X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • sesjusz

    #1

    RAW - klopot z wywolaniem/konwersją

    Mam pytanie, wywoujac niektore RAW nie jestem w stanie uzyskac takich kolorow jak widze oryginalnie na zalaczonym jpeg. Zalaczony jpeg jest oczywiscie kolorystycznie ladniejszy, bardziej mi sie podoba, moge siedziec pare godzin w camera raw i jak bym sie staral, tak nie wychodzi, podobnie w innych programach RAW. Postanowilem wiec przekonwertowc pliki na jpeg za pomoca oprogramowania canona - FileViewerUtility 1.3. Profil aparatu wybralem na mojego - 300D, biore wszystkie ustawienia na "as shot", zachodzi konwersja i znow barwy na zdjeciu o wiele gorsze jak te na dolaczonym jpeg w RAW. A wiec postanowilem wyciagnac zalaczony plik jpeg z RAW, rowniez za pomoca dolaczonego oprogramowania przez canona. No i znow kolejnym razem to samo, znow kolory nie jak na zalaczonym jpeg w pliku raw a takie jak wczensiej w camera raw, konwersji itp. Czy ktos wie jak przekonwertowac/wywolac/wyciagnac plik jpeg z RAW by kolory byly takie jak na faktycznym jpeg zalaczonym w RAW. Oto przykladowy moj plik RAW:



    Jak bym sie staral, tak nie moge uzyskac tego co widze na zalaczonym jpeg, co robie nie tak ?
  • Driver
    Zablokowany
    • 2005
    • 786

    #2
    Zamieszczone przez sesjusz
    Jak bym sie staral, tak nie moge uzyskac tego co widze na zalaczonym jpeg, co robie nie tak ?

    Focisz w RAWach. Jak odpowiada ci kolorystyka JPGa to rób w JPGach.

    Komentarz

    • sesjusz

      #3
      Tak, ale czesto chcialbym wyciągnąc wiecej ze zdjecia, szczegolnie robione w zlych warunkach, ciemnych, wtedy potrzebuje RAW, ale w przypadku takich zdjec jak to nie moge uzyskac zadowoalajacych kolorow, musze sie dowiedziec co robie nie tak. Nie chce rezygnowac z mozliwosci RAW tylko dlatego ze pewnie o czyms nie wiem, czegos nie umiem.

      Komentarz

      • pazurek
        Pełne uzależnienie
        • 2005
        • 1294

        #4
        Ja tam nie wiem, ale jak zaczynalem sie przesiadac na RAW to tez cykalem RAW+JPEG dopoki nie zainstalowalem sobie DPP z plytki od aparatu. O ile Rawshooter wyswietlal RAW-y po swojemu, to z DPP na domyslnych ustawieniach wychodzily niemalze identyczne jak dołączone JPEG-i.
        http://plfoto.com/4986/autor.html

        Komentarz

        • sesjusz

          #5
          nie dostalem czegos takiego jak DPP do mojego 300D, co to cos robi ? pewnie pomaga wywolywac pliki RAW, szukam tego na necie, tylko czy RAW z 300D obzłuzy ? Widze ze najnowsza wersja to chyba 2,0, program zajmuje 30 MB, czy to cos takiego ? Ciekaw jestem czy to pdd zrobi z moim plikiem tak by kolory byly tak jak sa w tym załączonym jpeg.

          Komentarz

          • pazurek
            Pełne uzależnienie
            • 2005
            • 1294

            #6


            Ja mialem ten program na plytce do 350D. Ze strony Canona sciagnalem aktualizacje, nie wiem czy mozna sciagnac pelna wersje...
            http://plfoto.com/4986/autor.html

