X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • DAWIDSON
    Bywalec
    • 2008
    • 187

    #1

    70-200 sport - plener

    witam, chciałbym poprosić posiadaczy 50 D + 70-200 f/4.0 IS o opinię/radę - jakie ustawienia stosują do zdjęć typu - piłka nożna w plenerze.
    50D, C28/1.8, C50/1.8, C85/1.8,C24-105, C70-200/4 IS
  • lukasz5DmkI
    Bywalec
    • 2011
    • 223

    #2
    Masz w stopce więc penie kupiłeś ? Po co ci opinie ?

    Komentarz

    • DAWIDSON
      Bywalec
      • 2008
      • 187

      #3
      Zamieszczone przez lukasz5DmkI
      Masz w stopce więc penie kupiłeś ? Po co ci opinie ?
      co to za odpowiedź? nie zrozumiałeś pytania?
      chciałbym dowiedzieć się jakie ustawienia body i obiektywu stosują użytkownicy do uzyskania najlepszej jakości tego typu zdjęć. Czy wyłączać IS, czy robić na "al servo" etc. - wszystkie ustawienia
      50D, C28/1.8, C50/1.8, C85/1.8,C24-105, C70-200/4 IS

      Komentarz

      • kuzi4
        Początki nałogu
        • 2008
        • 411

        #4
        Szczerze powiem, że dość dziwne pytanie... Ale spróbuję się z nim zmierzyć
        Jeżeli chodzi o ustawienia/parametry pracy body to wszystko zależy od warunków w jakich przyjdzie Ci robić zdjęcia (oczywiście nie piszę o podstawach takich jak głębia ostrości, panoramowanie itp)
        Jeżeli chodzi o IS to przy czasach krótszych jak 1/250 powinno się go wyłączyć czyli zależy od warunków w jakich przyjdzie Ci robić zdjęcia.
        Czy AIServo, czy OneShot to kwestia pozycji z jakiej będziesz focił i dynamiki akcji, czyli zależy od warunków w jakich przyjdzie Ci robić zdjęcia.

        Ale się rozwinąłem...

        Tak na prawdę WSZYSTKIE USTAWIENIA I PARAMETRY zależą od dwóch rzeczy:
        1. warunków w jakich przyjdzie Ci robić zdjęcia;
        2. tego co chcesz na zdjęciu pokazać
        Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie o ustawienia body do otrzymania zdjęć dobrej jakości... Przecież to są tak bardzo zmienne parametry, że nie da się na nie konkretnie odpowiedzieć...
        A tak nawiasem mówiąc to odpowiedź mojego poprzednika nie do końca jest taka bez sensu... Ja bym ją zrozumiał tak: "kupiłeś i masz to ćwicz,ćwicz, ćwicz..."
        Pozdrawiam, Marcin
        WWW.RSMP.PL
        http://maciejko.net/cbsearch/ - przeszukaj CB
        WWW.BEZPIECZNERAJDY.PL
        www.rallynews.pl

        Komentarz

        • enkoder
          Dopiero zaczyna
          • 2008
          • 19

          #5
          DAWIDSON, spróbuj, poćwicz. Jesteś z Wrocławia, to przejedź się na ul. Sztabową na stadion,
          młode drużyny i nie tylko, grają tam codziennie od rana do wieczora.
          Pogadaj wcześniej z trenerem, czy możesz robić zdjęcia i ćwicz.
          Jak coś, to mieszkam niedaleko.

          Komentarz

          • Merde
            Grzeczny i układny podpis
            • 2008
            • 7756

            #6


            I wszystko w temacie.
            I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

            Komentarz

            • lukasz5DmkI
              Bywalec
              • 2011
              • 223

              #7
              Przepraszam nie zrozumiałem o co Ci chodzi

              Komentarz

              • DAWIDSON
                Bywalec
                • 2008
                • 187

                #8
                zdjęcia robię min. 2x w tygodniu na turniejach, nie wiem jak wam wytłumaczyć o co mi chodziło, ale miało to być coś, jak np: " mam ten obiektyw z 50d, najczęściej robię na ustawieniach:" krajobrazy,AWB, słońce lub chmury, pomiar punktowy lub wielosegm. Iso staram się jak najniższe - max do 400, do sportu staram się uzyskiwać jak najkrótsze czasy.Do tej pory najczęściej AF na one shot, lecz zauważam że na al servo -lepsza ostrość. Co do obiektywu - stabilizer mode na 1 -dla poziomu, 2 -dla pionu, stabilizacja wyłączona (najczęstsze czasy to 500). pomiar dla piłki nożnej na 3m."

                o coś takiego mi chodziło Panowie - wątek umieściłem w technikach fotografowania a nie w obiektywach.

