X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • poszukiwacz2006
    Uzależniony
    • 2007
    • 824

    #16
    Zamieszczone przez Kolaj
    A to już jest zupełnie oddzielna kwestia. AI Servo jest związane tylko ze sposobem ustawiania ostrości. Nic więcej i nic mniej. Jeśli chcesz mieć zdjęcie panoramowane, to śledzisz poruszający się obiekt. Jak nie, to nie. Na czas samego naświetlania matrycy AF i tak wstrzymuje pracę.
    Kolaj sprostuj mnie jak źle myślę. Rozumiem że Al servo związane jest tylko ze sposobem ustawienia ostrości. To jest oczywiste, że na czas samego naświetlania matrycy AF nie może działać. No ale przy panoramowaniu też przecież "prowadzę obiekt", który zmienia swoją odległość ode mnie, a ostrość zostaje ustawiona tuż przed otwarcim migawki. Więc tryb Al Servo winien być włączony? Dzięki za podpowiedź.
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(

    Komentarz

    • Kubaman
      Pełne uzależnienie
      • 2004
      • 4709

      #17
      nie ma to związku bezpośredniego
      servo to tryb Af w którym pomiar na czujnikach af odbywa się w sposób ciągły. Gdy obiekt porusza się zmieniając płaszczyznę ostrości servo będzie podążał za celem. Zrobienie zdjęcia nie powoduje zaprzestania pracy AF - działa o tak długo jak wciskamy spust do połowy.

      Inaczej w trybie one shot af się fiksuje i już nie rusza, po zrobieniu zdjęcia trzeba puścić i ponownie wcisnąć spust migawki aby uruchomić AF.

      Panoramowanie to prowadzenie obiektu w kadrze. Czyli inna tematyka. Dobre panoramowanie odbywa się w płaszczyźnie (bryle) ostrości i przy małych przesunięciach nie wymaga do uzyskania ostrego zdjęcia włączonego trybu servo. Jednak wydaje sie on być jak najbardziej naturalnym rozwiązaniem dla takiego rodzaju fotografowania, zwłaszcza że najlepiej współpracuje z trybem zdjęć seryjnych.


      Wracając do tematu wątku: jeśli kiedyś się skusze na puszkę serii 1 to chyba głównie przez ilość i krycie punktów AF niezbędna do servo. Servo np. w 40D to jednak zabawa, a nie konkretna praca.
      www.jakubszyma.pl

      www.szyma.com

      Komentarz

      • Paenka
        Uzależniony
        • 2008
        • 727

        #18
        no dziękuje wyjaśnienie, póki co tyle śie domyślałam Jednak to co mnie nurtuje ze względu na brak możliwości sprawdzenia tego live (analog) czy w trakcie śledzenia obiektu mam trzymac spust do polowy i kiedy uznam ze chce zrobić zdjęcie dociskam?
        Bawiłam sie na aparacie kolegi 350D i ciężko kurcze zrobić ostre zdjęcie w ruchu z tym ai servo wszystkie są poruszone....albo ja już mam tak wyprany mózg co do ostrości,. Czy monopod jest niezbędny?
        Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

        TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

        Komentarz

        • qNick
          Dopiero zaczyna
          • 2006
          • 31

          #19
          Zamieszczone przez Paenka
          no dziękuje wyjaśnienie, póki co tyle śie domyślałam Jednak to co mnie nurtuje ze względu na brak możliwości sprawdzenia tego live (analog) czy w trakcie śledzenia obiektu mam trzymac spust do polowy i kiedy uznam ze chce zrobić zdjęcie dociskam?
          Bawiłam sie na aparacie kolegi 350D i ciężko kurcze zrobić ostre zdjęcie w ruchu z tym ai servo wszystkie są poruszone....albo ja już mam tak wyprany mózg co do ostrości,. Czy monopod jest niezbędny?
          Może użyłaś za długich czasów ? Spróbuj powyżej 1/1000 i powinno być ostro. Albo na początek niech obiekt porusza się w twoją stronę tak abyś nie musiała go śledzić i też krótki czas naświetlania. Tak jak napisałaś trzymaj spust do połowy i dociskaj albo serią go...spust do końca
          Moje fotki
          CB

          Komentarz

          • Viracocha
            Uzależniony
            • 2004
            • 853

            #20
            Zamieszczone przez Paenka
            no dziękuje wyjaśnienie, póki co tyle śie domyślałam Jednak to co mnie nurtuje ze względu na brak możliwości sprawdzenia tego live (analog) czy w trakcie śledzenia obiektu mam trzymac spust do polowy i kiedy uznam ze chce zrobić zdjęcie dociskam?
            Tak.
            Bawiłam sie na aparacie kolegi 350D i ciężko kurcze zrobić ostre zdjęcie w ruchu z tym ai servo wszystkie są poruszone....albo ja już mam tak wyprany mózg co do ostrości,. Czy monopod jest niezbędny?
            Jeśli zdjęcia są poruszone (a poruszenie wynika z ruchu obiektu), a nie nieostre, to monopod w niczym nie pomoże. Żeby "zamrozić" ruch musisz zastosować krótkie czasy naświetlania. Jak krótkie - zależy od prędkości poruszającego się obiektu i kąta pod jakim się przemieszcza w stosunku do obiektywu.

