Jeśli to jest Twoja pierwsza wizyta na naszym forum, pamiętaj sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań FAQ . Zapraszamy do zarejestrowania się
Z uwagi na kłopoty wbudowanej "szukaczki" zalecamy korzystanie z narzędzia alternatywnego, wyszukiwarki google.
Istnieje kilka sposobów korzystania z narzędzia, najprostsze z nich to:
1. Rozbudowana wyszukiwarka Kolaj-a: http://maciejko.net/cbsearch/
W okienku wpisujemy szukaną frazę a w rozwijanym menu poniżej wybieramy całe forum lub też konkretne podfora.
Szukać możemy na całym forum, tylko w tytułach wątków lub też tylko w postach konkretnego użytkownika. Narzędzie umożliwia również wyłączenie z wyników wyszukiwania tematyki ślubnej.
2. Bezpośrednio przez google http://google.pl
w celu wyszukiwania informacji na CB wpisujemy: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie w tytułach i treści postów
lub: allintitle: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie wyłącznie w tytułach
Istnieje też możliwość bezpośredniego wyszukiwania googlem, ograniczonego do poszczególnych forów i działów. Aby znaleźć coś w konkretnym dziale konstruujemy zapytanie w następujący sposób: "Canon Board > nazwa_forum > nazwa_działu" "szukana_fraza" site:canon-board.info
np.: "Canon Board > Sprzet Cyfrowy > Canon dSLR" "7D" site:canon-board.info
3. Za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej, którą możemy pobrać w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=22036
Chcą ograniczyć wyszukiwanie do tytułów wątków wpisujemy. allintitle: szukana_fraza
Wyszukiwanie ograniczone do tytułów wątków działa jak wyżej lecz nie wpisujemy już oczywiście "site...."
Wbudowana wyszukiwarka przyjmuje obecnie zapytania złożone z 5 lub więcej znaków i nie zawierające znaków typograficznych ("-" "/" itp.). Znajdzie więc wyniki dla zapytania "plecak", "teleobiektyw" czy "1200L" ale dla "600D","70-200/2.8", "24-70"czy "35/2" już nie.
Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Gość: Jeśli coś działa - nie ruszaj. Jeśli nie działa - udawaj, że tak miało być.
Dzien dobry
POdobne tematy juz były ale czas idzie do przodu - oferty na sprzet sie zmieniają wiec ...
Prosze o pomoc w doborze softboxów plus uchwyty i statywy do zastosowan studyjno plenerowych. To raczej początki.
Mam dwie lampy - 580EXII oraz Nikona z epoki analogowej (nie pamietam na teraz symbolu) którą odpalam przez -fotocele. Przyszłosciowo ew cos dokupię co było by wygodniejsze niz ten stary Nikon.
Mam tez phottix - odin ttl 1.5 - odpalam z niego 580EXII
Chciałbym dokupic do nich dwa softboxy - plus sprzet który umożliwi ich ustawienie podczas sesji - czyli uchwyty plus statywy
Troche sie rozgladnąłem i ...
Softbox 90x90 - https://sklepbeznazwy.com.pl/oswietl...dem-25969.html
Octa - tu nie bardzo mam jakiś typ - quadralight jest z dedykowanym uchwytem do ich lamp a wescotta przez wzglad na finanse sobie nie kupie ...
Nie mam typów co do statywów - jednym chciałbyms swiecic z góry pod kątem wiec potrebny jest "łamany" z wysięgnikiem
Co do zastosowań to pewnie głownie portretowe.
Bede wdzieczny za pomoc w wyborze tych gratów. Jak pisałem wczesniej to poczatki w tym temacie wiec każda uwaga cenna.
Studio to przede wszystkim miejsce na rozstawienie gratów. Masz na to miejsce?
Druga sprawa to kogo chcesz fotografować? Dorosłe osoby czy dzieci?
Potrzebujesz tło, które obejmie fotografowane osoby. Tło białe, szare, czarne.
Do dzieci lampa systemowa wystarczy. Do dorosłych potrzebna jest lampa studyjna. Minimum 3 sztuki.