                Merde -a to co wszystko w temacie -to z kolei ja nie wiem o co Ci chodzi
                50D, C28/1.8, C50/1.8, C85/1.8,C24-105, C70-200/4 IS

                Komentarz

                • kuzi4
                  Początki nałogu
                  • 2008
                  • 411

                  #9
                  Merde chyba wątki pomylił
                  Tobie nie trzeba nic tłumaczyć - kumasz jak ustawić parametry. Jak robisz zdjęcia w hali lub słabym świetle to nie bój się wyższego ISO - w "Twoim" sporcie priorytetem jest mimo wszystko krótki czas. Jeżeli chodzi o mnie to zdecydowanie częściej (80-90%) używam AIServo i wielosegmentowego pomiaru - to ostatnie może być moim błędem ale niestety nie prędko będę mógł to sprawdzić Stabilizacja powyżej 1/250 oczywiście off, odległość ostrzenia większa. Styl to najczęściej mój własny set lub "dokładny" - w moim sporcie się sprawdza ale proszę, oceń to sam: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=40371 Przy okazji - oczywiście jak tylko będziesz miał ochotę możesz zobaczyć jak "ewoluowałem" przez trzy lata... Usłyszeć od miclesa "O pacz, nawet lepsze pod względem kolorów! " - BEZCENNE Pozdrawiam, Marcin.
                  !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
                  Napisałeś, że robisz zdjęcia 2x w tyg... Dawaj no je poka w galerii
                  Ostatnio edytowany przez kuzi4; 19183. Powód: Automerged Doublepost
                  WWW.RSMP.PL
                  http://maciejko.net/cbsearch/ - przeszukaj CB
                  WWW.BEZPIECZNERAJDY.PL
                  www.rallynews.pl

                  Komentarz

                  • janmar
                    Pełne uzależnienie
                    • 2006
                    • 3468

                    #10
                    Jeżeli chodzi o IS to przy czasach krótszych jak 1/250 powinno się go wyłączyć czyli zależy od warunków w jakich przyjdzie Ci robić zdjęcia.
                    Z czego to wynika ?

                    Komentarz

                    • kuzi4
                      Początki nałogu
                      • 2008
                      • 411

                      #11
                      Zamieszczone przez janmar
                      Z czego to wynika ?
                      W moim przypadku tylko i wyłącznie z tego, że przy 1/250 i krócej istnieje niewielkie ryzyko poruszenia zdjęcia. Przy dłuższych czasach już takiej pewności i zaufania do siebie nie mam Oczywiście przy panoramowaniu włączam tryb 2 bez wzgjędu na czas.
                      WWW.RSMP.PL
                      http://maciejko.net/cbsearch/ - przeszukaj CB
                      WWW.BEZPIECZNERAJDY.PL
                      www.rallynews.pl

                      Komentarz

                      • Goomis
                        Pełne uzależnienie
                        • 2006
                        • 1893

