lepszy od dofmaster'a jest spot.exe foto.malwa.net
X
-
-
-
Niestety tiberek ale i ja cie poucze bo zauwazylem to samo - przy tych samych ogniskowych GO sie rozni.
Jest to ledwie zauwazalne bo rzadko zwracam uwage na bardzo precyzyjny pomiar GO (nie robie makro)... ale moge po prostu powiedziec - tak, tez to zauwazylem.
Glownie na nastawie 50mm ... Tamron 28-75, 50 1.8 i Sigma 18-50, wszystkie na 5.6 - maja raczej rozna wielkosc GO ale malo zauwazalna bo f 5.6 .
Moge specjalnie przetestowac 50 1.8 , 50 1.4 i Tamrona na 50 mm i kilku przyslonach... ale nie chce kopac lezacego.
Szerokosc GO ZALEZY od obiektywu i jego konstrukcji i jest to zauwazalne albo i nie - w zaleznoci od robionych zdjec.
Ja chce miec tlo albo mocno rozmazane, albo lekko tylko mniej podkreslone, albo widoczne - nie licze GO w milimetrach 8) a i tak zauwazylem to zjawisko - dla mnie na szczescie niedokuczliwe i kalkulatora nie musze uzywac.Komentarz
-
Dzięki Vitez za potwierdzenie - już myslałem, że mam omamy wzrokowe
Też nie robię makro i zauważyłem to zjawisko dopiero niedawno przy robieniu dSLR portretów w dużym zbliżeniu na twarz właśnie przy wspomnianych przez Ciebie 50mm i dużej dziurze. Przy jednym obiektywie "dalsze" oko modelki było w obrębie akceptowalnej ostrości a przy drugim poza GO przy zbliżonych ustawieniach puszki i mniej więcej tych samych odległościach od obiektu. To pchnęło mnie do wykonania testu. Nie stanowi to wielkiego problemu (tak naprawdę żadnego) - jedna przysłona do przodu i po problemie
Traktowałem to bardziej jako problem akademicki ale Tiberek odrobinkę podniósł mi ciśnienie swoim "protekcjonalnym tonem" 8)
AdamOstatnio edytowany przez froolk; 1557.Komentarz
-
to kwestia przyslony.. a dokladnie jej ksztaltu i tego z ilu listkow sie sklada.. im blizej jej do kola, tym bokeh ladniejszy a glebia mniejsza
oczywiscie znaczenie tez maja zapewne grupy soczewek itp.. ale glebie ostrosci i jej charakter to przede wszystkim przyslona..Komentarz
-
witam, a jak to sie dokladnie liczy i dlaczego sa taki a nie inne wyniki chodzi mi o kalkulator na stronie http://www.dofmaster.com/dofjs.html
co budzi moja watpliwosc policzylem glebie ostrosci dla obiektywu 50mm z f/22 i obiekt w na ktory ustawiona jest ostrosc w odleglosci 6 metrow. W polu Film format, digital camera, or custom circle of confusion ustawiam "Canon 20D" i oto wyniki:
Near limit of acceptable sharpness = 2.97 m
Far limit of acceptable sharpness = Infinity
wiec niby ok mam ostrosc od zaokraglajac 3m do nieskonczonosci
ale teraz z ciekawosci zmieniam w polu Film format z "Canon 20D" na "35mm film" i przeliczam cropa Canona 20D czyli 50x1,6=80 (no bo wydaje mi sie ze tak to trzeba podac) i oto wyniki:
Near limit of acceptable sharpness = 3.69 m
Far limit of acceptable sharpness = 16,10 m
No i moje pytanie czy cos jest nie tak czy moze ja zle podaje do obliczenia dane ognisko, ale dlaczego byly by wtedy inne wyniki miedzy ustawieniem "Canon 20D" a "35mm"
Pozdrawiam i prosze o oswieceniaKomentarz
Komentarz