Statyw łamany (boom) + lampa studyjna 500W + beauty dish 70cm + skarpeta.
Statyw piesek + lampa 500W + octa 120cm.
Statyw piesek + lampa 500W + modyfikator kontry.
Dwa pierwsze tworzą clamshell do portretu. Trzecia lampa to wydobycie osoby z tła. Trzeba poczytać o ustawieniach oświetlenia i efektach, które się osiąga. Trzeba wiedzieć jakie zdjęcie chce się wykonać. Dobór sprzętu to sprawa drugorzędna.
Studio to przede wszystkim miejsce na rozstawienie gratów. Masz na to miejsce?
Tak, studio to miejsce, w którym można zrobić zaplanowane zdjęcia w warunkach (w pełni - to jest ideał) kontrolowanego światła.
I tak jak napisałeś niżej
Druga sprawa to kogo chcesz fotografować? Dorosłe osoby czy dzieci?
wymagana ilość miejsca jest różna dla różnych zadań. Portret, "główkę" można zrobić w praktycznie każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Do zdjęcia rodzinnego rodzice, dziadkowie razy dwa, i dziecko lub dzieci - tu już potrzeba i szerokości, i odległości, o wiele większych, niż do samych portretów.
Potrzebujesz tło, które obejmie fotografowane osoby.
Niby tak. Ale znowu pojawia się miejsce. Powiedzmy, że stojąca sylwetka "od kolan w górę" (plan amerykański) - spokojnie 160cm tła wystarczy. Osoba siada na podłodze, i nagle zaczyna brakować szerokości tła. Jak za plecami mamy miejsce, wybieramy "wąski" obiektyw, trochę się ratujemy. Nie mamy miejsca za plecami, to potrzebujemy szerszego tła.
Tło białe, szare, czarne.
W najgorszym wypadku białe (szare "samo się zrobi").
Do dzieci lampa systemowa wystarczy.
Palnik do przodu i niech sobie dobierze moc?
Do dorosłych potrzebna jest lampa studyjna. Minimum 3 sztuki.
Mówi się, że słońce jest tylko jedno, i tyle wystarczy do dobrej fotografii
A przynajmniej wystarczy na początek nauki. Zresztą można się wspomagać "czymś odbijającym".
Nie rozumiem tylko dlaczego do dzieci jedna lampa systemowa to jest ok, a do dorosłych trzy to minimum? Czy dlatego, że klient chce widzieć za co płaci, i jak fotograf ma tonę sprzętu, to klient czuje się "zaopiekowany" i "postarany", a przy jednej lampie nie ma tego efektu? Tylko za zdjęcia dzieci płaca rodzice, którzy też patrzą na sesję, więc też widzą jak poważnie wygląda setup
Statyw łamany (boom) + lampa studyjna 500W + beauty dish 70cm + skarpeta.
Prawie się zgadzam. Prawie, bo 500W to dość mocno się grzeje, i oczy bolą, jak się patrzy na takie źródło światła. I są potrzebne specjalne modyfikatory, odporne na wysoką temperaturę, zwykłe pójdą z dymem. Bo oczywiście pisząc "500W" masz na myśli światło ciągłe?
Statyw piesek + lampa 500W + octa 120cm.
O ile to nie przejęzyczenie, to chciałbym zobaczyć jak się używa okty 120cm na statywie o wysokości 30-70cm
Statyw piesek + lampa 500W + modyfikator kontry.
Jak wyżej, jak się używa "modyfikatora kontry" (swoją drogą w sklepach nie widziałem takiego czegoś, opisanego "modyfikator kontry", pokażesz zdjęcie jak wygląda?*) na sylwetkę, ze statywu mającego 30-70cm?
Dwa pierwsze tworzą clamshell do portretu.
500w z góry w 70cm słoneczku, 500W z dołu w okcie 120cm, jak dla mnie wygląda to dość karkołomnie :/
Trzecia lampa to wydobycie osoby z tła.
Biorąc pod uwagę wysokość statywu, to chyba wydobycie nóg osoby z tła*
Trzeba poczytać o ustawieniach oświetlenia i efektach, które się osiąga. Trzeba wiedzieć jakie zdjęcie chce się wykonać. Dobór sprzętu to sprawa drugorzędna.
