X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Jac
    Pełne uzależnienie
    • 2004
    • 4813

    #16
    lepszy od dofmaster'a jest spot.exe foto.malwa.net
    Instagram

    Komentarz

    • froolk
      Początki nałogu
      • 2005
      • 256

      #17
      Rzeczywiście fajny bo prosty. Interfejs DOFmastera jest bardziej zagmatwany. Dzięki

      Komentarz

      • Vitez
        zło konieczne
        • 2004
        • 19804

        #18
        Niestety tiberek ale i ja cie poucze bo zauwazylem to samo - przy tych samych ogniskowych GO sie rozni.
        Jest to ledwie zauwazalne bo rzadko zwracam uwage na bardzo precyzyjny pomiar GO (nie robie makro)... ale moge po prostu powiedziec - tak, tez to zauwazylem.
        Glownie na nastawie 50mm ... Tamron 28-75, 50 1.8 i Sigma 18-50, wszystkie na 5.6 - maja raczej rozna wielkosc GO ale malo zauwazalna bo f 5.6 .
        Moge specjalnie przetestowac 50 1.8 , 50 1.4 i Tamrona na 50 mm i kilku przyslonach... ale nie chce kopac lezacego.
        Szerokosc GO ZALEZY od obiektywu i jego konstrukcji i jest to zauwazalne albo i nie - w zaleznoci od robionych zdjec.
        Ja chce miec tlo albo mocno rozmazane, albo lekko tylko mniej podkreslone, albo widoczne - nie licze GO w milimetrach 8) a i tak zauwazylem to zjawisko - dla mnie na szczescie niedokuczliwe i kalkulatora nie musze uzywac.

        Komentarz

        • froolk
          Początki nałogu
          • 2005
          • 256

          #19
          Dzięki Vitez za potwierdzenie - już myslałem, że mam omamy wzrokowe
          Też nie robię makro i zauważyłem to zjawisko dopiero niedawno przy robieniu dSLR portretów w dużym zbliżeniu na twarz właśnie przy wspomnianych przez Ciebie 50mm i dużej dziurze. Przy jednym obiektywie "dalsze" oko modelki było w obrębie akceptowalnej ostrości a przy drugim poza GO przy zbliżonych ustawieniach puszki i mniej więcej tych samych odległościach od obiektu. To pchnęło mnie do wykonania testu. Nie stanowi to wielkiego problemu (tak naprawdę żadnego) - jedna przysłona do przodu i po problemie
          Traktowałem to bardziej jako problem akademicki ale Tiberek odrobinkę podniósł mi ciśnienie swoim "protekcjonalnym tonem" 8)
          Adam
          Ostatnio edytowany przez froolk; 1557.

          Komentarz

          • Czacha
            fotograf
            • 2004
            • 4868

            #20
            to kwestia przyslony.. a dokladnie jej ksztaltu i tego z ilu listkow sie sklada.. im blizej jej do kola, tym bokeh ladniejszy a glebia mniejsza

            oczywiscie znaczenie tez maja zapewne grupy soczewek itp.. ale glebie ostrosci i jej charakter to przede wszystkim przyslona..
            https://www.piotrczechowski.pl

            Komentarz

            • block5

              #21
              witam, a jak to sie dokladnie liczy i dlaczego sa taki a nie inne wyniki chodzi mi o kalkulator na stronie http://www.dofmaster.com/dofjs.html

              co budzi moja watpliwosc policzylem glebie ostrosci dla obiektywu 50mm z f/22 i obiekt w na ktory ustawiona jest ostrosc w odleglosci 6 metrow. W polu Film format, digital camera, or custom circle of confusion ustawiam "Canon 20D" i oto wyniki:
              Near limit of acceptable sharpness = 2.97 m
              Far limit of acceptable sharpness = Infinity

              wiec niby ok mam ostrosc od zaokraglajac 3m do nieskonczonosci

              ale teraz z ciekawosci zmieniam w polu Film format z "Canon 20D" na "35mm film" i przeliczam cropa Canona 20D czyli 50x1,6=80 (no bo wydaje mi sie ze tak to trzeba podac) i oto wyniki:
              Near limit of acceptable sharpness = 3.69 m
              Far limit of acceptable sharpness = 16,10 m

              No i moje pytanie czy cos jest nie tak czy moze ja zle podaje do obliczenia dane ognisko, ale dlaczego byly by wtedy inne wyniki miedzy ustawieniem "Canon 20D" a "35mm"
              Pozdrawiam i prosze o oswiecenia

              Komentarz

              Pracuję...