X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • stonberg
    • 2011
    • 7

    #16
    dzieki panowie.może faktycznie dokupie jakiś inny filterek. Jeżeli się okaże,że mój który ma 850nm będzie przyczyną wycinania koloru nieba,to sprawa będzie załtwiona.

    pewex-czy możesz napisać jakie parametry posiada Twój filtr?

    Komentarz

    • _igi
      Pełne uzależnienie
      • 2008
      • 2035

      #17
      Kolory faktycznie, są zależne od mocy filtra. Mój ma chyba 750nm i przepuszcza w zasadzie dwie barwy, niebieski i żółty. Żółty się koryguje WB, zostaje sam niebieski
      5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

      Komentarz

      • BAKS
        Bywalec
        • 2007
        • 106

        #18
        igi - masz chyba 720nm, a myślę że nawet 685 bo jak ma faktycznie 750 to by nie przepuszczał koloru widzialne jest 400-750. Filtry zresztą nie są całkiem dokładne. Np. mam Hoye 720nm - która po pomiarach w laboratorium ma ledwo 440nm, ale mam Opteke 720 która okazuje siębyć 830, a 1000 ma ledwo 880.
        !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
        pewex bardzo ładne efekty dla mnie SUPER - ale IR to tzw. uzyskać efekt Wood'a ( biała zieleń )
        pozdrawiam
        Ostatnio edytowany przez BAKS; 10276. Powód: Automerged Doublepost

        Komentarz

        • pewex
          Dopiero zaczyna
          • 2010
          • 20

          #19
          Ja śmigam na Hoya R72 720nm. Niestety z białą zielenią miałem małe problemy :c
          5D i graciarnia

          Komentarz

          • BAKS
            Bywalec
            • 2007
            • 106

            #20
            Pewex - balans bieli trzeba ustawić najlepiej w czerwcu - lipcu i to w południe ( wtedy jest najwięcej bliskiej podczerwieni) na bukszpan lub inny ciemno zielony krzew najlepiej filtrem 850nm. Przez filtry 850 to nie widać nawet włókna świecącej się żarówki 100W

            Komentarz

            • pewex
              Dopiero zaczyna
              • 2010
              • 20

              #21
              Tak tez robilem, slonce w zenicie i trawa ale o krzewach nie pomyslalem, tylko jak mówię - na Nikonie D50. Na 5D praktycznie wb nieustawialny jak dla mnie ;c
              5D i graciarnia

              Komentarz

              • BAKS
                Bywalec
                • 2007
                • 106

                #22
                Ja mam usunięty filtr dolnonoprzepustowy w 450D i w G2 i założone 850nm to mi łatwiej ( w poprzedniej G2 miałem filtr ok. 680 ale balans bieli ustawiałem na 850 lub 950nm i trzeba w lecie w pełnym słońcu najlepiej na bukszpan). Jak ustawiałem na 680 to miałem sepiowe fotki. W tym linku wszystko opisałem i są zdjęcia http://sprzedajemy.pl/okazja-canon-g...ffers&offset=0
                (sprzedany został za 550 z wysyłką)

                Komentarz

                • _igi
                  Pełne uzależnienie
                  • 2008
                  • 2035

                  #23
                  No to mi wyszło takie coś:

                  oryginał:
                  mielonka:

                  5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

                  Komentarz

                  • BAKS
                    Bywalec
                    • 2007
                    • 106

                    #24
                    Orginał jak nabardziej jest IR czekoladowe niebo i jasna zieleń
                    Jesli to C1000 orginalny - to ta fotka jest mistrzoswo świata
                    po zdjęciu saturacji w Canon DP i dodaniu kontrastu i lekko przyciemniona wygląda tak (na szybko w 5 sek)

                    Komentarz

                    • enthropia
                      Zablokowany
                      • 2011
                      • 24

                      #25
                      Zamieszczone przez stonberg
                      Niby coś wychodzi, ale bardziej wygląda mi to na zdjęcia BW.
                      I tak to właśnie powinno wyglądać. Jeśli chcesz mieć ładne kolorki, to potrzebujesz 'słabszego' filtra, bo 850nm jest na to za mocny. Rozejrzyj się za filtrem 720nm. Taki filtr przy poprawnie ustawionym balansie bieli da Ci czerwone/brązowe niebo, a po zamianie kanałów dostaniesz ciemne, niebieskie niebo i białe/biało-żółte/żółto-zielone rośliny, w zależności od ilości wpuszczonego do aparatu światła.
                      Ostatnio edytowany przez enthropia; 42912.

