkę i do środka. To na 100% nie jest kwestia papieru.


    Zaczątek portfolio: link

    Komentarz

    • Janusz Body
      Moderator
      • 2004
      • 5757

      #17
      Zamieszczone przez rolaj
      Wszystkie poważniejsze konkursy fotografii prasowej, z World Press Photo włącznie, nie stawiaja takiego wymogu. Konkurs Press'a, jak sie bolesnie dziś okazało, radzi sobie również z farmazonami.
      ......
      Masz rację. Choć mam mieszane uczucia co do jury.

      Janusz,
      Old enough to know better - but I do it anyway.

      Komentarz

      • rolaj
        Uzależniony
        • 2006
        • 584

        #18
        Zamieszczone przez Janusz Body
        Masz rację. Choć mam mieszane uczucia co do jury.
        Ja też.

        Komentarz

        • adamek
          Pełne uzależnienie
          • 2004
          • 2265

          #19
          Co do jpeg - rolaj już wyjaśnił kwestię. Nic dodać nic ująć.

          Co do samego zdjęcia... smutne.
          Znam Piotra osobiście, wiem, że on też miał na koncie publikacje min w national geographic, a zapewne przez agencje gazeta także w innnych miejscach.
          był szefem działu foto w gw w poznaniu...

          najgorsze jest to, że jego wina jest niezaprzeczalna.
          A ja ciągle nei rozumiem po co on to zrobił... wygrał już niejedną nagrodę za dużo lepsze zdjęcia przecież...
          Miłego dnia
          adam jastrzębowski
          cyfra i analog. obiektywy, statyw i monopod
          tu tu

          Komentarz

          • schabu
            Pełne uzależnienie
            • 2006
            • 1352

            #20
            a może jego wyjaśnienie jest prawdziwe - po prostu zapomniał, że tą fote kiedyś modyfikował i taką przesłał.
            Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?

            fotografia biznesowa

            Komentarz

            • caravaggio
              Bywalec
              • 2006
              • 121

              #21
              Zamieszczone przez Janusz Body
              Wystarczyło, żeby organizatorzy konkursu wymagali dostarczenia oryginału (RAWa) jak robi to większość "normalnych"
              Jesli chodzi o RAWy, to goraco zachecam do lektury ponizszego topicu:


              ;-)

              Komentarz

              • gwozdzt
                Pełne uzależnienie
                • 2005
                • 5780

                #22
                obróbka vs. fotomontaż

                Oto jeden z komentarzy:


                "...regulamin konkursu mówi wyraźnie:
                "Art. 10.
                Obróbka zdjęć przesłanych na konkurs może polegać jedynie na działaniach odpowiadających zabiegom stosowanym w ciemni fotograficznej, polegających na rozjaśnianiu, kontrastowaniu, redukcji koloru, wypalaniu. Wszelkie inne zmiany, a zwłaszcza fotomontaż są niedopuszczalne."


                Chciałbym przy tej okazji podjąć temat co jest jeszcze obróbką , a co juz fotomontażem?

                Oczywistym jest, że sklonowanie tych dwóch dachowych obsrańców było fotomontażem :-) ale jak patrzeć na przykład na prostowanie zbiegów perspektywicznych w architekturze? (przecież pod powiększalnikiem też sie to dało zrobić zmieniając kąt nachylenia papieru); co z kadrowaniem? (również normalna rzecz pod powiększalnikiem za pomocą maskownicy), itd...

                Czy można sformułować jakąś uniwersalną definicję rozgraniczającą dozwoloną obróbkę od niedozwolonego fotomontażu?
                Pozdrowienia, Tomek

                Komentarz

                • bebesky
                  Pełne uzależnienie
                  • 2006
                  • 1231

                  #23
                  Zamieszczone przez rolaj
                  Janusz B., na co dzień nikt do prasy nie robi rawów!
                  znam takich co robią

                  Komentarz

                  • pazurek
                    Pełne uzależnienie
                    • 2005
                    • 1294

                    #24
                    Zamieszczone przez bebesky
                    znam takich co robią
                    obydwu?
                    http://plfoto.com/4986/autor.html

                    Komentarz

                    • Janusz Body
                      Moderator
                      • 2004
                      • 5757

                      #25
                      Zamieszczone przez gwozdzt
                      ....

                      Chciałbym przy tej okazji podjąć temat co jest jeszcze obróbką , a co juz fotomontażem?....

                      Czy można sformułować jakąś uniwersalną definicję rozgraniczającą dozwoloną obróbkę od niedozwolonego fotomontażu?

                      Temat jest faktycznie bardzo ciekawy. Chyba na osobny wątek

                      Pytań jest łokropnie dużo bo 3/4 Photoshopa to techniki z ciemni rodem więc puryści mogą mieć kłopoty z udowadnianiem swych racji Co wolno a czego nie wolno - to chyba "temat rzeka" Kontrasty to wolno (w ciemni można było dobrać papier) a saturację i kolorki to już be? - tak jakby Velvii nie wolno było stosować . A maski? - przecież w ciemni też są łoj duuuuużo tych pytań.

                      Najlepiej robić heliogramy w pudełku od butów - nie ma dyskusji czy obrabiane

                      Janusz,
                      Old enough to know better - but I do it anyway.

                      Komentarz

                      • adamek
                        Pełne uzależnienie
                        • 2004
                        • 2265

                        #26
                        wozdzt: ja znalazłem kiedyś w jakimś regulaminie info, że zmiany mogą być wprowadzane tylko globalnie - czyli nawet bez rozjaśniania fragmentów zdjęcia, czy podostrzania tylko głowy itp

                        A co to jest fotomontaż? To chyba dodawanie elementów nie będących na zdjęciu. W tym wypadku nawet przesunięcie.

                        schabu: ja wyczytałem gdzieś, że tak zmieniona fota poszła w wyborczej...
                        Cóż. Piotr nawet jeśli zrobił to nieświadomie - powinien ponieść konsekwencje. Nawet oświadczenie dziennikarzy poznańskiej gw tak mówi.
                        Miłego dnia
                        adam jastrzębowski
                        cyfra i analog. obiektywy, statyw i monopod
                        tu tu

                        Komentarz

                        • bebesky
                          Pełne uzależnienie
                          • 2006
                          • 1231

                          #27
                          Zamieszczone przez pazurek
                          obydwu?
                          nawet gdyby był jeden - nie jest to nikt (no może )

                          Komentarz

                          • RNz
                            Uzależniony
                            • 2007
                            • 708

                            #28
                            Zamieszczone przez mungo
                            No wiem jak powstaje. Ale jak dla mnie to oddzielnie było obrabiane foto na okładkę i do środka. To na 100% nie jest kwestia papieru.
                            1. papieru
                            2. partii druku
                            3. maszyny
                            i pewnie wielu innych

                            Komentarz

                            • lukep
                              Początki nałogu
                              • 2006
                              • 387

                              #29
                              W!

                              Ja do GW daje i Rawy i JPGi. Pasuje??


                              Zdrowko

                              Komentarz

                              Pracuję...