Jeśli to jest Twoja pierwsza wizyta na naszym forum, pamiętaj sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań FAQ . Zapraszamy do zarejestrowania się
Z uwagi na kłopoty wbudowanej "szukaczki" zalecamy korzystanie z narzędzia alternatywnego, wyszukiwarki google.
Istnieje kilka sposobów korzystania z narzędzia, najprostsze z nich to:
1. Rozbudowana wyszukiwarka Kolaj-a: http://maciejko.net/cbsearch/
W okienku wpisujemy szukaną frazę a w rozwijanym menu poniżej wybieramy całe forum lub też konkretne podfora.
Szukać możemy na całym forum, tylko w tytułach wątków lub też tylko w postach konkretnego użytkownika. Narzędzie umożliwia również wyłączenie z wyników wyszukiwania tematyki ślubnej.
2. Bezpośrednio przez google http://google.pl
w celu wyszukiwania informacji na CB wpisujemy: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie w tytułach i treści postów
lub: allintitle: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie wyłącznie w tytułach
Istnieje też możliwość bezpośredniego wyszukiwania googlem, ograniczonego do poszczególnych forów i działów. Aby znaleźć coś w konkretnym dziale konstruujemy zapytanie w następujący sposób: "Canon Board > nazwa_forum > nazwa_działu" "szukana_fraza" site:canon-board.info
np.: "Canon Board > Sprzet Cyfrowy > Canon dSLR" "7D" site:canon-board.info
3. Za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej, którą możemy pobrać w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=22036
Chcą ograniczyć wyszukiwanie do tytułów wątków wpisujemy. allintitle: szukana_fraza
Wyszukiwanie ograniczone do tytułów wątków działa jak wyżej lecz nie wpisujemy już oczywiście "site...."
Wbudowana wyszukiwarka przyjmuje obecnie zapytania złożone z 5 lub więcej znaków i nie zawierające znaków typograficznych ("-" "/" itp.). Znajdzie więc wyniki dla zapytania "plecak", "teleobiektyw" czy "1200L" ale dla "600D","70-200/2.8", "24-70"czy "35/2" już nie.
Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Gość: Jeśli coś działa - nie ruszaj. Jeśli nie działa - udawaj, że tak miało być.
Po raz pierwszy będę drukować zdjęcia w postaci ulotek.
Firma drukarska w zakładce "przygotowanie materiału" zamieściła taki zapis:
"W celu uzyskania "głębokiej" czerni nie wolno przekraczać wartości kolorów: C-40%, M-40%, Y-30%, K-100%. Umieszczanie wartość C-100%, M-100%, Y-100%, K-100% spowoduje uszkodzenia na wydrukach (białe zerwania farby, odbicia na drugiej stronie)."
(Stworzyłam sobie poglądowo plik z takim sugerowanym, czarnym kolorze, jest to jakby wyblakła, "bordowowawa" czerń...)
No i mam problem. Jak to zrobić? Zdjęcie jak to zdjęcie, rgb, w trybie CMYK najczarniejsza czerń ma wartości rzędu 89%, 84%, 78%, 94% (liczby z głowy, ale mniej więcej taki rząd wielkości). Radzenie sobie przez "kolor selektywny" i opuszczanie wartości czerni daje spadek o jakieś 10% na wszystkich polach.
Czy jest jakiś sposób, nie wiem, konwersji kolorów, z nadaniem ramy górnej wartości czerni? Jak to ugryźć..?
Daj sobie spokój z czytaniem tych bzdur i po prostu konwertuj do CMYK Fogra39. W druku offsetowym na papierach powlekanych można spokojnie pozwolić sobie na TACkę 300-330%, a nawet na gazecie da się uzyskać nafarbienie 240-260%.
W moim uczciwie nabytym CS3 mam do wyboru:
coated fogra 27
uncoated fogra 29
web coated fogra 28.
Jak sobie złapać fogra39?
