X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • zanzibar
    Coś już napisał
    • 2006
    • 79

    #16
    Odp: World Press Photo 2013

    Nagrodzone prace w tym konkursie nie robią na mnie żadnego wrażenia. Jak dla mnie, to jest tylko ilustracja do jakiegoś poruszanego tematu w prasie. Czasami zdarzają się wyjątkowe, wciągające zdjęcia, ale w tym roku wieje nudą. Nawet to najlepsze foto z krzyżem, tylko z odpowiednim komentarzem jakoś działa na widza, ale reszta to pospolite zdjęcia, które prawie każdy ma na dysku czy szufladzie.
    Generalnie jest to bardzo głośny konkurs, który ma znaczenie dla samych fotoreporterów, bo dla miłośników fotografii ma raczej pomijalne znaczenie.

    Komentarz

    • p0m
      Uzależniony
      • 2010
      • 698

      #17
      Odp: World Press Photo 2013



      hmmm... to nie można ruszać w wywoływarkach RAW żadnymi suwakami? moim zdaniem paranoja...
      ebe ebe

      Komentarz

      • Matick7
        Dopiero zaczyna
        • 2012
        • 38

        #18
        Odp: World Press Photo 2013

        Można, nawet już WPP się wytłumaczył z tego na swojej oficjalnej stronie. Cała afera o to, ponieważ było podejrzenie, iż zdjęcie zostało złożone z 3 różnych zdjęć co jest nie dozwolone w regulaminie.

        Komentarz

        • RobertON
          Pełne uzależnienie
          • 2012
          • 2190

          #19
          Odp: World Press Photo 2013

          Może jednak wypada poczekać na specjalistów - popatrzą,ocenią - może coś bardziej konkretnego napiszą.

          Suwaczkami suwać pewnie można. Każde zdjęcie jest poprawiane bardziej lub mniej (chyba)...ale zarzucany jest fotomontaż (sklejanie).
          To już co innego. Takie dorabianie dramatyzmu, po to aby było bardziej przemawiające, czy bardziej artystyczne - wkraczamy w grafikę, a to jednak World Press Photo.
          https://500px.com/robowert26

          Komentarz

          • jas_r
            dawniej jas_rambo
            • 2013
            • 116

            #20
            Odp: World Press Photo 2013

            Wojny i konflikty to nieodłączny element fotografii prasowej, a jeśli jakieś zdjęcie nie przedstawia skutków wojny, to z pewnością wyraża ból, cierpienie etc. Nie wygra przecież zdjęcie z segmentu polityki (również chyba nieodłączny element fp), bo takim zdjęciem nigdy nikt nie wyrazi tylu emocji i nie poruszy tak bardzo, jak zdjęciem z konfliktu.
            Jeśli ktoś lubi zdjęcia typu 'kwiatki na łące' to niech nie wypowiada się na temat tego konkursu, jeszcze raz podkreślam, konkursu fotografii prasowej. Wracajcie do studia walić nudne portrety

            Komentarz

            • Kuba1
              Uzależniony
              • 2010
              • 960

              #21
              Odp: World Press Photo 2013

              Kolejny link: Sfałszowane zdjęcie dostało World Press Photo 2013? | Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Podtrzymuję swoje zdanie - tragizm wojny to jedno, ale takie "poprawianie" jak na przedmiotowym zdjęciu, to wykracza poza granice jakiegokolwiek smaku i świadczy zarówno o autorze jak i tych, co tę nagrodę przyznali. Znak czasów.

              Komentarz

              • jellyeater
                Pełne uzależnienie
                • 2010
                • 1631

                #22
                Odp: World Press Photo 2013

                Co zrobił i jak zrobił? Bo tyle tekstu z którego nic nie wynika.

