Chyba nie wierzysz, że raport za 2mln zł jest coś wart? Przecież to ewidentny przekręt.
X
-
-
Wierzę. Dlatego, że nie jest robiony przez firmę wybraną przez ministra Szyszkę.
Być może dlatego, że pracuję w firmie, w której i dla której raporty wykonuje się często i jest to normalne i dlatego mnie nie dziwi.
EDIT: Tomek, czemu cały czas zgłaszasz zastrzeżenia do detali. Przecie nie o to idzie.Komentarz
-
Przecież komisja europejska jest znana z korupcji. To żaden argument.
A czepiam się detali, bo nic tu innego nie ma
Co do ogółu projektów nie mam zastrzeżeń i nie widzę tu również argumentów przeciwko temu projektowi.
A to, że nas może wywalą z UE to tylko korzysc :P30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy
Komentarz
-
Rozumiem ze wszyscy zwolennicy zniszczenia doliny nie zgadzaja sie z tym ze:
Dolina Rospudy:
-stanowi obszar chronionego krajobrazu (od 1989 r.)
-stanowi strefę ciszy (od 1991 r.)
-jest częścią Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 z Dyrektywy Ptasiej, jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków - część Ostoi Puszcza Augustowska (od 2004 r.)
-znajduje się na czele tzw. Shadow List – listy obszarów, które wg naukowców i organizacji ekologicznych powinny znaleźć się w sieci Natura 2000 z Dyrektywy Siedliskowej (od 2004 r.)
-jest węzłem o znaczeniu międzynarodowym w Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET–PL ze względu na uwarunkowania: geomorfologiczne, hydrologiczne, biotyczne, strukturę krajobrazu oraz istniejące i proponowane obszary chronione
-należy do Zielonych Płuc Polski, czyli regionalnego systemu ochrony tożsamości przyrodniczej i kulturowej północno-wschodniej Polski.
Brak mi slow, jak mozna wogole bronic tak chory projekt...Komentarz
-
Szanowny/(a) arra!Rozumiem ze wszyscy zwolennicy zniszczenia doliny nie zgadzaja sie z tym ze:
Dolina Rospudy:
-stanowi obszar chronionego krajobrazu (od 1989 r.)
-stanowi strefę ciszy (od 1991 r.)
-jest częścią Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 z Dyrektywy Ptasiej, jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków - część Ostoi Puszcza Augustowska (od 2004 r.)
-znajduje się na czele tzw. Shadow List – listy obszarów, które wg naukowców i organizacji ekologicznych powinny znaleźć się w sieci Natura 2000 z Dyrektywy Siedliskowej (od 2004 r.)
-jest węzłem o znaczeniu międzynarodowym w Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET–PL ze względu na uwarunkowania: geomorfologiczne, hydrologiczne, biotyczne, strukturę krajobrazu oraz istniejące i proponowane obszary chronione
-należy do Zielonych Płuc Polski, czyli regionalnego systemu ochrony tożsamości przyrodniczej i kulturowej północno-wschodniej Polski.
Brak mi slow, jak mozna wogole bronic tak chory projekt...
Bardzo proszę, przeczytaj uważnie posty z ostatnich kilkunastu stron. W jednym z nich opisałem status ochrony Doliny Rospudy, jak również wyjaśniłem dlaczego obszar ten został włączony najpierw do WSOCh, a później do PLB200002 „Puszcza Augustowska” w systemie Natura 2000. Proszę też, zapoznaj się z tym, co kryje się za określeniami „obszar chronionego krajobrazu” oraz (i tu przede wszystkim) „obszar Natura 2000”.
Nie obraź się, ale dopiero wówczas, gdy będziesz już dysponował/(a) dostateczną wiedzą w tym zakresie będziemy mogli podjąć rzeczową dyskusję.
Z poważaniem
MS
Edit:
Poniżej krótka informacja na temat form ochrony przyrody obowiązujących w Polsce (na podstawie materiałów MŚ). Informacje na temat obszarów Natura 2000 można uzyskać korzystając z podanego linku: http://natura2000.mos.gov.pl/natura2000/ .
Obowiązujące w Polsce formy ochrony przyrody
W ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 880 ),
przewidziano następujące formy ochrony przyrody:
Parki narodowe. Obejmują obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1.000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów. Są tworzone w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.
Rezerwaty przyrody. Obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Uznanie za rezerwat przyrody następuje w drodze rozporządzenia wojewody.
Parki krajobrazowe. Obejmują obszar chroniony ze względu na wartości
przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Utworzenie parku krajobrazowego lub powiększenie jego obszaru następuje w drodze rozporządzenia wojewody.
Obszary chronionego krajobrazu. Obejmują tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. Wyznaczenie obszaru chronionego krajobrazu następuje w drodze rozporządzenia wojewody.
