X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Marchos87
    Dopiero zaczyna
    • 2011
    • 24

    #1

    Wstęp do fotografi manualnej

    Od pewnego czasu posiadam eosa 1100d, mam pytanieodnośnie prześwietlania zdjęć. Mianowicie nie chcę używać lustrzanki na trybie auto (generalnie z powodu uzywania lampy gdy brakuje troszkę światła) a w czasie szybkiego zwiedzania nie mam czasu przestawiania parametrów na na każde zdjęcie.

    Zdjęcia jakie ostatnio zrobilem praktycznie wszystkie po zrzuceniu na pc wyglądają na prześwietlone a na podglądzie wydawało mi się że są ok.

    Zdjęcia robiłem w słoneczny dzien nad wodą na trybie AV przesłona ustawiona na stale na 5,6 iso 100 a czas dobierał się sam. Czy w takim wypadku lepiej robić zdjecia z automatu czy leipej używać programu P ustawić iso na 100 a resztę parametrów automatycznie ??

    Generalnie niebo na każdym zdjęciu to wielka biała plama.... po obrobce w PS każde zdjęcie wygląda lepiej ale to nei o to chodzi...



    proszę o pomoc
    1100D+kit, Tamron 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro = bida póki co :sad:
  • jacek_73
    Pełne uzależnienie
    • 2010
    • 2587

    #2
    Zamieszczone przez Marchos87
    ...Generalnie niebo na każdym zdjęciu to wielka biała plama.... po obrobce w PS każde zdjęcie wygląda lepiej ale to nei o to chodzi...



    proszę o pomoc
    A jakie to niebo by miało niby być
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

    Komentarz

    • kaqkaba
      Bywalec
      • 2009
      • 115

      #3
      Słowa klucze:
      rozpiętość tonalna, histogram.
      C500d; C15-85; C50/1,4; T70-300VC; C10-22, KIT z IS (poszedł do dobrego człowieka)

      Komentarz

      • janmar
        Pełne uzależnienie
        • 2006
        • 3468

        #4
        Zdjęcia jakie ostatnio zrobilem praktycznie wszystkie po zrzuceniu na pc wyglądają na prześwietlone a na podglądzie wydawało mi się że są ok.
        To czy zdjęcie jest zgodnie z Twoimi oczekiwaniami naświetlone,widać na histogramie.
        Podgląd obrazka dla mnie to potwierdzenie kadru głównie,

        Czy w takim wypadku lepiej robić zdjęcia z automatu czy leipej używać programu P ustawić iso na 100 a resztę parametrów automatycznie ??
        Program Auto czy P to są programy automatyczne.[W P masz pewien wpływ na dobór parametrów]Zdjęcia w tym wypadku robi aparat ,a Ty wybierasz kadr.


        Aby mieć większy wpływ musisz użyć programów półautomatycznych.Aby mieć całkowity wpływ Manuala.
        Przy pełnej wiedzy można sobie poradzić na każdym ustawieniu.
        Jeśli interesuje Cię zdjęcie z dobrym oddaniem nieba i architektury,ziemi jednocześnie poczytaj o rozpiętosci tonalnej i możliwościach matrycy w tej dziedzinie.
        Duży wpływ na wygląd nieba możemy mieć również przy zapisie RAW i umiejętnej obróbce.
        Na początek pofotografuj krajobraz w słoneczny ranek lub wieczór z obłokami, ujmując niebo,te same kadry bez nieba , i kadry z niebem .
        Zwróć uwagę na ustawiane parametry ekspozycji.Przemyśl te różnice.

        Polecam forumowy dział Tipsy i Tricki oraz literaturę mówiaca o fotografii krajobrazu.




        To samo widzę napisał kaqkaba.Ale po mistrzowsku zsyntetyzowane.
        Ostatnio edytowany przez janmar; 7379.

        Komentarz

        • Marchos87
          Dopiero zaczyna
          • 2011
          • 24

          #5
          Przypuszczam że dużą cześć wykonuje tutaj obiektyw kitowy 18-55 canona który do mistrzów nie należy...
          1100D+kit, Tamron 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro = bida póki co :sad:

          Komentarz

          • szuler
            Uzależniony
            • 2007
            • 829

            #6
            Zamieszczone przez jacek_73
            A jakie to niebo by miało niby być
            Jacku niebieskie
            !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
            Zamieszczone przez Marchos87
            Przypuszczam że dużą cześć wykonuje tutaj obiektyw kitowy 18-55 canona który do mistrzów nie należy...
            masz rację to tylko i wyłącznie wina obiektywu
            Ostatnio edytowany przez szuler; 13488. Powód: Automerged Doublepost
            A może masz tam jeszcze telefon bez drutu...? - Podróż za jeden uśmiech - 1971

            Komentarz

            • lMl
              Bywalec
              • 2011
              • 225

              #7
              Na moim monitorze zdjęcie jest ok.
              canon, olympus

              Komentarz

              • najeli
                Pełne uzależnienie
                • 2008
                • 992

                #8
                U mnie tez nie ma białej plamy.
                W tych warunkach i tak jest nieźle. Strasznie nie lubię takiego światła ;-)

                Ode mnie:
                podgląd z histogramem (nie powinien się przyklejać do żadnej ze stron, choć tez bywają wyjątki)
                filtry (najlepiej Cokin, szara połówka z miękkim przejściem)
                RAWy
                "odpowiedni" pomiar światła -- jak pomierzysz na cień to na 90% przepalisz niebo ("Ekspozycja bez tajemnic" Pettersona to ładnie opowiada na początek)