I tu pełna zgoda. Najważniejsze, to zdawać sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju światła potrzebujemy do określonego efektu. A jak już to wiemy, możemy próbować zrobić "coś z niczego".
Dobór sprzętu to sprawa drugorzędna - w myśl powyższego zdania tak, ale pomijając teorię, i hasła "nie aparat tylko fotograf", sprzęt niestety ma znaczenie.
Wrócę do Twoich propozycji mocy i modyfikatorów: jaki efekt uzyskasz ustawiając jedną lampę 500W świecącą z góry, i drugą 500W w ogromnym (jak na portret) i niewygodnym (jak na doświetlenie dolne) modyfikatorze, gdy ani jedna, ani druga lampa nie będą miały regulacji mocy? O tym nie wspomniałeś - jeśli (jak się domyślam) miałeś na myśli błyskowe lampy studyjne 500Ws (nie "500W"), to kontra z możliwością regulacji do 1/8 będzie (według mnie) bardzo słabym pomysłem, podobnie jak światło główne 500Ws z regulacją do 1/8 (nie da możliwości użycia małych głębi ostrości, przysłon 1.2-2). Z kolei tyle samo, 500Ws (lub 600Ws) z regulacją do 1/128 doskonale się sprawdzi przy obu zadaniach.
* - lekki żart
[MENTION=5630]hannahg[/MENTION] - masz dwa źródła światła, i na razie chcesz przy nich pozostać, szukasz tylko modyfikatorów.
Dlaczego kwadrat 90x90? Są też okty oparte na takim samym rozwiązaniu ("parasolka", lampa błyskowa schowana wewnątrz, świecąca na czaszę, całe światło pochodzi z odbicia, żeby to umocować jest potrzebny "uchwyt na lampę reporterską" na statyw, z możliwością włożenia pręta parasolki, lepiej solidniejszy niż najtańszy za 20-30zł). Statyw "łamany" = żuraw, boom. Brałbym dowolny, w którym część uchylna jest mocowana na końcu części pionowej, tworząc literę "T". Lampy reporterskie nie są ciężkie, więc każdy powinien wystarczyć. Od razu napiszę o "poprawnym ustawieniu". Poprawnie jest wtedy, gdy część uchylna jest zbliżona do położenia równowagi, gdy nie wali się gwałtownie w stronę lampy czy przeciwwagi, wtedy blokada pochylenia praktycznie tylko lekko ją przytrzymuje, a środek ciężkości całości jest jak najbliżej kolumny (całość jest stabilna).
Jako pierwszy softbox proponowałbym oktę. Drugi - najlepszy byłby "strip", jak kolega pisał, jako "kontra", tylko z lampami reporterskimi, mającymi palnik poziomo, to wąski, pionowy softbox słabo działa (duża różnica między środkiem i górną/dolną krawędzią).
Nie zapominałbym o blendach, albo "fabrycznych" (np. srebrna/biała 60x90, 90x120) plus statyw i uchwyt do blendy. To może zastąpić (w pewnych granicach) dolne światło "clamshell", może służyć jako światło wypełniające ("trzecia lampa").
Wszystko fajnie, tylko trzeba pamietać, że największym wrogiem modyfikatorów w plenerze jest wiatr. Jeśli nie masz pomocnika, to lepiej wybrać coś mniejszego i solidnego.
Do dzieci lampa systemowa wystarczy.
Palnik do przodu i niech sobie dobierze moc?
Nie tak. Lampa systemowa w modyfikatorze światła. I tu trzeba wiedzieć co chce się osiągnąć i w jakich warunkach. Ja chciałem fotografować swoje dzieciaki.
Po przekopaniu internetu - co zabawne to wystarczy poszukać zdjęcia, które chce się wykonać i od razu znajdzie się zestaw sprzętu potrzebny do tego - znalazłem to co chciałem.
Do dorosłych potrzebna jest lampa studyjna. Minimum 3 sztuki.
