Zamieszczone przez easyrider
X
-
Czy w takim razie przy takim teoretycznym czasie 1/200 zwiekszenie sily blysku lampy (korekta z body lub z lampy) zwiekszy sile blysku/poszczegolnych doblyskow strobo (lampa robi glosniejsze *pyk* a kondensatorki piszcza
) czy tez zwiekszy czestotliwosc (a tym samym ilosc) miniblyskow stroboskopowych?
-
Tak naprawdę siła błysku nigdy się nie zmienia - zależy ona od konstrukcji lampy.
Zmienia się natomiast czas trwania błysku, a tym samym ilość wysyłanego światła.
W przypadku zdjęć od długich czasów naświetlania aż do 1/200s lampa generuje jeden błysk o czasie trwania zależnym od potrzebnego światła - pomijam tu oczywiście błyski pomiarowe, wspomagające AF, czy czerwone oczy.
Korekcja błysku z krótkim czasem naświetlania (<1/200s) może być zatem zrealizowana poprzez zmianę czasu trtwania poszczególnych mikrobłysków lub ich częstotliwości - którą metodę stosuje Canon niestety nigdzie nie wyczytałem, trzeba by zapytać pracowników Canona...
Ciekawostka: Lampa EX550 przy czasie synchronizacji 1/4000 ma liczbę przewodnią 6,9 (zoom 105mm) do 3,5 (zoom 24mm)... a z nakładką 17mm siła spada do 1,9...Komentarz
-
Reasumujac problem tego watku - przy jakich czasach da sie dobrze doswietlic obiekt odlegly o ok 10m ? Do 1/200 ? Bo krocej to mikroblyski sa za slabe?Komentarz
-
Zobaczcie fotkę w Galerii " http://canon.hazan.ys.pl/album_comment.php?pic_id=85.Reasumujac problem tego watku - przy jakich czasach da sie dobrze doswietlic obiekt odlegly o ok 10m ? Do 1/200 ? Bo krocej to mikroblyski sa za slabe?
Lampa 550EX ustawienie ETTL bez żadnej korekty , odległość ok. 10 m. (robione z trybuny), 1/200 s. (fixed), preselekcja przysłony f/4.5, ogniskowa 140 mm, ISO 400. Czy waszym zdaniem zdjęcie jest dobrze naświetlone?Komentarz
-
Jak na taka odleglosc to znosnie... gdybys podbil sile to okulary by sie wypalily i kosmicznie by wygladalyZamieszczone przez p13kaCzy waszym zdaniem zdjęcie jest dobrze naświetlone?
.
Komentarz
-
A co się dzieje zaraz po wciśnięciu przycisku? Błyska? Ustawia się coś?Mam ten sam problem z Canonem Power shot Pro 1. Czas miedzy nacisnieciem przycisku a zrobieniem zdjecia wynosi ok 1 sek., wiec jest nie mozliwe zrobienie zdjecia przedmiotowi w ruchu. Co zrobic zeby moment, ktory chcemy uwiecznic nie umknal nam?
pozdrawiamKomentarz
-
Po nacisnieciu guzika nastepuje chwilowe zatrzymanie obrazu (tego co fotografuje) na monitorzei dopiero po chili(ok.1 sek)blysniecie lampy. Nie mozliwe jest wiec zrobienie zdjecia z zaskoczenia aby uwiecznic wlasnie to co chce. Okropne i nie wiem co trzeba zrobic zeby to przestawic. Aha, migawka: 1 : 5-1/4000
Komentarz
-
Nauczyc sie najpierw dociskac przycisk do polowy, potem trzymac go tak wcisniety az zdarzy sie moment ktory chcesz uwiecznic i dopiero docisnac do konca.Zamieszczone przez Agnesnie wiem co trzeba zrobic zeby to przestawic.
