X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • rysy
    Dopiero zaczyna
    • 2012
    • 15

    #1

    Celowe nieprawidłowe iso - f.analogowa

    Już kilkukrotnie spotkałem się z fotografiami, które zostały wykonane z ustawionym innym ISO, niż wskazywałby na to załadowany film.
    Nie bardzo rozumiem na czym to "oszustwo" polega?
    Chodzi tylko o drastyczną zmianę ekspozycji?
  • dinderi
    Pełne uzależnienie
    • 2009
    • 3028

    #2
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

    Komentarz

    • rysy
      Dopiero zaczyna
      • 2012
      • 15

      #3
      Re:

      "Forsowanie", no prosze, nawet swojej nazwy się to doczekało.
      Serdeczne dzięki kolego, temat do zamknięcia no chyba, że ktoś jeszcze ma swoje 3 grosze..

      Komentarz

      • dinderi
        Pełne uzależnienie
        • 2009
        • 3028

        #4
        Zamieszczone przez rysy
        "Forsowanie", no prosze, nawet swojej nazwy się to doczekało.
        Długo nie czekało
        Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
        09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

        ---Moje zdjecia na FB---

        Komentarz

        • Janusz Body
          Moderator
          • 2004
          • 5757

          #5
          Zamieszczone przez dinderi
          Długo nie czekało
          Zwłaszcza, że znane jest od jakichś 100 lat z okładem. :-)

          Janusz,
          Old enough to know better - but I do it anyway.

          Komentarz

          • Merde
            Grzeczny i układny podpis
            • 2008
            • 7756

            #6
            Zamieszczone przez Janusz Body
            Zwłaszcza, że znane jest od jakichś 100 lat z okładem. :-)
            No to czemu się dziwicie, miał prawo nie pamiętać
            I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

            Komentarz

            • dinderi
              Pełne uzależnienie
              • 2009
              • 3028

              #7
              A Ty skąd wiesz, ze sie dziwimy?
              Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
              09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

              ---Moje zdjecia na FB---

              Komentarz

              • model
                Początki nałogu
                • 2008
                • 346

                #8
                W niektórych aparatach, szczególnie tych, w których nie ma trybu manualnego, zmieniając iso robi się korektę ekspozycji.
                Podpisy kłamią

                Komentarz

                • Janusz Body
                  Moderator
                  • 2004
                  • 5757

                  #9
                  Zamieszczone przez model
                  W niektórych aparatach, szczególnie tych, w których nie ma trybu manualnego, zmieniając iso robi się korektę ekspozycji.

                  Mogłbyś rozwinąć tę myśl? Zmieniając iso w automacie zmieni się czas lub przysłona lub oba na raz. Nie ma żadnej "korekty ekspozycji".

                  Korektę ekspozycji można uzyskać kręcąc kółkiem koło spustu (lustrzanki) lub innym podobnym kółkiem (kompakty) i ogladając jak zmienia się wskaźnik na "drabince" w wizjerze lub na wyświetlaczu.

                  Janusz,
                  Old enough to know better - but I do it anyway.

                  Komentarz

                  • model
                    Początki nałogu
                    • 2008
                    • 346

                    #10
                    Są aparaty analogowe (np. niektóre dalmierze), gdzie nie można ustawić korekty ekspozycji i nie ma tam trybu manualnego. Nie ma też "drabinki" jak w lustrzankach. Jest tylko preselekcja przysłony i na podstawie pomiaru światła aparat dobiera czas taki żeby naświetlić poprawnie 18% szarości i sygnalizuje to zapaleniem jakiejś tam lampki. Wtedy żeby "oszukać" światłomierz należy zmienić iso na wyższe bądź niższe w zależności jaką korektę chcemy wprowadzić. Aparat wówczas dobierze inny czas, o ile będzie mieścił się w zakresie dostępnych czasów.

                    W lustrzance wprowadzając korektę ekspozycji kółkiem i przesuwając wskaźnik na "drabince" też zmienia się czas albo przysłona w zależności od trybu.
                    Podpisy kłamią

                    Komentarz

                    • sylwek2k
                      Początki nałogu
                      • 2009
                      • 352

                      #11
                      Zamieszczone przez Janusz Body
                      Mogłbyś rozwinąć tę myśl? Zmieniając iso w automacie zmieni się czas lub przysłona lub oba na raz. Nie ma żadnej "korekty ekspozycji".

                      Korektę ekspozycji można uzyskać kręcąc kółkiem koło spustu (lustrzanki) lub innym podobnym kółkiem (kompakty) i ogladając jak zmienia się wskaźnik na "drabince" w wizjerze lub na wyświetlaczu.
                      Ale zmieniajac podane ISO w analogu, ten nie zachowuje sie jak cyfra i nie zmienia fizycznych mozliwosci filmu :] W cyfrze po zmianie ISO aparat dalej prawidlowo naswietla bo... zmienia czulosc matrycy. W analogu to sie nie zmienia przeciez.

                      Korekta ekspozycji w aparacie jest zwykle na poziomie +-2eV.

                      To ze zmieniajac podane ISO zmienia sie jeden lub oba parametry naswietlania (przeslona/czas) powoduje, ze zdjecie jest bardziej lub mniej doswietlone, w zaleznosci od tego jak bardzo zmienilismy ISO w porownaniu do tego, ktory ma FIZYCZNIE wlozony film.

                      Komentarz

                      • Janusz Body
                        Moderator
                        • 2004
                        • 5757

                        #12
                        Ano tak. Oczywiście masz rację. Byłem przekonany, że piszesz o syfrze nie o analogu :-) Tyle, że trzeba jeszcze kombinować z filmami DX bo większość aparatów sobie sama zczytuje ISO z kodu paskowego na kasecie.

                        Korekta ekspozycji w jedynkach jest na +/- 3 EV

                        Janusz,
                        Old enough to know better - but I do it anyway.

                        Komentarz

                        Pracuję...