X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • DuDi87
    Dopiero zaczyna
    • 2016
    • 43

    #16
    Odp: Dlaczego tak ciemno ?

    Zamieszczone przez aptur
    Twoje złe nastawy.
    a co było z nimi źle?
    Canon 1100D, Tamron SP 17-50MM F/2.8 VC, SAMYANG 8MM FISH-EYE CS II, CANON 75-300MM 1:4-5.6,CANON 18-55MM, YN 568EX II

    Komentarz

    • Tom77
      Pełne uzależnienie
      • 2008
      • 2874

      #17
      Odp: Dlaczego tak ciemno ?

      Zamieszczone przez DuDi87
      a co było z nimi źle?
      Czy to co miało być dobrze naświetlone jest dobrze naświetlone ?

      Komentarz

      • DuDi87
        Dopiero zaczyna
        • 2016
        • 43

        #18
        Odp: Dlaczego tak ciemno ?

        Zamieszczone przez Tom77
        Czy to co miało być dobrze naświetlone jest dobrze naświetlone ?
        no nie w tej sytuacji miała byc roślinność jasna
        Canon 1100D, Tamron SP 17-50MM F/2.8 VC, SAMYANG 8MM FISH-EYE CS II, CANON 75-300MM 1:4-5.6,CANON 18-55MM, YN 568EX II

        Komentarz

        • Tom77
          Pełne uzależnienie
          • 2008
          • 2874

          #19
          Odp: Dlaczego tak ciemno ?

          Zamieszczone przez DuDi87
          no nie w tej sytuacji miała byc roślinność jasna
          Odpowiedziałeś sobie na zadane przez siebie pytanie: nastawy nie były prawidłowe

          Komentarz

          • zdebik
            Pełne uzależnienie
            • 2013
            • 4065

            #20
            Odp: Dlaczego tak ciemno ?

            Po co przeplacac, w internecie jest b.duzo informacji. Polecam youtube.
            https://500px.com/Rafal_S

            Komentarz

            • r_m
              Pełne uzależnienie
              • 2009
              • 2418

              #21
              Odp: Dlaczego tak ciemno ?

              I fora internetowe?

              Zamieszczone przez DuDi87
              czemu te zdjęcia wyszły jak wyszły czyli środek taki ciemny ? moje złe nastawy czy coś innego.
              Wyszły "średnio poprawnie", tzn. poprawnie według światłomierza, poczytaj gdzieś jak mierzy światłomierz (coś o tej wspominanej średniej szarości).
              Nastawy są poprawne według bezmyślnego automatu, ale fotograf kierując się swoim rozumem, umiejętnościami i doświadczeniem, może ustawić inne parametry zdjęcia niż proponuje automat, jeśli uzna, że zależy mu na innym wyglądzie zdjęć.

              Komentarz

              • Merde
                Grzeczny i układny podpis
                • 2008
                • 7756

                #22
                Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                Zamieszczone przez zdebik
                Jesli chodzi o ekspozycje to:

                Aparat widzi wszystko na czarno bialo. W zaleznosci od trybu pracy swiatlomierza, miesza wszystko i wypluwa 18% szarosc (czasem sie pisze o 12% w nowych puszkach).

                Jesli niebo bylo jasne, to krzaki wyszly ciemne zeby bylo 18% szarosci na calosci.
                Generalnie piszesz poprawnie, ale jest to jednak zbytnie uproszczenie.
                Przy światłomierzu "na 0" naświetlenie klatki jako całości [1] będzie się różnić w zależności od:

                1. Trybu pomiaru światła (punktowy, centralnie ważony, itd)
                2. Miejsca pomiaru światła (np. punktowy powiązany z aktywnym czujnikiem AF)
                3. Algorytmów ochrony świateł (przed przepaleniami)

                Może być jeszcze trochę innych zmiennych o których nie wiem.

                [1] inaczej zawsze otrzymalibyśmy tą samą wartości L (w trybie Lab) po uśrednieniu całej klatki (Photoshop: Filtr / Rozmycie / Średnia), a tak nie jest.
                I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

                Komentarz

                • zdebik
                  Pełne uzależnienie
                  • 2013
                  • 4065

                  #23
                  Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                  Zamieszczone przez Merde
                  Generalnie piszesz poprawnie, ale jest to jednak zbytnie uproszczenie.
                  Przy światłomierzu "na 0" naświetlenie klatki jako całości [1] będzie się różnić w zależności od:

                  1. Trybu pomiaru światła (punktowy, centralnie ważony, itd)
                  2. Miejsca pomiaru światła (np. punktowy powiązany z aktywnym czujnikiem AF)
                  3. Algorytmów ochrony świateł (przed przepaleniami)

                  Może być jeszcze trochę innych zmiennych o których nie wiem.