Po wydruku firmówek w tej drukarni (nie przejmowałam się tymi wartościami, firmówki są tanie) czerń wygląda ok, ale ogólnie na zdjęciach które oryginalnie były bw jest niebieskawy nalot w miejscach neutralnych.
Ulotki są droższą imprezą i będą znacznie większe, trochę szkoda by mi było strzelić bubla.
Rozpakowane profile wrzucasz do odpowiedniego katalogu, do którego ścieżka w Windows wygląda mniej więcej tak: "C:\Windows\System32\spool\drivers\color"
W celu uzyskania "głębokiej" czerni nie wolno przekraczać wartości kolorów: C-40%, M-40%, Y-30%, K-100%.
Edycja/Konwersja do profilu/Własny CMYK/Maksymalne pokrycie farbą.
Drukarnia powinna mieć gotowy profil, skoro są takie ograniczenia maksymalnego nafarbienia.
Najlepiej od razu działać na CMYK. Konwersja zawsze coś wypaczy. I faktycznie z czarnym jest problem bo jak przesadzi się z wartościami składowych czarnego to poleci za dużo farby i papier "nie wytrzyma".
Kurczę, pierwszy raz tak się muszę przejąć, zdjęcia jako zdjęcia zawsze daję do labu który udziela profilu... Martwi mnie ten niebieski zafarb.
Dziwne jest też to, że raz przy zamawianiu firmówek, gdy mocno już wkurzyła mnie niezgodność kolorów zamierzonych i otrzymanych przy wysyłaniu w CMYK-u machnęłam ręką i celowo wysłałam im materiał w RGB - i z wszystkich 6 czy 7 podejść własne te wyszły najlepiej, najwierniej oddając kolor. Zastanawiam się tylko, czy dlatego, że "tak już jest" czy po prostu ktoś tam się zlitował i mi to na miejscu poprawił jak trzeba.
Ostatnio znowu wysłałam w CMYKu i ten niebieski zafarb - lekki, ale jednak - nie powala.
Własny CMYK, nie roboczy. Edycja/Konwertuj do profilu/Przestrzeń docelowa i wybierasz z listy profili.
W przypadku pliku źródłowego w RGB, drukarnie mogą automatycznie konwertować do CMYK. Czasem daje to całkiem niezłe rezultaty. Ale różnie z tym bywa.
Najlepiej od razu działać na CMYK.
Konwersja RGB -> CMYK w większości przypadków powinna odbywać się na końcu. M.in. dzięki temu, że pracujemy w RGB, można określić maksymalne nafarbienie podczas konwersji (RGB -> CMYK).
Z tego co mi się zdaje przed drukiem można zamówić próbny wydruk. Kiedyś to się nazywało Cromalin czy jakoś tak. Z jednej strony wskazówka dla drukarza jak ma drukować a z drugiej dla osoby przygotowującej materiał do druku czy wszystko jest OK
Nie ogranicza mnie wyobraźnia ponieważ jej nie posiadam.
Jaki przy tym wybrać kolor farb, to już chyba muszę po prostu w poniedziałek zadzwonić i zapytać.
Domyślnie robi się SWOP powlekany, maksymalna czerń 100 a pokrycie 300.
Nawet tak parametry ładnie spadają, super
Niestety to jest albo/albo z profilem podanym przez Sielana.
Sergiusz, myślę, że przy kosztownych wydrukach dadzą taką możliwość. Zapytam, czy dla małych zamówień jest taka opcja.
Nie wiem, na jakiej to jest zasadzie, ale zauważyłam, że ogólnie przekłamanie kolorów jakie otrzymam na gotowym produkcie z reguły pokrywa się z tym, co widzę gdy otworzę projekt w zwykłym Irfanie. W PSie wygląda dobrze, w Irfanie - niebieskawy zafarb, na firmówkach - niebieskawy zafarb (choć trochę mniejszy). Kusi mnie balansowanie balansem kolorów na projekcie (dodać czerwieni, żółci) do uzyskania dobrego efektu w Irfanie, ciekawe, czy to miałoby przełożenie.