            Komentarz

            • Paenka
              Uzależniony
              • 2008
              • 727

              #21
              zamrozić to wiadomo krótkie tak jak piszecie ale ja bym chciała żeby obiekt był ostry a tło poruszone...jak to sie nazywa? panoramowanie? czy mylę pojęcia?
              Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

              TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

              Komentarz

              • jbwm

                #22
                Panoramowanie.

                Komentarz

                • Paenka
                  Uzależniony
                  • 2008
                  • 727

                  #23
                  o dziękuję a jeszcze mam jedno pytanko
                  Gdy śledzę obiekt z tym ai servo, wciśniety do połowy spust to aparat ciagle mieli ale nie potwierdza co chwilę ostrości, czy to znaczy, że mam sie tym nie przejmowac i po prostu ciachać zdjęcie?
                  Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

                  TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

                  Komentarz

                  • janmar
                    Pełne uzależnienie
                    • 2006
                    • 3468

                    #24
                    Zamieszczone przez Paenka
                    o dziękuję a jeszcze mam jedno pytanko
                    Gdy śledzę obiekt z tym ai servo, wciśniety do połowy spust to aparat ciagle mieli ale nie potwierdza co chwilę ostrości, czy to znaczy, że mam sie tym nie przejmowac i po prostu ciachać zdjęcie?
                    Dokładnie.
                    Trzy tygodnie temu fotografowałem turniej taneczny w tancu towarzyskim ,pierwszy raz w życiu.Wielka sala w polowie ciemna a w polowie jasna.Zawodnicy poruszaja glowami i ciałem w sposób absolutnie zaskakujący i nieprzewidywalny.Miałem 5d z 70-200 f4L.Lampa 580 EX.{B. rzadko uzywam lampe} Po kilku próbach utrzymania głow tancerzy w polu centralnego kursora,właczylem all serwo.[b.rzadko uzywam]W domu z pewną niechecia i pewna doza niesmiałosci włozyłem kartę na której było przeszło 3 GB do czytnika.I co? i zagrały harfy eolskie.Kilka dosłownie nieostrych fotek i to z mojej winy[idealnie ostra publika swiadczy o tym gdzie spoczał kursor.]Warto [Truizm] dokładnie przeczytac instrukcję o AF.A w ogóle to ciekawe skad ta opinia o złym AF W 5D.?
                    Pewnie nie jest lepszy od 1d mark III,ale na pewno nie jest przyczyna nieostrych zdjęć.
                    Aha ,warto pamietac o ustawieniu w Cfn.funkcji zapobiegajacej przeskoczeniu ostrosci na chwilowo pojawiajacy sie w polu widzenia obiekt.Pozdrawiam.
                    Ostatnio edytowany przez janmar; 7379.

                    Komentarz

                    • Paenka
                      Uzależniony
                      • 2008
                      • 727

                      #25
                      problem w tym z instrukcja do eosa 33 w przypasku obslugi ai servo jest tak krótka i tak nijaka, że mała głowa:/
                      Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

                      TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

                      Komentarz

                      • adino
                        Początki nałogu
                        • 2008
                        • 404

                        #26
                        to moze ktoś by napisał mały tutorialik jak i kiedy używać poszczególne ustawienia AF

                        szczerze to bardzo chętnie bym się z tym zapoznał bo sam nie wiem czy zawze dobrze robię
                        ____________________________________________
                        Canon 5DmkIII + 5D + 350D + szklarnia i pozostałe bajery

                        Komentarz

                        • piotrr
                          Początki nałogu
                          • 2007
                          • 436

                          #27
                          Na występach mojej córki niestety nie zaliczyłem tylu udanych fotek - też 5d z 580 EXII i 70-200. Jeśli mogę - jakich ustawień Cfn najlepiej użyć? Fotografowałem w priorytecie przysłony - nie jestem zadowolony z efektów. Potem podkręciłem iso i odpuściłem lampę - ale to jeszcze nie to.Dużo nieostrych.Użyć prioryteu czasu i AI servo? Czy może całkiem na M? Daj może przykład foty z występów pls. Moja córka tańczy więc, pewnie się przyda jakaś rada na koncertowe ujęcia ;-) Pozdrawiam.

                          Komentarz

                          Pracuję...