                      Komentarz

                      • analogforever
                        Uzależniony
                        • 2008
                        • 675

                        #26
                        akurat fotografia cyfrą w IR to IMO niezbyt dobry pomysł ,lepiej za grosze kupic sobie analoga i filtr 720 ,filmy do podczerwieni są ogólnie dostepne ,nie ma problemu z długimi czasami i szumami ,nie trzeba czekac na bardzo bezwieczną pogode aby liscie na drzewach wyszły nierozmazane itd ,podczerwien to typowa fotografia na analoga niestety ,tu jest przykład fotki w IR
                        Model Mayhem is the #1 portfolio website for professional models and photographers. Create a profile, upload your photos and connect with other professionals
                        Ostatnio edytowany przez analogforever; 19663.
                        T90 ,Pentax Z-20 , 2 powiekszalniki,procesor Jobo i cała szafa optyki

                        Komentarz

                        • enthropia
                          Zablokowany
                          • 2011
                          • 24

                          #27
                          Zamieszczone przez analogforever
                          akurat fotografia cyfrą w IR to IMO niezbyt dobry pomysł
                          Szanuję Twoją opinię, ale kompletnie się z nią nie zgadzam.
                          Filmy IR oczywiście można kupić, ale z tą ogólną dostępnością to grubo przesadziłeś. Koszt rolki Rollei czy Efke to 25 zł, tylko że taki film trzeba wywołać, a do wywołania potrzebna jest chemia i koreks. Koszty rosną.
                          Ktoś, kto nie siedzi w fotografii tradycyjnej będzie miał więc z wywołaniem takiego filmu spory problem, nie wspominając nawet o poprawnym jego naświetleniu.

                          Komentarz

                          • kristek
                            Dopiero zaczyna
                            • 2011
                            • 39

                            #28
                            I w Canonie bywa problem z filmami na podczerwień. Licznik klatek jest na bazie diody świecącej w podczerwieni. Nie wiem czy we wszystkich, ale w kilku na pewno.
                            :grin:EOS30, 40D, T28-75/2.8, T70-300VC, C20-35/3,5-4,5:grin:

                            Komentarz

                            • analogforever
                              Uzależniony
                              • 2008
                              • 675

                              #29
                              ja swoje naswietlałem na canonie T90 zadnego problemu z zaświetlaniem klatek ,a licznik elektroniczny ,na jakiej zasadzie działa nie wnikałem .Wiesz w duzym slońcu naswietlenie Rolleia infrared na przysłonie f11 to około 1/15 s ,na cyfrze z tym samym filtrem i w tych samych warunkach około 5-8s czyli cos, co sie rusza nawet nieznacznie bedzie zawsze prawie poruszone ,pewnie mozna wyjac z aparatu filtr z przed matrycy ale wtedy mało sie bedzie nadawał do robienia normalnych zdjec ,czyli defakto koszt najtańszej lustrzanki cyfrowej to i tak około 400zł ,kwestia jak duzo sie fotografuje w IR ,ja lubie te fotografie bardzo ale wcale nie wykonuje tyle zdjec aby adaptować specjalnie aparat cyfrowy do IR .Jedynie co to matryca moze zarejestrowac głebszą podczerwień niz negatyw dedykowany,i mozna fotografowac z głebszym filtrem 850 nm co raczej np z filmami na podczerwień da słąbszy efekt niz 720 ,nie sprawdzałem ,wiadomości z materiałow Rolleia .
                              T90 ,Pentax Z-20 , 2 powiekszalniki,procesor Jobo i cała szafa optyki

                              Komentarz

                              • kristek
                                Dopiero zaczyna
                                • 2011
                                • 39

                                #30
                                Wiem, że 50, i 30 mają taki licznik i pewnie jeszcze kilka. Piszą, aby nie używac filmów czułych na IR.
                                :grin:EOS30, 40D, T28-75/2.8, T70-300VC, C20-35/3,5-4,5:grin:

                                Komentarz

                                Pracuję...