                Do WPF powinni brać tylko RAW. Zresztą po tym zdjęciu widać, że jest ciągnięte w PS. Jedne z pierwszych komentarzy tutaj mówiły o tym.

                http://jellyeater.net84.net/

                Komentarz

                • jaś
                  Pełne uzależnienie
                  • 2007
                  • 2601

                  #23
                  Odp: World Press Photo 2013

                  Zamieszczone przez jaś
                  Zauważam coraz większą z roku na rok "fotoszopowatość" tych zdjęć nie żebym był przeciwnikiem postprocesu, ale wydaje się granice postprocesu w fotografii dokumentalnej stają się coraz bardziej płynne żeby nie powiedzieć bardzo rozwodnione.
                  Koła nie wynalazłem pisząc to wtedy, fotografia dokumentalna to nie moja bajka, ale zadziwiają mnie powtarzane jak mantra słowa na temat postprocesu w fotografii prasowej, a tu koń jaki jest każdy widzi (kto ma jakieś pojęcie o postprocesie), aparaty cyfrowe po prostu tak nie obrazują i twierdzenie że istnieje jakaś tajemnicza, doskonała i dająca niesamowite efekty kombinacja czasu naświetlania i przysłony nie znajduje potwierdzenia w faktach. Oczywiście istnieją bardziej kreatywne kombinacje czasu i przesłony ale w fotografii dokumentalnej zastosowania nie znajdują.
                  Jestem szumofobem
                  S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
                  Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

                  Komentarz

                  • Czacha
                    fotograf
                    • 2004
                    • 4868

                    #24
                    Odp: World Press Photo 2013

                    To zdjecie to sklejanka trzech roznych zdjec, czy trzech warstw? Bo jesli warstw tego samego zdjecia to nie wiem o co tyle krzyku? Obrobka jak kazda inna.
                    https://www.piotrczechowski.pl

                    Komentarz

                    • jaś
                      Pełne uzależnienie
                      • 2007
                      • 2601

                      #25
                      Odp: World Press Photo 2013

                      Zamieszczone przez Czacha
                      To zdjecie to sklejanka trzech roznych zdjec, czy trzech warstw? Bo jesli warstw tego samego zdjecia to nie wiem o co tyle krzyku? Obrobka jak kazda inna.
                      No jak o co - siła obrazu nie pochodzi z wieloletniego doświadczenia fotografa ani nieprzeciętnych możliwości sprzętu jakim dysponował dokumentalista ani w końcu z unikalnego światła jakie zastał okazuje się że to po prostu postproces .
                      Jestem szumofobem
                      S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
                      Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

                      Komentarz

                      • RobertON
                        Pełne uzależnienie
                        • 2012
                        • 2190

                        #26
                        Odp: World Press Photo 2013

                        Link - poniżej dość szczegółowo opisano dlaczego to zdjęcie jest "dziwne" czytaj udramatyzowane, a zgodnie z regulaminem chyba nie powinno być.

                        Was the 2013 World Press Photo of the Year faked with Photoshop, or merely manipulated? | ExtremeTech
                        https://500px.com/robowert26

                        Komentarz

                        • mc_iek
                          Uzależniony
                          • 2008
                          • 790

                          #27
                          Odp: World Press Photo 2013

                          A negatyw wywołany specjalną techniką (wzmacniacze, osłabiacze, czy inne techniki forsowne), to też manipulacja, czy postproces?
                          Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

                          Komentarz

                          • sfw
                            Bywalec
                            • 2005
                            • 184

                            #28
                            Odp: World Press Photo 2013

                            Nooo ciekawe co obrońcy cnoty pt. postprocesowi mówimy gromkie NIE powiedzą gdy na dobre w DSLR ach zagoszczą matryce z dużą rozpiętością tonalną i HDRa dostaniemy prosto z puszki. Fota jest doskonała i tyle ... of coz IMHO.

                            Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

                            Komentarz

                            • namoamo
                              Uzależniony
                              • 2009
                              • 928

                              #29
                              Odp: World Press Photo 2013

                              Szkoda że brukowe tematy przenikają do fotografii.
                              Flickr

                              Komentarz

                              Pracuję...