Mówi się, że słońce jest tylko jedno, i tyle wystarczy do dobrej fotografii
A przynajmniej wystarczy na początek nauki. Zresztą można się wspomagać "czymś odbijającym".
Nie rozumiem tylko dlaczego do dzieci jedna lampa systemowa to jest ok, a do dorosłych trzy to minimum? Czy dlatego, że klient chce widzieć za co płaci, i jak fotograf ma tonę sprzętu, to klient czuje się "zaopiekowany" i "postarany", a przy jednej lampie nie ma tego efektu? Tylko za zdjęcia dzieci płaca rodzice, którzy też patrzą na sesję, więc też widzą jak poważnie wygląda setup
Jedno źródło światła też wystarczy. Wracamy - zależy co chcemy osiągnąć. Mój zestaw do dzieciaków wystarczy ale dorosłej osoby nie ogarnę. Tak mi się wydaje, nie próbowałem, nie potrzebuje. Byłem na warsztatach foto i mieliśmy pracę w studio. Dopiero tam zobaczyłem jaki zestaw zapewniania komfortową pracę. Stąd moje stwierdzenie o 3 lampach, modyfikatorach i ustawieniu zależnie od potrzeb.
Zamieszczone przez r_m
Statyw łamany (boom) + lampa studyjna 500W + beauty dish 70cm + skarpeta.
Prawie się zgadzam. Prawie, bo 500W to dość mocno się grzeje, i oczy bolą, jak się patrzy na takie źródło światła. I są potrzebne specjalne modyfikatory, odporne na wysoką temperaturę, zwykłe pójdą z dymem. Bo oczywiście pisząc "500W" masz na myśli światło ciągłe?
Mam na myśli studyjną lampę błyskową z regulowaną mocą. Nie ustawiamy na pełną moc, regulujemy. Na forum polecane są lampy min. 650W, żeby nie brakło mocy. Na warsztatach były 3 lampy Elfo Quant 500. Te lampy pracowały na max połowę mocy, więc lampa 500W to według mnie max co trzeba kupić. Studio 5m x 6m.
Statyw piesek + lampa 500W + modyfikator kontry.
Jak wyżej, jak się używa "modyfikatora kontry" (swoją drogą w sklepach nie widziałem takiego czegoś, opisanego "modyfikator kontry", pokażesz zdjęcie jak wygląda?*) na sylwetkę, ze statywu mającego 30-70cm?
Ja to tak nazwałem. Bo może to być czasza, wrota i inne cuda. Coś co modyfikuje światło użyte jako kontra.
Wrota to wiesz pewnie co to jest. To co ja używałem na warsztatach to jest takie coś - czasza:
Dwa pierwsze tworzą clamshell do portretu.
500w z góry w 70cm słoneczku, 500W z dołu w okcie 120cm, jak dla mnie wygląda to dość karkołomnie :/
Lampy Elfo Quant 500 z regulowaną mocą. Moc odpowiednio dobrana do warunków. Może nie wynikało to z mojego wpisu ale pisałem o potrzebnym sprzęcie nie o ustawieniach (moc lampy, kąt pochylenia okty, słoneczka, czy na wprost czy z boku, itp). Wszystko do dalszej dyskusji.
Zamieszczone przez r_m
Trzecia lampa to wydobycie osoby z tła.
Biorąc pod uwagę wysokość statywu, to chyba wydobycie nóg osoby z tła*
Jak statyw piesek + lampę Elfo Quant 500 + czasza postawisz za stojącą fotografowana osobą to spokojnie błysk będzie za jej plecami i głową. Wydobędziesz dorosłego człowieka z tła. Testowane na warsztatach. Dla mnie amatora było ok.
Zamieszczone przez r_m
Trzeba poczytać o ustawieniach oświetlenia i efektach, które się osiąga. Trzeba wiedzieć jakie zdjęcie chce się wykonać. Dobór sprzętu to sprawa drugorzędna.
I tu pełna zgoda. Najważniejsze, to zdawać sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju światła potrzebujemy do określonego efektu. A jak już to wiemy, możemy próbować zrobić "coś z niczego".
