X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Pennywiseman
    Dopiero zaczyna
    • 2010
    • 18

    #1

    Zdjęcia "pod ziemią"

    Siemano.

    Mam pewną rozkminkę. Mianowicie w przyszłym miesiącu będe robił zdjęcia w kopalni, zarówno na jak i pod powierzchnią i zastanawiam sie jak zabezpieczyć sprzęt przed pyłem węglowym którego pod ziemią nie brakuje;/ myślałem o Aquapack'u ale mój Canon 5D MARK II + 70-200 nie ma szans się zmieścić nie zaryzykuje fotografowania bez zabezpieczeń i tu moje pytanie. może ktos z szanownych kolegów ma jakies pomysły jak w domowych warunkach zabezpieczyć aparat na taka okazje.

    Czekam na sugestie i dziękuje za pomysły.
  • najeli
    Pełne uzależnienie
    • 2008
    • 992

    #2
    Z pyłem skalnym bardzo ładnie poradził sobie u mnie camera armor.

    Zresztą ostatnio było sporo wątków na temat fotografowania w trudnych warunkach. Z domowych sposobów wygrywają worki na śmiecie i taśma samoprzylepna ;-)
    www.najeli.pl * fb.com/najeli.fotografia
    C5 * C5d * C40d * C17-40/4L * C50/1.4 * C85/1.8 * C100/2.8L * C70-200/4L * Samyang 8mm * 430exII

    Komentarz

    • Bialy_92
      Bywalec
      • 2008
      • 125

      #3
      Rozumiem, że te zdjęcia maja być robione w czynnej kopalni tam gdzie pracują nadal?

      Komentarz

      • Vitez
        zło konieczne
        • 2004
        • 19804

        #4
        Szkoda piątki.
        Ja bym zrobił czymś takim: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8393

        I 70-200 do kopalni?

        Komentarz

        • matti_1989
          Bywalec
          • 2008
          • 123

          #5
          Jeżeli to płatne zlecenie to może warto jakieś ubezpieczenie na sprzęt wykupić?

          Komentarz

          • Pennywiseman
            Dopiero zaczyna
            • 2010
            • 18

            #6
            Zamieszczone przez Vitez
            Szkoda piątki.
            Ja bym zrobił czymś takim: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8393

            I 70-200 do kopalni?
            na dół biore od 16 do 200 (16-35mm,24-70mm i 70-200mm) i w tym zakresie będe pracował. Spędze tam cały dzień od 5 rano do wieczora i 70-200mm ze stałym światłem 2.8 + IS w ciemnych warunkach powinno sprawdzić się idealnie. Mydelniczkami nie robie zdjęć

            Komentarz

            • Bartek_902
              Uzależniony
              • 2010
              • 690

              #7
              70-200 w tunelu kopalni to troche nieporozumienie,chyba że bedziesz fotografował górników stojac na poczatku tunelu a oni na końcu
              A na poważnie coś w miare szerokiego,i jasnego chociaż lampa i tak będzie konieczna
              EOS + L i kupa gratów ...

              Komentarz

              • Pennywiseman
                Dopiero zaczyna
                • 2010
                • 18

                #8
                Zamieszczone przez Bialy_92
                Rozumiem, że te zdjęcia maja być robione w czynnej kopalni tam gdzie pracują nadal?
                Tak. Pracują cały czas.

                Komentarz

                • Bartek_902
                  Uzależniony
                  • 2010
                  • 690

                  #9
                  I zachecam do obejrzenia wywiadu z Tomaszem tomaszewskim o jego albumie o slasku,dużo mówi o zdjęciach które robił w kopalni,o oświetleniu z jakiego korzystał itd
                  EOS + L i kupa gratów ...

                  Komentarz

                  • Pennywiseman
                    Dopiero zaczyna
                    • 2010
                    • 18

                    #10
                    Zamieszczone przez Bartek_902
                    70-200 w tunelu kopalni to troche nieporozumienie,chyba że bedziesz fotografował górników stojac na poczatku tunelu a oni na końcu
                    A na poważnie coś w miare szerokiego,i jasnego chociaż lampa i tak będzie konieczna
                    no bez lamp się nie obędzie ale to juz na sam koniec żeby pracującym nie strzelać po oczach. w kopalni jest sporo miejsc i sytuacji w których 70-200 przyda sie na max

                    Komentarz

                    • m2k
                      Coś już napisał
                      • 2010
                      • 75

                      #11
                      Robiłem zdjęcia na kopalni i nie używałem żadnych zabezpieczeń na sprzęt. Fakt, że dokumentowałem pracę ratowników górniczych i to było akurat w miejscach, gdzie niespecjalnie pyliło. Jeżeli będziesz fotografował górników "na ścianie" (czyli pracujących kombajnem, który kruszy skały), bądź w jej okolicach, to musisz zabezpieczyć sprzęt. Odradzam worki i taśmy - zapylenie jest tak duże i intensywne, że na pewno pył się przedostanie, a w przypadku sprzętu, o jakim piszesz po prostu go szkoda.
                      Przedstaw, jaki masz pomysł na foty, albo co konkretnie musisz sfotografować, to może Ci pomogę :-)
                      Odnośnie zabezpieczeń, to niestety nie przychodzi mi nic do głowy oprócz obudowy wodoszczelnej (ale tutaj koszt jest zbyt duży, jak na jednorazową sesję, chyba że można gdzieś wypożyczyć).

                      Weź też pod uwagę, że jeżeli to jest kopalnia metanowa, to nie wszędzie pozwolą Ci błyskać lampą (tak naprawdę nie powinni nigdzie, ale wiem jakie są realia w polskich kopalniach - zdarzało się, że papierosy palili).
                      moje foty | flickr

                      Komentarz

                      • Pennywiseman
                        Dopiero zaczyna
                        • 2010
                        • 18

                        #12
                        Jeśli chodzi chodzi o pomysł, to jest dzień na kopalni. Zaczynam od rana z pierwszą zmianą i kończe wieczorem. Będe fotografował prace górników zarówno pod ziemią jak i na powierzchni. Konkretnie zależy mi na zrobieniu reportażu 1-go dnia z życia górnika w kopalni. Będę fotografował zarówno górników pracujących na kombajnach jak i innych wykonujących swoje codzienne czynności. Ale dopóki nie znajdę porządnego zabezpieczenia to pod ziemię nie zjeżdżam, bo sprzętu szkoda. jak odepne gripa i założę 16-35 to zmieści się do tego największego Aquapacka. 24-70 już wchodzi opornie "na styk"więc musze poszukać jakiegoś innego rozwiązania. Dziękuje za odpowiedź na posta i pozdrawiam.

                        Komentarz

                        • Rojja
                          Coś już napisał
                          • 2008
                          • 49

                          #13
                          zapodaj zdjęcia do obejrzenia, jak już je ogarniesz.
                          www.robertjachim.pl - Canon 5D MK I + pasja i chęci

                          Komentarz

                          • m2k
                            Coś już napisał
                            • 2010
                            • 75

                            #14
                            Powodzenia i pochwal się później, co udało Ci się wypstrykać!
                            moje foty | flickr

                            Komentarz

                            • Pennywiseman
                              Dopiero zaczyna
                              • 2010
                              • 18

                              #15
                              Dzięki. Jak będe po sesji to cosik wrzucę.

                              Komentarz

                              Pracuję...