X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • pachura
    Dopiero zaczyna
    • 2009
    • 42

    #1

    Odbitka zdjęcia 5 Mpix na 30x40 cm - robić preprocessing ?

    Cześć,

    Mam dość udane zdjęcie, ale zrobione bardzo dawno aparatem 5 Mpix (Minolta Dimage 7i). Przy odbitce 30x40cm daje to jakieś 163 dpi. W fotolabach odbitki robione są chyba standardowo na 300 dpi, nieprawdaż ? Zatem, czy powinienem:

    - oddać zdjęcie takie jakie jest i nie oni się troszczą
    - zrobić w Photoshopie upscaling do 300 dpi używając bicubic resampling i dać im takiego TIF-a
    - bawić się w jakieś magiczne programy typu GenuineFractals (Perfect Resize) które wydają się dawać lepszy efekt przy powiększaniu

    ...?

    Dzięki !
  • Sławek
    Uzależniony
    • 2008
    • 968

    #2
    Ja kiedyś dawno sam przeskalowywałem w PS na raty. Tzn. za każdym razem 10% więcej. Efekt był ciut lepszy niż zrobili to w labie. Teraz chyba są lepsze metody!
    www.fotokrajs.pl

    Komentarz

    • arturs
      Pełne uzależnienie
      • 2006
      • 4196

      #3
      ja bym zrobił to taj jak radzi Sławek - z jakiej odległości będzie docelowo to zdjęcie oglądane? bo jak będzie na ścianie wisieć to nie wiem czy jest sens się bawić..
      5DmkI, C85f1.2|580 EXII|

      Komentarz

      • pachura
        Dopiero zaczyna
        • 2009
        • 42

        #4
        Z tego co piszą w sieci, skalowanie co 10% (czy ileśtam, zwane też Stair Interpolation) daje gorsze efekty niż dedykowany soft, typu Genuine Fractals czy PhotoZoom Pro.

        Komentarz

        • elmalier
          Dopiero zaczyna
          • 2005
          • 33

          #5
          daj sobie spokój, jakość będzie ok. Z lupą tego nie będziesz oglądał.
          www.bodurka.pl

          Komentarz

          • Janusz Body
            Moderator
            • 2004
            • 5757

            #6
            163 DPI to całkiem przyzwoicie. Nic bym nie ruszał. Do odbitek z labu naprawdę wystarczy. Tygodniki ilustrowane mają rozdzielczości na poziomie 144 DPI. Te 300 DPI w labie to tez nie do końca prawdziwe - najczęściej propaganda laboludków :-)

            Janusz,
            Old enough to know better - but I do it anyway.

            Komentarz

            • czornyj
              Zasłużeni
              • 2006
              • 2626

              #7
              Nadmuchaj w PS metodą bicubic smoother (best for enlargement), jest równie skuteczna co skalowanie w krokach 10%. Acz ogólnie przy tak duperelnych różnicach rozdzielczości nie ma to wielkiego znaczenia.
              Marcin Kałuża | foty

              Komentarz

              • addie
                Dopiero zaczyna
                • 2007
                • 24

                #8
                Od siebie polecę plugin OnOne Genuine Fractals Print Pro 5. Genialne efekty.

                Komentarz

                • tezmarek
                  Uzależniony
                  • 2009
                  • 840

                  #9
                  Ja nigdy nie miałem stresu, przy robieniu odbitek około 5 Mpix na A3. Jak weźmiesz lupę, może coś zobaczysz. Jeśli zdjęcie jest udane, to nikt nie wpadnie na pomysł, aby badać jego jakość techniczną - bo i po co.

                  Komentarz

                  • Sławek
                    Uzależniony
                    • 2008
                    • 968

                    #10
                    Tym gościom z "kryminalnych zagadek" to się jakoś udaje
                    www.fotokrajs.pl

                    Komentarz

                    • Maver
                      Początki nałogu
                      • 2006
                      • 397

                      #11
                      Zamieszczone przez pachura
                      Cześć,

                      Mam dość udane zdjęcie, ale zrobione bardzo dawno aparatem 5 Mpix (Minolta Dimage 7i). Przy odbitce 30x40cm daje to jakieś 163 dpi. W fotolabach odbitki robione są chyba standardowo na 300 dpi, nieprawdaż ? Zatem, czy powinienem:

                      - oddać zdjęcie takie jakie jest i nie oni się troszczą
                      - zrobić w Photoshopie upscaling do 300 dpi używając bicubic resampling i dać im takiego TIF-a
                      - bawić się w jakieś magiczne programy typu GenuineFractals (Perfect Resize) które wydają się dawać lepszy efekt przy powiększaniu

                      ...?

                      Dzięki !
                      Po prostu dac do labu i zrobic odbitke. Po co masz przeskalowywac skoro i tak nie zyskasz na jakosci?
                      Poza tym ja z mojej Dimage 5i, 5Hi robilem wydruki na formacie A0 i wygladaly OK.
                      Wez pod uwage ze im wieksze zdjecie z tym dalszej odleglosci je ogladasz, wiec to 300dpi nie jest ci tak naprawde potrzebne.
                      Poza tym jak pisalem, skoro nie masz czegos na zdjeciu, to i tak nic nie zyskasz przeskalowywujac je w gore.
                      Zrob odbitke, zobaczysz jak wyjdzie, tylko ogladaj potem normalnie a nie z lupa z odleglosci 10cm.
                      --
                      Pozdrawiam
                      Krzysztof Zagórski

                      Komentarz

                      • krolewicz
                        Początki nałogu
                        • 2010
                        • 254

                        #12
                        ja mam 3 odbitki 30x40 z nikona d50, 6mpix, jakość jest dobra - naprawdę

                        mam też 50x70 z d2hs, 4mpx, tutaj gorzej, aczkolwiek wisi na ścianie i z normalnej odległości wygląda dobrze

                        tak więc bez stresu

                        Komentarz

                        • siudym
                          Pełne uzależnienie
                          • 2006
                          • 2254

                          #13
                          Zamieszczone przez Sławek
                          Tym gościom z "kryminalnych zagadek" to się jakoś udaje
                          w USA potrafia zdjecie 32x32pix interpolowac na 10mpix z ostroscia jak strzelone 1D mark III.

                          Komentarz

                          • madc0w
                            Początki nałogu
                            • 2009
                            • 370

                            #14
                            ja robilem 100x70 z Canona 350d i wyszlo naprawdę dobrze + oczywiście tego się nie ogląda z 30cm tylko z 1m w dal
                            W fotografii najważniejszy jest pomysł, dobre światło i jeszcze raz pieniądze.

                            Komentarz

                            • Maver
                              Początki nałogu
                              • 2006
                              • 397

                              #15
                              Zamieszczone przez siudym
                              w USA potrafia zdjecie 32x32pix interpolowac na 10mpix z ostroscia jak strzelone 1D mark III.
                              Chyba flagi amerykanskiej zrobionej w Corelu ;-)
                              --
                              Pozdrawiam
                              Krzysztof Zagórski

                              Komentarz

                              Pracuję...