Ogólnie nie mam nic wspólnego z poligrafią, gdyby tak było po prostu kupiłabym sobie książki. Pozwalam sobie prosić o pomoc bo taki temat wpadł mi po raz pierwszy (mówię o ulotkach, firmówkami się tak nie przejmuję) i daj Boże ostatni. Miło by było jednak, gdyby wyszło ok.
Rozpakowane profile wrzucasz do odpowiedniego katalogu, do którego ścieżka w Windows wygląda mniej więcej tak: "C:\Windows\System32\spool\drivers\color"
ISO Coated v2 policzone jest właśnie na wspomnianych danych Fogra39, więc jak najbardziej będzie ok.
Zamieszczone przez Kinski
Edycja/Konwersja do profilu/Własny CMYK/Maksymalne pokrycie farbą.
Drukarnia powinna mieć gotowy profil, skoro są takie ograniczenia maksymalnego nafarbienia.
Drukarnie przeważnie nie pracują na gotowych profilach, tylko dociągają (albo i nie dociągają) do standardu ISO - po standaryzacji efekty są zgodne z charakteryzacją Fogra odpowiednią dla danej techniki/papieru.
"Własny CMYK" w Photoshopie to kopalina kręcąca profil na archaicznych zestawach Fogry, które w stosunku do współczesnych są znacznie mniej precyzyjne i nie są adekwatne wobec współczesnych norm. Aby ukręcić własnego CMYK-a najlepiej ściągnąć stosowne zestawy danych pomiarowych Fogry i ukręcić profil czymś sensownym - i1profiler, ProfileMaker, MonacoProfiler, albo darmowy ArgyllCMS. Tyle tylko, że sugerowany TAC 210% to tak czy owak jakaś bzdura i nie ma sensu się tym sugerować.
Zamieszczone przez magart
Najlepiej od razu działać na CMYK. Konwersja zawsze coś wypaczy. I faktycznie z czarnym jest problem bo jak przesadzi się z wartościami składowych czarnego to poleci za dużo farby i papier "nie wytrzyma".
Przestrzenie CMYK oparte na profilach LUT nie nadają się do edycji. Zalecana jest praca w RGB z softproofingiem docelowej przestrzeni CMYK i po przeprowadzeniu wszystkich zmian.
OK.
Telefon do drukarni niestety nieudany, Pani bardzo chyba nie chciała zrozumieć, w czym problem i czemu plik od razu nie może być CMYKiem i czemu chcę go konwertować, skąd mi się wziął ten RGB
Kombinuję więc wg wskazówek tutejszych.
Czuję się jak głupek, ale muszę zapytać:
czy jeżeli profil podany przez Sielana nazywa się : "ISO coated v2 300%" to po jego zastosowaniu nie powinnam przypadkiem otrzymać rozłożenia C-M-Y-K który sumarycznie da 300%..? Tak jakoś wydawało mi się logiczne, ale niestety po podsumowaniu procentów pobranej pipetą czerni nadal otrzymuję 330.. a jedyne, co ta Pani powiedziała mi bardzo konkretnie, to żeby nie przekroczyć 280 ??:
I ni w ząb nie wiem, jak osiągnąć chociaż te 300??
Po amatorsku ściągam czerń metodą "kolor selektywny" ale mimo że zdjęcia dramatycznie traci na wizualnej atrakcyjności (a ulotka de facto składa się z 2 zdjęć) , to wartości ledwo drgną.
Może potrzeba jakichś specjalnych opcji konwersji przy przekształcaniu? Domyślnie mam:
mechanizm Adobe (ACE)
metoda relatywna kolorometryczna,
użyj kompensacji punktu czerni (na "tak")
użyj roztrząsania (na "tak").
Ulotka składa się z 2 czarno - białych zdjęć. Czerni jest bardzo dużo.