Dobór sprzętu to sprawa drugorzędna - w myśl powyższego zdania tak, ale pomijając teorię, i hasła "nie aparat tylko fotograf", sprzęt niestety ma znaczenie.
Wrócę do Twoich propozycji mocy i modyfikatorów: jaki efekt uzyskasz ustawiając jedną lampę 500W świecącą z góry, i drugą 500W w ogromnym (jak na portret) i niewygodnym (jak na doświetlenie dolne) modyfikatorze, gdy ani jedna, ani druga lampa nie będą miały regulacji mocy? O tym nie wspomniałeś - jeśli (jak się domyślam) miałeś na myśli błyskowe lampy studyjne 500Ws (nie "500W"), to kontra z możliwością regulacji do 1/8 będzie (według mnie) bardzo słabym pomysłem, podobnie jak światło główne 500Ws z regulacją do 1/8 (nie da możliwości użycia małych głębi ostrości, przysłon 1.2-2). Z kolei tyle samo, 500Ws (lub 600Ws) z regulacją do 1/128 doskonale się sprawdzi przy obu zadaniach.
* - lekki żart
Lampy miały i powinny mieć regulację mocy. Autor pisał o świetle błyskowym nie ciągłym. Opisałem to czego używaliśmy, do clamshell taki zestaw się nadaje. Można kombinować z innymi modyfikatorami. Internet ma wiele propozycji.
Jak dla mnie to autor chce błyskać. Ja piszę z własnego doświadczenia, też chciałem błyskać i nie wiedząc jaki efekt chce uzyskać kupowałem i sprzedawałem sprzęt. Zupełnie bez sensu.
Jeżeli ktoś mnie teraz zapyta o błyskanie to pytam "Jaki efekt chcesz uzyskać?". Jak wiesz jaki efekt chcesz uzyskać to możesz zapytać co dokupić do tego co już masz, aby ten efekt osiągnąć.
Jeżeli nie wiesz co chcesz to idź w prawdziwe studio i swobodnie eksperymentuj.
Dziękuję za tak obszerną odpowiedź, teraz to, co chciałeś przekazać jest do końca wyjaśnione
Zamieszczone przez atze
Po przekopaniu internetu - co zabawne to wystarczy poszukać zdjęcia, które chce się wykonać i od razu znajdzie się zestaw sprzętu potrzebny do tego - znalazłem to co chciałem.
Niestety, wielu osobom się nie chce, a to bardzo dobra metoda - szukanie informacji, i wybór sprzętu na tej podstawie.
Zamieszczone przez atze
Byłem na warsztatach foto i mieliśmy pracę w studio. Dopiero tam zobaczyłem jaki zestaw zapewniania komfortową pracę. Stąd moje stwierdzenie o 3 lampach, modyfikatorach i ustawieniu zależnie od potrzeb.
Nie da się ukryć, że studio, kilka lamp, modyfikatory to jest wygodna praca
I nie da się ukryć, że - jeśli się chce uniknąć paru "prób i błędów" - warto się wybrać na takie warsztaty, choćby po to, żeby "własnoręcznie" się przekonać, jak co działa. Wariant mniej szybki (jeśli chodzi o naukę), ale także mogący oszczędzić nietrafionych zakupów: wynajęcie studia na kilka godzin.
Zamieszczone przez atze
Mam na myśli studyjną lampę błyskową z regulowaną mocą. Nie ustawiamy na pełną moc, regulujemy. Na forum polecane są lampy min. 650W, żeby nie brakło mocy. Na warsztatach były 3 lampy Elfo Quant 500. Te lampy pracowały na max połowę mocy, więc lampa 500W to według mnie max co trzeba kupić. Studio 5m x 6m.
Dla potrzeb domowych lampa takiej mocy może być za mocna. Jeśli ma odpowiednio duży zakres regulacji, to spokojnie można działać, ale po co płacić za mocniejsza lampę, jeśli nie będziesz korzystał z pełnej mocy (są przypadki, w których to ma sens, i nawet duży sens, ale raczej nie dla początkującej osoby, jako pierwsza lampa do najczęściej robionych zdjęć). Napisałeś, że pracowała na max. 1/2, więc 300Ws albo nawet 200Ws mogłaby spokojnie wystarczyć. W miarę rozwoju, gdy trzeba będzie coś dokupić, można wziąć np. 400Ws lub 600Ws (jako następną, mocniejszą o jedną działkę przysłony - 2x mocniejsza to mniej więcej 1 działka przysłony).
