X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • christoo
    Coś już napisał
    • 2012
    • 90

    #16
    Odp: Odległość hiperfokalna

    Ehh.. faktycznie :O dzięki

    A co do przykładu - to dobrze myślę? :>

    Komentarz

    • RobertON
      Pełne uzależnienie
      • 2012
      • 2190

      #17
      Odp: Odległość hiperfokalna

      Zamieszczone przez christoo
      Ostrość ustawiamy manualnie czy za pomocą AF?
      Patrzymy w wizjer i kręcimy pierścieniem. Obraz będzie się wyostrzał lub AF załatwi sprawę.
      Nie rozumiem problemu.
      https://500px.com/robowert26

      Komentarz

      • RadOs41
        Początki nałogu
        • 2011
        • 350

        #18
        Odp: Odległość hiperfokalna

        Na stronie poniżej są gotowe tablice dla różnych rozmiarów matryc, w tym także FF:

        TABELE ODLEGŁOŚĆI HIPERFOKALNYCH

        Użycie ich jest proste; ustawiasz manualnie na obiektywie odległość, którą odczytasz z pola położonego na przecięciu zastosowanych: ogniskowej oraz przysłony.
        Ostatnio edytowany przez RadOs41; 41740.
        Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

        Komentarz

        • christoo
          Coś już napisał
          • 2012
          • 90

          #19
          Odp: Odległość hiperfokalna

          Co do ustawiania ostrośći- chciałem się dowiedzieć jak to inni robią

          Kalkulator posiadam Dzięki wielkie za pomoc.
          Pozdraiwam!

          Komentarz

          • salas
            Pełne uzależnienie
            • 2012
            • 3000

            #20
            Odp: Odległość hiperfokalna

            Jak masz obiektyw ze skala ostrosci to recznie.
            Fajnie jest na LV i podglad glebi
            SONY

            Komentarz

            • v.1958
              Bywalec
              • 2009
              • 231

              #21
              Odp: Odległość hiperfokalna

              wiele obiektywów, zwłaszcza tych starszych ma naniesioną skalę głębi ostrości - spróbuj pobawić się chociażby heliosem-44

              Komentarz

              • Bechamot
                Pełne uzależnienie
                • 2012
                • 2512

                #22
                Odp: Odległość hiperfokalna

                Zamieszczone przez genosajd
                Witam,

                Mam problem jeszcze z tym, dlatego proszę o pomoc:

                Robię zdjęcie krajobrazu (góry, lasy) obiektywem 24-70 f2.8 L ustawiony na 24mm.
                Jaką ustawić przysłonę?
                na jaką odległość ustawić ostrość?
                Wiem, że są kalkulatory i tabele ale mam problem z odczytaniem tego.

                Proszę o wyrozumiałość
                dla tego obiektywu masz komfortowa sytuacje , jako ze ma on skale glebi ostrosci - jest ona wprawdzie uproszczona . Ale kalkulacja GO jest zawsze jakims wiekszym lub mniejszym przyblizeniem , zaleznym takze od warunkow obserwacji.

                nie piszesz jakim aparatem fotografujesz - wielkosc GO zalezy od matrycy rowniez.

                ale z wystarczajacym przyblizeniem mozesz postepowac nastepujaco:

                1. z def GO wynika , ze jest to obszar najwiekszej mozliwej ostrosci. Aby ten warunek zachodzil , tylna granica ostrosci musi znajdowac sie w niekonczonosci. kazde blizsze ostrzenie prowadzi do zmniejszenia GO , jako ze nieskonczonosc jest nieograniczona.

                2. Na skali obiektywu masz na czerwono podane ogniskowe - jest to pomoc dla oszacowania GO ale UWAGA - dla przyslony 5,6 - najczesciej uzywanej , w ktorej ten obiektyw osiaga najwyzsza rozdzielczsoc.

                3. Jesli chcesz miec najwyzsza GO to tak nastaw odleglosc aby znaczek nieskonczonosci znajdowal sie na przeciwko ogniskowej , ktora stosujesz.
                w praktyce mozesz ten znaczek nieskonczonosci ustawiac nieco blizej , troche przed kreska oznaczajaca ogniskowa.