            Komentarz

            • sesjusz

              #7
              Ok, znajde program bo nie mialem go dołączonego do 300D. Jednak zastanawia mnie jedno, instalowalem wiele znanych programow do wywolywnia RAW, na wszystkich efekt wywolywania zblizony, jednak jak różny od tego jpeg załączonego, służącego do podglądu. No i co z konwersją ? Wszystko zaznaczylem "As schoot", po konwersji kolorystycznie zupelnie inne jak te z JPEG załączonego, wiec co to za badziewne algorytmy "as schoot", co wiecej - wyciąganie jpeg z RAW - dlaczego nawet tu ingeruje oprogramowanie canona w kolorystyke ? Co to za lipne wyciąganie. A moze ja jeszcze czegos nie wiem ? Coś źle robię ? No i ostatnie, jesli nic z tego co instalwoalem, łącznie z konwersją i wyciąganiem jpeg nie daje sobie rady, to dlaczego jedyny DPP mialby dac sobie rade, czy jest az tak świetny w porownaniu do konkurencji i innych oprogramowań canona ? Aha - róznica w kolorach jest od razu zauważalna, nie trzeba sie przypatrywac i nie jest to wina kalibracji monitora itp

              Komentarz

              • pazurek
                Pełne uzależnienie
                • 2005
                • 1294

                #8
                shot - nie "schoot"

                Podejrzewam ze jedyne co wybierasz "as shot" to balans bieli. Reszta jest rozna w zaleznosci od algorytmow w programach wywolujacych RAW. DPP wywoluje RAW jak JPEG z aparatu, bo jest napisany przez gosci z Canona i pewno wykorzystuje te same algorytmy co DIGIC w aparacie. Dlaczego upierasz sie ze inne sposoby sa zle (lipne)? RAW to negatyw, musisz go wywolac, po to masz rozne suwaki czy okna edycji krzywych, zebys doprowadzil obraz koncowy do swoich potrzeb.
                http://plfoto.com/4986/autor.html

                Komentarz

                • sesjusz

                  #9
                  Shot dzieki.

                  Mówiąc o lipnych algorytmach mam na mysli te z programu dostarczonego mi przez canona - Canon Digital Camera File Viewer Utility. Jesli godzinami sie mecze np. z tym zdjeciem do ktorego dalem linka i nie moge uzyskac takiej kolorystyki jak na zalaczonym jpeg to staram sie chociaz przekonwertowac plik oprogramowaniem canona. W tym oprogramowaniu wybieram profil mojego aparatu - 300D, "as shot" ustawiam na opcje: exposure, contrast, color saturation, color tone, sharpness, color space, czyli na wszystko co mozna. Nastepnuje konwersja i ... no i oczywiscie widze te same kolory co w innych wywolywaczach RAW, ale nie te ktore mam w załączonym JPEG. Rowniez w tym samym programie dostarczonym przez canona staram sie wyciagnac załączony jpeg, no i wyciąga ale znów te kolkory - nie takie. Wiec dlatego pytam, co to za beznadziejne dzialanie tych programów. OK - przyznaje ze przy wiekszosci zdjec roznicy nie widze, ale przy tym jest kolosalna. No i dlatego zastanawiam sie czy DPP, rowniez program canona zrobi to dobrze, jesli inny canona nie daje sobie rady.

                  Komentarz

                  • pazurek
                    Pełne uzależnienie
                    • 2005
                    • 1294

                    #10
                    Hehe, a moze to aparat sie pomylil przy zapisywaniu JPEG a Ty bezskutecznie probujesz teraz odtworzyc ten blad?

                    Zartuje, sciagne tego Twojego CRW i sprobuje go przerobic DPP.
                    http://plfoto.com/4986/autor.html

                    Komentarz

                    • Coronado
                      Początki nałogu
                      • 2005
                      • 291

                      #11
                      Zamieszczone przez sesjusz
                      Jak bym sie staral, tak nie moge uzyskac tego co widze na zalaczonym jpeg, co robie nie tak ?
                      Uzywam troche innego softu i pewnie mam nieco inne metody ale wydaje mi sie, ze glownym problemem moze tutaj byc przestrzen kolorystyczna. Wyglada, ze masz RAWa w Adobe RGB. Twoj monitor pokazuje Ci fotke w zwyklym RGB windozy (kolory beda przygaszone). Proponuje przekonwetrowac aRGB na RGB i zobacz czy to zalatwi Twoj problem. Pozniej proponuje sie pobawic z balansem bieli. Troche sie sie pobawilem i takie foty mi wyszly:

                      RGB / ok 5800k:
                      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: IMGL9801.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 9,58 MB
ID: 2105205

                      aRGB / ok 5800k:
                      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: IMGL9792.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 10,23 MB
ID: 2105206

                      RGB / ok 2200k:
                      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: IMGL9822.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 9,13 MB
ID: 2105207

                      aRGB / ok 2200k:
                      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: Like.png
Wyświetleń: 2
Rozmiar: 36,6 KB
ID: 2080827

                      Pozdrawiam
                      Coronado

                      Moja galeria: MyLightscapes.com
                      Chcesz na swoich zdjęciach? Jest na to świetny sposób: zajrzyj tutaj lub tutaj.

                      Komentarz

                      • pazurek
                        Pełne uzależnienie
                        • 2005
                        • 1294

                        #12
                        Aaaa Coronado, ubiegles mnie :P

                        Digital Photo Professional (DPP) domyslne ustawienia
                        RawShooter domyslne ustawienia
                        IrfanView tryb szybki podglad
                        IrfanView wysoka jakosc

                        sesjusz, pokaz jak wyglada ten JPEG ktory zapisal aparat razem z RAW
                        http://plfoto.com/4986/autor.html

                        Komentarz

                        • Coronado
                          Początki nałogu
                          • 2005
                          • 291

                          #13
                          Zamieszczone przez pazurek
                          Aaaa Coronado, ubiegles mnie :P
                          No tak bywa... ;-) A ja zapomnialem dodac ze obrobka RAWa w C1pro + PS.

                          Pozdrawiam
                          Coronado

                          Moja galeria: MyLightscapes.com
                          Chcesz na swoich zdjęciach? Jest na to świetny sposób: zajrzyj tutaj lub tutaj.

                          Komentarz

                          • sesjusz

                            #14
                            Ah, mozliwe ze to przez przestrzen kolorow aRGB i RGB, w monitorze posiadam dostarczony przez producenta monitoru - sm700ift. A zdjecia w aRGB.

                            Wyciagnalem zalaczony jpeg z RAW za pomoca programu canona, zrzut ekreanu na przegladarce graficznej:


                            Kolory na nim sa przygaszone, taki efekt mam tez innych 'wywolywaczach'.
                            A tu przegladarką odpalam plik CRW (RAW), zrzut ekreanu i tak wyglada załączony plik jpeg:


                            Rozumiem ze tak na prawde oba pliki sa takie same, przystko u mnie przez to ze jeden ma aRGB a drugi RGB ? A moze teraz juz po zrzutach ekranu oba mają RGB (chyba tak bedzie). A moze u Was, u kogos kto ma przestrzen kolorow aRGB oba zdjecia wygladaja identycznie ? Jak ustawic przestrzen kolorow by wywolane zdjecie byl identyczne jak te z zalaczonego jpeg jesli chodzi o kolory ? Mam ustawic na aRGB jesli robie takie zdjecia ?

                            Komentarz

                            • sesjusz

                              #15
                              Przegladając Wasze wyniki stwierdzam ze najblizsze wyniki w porównaniu do załącoznego jpeg (niewyciągnietego z RAW) uzyskaliscie w C1pro (dla RGB 2200k), program (czy wtyczka do PS) ktorego nie znam. Oraz w Digital Photo Professional (domysle ustawienia). Jednak te z C1pro, wydaje sie byc najblizsze. Dziekuje Wam za pomoc, teraz tylko jeszcze ciekaw jestem co z tymi przestrzeniami, nie do konca to rozumiem, wywolujac RAW z aRGB za pomoca camera RAW w PS, plik RAW po domyslnym wywolaniu z aRGB w PS jest juz widziany jako RGB ("a" sie nie pokazuje) wiec konwersja w PS jest niemozliwa. Za to wywołując w camera raw mam do wyboru pare przestrzeni: aRGB, color match RGB, pro photo RGB, sRGB. Przy zmianach tych przestrzeni w camera raw nie widze znacznych roznic, plik wyglada caly czas jak ten wyciągniety z RAW, ktory zamiescilem w poprzednim poscie. A nie jak ten faktycznie załączony

                              Komentarz

                              Pracuję...