pfff - chyba trzeba zrobic jakas kampanie uswiadamiajacą, ze to nie szum jest najwieksza bolączką wysokich czulosci
robilem z d70 30x45 iso800 i tez szumu nie widac. ale obrabianie takiego zdiecia to juz jest istny hardkor - ani porzadnie nie wyostrzysz, detalu nie dorysujesz, zabawa z kolorem to ekwilibrystyka, a i tak "to nie to". szum jest sprawa naprawde trzeciorzedna i boli o tyle, ze zabija detale. ich brak i tonalnosc do bani - to sa prawdziwe balaczki wysokich iso.
X
-
-
Komentarz
-
Komentarz
-
ja tam sport(ten na hali) tylko na 1600 robię .. i teraz na wystawie mam zdjęcia formatu 30x45 i to z jpeg-a po delikatnej obróbce i dobrze doświetlonym zdjęciu wszytko jest ok ...
ślub i wesele ostatnio też robiłem cały na 1600 (plener na 100) i jakoś nie narzekałemEos systemKomentarz
-
Co do ślubów: ostatnio pstrykałem w ciemnym drewniamym kościele (na ogół 50mm + 1/60s + lampa). Ściany ciemno brazowe - i wtedy faktycznie nie ma cudów. Pierwszy plan oswietlony prawidłowo a dalszy to robota w PS i tyle.Komentarz
-
Z 30D spokojnie można robić na iso 1600, robiłem ostatnioo odbitki 30x45 i wyszły bardzo dobrze. Fakt, że lekko odszumione ale na tyle, że jeszcze ładne w szczegółach. Lampa tylko jako doświetlenie, drugi plan oświetla światło zastane.SdoubleU
---------------------------
Canon :-D
Komentarz
-
Ja robiłem zdjęcia Sony Alfą 100 (aparatem ktory uchodzi za niebywalego szumiacza) przy ISO800 i na odbitkach szum absolutnie akceptowalny. A klika dni temu wywoływalem z 30D fotke przy ISO1600 w formacie 25x38 i milo sie zaskoczylem
Canon EOS 5D + Canon 400D + Canon EF 17-40/4L + Canon EF 35/2 + Canon EF 50/1.4 + Canon EF 85/1.8 USM + Canon EF 70-300/4-5.6 IS + Canon Speedlite 580EX + Sandisk Extreme III 20GB + Lowepro Stealth Reporter D200AW
| ...Konica-Minolta D5D, Sony A100...Komentarz
-
a czy ktoś z Was próbował kiedyś zastosować jakieś dodatkowe światło? jakieś dwa softboxy z flashami na statywach po bokach ołtarza np ...?Komentarz
-
-
koscielne foty
pracowalem przez dlugi czas na 20D i powiem ze przy iso 800 foty sa akceptowalne, oczywiscie jesli sa dobrze naswietlone, bo jesli wykonasz je niedoswietlone nawet w RAW, to podciagajac w PS zaczynaja sie niemilosierne szumy. Czasy mam zawsze rzedu 1/40, 1/50 - nizej nie schodze bo sie lekam o poruszenie
Szklo 50 1.4, otwarte na 2.8 lub szklo 28-135 IS, otwarte na 3.5-5.6 czyli minimum.
Przyklad fotki ponizej - co prawda juz na 5D
i ISO 1250 dodam ze to jeden z ciemniejszych kosciolow w jakich bylem, a mimo to jest ok.
Na 20D iso 800 to max, choc robilem tez na 1600 i na odbitkach szczegolnie matowych nie widac szumu. Niestety na monitorze jest on bardzo widoczny.
Ponizej przyklad ISO 1600 na 5D
nie ma najmniejszego problemu nawet na odbitce.
Padly slowa ze gorzej niz na iso800 w 20D nie moze byc - otoz moj kolega robi zdjecia Nikonem D70 i tu jest odpowiedz - jest duzo gorzej niz w Canonie. Szumy ktore wystepuja w 20D na iso1600, tam sa porownywalne z szumami na iso800.Komentarz
-
Komentarz