                  [1] inaczej zawsze otrzymalibyśmy tą samą wartości L (w trybie Lab) po uśrednieniu całej klatki (Photoshop: Filtr / Rozmycie / Średnia), a tak nie jest.
                  Dlatego dopisalem "w zaleznosci od trybu pracy swiatlomierza" - to przeciez oczywista oczywistosc
                  Ostatnio edytowany przez zdebik; 49147.
                  https://500px.com/Rafal_S

                  Komentarz

                  • Merde
                    Grzeczny i układny podpis
                    • 2008
                    • 7756

                    #24
                    Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                    Zamieszczone przez zdebik
                    Dlatego dopisalem "w zaleznosci od trybu pracy swiatlomierza" - to przeciez oczywista oczywistosc
                    Przecież nie polemizuję, tylko doprecyzowałem :-)

                    Generalnie światłomierza trzeba się "naumieć", linkowany tu artykuł Janusza Body mocno w tym pomaga.

                    Zupełnie niepotrzebne te przepychanki...
                    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

                    Komentarz

                    • zdebik
                      Pełne uzależnienie
                      • 2013
                      • 4065

                      #25
                      Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                      Zamieszczone przez Merde
                      Przecież nie polemizuję, tylko doprecyzowałem :-)

                      Generalnie światłomierza trzeba się "naumieć", linkowany tu artykuł Janusza Body mocno w tym pomaga.

                      Zupełnie niepotrzebne te przepychanki...
                      Prawde mowiac ja do dzis tego nie ogarniam. Mierzyc punktowym na twarzy, czy bialej koszuli i dawac expozycje na plus. Kupilem seconica i problem z glowy.
                      https://500px.com/Rafal_S

                      Komentarz

                      • Merde
                        Grzeczny i układny podpis
                        • 2008
                        • 7756

                        #26
                        Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                        Zamieszczone przez zdebik
                        Prawde mowiac ja do dzis tego nie ogarniam. Mierzyc punktowym na twarzy, czy bialej koszuli i dawac expozycje na plus. Kupilem seconica i problem z glowy.
                        Odkąd mam bezlustro to ten problem mnie nie dotyczy :-)
                        I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

                        Komentarz

                        • DuDi87
                          Dopiero zaczyna
                          • 2016
                          • 43

                          #27
                          Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                          Zamieszczone przez Merde
                          Przecież nie polemizuję, tylko doprecyzowałem :-)

                          Generalnie światłomierza trzeba się "naumieć", linkowany tu artykuł Janusza Body mocno w tym pomaga.

                          Zupełnie niepotrzebne te przepychanki...
                          "naumić" lepiej brzmi
                          poczytam w chwili wolnej coś się "naumim"
                          no nie potrzebne ale bronić się trzeba.
                          Canon 1100D, Tamron SP 17-50MM F/2.8 VC, SAMYANG 8MM FISH-EYE CS II, CANON 75-300MM 1:4-5.6,CANON 18-55MM, YN 568EX II

                          Komentarz

                          • zdebik
                            Pełne uzależnienie
                            • 2013
                            • 4065

                            #28
                            Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                            Zamieszczone przez Merde
                            Odkąd mam bezlustro to ten problem mnie nie dotyczy :-)
                            Czym teraz pstrykasz?
                            https://500px.com/Rafal_S

                            Komentarz

                            • Merde
                              Grzeczny i układny podpis
                              • 2008
                              • 7756

                              #29
                              Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                              Zamieszczone przez zdebik
                              Czym teraz pstrykasz?
                              Fujikiem X-T1, choć trochę żałuję że nie kupiłem jednak (początkowo planowanego) X-E2.
                              I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

                              Komentarz

                              • zdebik
                                Pełne uzależnienie
                                • 2013
                                • 4065

                                #30
                                Odp: Dlaczego tak ciemno ?

                                Evf napewno pomaga, plus te wszystkie informacje w wizjerze.

                                T1 i E2 na papierze wygladaja podobnie - chodzilo Ci o design?

                                Sam myslalem o a6000 ale jakos nie zaryzykowalem olki tez fajne i ten obiektyw 7-14.
                                https://500px.com/Rafal_S

                                Komentarz

                                Pracuję...