Na firmówkach zdjęcia czarno - białe wychodziły z lekkim odjechaniem neutrali w stronę niebieskiego, chyba zdejmę trochę niebieskości na balansie (więcej czerwieni i żółci - każdy z 2 ewentualnych zafarbów w tą stronę będzie bardziej do przyjęcia).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Udało się sprowadzić poniżej 300% :grin:
Zabrzmi to dziwnie, ale pomogło.. zamknięcie i ponowne uruchomienie PSa...
Ostatnio edytowany przez nilhi; 35505.
Powód: Automerged Doublepost
"Własny CMYK" w Photoshopie to kopalina kręcąca profil na archaicznych zestawach Fogry [...] Aby ukręcić własnego CMYK-a najlepiej ściągnąć stosowne zestawy danych pomiarowych Fogry i ukręcić profil czymś sensownym - i1profiler, ProfileMaker, MonacoProfiler, albo darmowy ArgyllCMS. Tyle tylko, że sugerowany TAC 210% to tak czy owak jakaś bzdura i nie ma sensu się tym sugerować.
Wiele drukarni ma to w gdzieś. Zresztą, nie mamy do czynienia z wyspecjalizowanymi katalogami czy magazynami, gdzie odzwierciedlanie kolorów musi być perfekcyjne lub mieszczące się w granicach dopuszczalnych norm. Własny CMYK w tym przypadku wydaje się najprostszą i najszybszą metodą osiągnięcia celu.
Wiele drukarni ma to w gdzieś. Zresztą, nie mamy do czynienia z wyspecjalizowanymi katalogami czy magazynami, gdzie odzwierciedlanie kolorów musi być perfekcyjne lub mieszczące się w granicach dopuszczalnych norm. Własny CMYK w tym przypadku wydaje się najprostszą i najszybszą metodą osiągnięcia celu.
...która tylko pogarszy sprawę. "Gdzieśmanie" drukarni w kombinacji z ignorancją, mądrościami ludowymi i kiepawą charakteryzacją na której kręcony jest custom CMYK to prosta droga w krzaczory. W przypadku kolorowych zdjęć "odzwierciedlenie kolorów nie musi być perfekcyjne", natomiast założyciel tematu ma to nieszczęście, że wypuszcza zdjęcia czarno-białe - tu niestety "brak perfekcji" jest momentalnie widoczny, bo zdjęcia dostają zafarbu.
Lepiej więc nie starać się wymyślać prochu i trzymać się aktualnych standardów niż brnąć w partyzantkę - czego zresztą dowodzi podane przez ciebie ustawienia własnego CMYK-a, gdzie tak czy owak wszystko jest poustawiane źle. SWOP to standard amerykański, dot gain w cholerę za wysoki dla kredy, a do konwersji zdjęć na B&W używa się możliwie najagresywniejszego GCRu, by zneutralizować tony zdjęć za pomocą K, a CMY używać tylko w celu podniesienia kontrastu.
Zamieszczone przez nilhi
Może potrzeba jakichś specjalnych opcji konwersji przy przekształcaniu? Domyślnie mam:
mechanizm Adobe (ACE)
metoda relatywna kolorometryczna,
użyj kompensacji punktu czerni (na "tak")
użyj roztrząsania (na "tak").
Ulotka składa się z 2 czarno - białych zdjęć. Czerni jest bardzo dużo.
Na firmówkach zdjęcia czarno - białe wychodziły z lekkim odjechaniem neutrali w stronę niebieskiego, chyba zdejmę trochę niebieskości na balansie (więcej czerwieni i żółci - każdy z 2 ewentualnych zafarbów w tą stronę będzie bardziej do przyjęcia).
Skonwertuj zdjęcia z użyciem tego profilu, metoda wizualna/percepcyjna:
Chodziło o pokazanie, że jest to dostępne (ustawienia są domyślne). Nilhi pisał wcześniej, że nie ma tych opcji. Najlepsze rezultaty przyniesie konwersja do profilu, w dalszej kolejności jest własny CMYK, na końcu kolor selektywny.
Komentarz