Obszary Natura 2000. Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje:
1) obszary specjalnej ochrony ptaków — obszary wyznaczone, zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w którego granicach ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia, w dowolnym jego okresie albo stadium rozwoju;
2) specjalne obszary ochrony siedlisk — obszary wyznaczone, zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, w celu trwałej ochrony siedlisk przyrodniczych lub populacji zagrożonych wyginięciem gatunków roślin lub zwierząt lub w celu odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych lub właściwego stanu ochrony tych gatunków.
Obszar Natura 2000 może obejmować część lub całość obszarów i obiektów
objętych innymi formami ochrony przyrody.
Stanowiska dokumentacyjne. Są to niewyodrębniające się na powierzchni lub możliwe do wyodrębnienia, ważne pod względem naukowym i dydaktycznym, miejsca występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości lub tworów mineralnych, jaskinie lub schroniska podskalne wraz z namuliskami oraz fragmenty eksploatowanych lub nieczynnych wyrobisk powierzchniowych i podziemnych. Stanowiskami dokumentacyjnymi mogą być także miejsca występowania kopalnych szczątków roślin lub zwierząt.
Użytki ekologiczne. Są to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.
Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Są to fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe lub estetyczne.
Pomniki przyrody. Są to pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.
Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu. Minister właściwy do spraw środowiska może określić, w drodze rozporządzenia, kryteria uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, kierując się potrzebą ochrony drzew i krzewów ze względu na ich wielkość, wiek, pokrój i znaczenie historyczne, a odnośnie tworów przyrody nieożywionej - ze względu na ich znaczenie naukowe, estetyczne i krajobrazowe.
Ustanowienie pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego następuje w drodze rozporządzenia wojewody albo uchwały rady gminy, jeżeli wojewoda nie ustanowił tych form ochrony przyrody.
Informacje na temat zasad tworzenia powierzchniowych form ochrony oraz możliwych do wprowadzenia na ich terenie zakazów i nakazów zawarte są między innymi w cytowanej wyżej ustawie o ochronie przyrody oraz związanych z nią rozporządzeniach wykonawczych. Odsyłam również do obszernych materiałów publikowanych na stronach ministerstwa środowiska (www.mos.gov.pl) oraz specjalistycznego piśmiennictwa.
W celu wyjaśnienia i w przyszłości uniknięcia niedomówień związanych z obszarami Natura 2000 proponuję zapoznać się z treścią tej oto broszurki:
PS. TG — dziękuję za pomoc!Ostatnio edytowany przez Pogonus; 8902.Komentarz
-
wiecie, zostawiajac na chwile na boku kwestie ochrony przyrody - zastanwaialem sie ostatnio czemu droga ma biec WLASNIE tam.. nie do konca chce mi sie wierzyc w kwestie wykupu dzialek przez "swoich"..
moze wiec inna wersja - budowa ma odbywac sie w trudnym terenie a wiec pociaga to za soba duze koszty.. duze koszty = proporcjonalnie wiekszy zysk dla firmy wykonujacej zamowienie.. ew. alternatywny plan pociagalby za soba kolejny przetarg w ktorym obecni wykonawcy startowaliby "od zera".. moze dlatego taki "pospiech"
..ciekawe ile jakis "pan dyrekto" zparoponowal by dostac mniej lub bardziej oficjalna "premie" :-?
