X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Vitez
    zło konieczne
    • 2004
    • 19804

    #16
    Zamieszczone przez easyrider
    W tym trybie działania lampa generuje długi błysk - niestety kosztem jego siły.
    Jako że czasu trwania błysku nie da się wydłużyć (bo to sprzeczne z samą ideą błysku) zrealizowane to zostało na zasadzie stroboskopu,
    czyli serii bardzo szybko powtarzanych ale niestety bardzo słabych błysków...
    Czy w takim razie przy takim teoretycznym czasie 1/200 zwiekszenie sily blysku lampy (korekta z body lub z lampy) zwiekszy sile blysku/poszczegolnych doblyskow strobo (lampa robi glosniejsze *pyk* a kondensatorki piszcza ) czy tez zwiekszy czestotliwosc (a tym samym ilosc) miniblyskow stroboskopowych?

    Komentarz

    • easyrider
      Coś już napisał
      • 2004
      • 94

      #17
      Tak naprawdę siła błysku nigdy się nie zmienia - zależy ona od konstrukcji lampy.
      Zmienia się natomiast czas trwania błysku, a tym samym ilość wysyłanego światła.

      W przypadku zdjęć od długich czasów naświetlania aż do 1/200s lampa generuje jeden błysk o czasie trwania zależnym od potrzebnego światła - pomijam tu oczywiście błyski pomiarowe, wspomagające AF, czy czerwone oczy.
      Korekcja błysku z krótkim czasem naświetlania (<1/200s) może być zatem zrealizowana poprzez zmianę czasu trtwania poszczególnych mikrobłysków lub ich częstotliwości - którą metodę stosuje Canon niestety nigdzie nie wyczytałem, trzeba by zapytać pracowników Canona...

      Ciekawostka: Lampa EX550 przy czasie synchronizacji 1/4000 ma liczbę przewodnią 6,9 (zoom 105mm) do 3,5 (zoom 24mm)... a z nakładką 17mm siła spada do 1,9...

      Komentarz

      • Vitez
        zło konieczne
        • 2004
        • 19804

        #18
        Reasumujac problem tego watku - przy jakich czasach da sie dobrze doswietlic obiekt odlegly o ok 10m ? Do 1/200 ? Bo krocej to mikroblyski sa za slabe?

        Komentarz

        • p13ka
          Pełne uzależnienie
          • 2004
          • 1013

          #19
          Reasumujac problem tego watku - przy jakich czasach da sie dobrze doswietlic obiekt odlegly o ok 10m ? Do 1/200 ? Bo krocej to mikroblyski sa za slabe?
          Zobaczcie fotkę w Galerii " http://canon.hazan.ys.pl/album_comment.php?pic_id=85.
          Lampa 550EX ustawienie ETTL bez żadnej korekty , odległość ok. 10 m. (robione z trybuny), 1/200 s. (fixed), preselekcja przysłony f/4.5, ogniskowa 140 mm, ISO 400. Czy waszym zdaniem zdjęcie jest dobrze naświetlone?

          Komentarz

          • Vitez
            zło konieczne
            • 2004
            • 19804

            #20
            Zamieszczone przez p13ka
            Czy waszym zdaniem zdjęcie jest dobrze naświetlone?
            Jak na taka odleglosc to znosnie... gdybys podbil sile to okulary by sie wypalily i kosmicznie by wygladaly .

            Komentarz

            • Rudi
              Bywalec
              • 2004
              • 241

              #21
              Mam ten sam problem z Canonem Power shot Pro 1. Czas miedzy nacisnieciem przycisku a zrobieniem zdjecia wynosi ok 1 sek., wiec jest nie mozliwe zrobienie zdjecia przedmiotowi w ruchu. Co zrobic zeby moment, ktory chcemy uwiecznic nie umknal nam?
              A co się dzieje zaraz po wciśnięciu przycisku? Błyska? Ustawia się coś?
              pozdrawiam

              Komentarz

              • Agnes

                #22
                Po nacisnieciu guzika nastepuje chwilowe zatrzymanie obrazu (tego co fotografuje) na monitorzei dopiero po chili(ok.1 sek)blysniecie lampy. Nie mozliwe jest wiec zrobienie zdjecia z zaskoczenia aby uwiecznic wlasnie to co chce. Okropne i nie wiem co trzeba zrobic zeby to przestawic. Aha, migawka: 1 : 5-1/4000

                Komentarz

                • Vitez
                  zło konieczne
                  • 2004
                  • 19804

                  #23
                  Zamieszczone przez Agnes
                  nie wiem co trzeba zrobic zeby to przestawic.
                  Nauczyc sie najpierw dociskac przycisk do polowy, potem trzymac go tak wcisniety az zdarzy sie moment ktory chcesz uwiecznic i dopiero docisnac do konca.
                  Przy takim opoznieniu jakie maja kompakty (nawet te najdrozsze) niestety nalezy bawic sie we wrozke i dociskac do polowy spust _przed_ spodziewanym momentem zdjecia...