                Na skali , na przeciwko kreski neutralnej , odczytasz dla jakiej odleglosci zostanie osiagnieta najlepsza ostrosc - wszystko znajdujace sie dalej bedzie mniej ostre , ale mieszczace sie w zakresie akceptowalnej nieostrosci czyli GO. rowniez nieco przed ta odleglosci wszystko bedzie w granicach tolerowanej nieostrosci.

                To sie w miare zgadza jesli ogladasz powiekszenia na komputerze max do ok 30%.
                Ogladajac zdjecia w skali 100 % GO bedzie mniejsza.

                zwiekszajac przyslone GO bedzie wieksza , zmniejszajac - mniejsza.

                opisana metoda jest to wystarczajacy szacunek na uzytek dnia codziennego przy fotografii pejzazu.

                krotko:

                nastawiaj ostrosc tak , zeby znaczek nieskonczonosci znajdowal sie troche przed czerwona kreska oznaczajaca ogniskowa , ktora aktualnie stosujesz. przyslona CO NAJMNIEJ 5,6 .
                Ostatnio edytowany przez Bechamot; 45969.
                Wszyskie zdjecia, za wyjatkiem 087, 088 mozna dowolnie, nieodplatnie kopiowac , powielac nawet bez podania zrodla.

                Komentarz

                • jan pawlak
                  Pełne uzależnienie
                  • 2012
                  • 4283

                  #23
                  Odp: Odległość hiperfokalna

                  Bechamot

                  nie piszesz jakim aparatem fotografujesz - wielkosc GO zalezy od matrycy rowniez

                  czy możesz jakoś bliżej wyjaśnić/uzasadnić ?

                  jp
                  puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
                  Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
                  http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
                  public.fotki.com/janusz-pawlak/

                  Komentarz

                  • RobertON
                    Pełne uzależnienie
                    • 2012
                    • 2190

                    #24
                    Odp: Odległość hiperfokalna

                    Zamieszczone przez Bechamot
                    nie piszesz jakim aparatem fotografujesz - wielkosc GO zalezy od matrycy rowniez.
                    A to coś nowego jest.., i nieprawdziwego.

                    cytuję

                    Fotografuj.pl - OBALAMY MITY: Głębia ostrości w lustrzankach cyfrowych - fotografia cyfrowa i analogowa, edycja obrazu, pojęcia i techniki fotograficzne, recenzje, testy aparatów

                    Warto pamiętać, że jeśli z fotografii wykonanej korpusem pełnoklatkowym wytniemy fragment odpowiadający zdjęciu wykonanemu aparatem z matrycą APS (z tej samej odległości, tym samym obiektywem i przy identycznej wartości przysłony) i obydwa zdjęcia zaprezentujemy w tym samym formacie, głębia ostrości na obu zdjęciach będzie dokładnie taka sama.
                    https://500px.com/robowert26

                    Komentarz

                    • namoamo
                      Uzależniony
                      • 2009
                      • 928

                      #25
                      Odp: Odległość hiperfokalna

                      Temat o hiperfokalnej, tu wielkość matrycy ma znaczenie i pewnie to miał na myśli kolega.
                      Flickr

                      Komentarz

                      • Usjwo
                        Pełne uzależnienie
                        • 2009
                        • 1055

                        #26
                        Odp: Odległość hiperfokalna

                        Zamieszczone przez namoamo
                        Temat o hiperfokalnej, tu wielkość matrycy ma znaczenie i pewnie to miał na myśli kolega.
                        Ma takie samo znaczenie jak dla GO.
                        Zapowiada sie dlugi flame znowu

                        Komentarz

                        • jan pawlak
                          Pełne uzależnienie
                          • 2012
                          • 4283

                          #27
                          Odp: Odległość hiperfokalna

                          Zamieszczone przez Usjwo
                          Ma takie samo znaczenie jak dla GO.
                          Zapowiada sie dlugi flame znowu
                          Mam nadzieję, ze kolega Bechamot się zastanowi, do_umie i napisze że się pomylił.
                          Będzie więc krótko.

                          jp
                          Ostatnio edytowany przez jan pawlak; 45158.
                          puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
                          Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
                          http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
                          public.fotki.com/janusz-pawlak/

                          Komentarz

                          • Bechamot
                            Pełne uzależnienie
                            • 2012
                            • 2512

                            #28
                            Odp: Odległość hiperfokalna

                            NIe pomylillem sie do tej pory , nie myle sie i teraz.