ok, mozecie mi zarzucic snucie "teorii spiskowych" ale zbyt dlugo zyje w tym kraju i zbyt wiele widze, by wierzyc ze za kilka lat nie okaze sie ze sprawa wroci w kontekscie "wyciagania brudów
??:
Ostatnio edytowany przez Kubak82; 4962.Komentarz
-
Kubak, teoria trzyma się kupy. Jest bardzo prawdopodobna. Tak samo, jak i dualna teoria, że ta firma która nie wygrała przetargu chce wziąć udział w dzieleniu tortu, więc wpłaciła "dotację" na podane powyżej konto GreenPeace i sprawa ruszyła
30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy
Komentarz
-
Kubak82
Nie powiem, że nie jest to nieprawdopodobne! ;-)
PS
Przepraszam, ale ciągle nie mam wystarczająco dużo czasu, aby wyczerpująco odpowiedzieć na wcześniejsze posty... :sad: Proszę o jeszcze trochę wyrozumiałości i cierpliwości.Komentarz
-
wydaje mi sie, ze tu juz gra nie do konca bylaby warta swiczki jesli chodzi o final, ktory latwo przewidziec.. no i oddzwiek w spoleczenstwie jest duzy, za duzy jak na dzialalnosc wylacznie "konkurnecji" i jej ew. "dotacji".. zreszta to obecnym wykonawcom spieszy sie z rozpoczeciem prac a greenpeace wlaczylo sie do akcji protestacyjnej stusunkowo pozno :smile:
nie bronie swojej tezy z uporem maniaka - do tego mi daleko ale szukam jakichs sensowynych wyjasnien sytuacji ktora jest dla mnie, nazwijmy to, niejednoznaczna :wink:Komentarz
-
Przeczytałem cały wątek i muszę przyznać, że nie jest mi do śmiechu. Część kolegów autentycznie staje w obronie przyrody lecz większość niestety zastanawia się nad teoriami spiskowymi. Fotografią przyrodniczą zajmuję się od kilku lat i z własnego doświadczenia wiem jak szybko ubywa miejsc, w których nie ma ingerencji człowieka. Nie chodzi nawet o wielkie inwestycje typu autostrady. Dopłaty do rolnictwa spowodowały, że dotychczasowe nieużytki są zamieniane w monokulturowe uprawy. Tam, gdzie kiedyś na podmokłych łąkach można było fotografować kszyki, biegusy i inne ptactwo, teraz jedynie ciągniki. Moim zdaniem doszliśmy już do takiego stadium, że nie możemy pozwolić sobie na stratę choćby niewielkiego obszaru "dzikiej" przyrody. Nie powielajmy błędów krajów zachodnich. U nich też były ekspertyzy naukowców mówiące o niskiej szkodliwości inwestycji i do czego doszli? Nie ma sensu powielać ich błędów. Pamiętajmy, że "przyroda nie należy do nas - mamy ją pożyczoną od naszych dzieci".
PozdrawiamKomentarz
-
Wyregulowanie rzek na zachodzie, miało zapobiec powodziom.Wskazywało na to ekspertyzy poważnych ośrodków naukowych i wielu innych instytów. I jak jest teraz? Nie dość, że uregulowane rzeki wyglądają tragicznie, to powodzie są tylko większę. Tutaj wzięliśmy przykład z zachodu. Póki co większość rzek jest nieuregulowana[poza częściami Wisły i Odry].
Co się tyczy doliny Rospudy: w jej obronie staje nawet taka osobistość[przeze mnie bardzo szanowany człowiek] Adam Wajrak. Kiedyś miałem okazję go poznać. Naprawdę miły i sensowny człowiek. Nie walczy w sprawach głupich i bezsensownych. Wie czego chce. I jak on się angażuje w tę akcję, to uważam że i my powinnyśmy. Gdyby nie on, nie zainteresowałbym bym się kompletnie tą sprawą, a tak mam zamiar się jakoś czynnie włączyć. Mam nadzieję, że i niezdecydowani się przekonają.
Co się tyczy układów - taką mamy manię, że wszędzie je widzimy. Ale czy musimy? Czy nie za bardzo upodabniamy się do panów K., którze przecież po to są u władzy aby "rozbijać układ"? Czy ciągle się z nich śmiejąc nie przejęliśmy ich zwyczajów?Komentarz
-
bo watek z zalozenia nie mial byc smieszny
ale powiedz mi prosze, w czym przeszkadza Ci proba odpowiedzenia na pytanie dlaczego droga ma byc poprowadzona wlasnie tam ?? o obronie przyrody pisalo tu wiele osob, w tym i ja.. to jest oczywiste ale czemu nie zastanowic sie nad przyczyna ktora byc moze doprowadzila do tej dyskusji.. gdyby cos takiego sie potwierdzilo - bylby to wymarzonym argumentem dla przeciwnikow prowadzenia obwodnicy przez Rospude
masz w 100% racje i chyba nikt tego nie kwestionuje :-)
nie, do tego mi daleko.. natomiast w tym kraju (w innych tez ale moze w innym natezeniu) kolesiostwo jest na porzadku dziennym.. i jesli trudno jest dostac prace bez znajomosci to i w wielim biznesie szanse na takie "transakcje wiazane" sa relatywnie wyzsze.. niestety, zawsze gdy w gre wchodza duze pieniadze, jest spora szansa, ze znajdzie sie ktos kto bedzie chcial na tym zarobic..Ostatnio edytowany przez Kubak82; 4962.Komentarz
-
mungo, u nas jeśli chodzi o budownictwo to jest komuna pełną gębą, PRL na całego. Moja firma powiększyła parking, bo nie mieściliśmy się z samochodami. Urzędasy mieli 30 dni na odbiór techniczny. I pojawili się.. po 6 tygodniach. Parkowaliśmy na trawie, a za taśmą wicher hulał na 150 pustych miejscach parkingowych. Natomiast u konkurencji niedaleko, podobną sprawę załatwiono na drugi dzień. I nawet wiem dlaczego..Komentarz
-
-
Komentarz