                  Komentarz

                  • TomaszQ
                    Bywalec
                    • 2004
                    • 127

                    #24
                    Problem rozwiazuje Metz 50 mz5 ... Dzieki za ten post bo właśnie się zastanawiałem czy go nie sprzedać i kupić 550 EX ... a tu taka niespodzianka ... Nie lubię sprzętów które kombinują bez mojej wiedzy i zgody ... wolę full manual od jakoś tam działającego auto ... Metzem w każdych warunkach i do min 12 - 15m robisz co chcesz ... oczywiście do max czasu synchro z body ... szybkie czasy synchro to chyba jakać zabawka do doświetlania ... nie można jej traktować jako oświetlenie główne ...

                    Komentarz

                    • Grippen
                      Dopiero zaczyna
                      • 2004
                      • 22

                      #25
                      Zamieszczone przez easyrider
                      Mam wrażenie że nikt z tutaj obecnych nie zna zasady działania błysku z krótkimi czasami synchronizacji...

                      W tym trybie działania lampa generuje długi błysk - niestety kosztem jego siły.
                      Jako że czasu trwania błysku nie da się wydłużyć (bo to sprzeczne z samą ideą błysku) zrealizowane to zostało na zasadzie stroboskopu,
                      czyli serii bardzo szybko powtarzanych ale niestety bardzo słabych błysków...

                      Jak widać tryb ten nie nadaje się do zdjęć sportowych, Canon w instrukcji napisał prawdę

                      Bogdan.
                      Witam!

                      Widac ze przynajmniej ktos zna sie na rzeczy...

                      A do Viteza jeszcze jedna uwaga do tego co napisal w odpowiedzi na:
                      "A przy okazji jeszcze mam jedną wątpliwość, która mnie nurtuje. Speedlite 550EX pokazuje zakres ogniskowych 24-105 mm. A co się dzieje, jeżeli zakres ogniskowej obiektywu wykracza poza 105 mm.?

                      Wtedy lampa pokazuje 105mm ale sile dopasowuje i tak do faktycznej ogniskowej i odleglosci od obiektu (tez powinno byc w instrukcji lampy chyba ...)."

                      Robiac zdjecie z obiektywem o ogniskowej 200 mm lampa pokazuje 105mm i zostaje przy takim polozeniu bo mechanizm zoom lampy raczej nie zmieni sie na 200mm... (bo to fizycznie niemozliwe,a pole krycia blysku 105mm pokrywa 200mm). wiec nie dopasowuje sie do faktycznej ogniskowej 200mm, a ze lampa ma tez swoja LP przy tej ogniskowej (i blyska z taka sama sila zarowno przy 105 jak i 200mm) to czasem nawet najwieksza sila blysku moze byc za mala zeby odpowiednio oswietlic przedmiot zbyt daleko ustawiony bo blysk oswietla pole krycia 105mm a nie 200mm...
                      Canon EOS 40D+Grip, 10D+Grip, EOS 30+Grip, Canon EF 24-105/4 IS L, Tamron 28-75/2.8 + Sigma 50/1.4 + Sigma 50-500 + 430EX + 3 x 4GB CF & 2 x 8GB + 055ProB+141RC + inne duperele no i może troszkę umiejętności

                      Komentarz

                      • alahari
                        Początki nałogu
                        • 2004
                        • 343

                        #26
                        Zamieszczone przez Vitez
                        Widac ze nigdy nie robiles zdjec kotom. Probowalem G3 - nie da sie.
                        A ja niby czym robie zdjęcia swoim kotom
                        Canon G3 & Nikon D70

                        Komentarz

                        • Aszu
                          Uzależniony
                          • 2004
                          • 707

                          #27
                          Alahari, ile Ty masz kotów???
                          //mj

                          Komentarz

                          • alahari
                            Początki nałogu
                            • 2004
                            • 343

                            #28
                            Zamieszczone przez Aszu
                            Alahari, ile Ty masz kotów???
                            Dwa, podobnie jak Vitez :wink: Ale chyba wiecej im zdjęć zrobiłam 8)
                            Canon G3 & Nikon D70

                            Komentarz

                            • Vitez
                              zło konieczne
                              • 2004
                              • 19804

                              #29
                              Zamieszczone przez alahari
                              Zamieszczone przez Vitez
                              Widac ze nigdy nie robiles zdjec kotom. Probowalem G3 - nie da sie.
                              A ja niby czym robie zdjęcia swoim kotom
                              No da sie ale z problemami i pewnie to potwierdzisz, choc w miare praktyki i cwiczenia prekognicji nie tak zle z tym wolnym AF . Czyms co ma szybki autofocus i malutkie opoznienie migawki - da sie i to bez problemow 8) .

                              Komentarz

                              • alahari
                                Początki nałogu
                                • 2004
                                • 343

                                #30
                                Zamieszczone przez Vitez
                                No da sie ale z problemami i pewnie to potwierdzisz, choc w miare praktyki i cwiczenia prekognicji nie tak zle z tym wolnym AF . Czyms co ma szybki autofocus i malutkie opoznienie migawki - da sie i to bez problemow 8) .
                                Potwierdzam, ale nie narzekam :wink: A Ty coś kiepsko praktykowałeś ze swoim G3 :P
                                Canon G3 & Nikon D70

                                Komentarz

                                Pracuję...