                            nie mam teraz czasu , zglosze sie w ciagu dnia.
                            teraz moge jedynie zaznaczyc , ze jezeli mamy na obiektywie zazanaczona skale glebi ostrosci , jak to w wielu starszych obiektywach bywa - to dotyczy ona jedynie formatu FF.
                            ogolnie mowiac dla mnieszych matryc , a dokladniej mowiac dla matryc z MNIEJSZYMI PIXELAMI w rzeczywistosci GO bedzie mniejsze niz to wynika z danych dla obiektywu , gdyz one byly wyliczone dla FF.
                            Te skale na obiektywie dotycza FF i to w okreslonych warunkach obserwacji - ktore tworzac te skale milczaco zalozono -ale jest to jakas pomoc.

                            Mozna to sobie wyobrazic w sposob bardzo uproszczony - to nie jest calkiem sluszne , ale prowadzi takie rozumiwanie do prawidolwego wyniku ,ze mniejsze matryce wymagaja "jakby wiekszych powiekszen" niz FF - a wiec daja mniejszaq GO dla tych samych obiektywowo i nastaw. Ale powtarzam to jest uproszczenie najczesciej , ale nie zawsze sluszne ( tzn sa wyjatki , ze GO byloby takie same - w zaleznoesc od skali powiekszenia i wielkosci pixela)

                            Pomylki nie ma.
                            Wszyskie zdjecia, za wyjatkiem 087, 088 mozna dowolnie, nieodplatnie kopiowac , powielac nawet bez podania zrodla.

                            Komentarz

                            • jan pawlak
                              Pełne uzależnienie
                              • 2012
                              • 4283

                              #29
                              Odp: Odległość hiperfokalna

                              Nieomylny Bechamot
                              Gratuluję samopoczucia.

                              Nie będę więcej na ten temat pisał, dobrze by było abyś przemyślał, do_umiał się zanim coś napiszesz na ten temat.
                              I nie wprowadzał czytelników w błąd.

                              Bez wzorów i liczb, opis zjawiska

                              1.
                              Z fizycznego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak GO, ostrość występuje tylko w jednym punkcie ("płaszczyźnie" prostopadłej do osi obiektyw-przedmiot fotografowany).
                              Jak znacznie ostrość się pogarsza gdy przechodzimy z tego punktu w kierunku obiektywu lub kierunku przeciwnym zależy TYLKO od ogniskowej obiektywu, przesłony i odległości obiektyw-przedmiot. To czysta fizyka.

                              2.
                              Dawno temu zdefiniowano jak oceniać ostrość (przez/dla człowieka) na zdjęciu
                              Całą klatkę filmu powiększa się do określonego rozmiaru zdjęcia, obserwuje z odległości dobrego widzenia i ustala według przyjętych kryteriów co jest jeszcze ostre a co już ostre nie jest.

                              Tak więc na zdjęciu istnieje pewna odległość (od sprzed punktu ostrości od strony aparatu i za punktem ostrości) gdzie uznajemy że jest ostro, to jest owa GO

                              3.
                              Ale "zapisaną" przez obiektyw ostrość na klatce filmu psuje powiększanie, psuje/zmniejsza GO
                              Oczywiście im mniejsza klatka filmu tym więcej trzeba powiększyć do tego określonego rozmiaru, tym więcej psuje się ostrość całego zdjęcia.

                              Tak więc, przy tym samym obiektywie i warunkach zdjęcia (odległość, przesłona, ogniskowa) im większa klatka filmu tym lepsza ostrość wynikowa na zdjęciu. Mniej "popsuta" przez powiększanie. A więc także większa obserwowana GO

                              I to zjawisko uwzględniają wszystkie kalkulatory GO, im większa klatka tym większa głębia ostrości dla tych samych warunków wykonania.

                              4.
                              Ale teraz mamy matryce, nie używamy powiększalników lecz drukarki/monitory. "Wszystko" zależy od pikseli a nie od centymetrów

                              GO i odległość hiperfokalna nie zależą od wielkości fizycznej matrycy.

                              cbdo

                              jp
                              Ostatnio edytowany przez jan pawlak; 45158.
                              puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
                              Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
                              http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
                              public.fotki.com/janusz-pawlak/

                              Komentarz

                              • namoamo
                                Uzależniony
                                • 2009
                                • 928

                                #30
                                Odp: Odległość hiperfokalna

                                Flickr

                                Komentarz

                                Pracuję...