                Osobiście mimo wszystko najczęściej używam P (z korektą ekspozycji i zmianą nastaw wg potrzeb, bo najszybciej), chyba że potrzebuję konretnych parametrów do uzyskania konkretnych efektów, albo warunki są tak skrajne (od głębokich cieni do południowego słońca), że łatwiej jest na manualu.
                www.najeli.pl * fb.com/najeli.fotografia
                C5 * C5d * C40d * C17-40/4L * C50/1.4 * C85/1.8 * C100/2.8L * C70-200/4L * Samyang 8mm * 430exII

                Komentarz

                • Janusz Body
                  Moderator
                  • 2004
                  • 5757

                  #9
                  Zamieszczone przez Marchos87
                  Przypuszczam że dużą cześć wykonuje tutaj obiektyw kitowy 18-55 canona który do mistrzów nie należy...
                  Zamieszczone przez szuler
                  ...
                  masz rację to tylko i wyłącznie wina obiektywu
                  Jaja se robicie? Co ma obiektyw wspólnego z prześwietlonym niebem? Jeszcze pójdzie i kupi eLke i co? Kasę mu zwrócicie?
                  Ostatnio edytowany przez Janusz Body; 194.

                  Janusz,
                  Old enough to know better - but I do it anyway.

                  Komentarz

                  • dziobolek
                    Pełne uzależnienie
                    • 2008
                    • 2634

                    #10
                    Temat wraca jak bumerang
                    Przerabialiśmy to już tutaj - Fotografia plenerowa i problem z niebem

                    P.S.
                    Ja też nie znoszę takiej pogody (światła), ale często nie mamy wyboru,
                    więc... jakoś trzeba sobie radzić.

                    Fajnie jest, jeśli da się zastosować szarą połówkę, ale niestety nie zawsze to jest możliwe,
                    co widać na załączonym przez autora obrazku.

                    Pozdrówka!
                    Ostatnio edytowany przez dziobolek; 20044.
                    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
                    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

                    50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
                    tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

                    Komentarz

                    • dinderi
                      Pełne uzależnienie
                      • 2009
                      • 3028

                      #11
                      Zamieszczone przez Janusz Body
                      Kasę mu zwrócicie?
                      Jak fajna eLka, fabrycznie zapakowana, w dobrej cenie, to czemu nie?
                      Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
                      09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

                      ---Moje zdjecia na FB---

                      Komentarz

                      • igor58
                        Pełne uzależnienie
                        • 2006
                        • 1861

                        #12
                        a co z tym wstępem w tytule?
                        gdzie on?

                        Komentarz

                        • Marchos87
                          Dopiero zaczyna
                          • 2011
                          • 24

                          #13
                          ogladając histogramy z kilku innych zdjęć zaobserwowałem ze w wielu przypadkach wartość na histogramie delikatnie spada do 0 z prawej strony aż nagle skacze pik na maksa w górę i tak sie kończy histogram, tam zdjęcia są rażąco białe.... aby się takiego piku pozbyć trzeba inaczej ustawić wartości aparatu czy trzeba pozbywać się tego piku w PSie??
                          1100D+kit, Tamron 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro = bida póki co :sad:

                          Komentarz

                          • dziobolek
                            Pełne uzależnienie
                            • 2008
                            • 2634

                            #14
                            Zamieszczone przez igor58
                            a co z tym wstępem w tytule?
                            gdzie on?
                            W pierwszym poście... Autor nie chce robić na "zielonym",
                            więc wkracza w tryby manualne i półautomatyczne,
                            no i w związku z tym zadaje pytania

                            Zamieszczone przez Marchos87
                            ogladając histogramy z kilku innych zdjęć zaobserwowałem ze w wielu przypadkach wartość na histogramie delikatnie spada do 0 z prawej strony aż nagle skacze pik na maksa w górę i tak sie kończy histogram, tam zdjęcia są rażąco białe.... aby się takiego piku pozbyć trzeba inaczej ustawić wartości aparatu czy trzeba pozbywać się tego piku w PSie??
                            Jest coś takiego w opcjach puszki jak "Priorytet świateł" czy jakoś tak,
                            ale nie wiem czy każda puszka to posiada. Jeśli jest, to spróbuj włączyć.

                            Poza tym warto poeksperymentować także z takim paramertrem jak "Tryb pomiaru światła".

                            Pozdrówka!
                            Ostatnio edytowany przez dziobolek; 20044. Powód: Automerged Doublepost
                            "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
                            Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

                            50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
                            tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

                            Komentarz

                            • Janusz Body
                              Moderator
                              • 2004
                              • 5757

                              #15
                              Zamieszczone przez Marchos87
                              ogladając histogramy z kilku innych zdjęć zaobserwowałem ze w wielu przypadkach wartość na histogramie delikatnie spada do 0 z prawej strony aż nagle skacze pik na maksa w górę i tak sie kończy histogram, tam zdjęcia są rażąco białe.... aby się takiego piku pozbyć trzeba inaczej ustawić wartości aparatu czy trzeba pozbywać się tego piku w PSie??
                              Przeczytaj:



                              Janusz,
                              Old enough to know better - but I do it anyway.

                              Komentarz

                              Pracuję...