X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • adbebenek
    • 2012
    • 2

    #1

    Fotografia nocnego nieba

    Dzień dobry, zaglądam na forum od jakiegoś czasu ale pierwszy raz piszę post a zatem witam wszystkich

    Zazwyczaj fotografuję bezlusterkowcami i kompaktami natomiast w ostatnim czasie wpadł mi w ręce 5D Mark III i próbowałem swoich sił w fotografii krajobrazowej oraz w fotografii nocnego nieba. W szczególności nocna fotografia sprawiła mi duży problem. Fotografowałem w górach w miejscu oddalonym od świateł. Kombinowałem z różnymi ustawieniami aparatu, zazwyczaj były to jednak ustawienia jakie w teorii powinny przynieść oczekiwany skutek natomiast rezultaty ani razu mnie nie zadowoliły. Większość zdjęć wykonałem na ISO od 1600 do 3200, przysłona od 2.8 do 4.0, ogniskowa 16-35, tryb manualny, stosowałem się do zasady 600 (zazwyczaj jednak 500) a i tak każde zdjęcie w moim odczuciu było zbyt ciemne. Zazwyczaj zdjęcia naświetlane były przez około 20 sekund. Zanim zabrałem się za fotografie nocnego nieba obejrzałem kilka tutoriali i praktycznie u każdego fotografującego zdjęcia na podglądzie wyglądały o wiele lepiej, były dużo jaśniejsze i o wiele bardziej szczegółowe. Wrzucam tu fotkę jednego ze zdjęć wykonanych tamtego wieczoru, mogę dodać, że było to jedno z jaśniejszych zdjęć, ustawienia - 16mm, ƒ/3.5, 20s, ISO 1600.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: _OTL68801.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 770,3 KB
ID: 2105361
    Jeżeli macie jakieś rady co powinienem poprawić, zmienić w samym aparacie to proszę o pomoc. Sam kombinowałem długo i już nie wiem co robię źle.

    Pozdrawiam
  • Wieslaw18
    Bywalec
    • 2012
    • 156

    #2
    Odp: Fotografia nocnego nieba

    Brakuje tu obróbki, bo jak się tak na początek krzywymi wyjedzie górą w lewo to już coś zaczyna być widać. Jeśli chodzi o obróbkę jest tego na YT mnóstwo, polecam. Co do ustawień aparatu to max otwarta przysłona, a dalej to tak jak robisz, czyli "500" lub "600". No i zapis w RAW.

    Komentarz

    • adbebenek
      • 2012
      • 2

      #3
      Odp: Fotografia nocnego nieba

      Tutaj przesłałem zdjęcie takie jak wyszło z aparatu, co do obróbki to trochę nad tym pracowałem ale również efekty takie sobie, owszem wyciągnąłem więcej (zdjęcie niżej) ale obróbka sama w sobie nie stanowi dla mnie problemu. Martwi mnie, że zdjęcia wychodzą bardzo ciemne, wydaje mi się, że z tak ciemnego RAWa cieżko będzie później coś zrobić. Zauważyłem to zwłaszcza w innych zdjęciach, gdzie próbowałem "wyciągnąć" cienie. Pojawiał się wtedy kolorowy szum i całość wyglądała kiepsko.
      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: _OTL6881012.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 691,3 KB
ID: 2081234

      Komentarz

      • kamdul
        • 2019
        • 5

        #4
        Odp: Fotografia nocnego nieba

        Dobre jasne szkło. Iso bym obniżył, ze względu na szumy i utratę kolorków. I wydłużył czas naświetlania. Być może ruch ziemi będzie tworzył smugi, Wtedy trzeba by zainteresować się mechanizmem z silniczkiem, który dostosowywałby ruch aparatu do ruchu ziemi.
        Moje wypocinki fotografia ślubna fotograf ślubny

        Komentarz

        • rafels3
          Początki nałogu
          • 2008
          • 454

          #5
          Odp: Fotografia nocnego nieba

          Zapewne znasz metodę ETTR:
          Każdy poradnik astrofotografii zaczyna się od słów mówiących, że nocne zdjęcia wyjdą tylko wtedy, gdy wykonamy je daleko poza granicami miasta. Okazuje się, że nie jest to prawdą. Technika ETTR umożliwi Ci zrobienie świetnych zdjęć nocnego nieba nawet w „zanieczyszczonym światłem” mieście. Fotografie Drogi Mlecznej i nocnego nieba ozdobionego tysiącami gwiazd są niezwykle spektakularne. Jest […]
          Ostatnio edytowany przez rafels3; 18817.