Zamieszczone przez atze
Ja to tak nazwałem. Bo może to być czasza, wrota i inne cuda. Coś co modyfikuje światło użyte jako kontra.
Przy podpowiedziach dla początkujących staram się "walczyć" o unikanie skrótów myślowych - Ty doskonale wiesz, że chodzi o taki modyfikator, który zostanie użyty jako kontra, osoba początkująca może wpisać w sklepie podaną nazwę, i nie znajdzie niczego, tylko dlatego się "czepiałem"
Czasza z takim ukośnym ścięciem najczęściej służy do podświetlania tła, często na przeciwległych końcach ma klipsy do przypinania kolorowych folii.
Zamieszczone przez atze
Jak dla mnie to autor chce błyskać. Ja piszę z własnego doświadczenia, też chciałem błyskać i nie wiedząc jaki efekt chce uzyskać kupowałem i sprzedawałem sprzęt. Zupełnie bez sensu. Jeżeli ktoś mnie teraz zapyta o błyskanie to pytam "Jaki efekt chcesz uzyskać?". Jak wiesz jaki efekt chcesz uzyskać to możesz zapytać co dokupić do tego co już masz, aby ten efekt osiągnąć. Jeżeli nie wiesz co chcesz to idź w prawdziwe studio i swobodnie eksperymentuj.
To warto byłoby przykleić na początku działu.
Można zacząć od kupowania sprzętu, ale nie zawsze będzie to najtańsza, najszybsza i najskuteczniejsza metoda.
[MENTION=51639]atze[/MENTION]
Czy ja dobrze rozumiem, że softbox "Westcott Mega JS Apollo" ma wymiary około 120cm i do zdjęć dziennych w pomieszczeniach napędzasz go jedną reporterską lampą błyskową?
[MENTION=51639]atze[/MENTION]
Czy ja dobrze rozumiem, że softbox "Westcott Mega JS Apollo" ma wymiary około 120cm i do zdjęć dziennych w pomieszczeniach napędzasz go jedną reporterską lampą błyskową?
Mam octe westcotta 120 i 1 speedlight spokojnie ją rozpala, przy 3 jest już miodzio.
To ciekawe. Pomysł z octą coraz bardziej zaczyna mi się podobać. Lampy są montowane w środku octy, czy masz "adapter" (S-holder) umożliwiający używanie lamp reporterskich z modyfikatorami światła z mocowaniem bowensa?
To ciekawe. Pomysł z octą coraz bardziej zaczyna mi się podobać. Lampy są montowane w środku octy, czy masz "adapter" (S-holder) umożliwiający używanie lamp reporterskich z modyfikatorami światła z mocowaniem bowensa?
Octa jest typu parasolka, lampy montuje na tri shoe lastolite'a.
[MENTION=27495]r_m[/MENTION] - Dzieki za "ludzkie" potraktowanie mojej prosby o radę. Innym zresztą tez dziekuje za udzielanie sie w temacie.
Czytam troche Kelbiego - byc moze dla niektórych to smieszne. W ksiązce pt - Flash troche pisze o sprawie którą podjeliście - tj kupowaniu sprzetu pod kątem osiagania okreslonych efektów (jakkolwiek denerwuje mnie troche jego sposób pisania - byc moze jestem drewniakiem, jak sam sugeruje w swojej książce)
Wydaje mi sie ze potrzebuje Octy - tu wchodzi w gre cos takiego
[MENTION=51639]atze[/MENTION]
Czy ja dobrze rozumiem, że softbox "Westcott Mega JS Apollo" ma wymiary około 120cm i do zdjęć dziennych w pomieszczeniach napędzasz go jedną reporterską lampą błyskową?
Tak, jedna lampa 580exII. Zdjęcia przy oknie, softbox ma tylko lekko doświetlić.
Komentarz