X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • fafinek
    Coś już napisał
    • 2011
    • 76

    #1

    Pytanie co do jakości zdjęć

    Witam, ostatnio zastanawia mnie taka sprawa związana z kontrastem i nasyceniem barw na zdjęciach. Zamieszczę dwa i proszę was o zdecydowanie, które wypada lepiej. Dodam, że jedno zrobione jest w technice HDR poprzez funkcję LDR, starałem się po prostu doświetlić i vice versa te obszary, które są przepalone lub niedoświetlone. Niektórym hdry bardziej podchodzą, innym nie. Także nie do końca wiem, jak mogę delikatnie polepszyć takie dość szare, mgliste i niedoświetlone miejscami zdjęcie. Po dłuższym przyglądaniu się wg. mnie hdr jest przesadzony z kontrastem, a 1 znowu blade.
    1.
    2.
    Canon: 550D + BG-E8 / 18-135 IS / 50 1.8 II*/ 100-400 4.5-5.6 L IS USM/ cpl, uv i inne.


    *[in progress]
  • allxages
    Pełne uzależnienie
    • 2006
    • 2549

    #2
    Drugie wygląda jak koszmarek.
    Pierwsze wygląda po prostu źle.

    Komentarz

    • fafinek
      Coś już napisał
      • 2011
      • 76

      #3
      No dobrze, rozumiem, a coś więcej żeby może poradzić?
      Canon: 550D + BG-E8 / 18-135 IS / 50 1.8 II*/ 100-400 4.5-5.6 L IS USM/ cpl, uv i inne.


      *[in progress]

      Komentarz

      • allxages
        Pełne uzależnienie
        • 2006
        • 2549

        #4
        Przede wszystkim zapomnij o HDRach.
        Później poczytaj o poprawnym naświetleniu zdjęć itd. Np. zajrzyj do tego działu:


        Znajdziesz tam conajmniej kilka ważnych artykułów o naświetlaniu zdjęć itd.

        Komentarz

        • monart
          Dopiero zaczyna
          • 2010
          • 27

          #5
          Każde zdjęcie trzeba trochę podrasować. Drugie jest dobrze naświetlone , zmniejsz kontrast i nasycenie, rozjaśnij trochę i gotowe.
          Trójmiasto - studio do wynajęcia.

          Komentarz

          • Franek_
            Bywalec
            • 2009
            • 206

            #6
            Ja nie jestem specjalistą od cyfrówek, gdyż swoją pierwszą w życiu dopiero kupuję. Robiąc jednak zdjęcia analogiem, gdzie możliwości korekt i poprawek ni ma, nauczyłem się, że w takich warunkach nie ma co nawet aparatu wyciągać. Nie mówię nawet o tym, czy kadr mi się podoba czy nie, gdyż nie to jest tematem. Prawda jest jednak taka, że najlepsze zdjęcia krajobrazu czy architektury nie powstawały dzięki obróbce w PhotoShopie, a dzięki wyjątkowemu oświetleniu. Zdjęcie tego samego miejsca o godzinie 5 rano, jak można liczyć np. na poranną mgłę oświetloną wschodzącym słońcem byłoby znacznie lepiej naświetlone.

            Które zdjęcie wypada lepiej? Żadne, lecz jeśli miałbym wskazać, to raczej drugie. Choć zdecydowanie nie lubię radioaktywnych zdjęć, a na drugim właśnie kopuła kościoła się świeci.

            Komentarz

            • mar_ko
              Bywalec
              • 2010
              • 143

              #7
              Jesteś z Gostynia, czy tylko przejazdem?

              Komentarz

              • fafinek
                Coś już napisał
                • 2011
                • 76

                #8
                Jestem z Gostynia kolego, zgadza się
                Może i trochę przesadzona ta kopuła, rzeczywiście aż bije. Zatem popracuję nad mniejszym kontrastem. A co poradzicie na miejsca niedoświetlone lub przepalone od słońca? Na 1 zdjęciu ewidentnie widać niedoświetlenie pod krzakami i na nich, jest praktycznie czarno. LDR/HDR w tej sytuacji jest świetny, gdyż potrafi takie miejsca doświetlić/usunąć przepalenia, w tym przypadku na chmurach pojawiło się kilka. Co zatem z tym fantem, jeśli nie chce się używać tej funkcji obróbki?
                Canon: 550D + BG-E8 / 18-135 IS / 50 1.8 II*/ 100-400 4.5-5.6 L IS USM/ cpl, uv i inne.


                *[in progress]

                Komentarz

                • fafinek
                  Coś już napisał
                  • 2011
                  • 76

                  #9
                  Jeśli mógłbym dostać jeszcze jakieś rady co do tych kolorów to byłoby naprawdę super
                  Canon: 550D + BG-E8 / 18-135 IS / 50 1.8 II*/ 100-400 4.5-5.6 L IS USM/ cpl, uv i inne.


                  *[in progress]

                  Komentarz

                  • Widelec
                    Coś już napisał
                    • 2010
                    • 90

                    #10
                    zależy jakich rad oczekujesz... obniż odrobinę nasycenie żółtego, zwiększ kontrast, przyciemnij niebieski i na mój gust powinno być lepiej

                    Komentarz

                    • wilus
                      • 2006
                      • 7

                      #11
                      Zamieszczone przez fafinek
                      Jeśli mógłbym dostać jeszcze jakieś rady co do tych kolorów to byłoby naprawdę super
                      Kolory i ekspozycja są do bani, wywal to zdjęcie bo szkoda czasu.
                      Zacznij od podstaw. Architektury nie fotografuj kiedy popadnie, poszukaj odpowiedniej godziny.
                      pudełka na zdjęcia

                      Komentarz

                      • fafinek
                        Coś już napisał
                        • 2011
                        • 76

                        #12
                        Było robione przy zachodzącym słońcu stąd ten żywy, żółty kolor po prawej stronie.
                        Czy można zatem zrobić coś z tym pierwszym, skoro to drugie jest do kitu?
                        Canon: 550D + BG-E8 / 18-135 IS / 50 1.8 II*/ 100-400 4.5-5.6 L IS USM/ cpl, uv i inne.


                        *[in progress]

                        Komentarz

                        Pracuję...