X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • allxages
    Pełne uzależnienie
    • 2006
    • 2549

    #16
    Ta, pytanie tylko czy to ICCv4 jest, aż tak ważne? Przecież i tak przede wszystkim w przyrodzie występuje ICCv2...albo niestety nic

    Komentarz

    • Janusz Body
      Moderator
      • 2004
      • 5757

      #17
      Zamieszczone przez allxages
      Ta, pytanie tylko czy to ICCv4 jest, aż tak ważne? Przecież i tak przede wszystkim w przyrodzie występuje ICCv2...albo niestety nic
      Wszystkie monitory typu "stacja graficzna", Wide Gamut itp. które mają LUT w monitorze używają v4. W przyrodzie v2 jest w zaniku. :-)

      Janusz,
      Old enough to know better - but I do it anyway.

      Komentarz

      • allxages
        Pełne uzależnienie
        • 2006
        • 2549

        #18
        No tak, ale profile ICC używane do profilowania monitora to nie te same, które pakowane są do zdjęć. A to z tymi Firefox czy inna przeglądarka musi sobie dać radę, przerzucić następnie to do systemu, który dalej wyświetli to na monitorze (używając np. profili z v4).

        Prawda czy fałsz?

        Komentarz

        • Janusz Body
          Moderator
          • 2004
          • 5757

          #19
          Zamieszczone przez allxages
          No tak, ale profile ICC używane do profilowania monitora to nie te same, które pakowane są do zdjęć. A to z tymi Firefox czy inna przeglądarka musi sobie dać radę, przerzucić następnie to do systemu, który dalej wyświetli to na monitorze (używając np. profili z v4).

          Prawda czy fałsz?

          Fałsz.
          !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
          .
          .
          Screenshot:



          [/URL]
          Ostatnio edytowany przez Janusz Body; 194. Powód: Automerged Doublepost

          Janusz,
          Old enough to know better - but I do it anyway.

          Komentarz

          • allxages
            Pełne uzależnienie
            • 2006
            • 2549

            #20
            Ale dalej to co pokazuje to problem z wbudowanym profilem ICCv4 w obrazku, a nie z tym, który idzie do oprofilowania monitora. Przecież to 2 różne profile.

            Zresztą mój profil v4 monitora w Firefox działa (FF v3.6) co tylko temu dowodzi. Za to FF nie potrafi sobie odczytać profili z obrazka.

            Proces zarządzania kolorem jest modularny.

            Komentarz

            • Janusz Body
              Moderator
              • 2004
              • 5757

              #21
              .
              .
              i ten sam system/monitor i screenshot z Safari


              !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
              Zamieszczone przez allxages
              ....
              Zresztą mój profil v4 monitora w Firefox działa (FF v3.6) co tylko temu dowodzi. Za to FF nie potrafi sobie odczytać profili z obrazka....
              No a co to za różnica z punktu widzenia usera? System jako taki nie radzi sobie z ICCv4 i tyle.
              Ostatnio edytowany przez Janusz Body; 194. Powód: Automerged Doublepost

              Janusz,
              Old enough to know better - but I do it anyway.

              Komentarz

              • yellowpliszka
                Zablokowany
                • 2009
                • 266

                #22
                A czy ma znaczenie dla koncowego efektu ustawienie w puszce RGB lub sRGB, jesli pstrykamy w RAW-ach?

                Komentarz

                • Krzychu
                  Pełne uzależnienie
                  • 2004
                  • 3611

                  #23
                  Zamieszczone przez yellowpliszka
                  A czy ma znaczenie dla koncowego efektu ustawienie w puszce RGB lub sRGB, jesli pstrykamy w RAW-ach?
                  Nie ma - i to pierwsze to Adobe RGB a nie RGB.
                  Pozdrowienia,
                  KZ
                  KZ Aviation Photography

                  Komentarz

                  • yellowpliszka
                    Zablokowany
                    • 2009
                    • 266

                    #24
                    Dzieki! Faktycznie to Adobe RGB a nie RGB;-) Znaczy te ustawienia maja znaczenie przy pstrykaniu tylko w jpg. Tak przypuszczalem.