                        #12
                        Po pierwsze w piłce nożnej IS jest kompletnie nie przydatny. W tym sporcie się nie panoramuje. Jeżeli kupiłeś szkło z ISem specjalnie pod piłkę nożną to zkrewiłeś - trzeba było wziąć wersję 2.8...
                        Przede wszystkim czas. 1/500 przy cropie na 200mm to raczej niezbędne minimum.
                        Nie wiem jaki sens jest w ograniczaniu sobie ISO do maks 400? W 50D 1600 można używać bez strachu... Ważne żebyś trzymał czas powyżej 1/500 a im mniej tym lepiej.
                        Bezwzględnie AI-Servo!! Śledzisz cały czas zawodnika i cykasz jak będzie coś ciekawego, ale tu ważne jest przewidywanie sytuacji i dobry refleks.
                        A Merde wcale nie pomylił wątków... W kwestii stosowanych ustawień jest konfiguracja stosowana praktycznie przez większość reporterów sportowych. To dla nich powstał przycisk AF-On.
                        Do tej trzeba było przestawiać AF-a na "*" żeby go mieć pod kciukiem. Chodzi to o przekadrowywanie w sporcie. AF na kciuku i jeżeli chcesz zrobić przekadrowanie to puszczasz AF, przekadrowujesz i wciskasz spust. Mając af normalnie na spuście do połowy w trybie Servo nie możliwe jest przekadrowanie!
                        Jednak ustawianie AF-a na "*" wiązało się z powiązaniem AE Lock z wciśnięciem spustu do połowy więc nie wszystkim to odpowiadało. Dlatego dodano przcisk AF-On w 40D i później w 1DmkIII.
                        Jest to idealne ustawienie zwłaszcza pod piłkę nożną.
                        Tłumacząc łopatologicznie:
                        Przestawiasz w Cf.n Autofocus na przycisk AF-On, przełączsz puszkę w tryb AI-Servo
                        Od teraz jeżeli chcesz śledzic cały czas obiekt i robi mu w międzyczasie zdjęcia to cały czas wciskasz AF-On i spustem strzelasz foty.
                        Jak chcesz śledzić i zrobić przekadrowanie z obiektem w ruchu to Wciskasz AF-On, w momencie gdy chcesz wykonać fotę puszczasz AF-On, przekadrowujesz, wciskasz spust (Oczywiście aby Ci obiekt nie wypadł z GO musisz byc bardzo szybki :-D )
                        Ale przydaje się to też w innych sytuacjach. Po prostu masz One-Shot i AI-Servo naraz bez szukania i przestawiania na body.
                        5DmkIII + S14/2.8 + C35/1.4LmkII + C85/1.2LmkII + C70-200/2.8L + 600EX-RT & 580EXII + Think Tanki (Retro30, Shapeshifter, Skin Set v2) + NEC EA274WMi + Sandisk

                        Komentarz

                        • Merde
                          Grzeczny i układny podpis
                          • 2008
                          • 7756

                          #13
                          Zamieszczone przez DAWIDSON
                          Merde -a to co wszystko w temacie -to z kolei ja nie wiem o co Ci chodzi
                          Skonfiguruj aparat jak w tamtym wątku i poużywaj jakiś czas.
                          Załapiesz o co chodzi na 100%.

                          To jest najbardziej uniwersalna metoda konfiguracji pracy autofokusa, sprawdza się w zasadzie w każdym zastosowaniu. Gietrzy "reklamuje" to dosyć regularnie, aż dziwię się że jeszcze trafiają się ludzie, którzy mają AF "pod spustem"
                          I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

                          Komentarz

                          • janmar
                            Pełne uzależnienie
                            • 2006
                            • 3468

                            #14
                            Najfajniej się na niej wychodzi jak daje się komuś aparat z prosbą :
                            proszę mi zrobic zdjęcie

                            Jak dla mnie to w zależności od tego co ,czym, robię machinalnie narzuca się metoda ostrzenia.Nie ma jednej uniwersalnej.
                            Dlatego warto nauczyć się wielu.
                            Np.ze szkłem słabo trafiającym kilka ostrzeń ,przed naciśnięciem spustu.

                            Z kolei w Dsie z dobrym szkłem ,nic nie kombinować .Wszystko pod spustem i praktyczne jednym płynnym szybkim ruchem ruchem -cyk.Jest tak pewny i szybki że kombinowanie powoduje gorszy efekt.
                            Oczywiście pomysleć trzeba.

                            Przy korzystaniu z AFon i AE + pomiar światła po opanowaniu tej palcówki
                            osiąga się b,dobre efekty bo zmusza do fotografowania ze zrozumieniem,analizą kadru ,przewidywaniem skutków wyboru punktów pomiaru światła ,trybów itp.
                            Trzeba to umiec i stosować.Uczy fotografowania jak nic innego.
                            A dalej to już znów różnie
                            Ostatnio edytowany przez janmar; 7379.

                            Komentarz

                            • Kolekcjoner
                              Obertroll
                              • 2006
                              • 18766

                              #15
                              Wątek poczyściłem ze śmieci. Proszę się trzymać tematu. Kolega zadał konkretne pytanie.
                              "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
                              Kapitan Wagner

                              Komentarz

                              Pracuję...