Przy takim opoznieniu jakie maja kompakty (nawet te najdrozsze) niestety nalezy bawic sie we wrozke i dociskac do polowy spust _przed_ spodziewanym momentem zdjecia...Komentarz
-
Problem rozwiazuje Metz 50 mz5 ... Dzieki za ten post bo właśnie się zastanawiałem czy go nie sprzedać i kupić 550 EX ... a tu taka niespodzianka ... Nie lubię sprzętów które kombinują bez mojej wiedzy i zgody ... wolę full manual od jakoś tam działającego auto ... Metzem w każdych warunkach i do min 12 - 15m robisz co chcesz ... oczywiście do max czasu synchro z body ... szybkie czasy synchro to chyba jakać zabawka do doświetlania ... nie można jej traktować jako oświetlenie główne ...Komentarz
-
Witam!Zamieszczone przez easyriderMam wrażenie że nikt z tutaj obecnych nie zna zasady działania błysku z krótkimi czasami synchronizacji...
W tym trybie działania lampa generuje długi błysk - niestety kosztem jego siły.
Jako że czasu trwania błysku nie da się wydłużyć (bo to sprzeczne z samą ideą błysku) zrealizowane to zostało na zasadzie stroboskopu,
czyli serii bardzo szybko powtarzanych ale niestety bardzo słabych błysków...
Jak widać tryb ten nie nadaje się do zdjęć sportowych, Canon w instrukcji napisał prawdę
Bogdan.
Widac ze przynajmniej ktos zna sie na rzeczy...
A do Viteza jeszcze jedna uwaga do tego co napisal w odpowiedzi na:
"A przy okazji jeszcze mam jedną wątpliwość, która mnie nurtuje. Speedlite 550EX pokazuje zakres ogniskowych 24-105 mm. A co się dzieje, jeżeli zakres ogniskowej obiektywu wykracza poza 105 mm.?
Wtedy lampa pokazuje 105mm ale sile dopasowuje i tak do faktycznej ogniskowej i odleglosci od obiektu (tez powinno byc w instrukcji lampy chyba ...)."
Robiac zdjecie z obiektywem o ogniskowej 200 mm lampa pokazuje 105mm i zostaje przy takim polozeniu bo mechanizm zoom lampy raczej nie zmieni sie na 200mm... (bo to fizycznie niemozliwe,a pole krycia blysku 105mm pokrywa 200mm). wiec nie dopasowuje sie do faktycznej ogniskowej 200mm, a ze lampa ma tez swoja LP przy tej ogniskowej (i blyska z taka sama sila zarowno przy 105 jak i 200mm) to czasem nawet najwieksza sila blysku moze byc za mala zeby odpowiednio oswietlic przedmiot zbyt daleko ustawiony bo blysk oswietla pole krycia 105mm a nie 200mm...Canon EOS 40D+Grip, 10D+Grip, EOS 30+Grip, Canon EF 24-105/4 IS L, Tamron 28-75/2.8 + Sigma 50/1.4 + Sigma 50-500 + 430EX + 3 x 4GB CF & 2 x 8GB + 055ProB+141RC + inne duperele
no i może troszkę umiejętności 
Komentarz
-
A ja niby czym robie zdjęcia swoim kotomZamieszczone przez VitezWidac ze nigdy nie robiles zdjec kotom. Probowalem G3 - nie da sie.
Canon G3 & Nikon D70Komentarz
-
-
Dwa, podobnie jak Vitez :wink: Ale chyba wiecej im zdjęć zrobiłam 8)Zamieszczone przez AszuAlahari, ile Ty masz kotów???Canon G3 & Nikon D70Komentarz
-
No da sie ale z problemami i pewnie to potwierdzisz, choc w miare praktyki i cwiczenia prekognicji nie tak zle z tym wolnym AFZamieszczone przez alahariA ja niby czym robie zdjęcia swoim kotomZamieszczone przez VitezWidac ze nigdy nie robiles zdjec kotom. Probowalem G3 - nie da sie.

. Czyms co ma szybki autofocus i malutkie opoznienie migawki - da sie i to bez problemow 8) .
Komentarz
-
Potwierdzam, ale nie narzekam :wink: A Ty coś kiepsko praktykowałeś ze swoim G3 :PZamieszczone przez VitezNo da sie ale z problemami i pewnie to potwierdzisz, choc w miare praktyki i cwiczenia prekognicji nie tak zle z tym wolnym AF
. Czyms co ma szybki autofocus i malutkie opoznienie migawki - da sie i to bez problemow 8) .Canon G3 & Nikon D70Komentarz
Komentarz