                    Komentarz

                    • Janusz Body
                      Moderator
                      • 2004
                      • 5757

                      #25
                      Zamieszczone przez yellowpliszka
                      .... Znaczy te ustawienia maja znaczenie przy pstrykaniu tylko w jpg. Tak przypuszczalem.

                      Mają znaczenie również w RAWach. Podglądówka czyli jpeg zaszyty w RAW, który w nowych aparatach jest ogromny, jest zapisywany w ustawionej przestrzeni.

                      Janusz,
                      Old enough to know better - but I do it anyway.

                      Komentarz

                      • Rascal
                        • 2010
                        • 14

                        #26
                        Dla bezpieczenstwa stosuj sRGB. Pozatym w wiekszosci przypadkow i tak zdjecia sa ogladane na konsumenckiej klasy panelach lcd (WTF!) ktore maja za nic prace ktora sie wklada w uzyskanie optymalnego efektu.

                        Komentarz

                        • magart
                          Początki nałogu
                          • 2008
                          • 378

                          #27
                          No tak, adobeRGB jest nieco większą przestrzenią barwną niż sRGB. Różnica nie jest duża, ale z praktyki wiem, że sRGB będzie bardziej kompatybilny z monitorem i z tym co uzyskasz na odbitkach. Piszę tu oczywiście o amatorskim zastosowaniu.
                          EOSy, 17-40/4L, 24-70/2.8L, 50/1.8, 85/1.8, 100-300/4.5-5.6, Raynox 250, manfrotto, 420EX, 580EX I, II, elinchrom+ skyport.
                          www.magaczewski.blogspot.com
                          www.fotogaleria.magaczewski.pl

                          Komentarz

                          • Rascal
                            • 2010
                            • 14

                            #28
                            Uzycie profilu o wiekszym zakresie reprodukcji tonalnej musi miec uzasadnienie. Jaki jest sens uzywania Adobe RGB posiadajac marketowy panel Samsung'a? odpowiedz jest prosta... zaden.

                            Komentarz

                            • Janusz Body
                              Moderator
                              • 2004
                              • 5757

                              #29
                              Zamieszczone przez Rascal
                              Uzycie profilu o wiekszym zakresie reprodukcji tonalnej musi miec uzasadnienie. Jaki jest sens uzywania Adobe RGB posiadajac marketowy panel Samsung'a? odpowiedz jest prosta... zaden.
                              Nie. Nieprawda. Z tym się zdecydowanie nie zgodzę. To że DZISIAJ posiadam laptoka albo monitor za 100 zł nie oznacza, że za rok nie kupię sobie lepszego monitora. Dzisiaj nawet niedrogie monitory i ekrany co lepszych laptoków mają łogromniaste gamuty. Za rok, wracając do starych zdjęć, będę klął, że nie zapisywałem ich w AdobeRGB i są wyprane z kolorów. A już dzisiaj będę klął pokazując zdjęcia znajomym na ich telewizorze.
                              !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
                              .
                              .
                              dodam jeszcze :-)

                              Gamuty aparatów już dawno przekroczyły AdobeRGB - pytanie więc powinno brzmieć dlaczego wyrzucać na śmietnik to co daje aparat? Poniżej wklejony obrazek z T&T pokazujący przestzren starego 20D na tle innych.

                              Ostatnio edytowany przez Janusz Body; 194. Powód: Automerged Doublepost

                              Janusz,
                              Old enough to know better - but I do it anyway.

                              Komentarz

                              • magart
                                Początki nałogu
                                • 2008
                                • 378

                                #30
                                A jak by wyglądała na tej płaszczyźnie maszyna fotolabu?
                                EOSy, 17-40/4L, 24-70/2.8L, 50/1.8, 85/1.8, 100-300/4.5-5.6, Raynox 250, manfrotto, 420EX, 580EX I, II, elinchrom+ skyport.
                                www.magaczewski.blogspot.com
                                www.fotogaleria.magaczewski.pl

                                Komentarz

                                Pracuję...