X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Scepon
    • 2009
    • 10

    #1

    Pobieranie balansu bieli & krajobrazy

    Witam !

    Od niedawna jestem posiadaczem C1000D z kitem. Najwięcej fotografii robię w plenerach, są to zdjęcia krajobrazowe i pseudo-makro - na tyle na ile pozwala kitowy obiektyw. Mój problem polega na niewłaściwym odwzorowaniu kolorów przez aparat. O ile balans bieli pobrany z białej kartki w najróżniejszych miejscach sprawdza się i kolorystyka wychodzi dość wierna o tyle w 3 przypadkach nie mogę sobie poradzić z uzyskaniem kolorów jakie powinny być.

    A mianowicie:
    1 przypadek - zdjęcia robione w plenerach w zacienionych miejscach przy słonecznej pogodzie - np. łąka z kwiatami w cieniu lasu - mocno ocieplona kolorystyka, zbyt zażółcona zieleń traw.

    2 przypadek - nie sposób uzyskać wiernie koloru fioletowego, szczególnie w przypadku kwiatów - tu już niezależnie od warunków i miejsca w jakich robię zdjęcia. Wychodzą zauważalnie zbyt niebieskie.

    3 przypadek - kolor żółty - polne kwiaty, które bardzo mocno kontrastują z zielenią traw, szczególnie przy bezsłonecznym niebie - wychodzą w odcieniu wpadającym w pomarańcz.

    Proszę o wskazówki i rady ewentualnie naprowadzenie mnie na właściwe postępowanie w kwestii tych ustawień.

    We wszystkich powyższych przypadkach:
    - próbuję zarówno na predefiniowanych balansach bieli jak i na pobieranych nierzadko kilkakrotnie w miejscu robienia zdjęć,
    - zdjęcia robię w JPG,
    - nie mam żadnego filtra na obiektywie,
    - aparat jest nowy (~600 zdjęć),
    - to nie jest moja pierwsza lustrzanka - jakie takie doświadczenie mam (Fuji, Pentax, Nikon).

    Bardzo proszę o pomoc !
    sigpic
  • sbogdan1
    Początki nałogu
    • 2007
    • 359

    #2
    Polecam mimo wszystko RAW.
    Niestety jeśli chodzi o jpg to przy nie właściwym ustawieniu balansu bieli pozostaje rzeźbienie w PSie a i tak z wątpliwym efektem.
    Raw daje Ci wolną rękę na wszelakie zmiany wspomnianego już balansu bieli , nie mówię tu o ekstremalnych warunkach ,ale pomimo wszystko raw to błogosławieństwo,włącz a sam się przekonasz.
    Ostatnio edytowany przez sbogdan1; 13067.
    EOS 40D,BG-E2N, 17-40/4 , 70-200/4 , 50/1.4, 85/1.8 ,T 28-75/2.8,

    Nie kłóć się z idiotami ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem

    Komentarz

    • punky
      Początki nałogu
      • 2008
      • 483

      #3
      moze sprobuj przestawic sie na RAW
      ewentualnie RAW + JPG

      wywolujac rawa w sofcie dostarczonym z aparatem mozesz ustawic balans bieli jak ci sie podoba zarowna suwaczkami jak i biala pipetka
      R6 + S17-35 + 24-70/2.8 + 50/1.8 + 85/1.8 + 70-200/2.8

      Ex Sony a6500, 70D, 40D, 30D

      Komentarz

      • jinks
        Pełne uzależnienie
        • 2006
        • 2178

        #4
        Również polecam RAW. Na cd od canona jest świetny DPP. Jeśli zdjęcia są dobre wystarczy wywołać RAW-y, natomiast jeśli chcesz poprawiać np. balans bieli robisz to szybko i bezstratnie. Oczywiście przy RAW-ach też możesz się wspomagać białą kartką.
        Miłego dnia
        moja www

        Komentarz

        Pracuję...