          Komentarz

          • dave88
            Początki nałogu
            • 2009
            • 297

            #6
            Odp: Fotografia nocnego nieba

            czemu robisz na 3.5 ? otwórz na maxa do 2.8 i czas spróbuj 25-30 sek.
            R + C 50 1.8 STM + C 17-40 + C 70-200 f/4 + CDN.
            https://www.facebook.com/dawidzawilafotografia

            Komentarz

            • kamdul
              • 2019
              • 5

              #7
              Odp: Fotografia nocnego nieba

              Fajna technika, thx!
              Moje wypocinki fotografia ślubna fotograf ślubny

              Komentarz

              • bans
                Coś już napisał
                • 2014
                • 53

                #8
                Odp: Fotografia nocnego nieba

                Mamy epokę fotografii cyfrowej, cudowny czas kiedy można eksperymentować nie marnując materiału. Nic nie kosztuje zmiana czasu naświetlania, przesłony, migawki... A tu ciągle ludzie wchodzą na fora i pytają o rozwiązanie problemu, który sami mogliby rozwiązać szybciej i łatwiej już podczas robienia zdjęcia... Czy to jest lenistwo czy bezmyślność?

                Komentarz

                • lukx
                  • 2012
                  • 10

                  #9
                  Odp: Fotografia nocnego nieba

                  Zamieszczone przez rafels3
                  o przydatny link, dzieki
                  :: www.lukx.com CGI

                  Komentarz

                  • parman
                    Dopiero zaczyna
                    • 2013
                    • 45

                    #10
                    Odp: Fotografia nocnego nieba

                    Robione C6D Mk.II i 24-70/2.8 G2.
                    Ostatnio edytowany przez parman; 47972.
                    Canon R5, Canon RF 24-105/4, grip Canon BG-R 10.

                    Komentarz

                    • Ibiz
                      • 2019
                      • 3

                      #11
                      Odp: Fotografia nocnego nieba

                      Zamieszczone przez dave88
                      czas spróbuj 25-30 sek.
                      Przy takim czasie jeszcze nie rozmazują się przez obrót ziemi?
                      Pozdrawiam

                      Komentarz

                      • p0m
                        Uzależniony
                        • 2010
                        • 698

                        #12
                        Odp: Fotografia nocnego nieba

                        uważam, że klatka naświetlana 30sec daje akceptowalne rozmazanie gwiazd. ich pozycja jest względnie mało przesunięta i dobrze się to ogląda. ostatnio w weekend robiłem startrailsy i panoramki z drogą mleczną w tle. 6d+c17-40 na f4 i 17 mm, ISO 6400, 30 sec. lepszy histogram uzyskiwałem z jeszcze wyższym ISO, np. 10000. więc jeśli masz 2.8 na szerokim, to zastosuj wyższą czułość.
                        ebe ebe

                        Komentarz

                        • dave88
                          Początki nałogu
                          • 2009
                          • 297

                          #13
                          Odp: Fotografia nocnego nieba

                          jak robiłem na 25s to były delikatnie rozmazane ale widać to było tylko przy powiększeniu do pełnego rozmiaru
                          R + C 50 1.8 STM + C 17-40 + C 70-200 f/4 + CDN.
                          https://www.facebook.com/dawidzawilafotografia

                          Komentarz

                          • Mohinder
                            Uzależniony
                            • 2019
                            • 560

                            #14
                            Odp: Fotografia nocnego nieba

                            Witam
                            Wybieram się na Islandię i mam zamiar zrobić kilka fotek zorzy polarnej. Aparat to Canon 80D i kupiłem specjalnie do tego celu Sigme 10-20mm 3.5f. Czy coś jeszcze poza statywem będzie potrzebne lub coś polecacie?
                            https://www.photographer-limerick.com/
                            Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

                            Komentarz

                            • p0m
                              Uzależniony
                              • 2010
                              • 698

                              #15
                              Odp: Fotografia nocnego nieba

                              Zamieszczone przez Mohinder
                              Witam
                              Wybieram się na Islandię i mam zamiar zrobić kilka fotek zorzy polarnej. Aparat to Canon 80D i kupiłem specjalnie do tego celu Sigme 10-20mm 3.5f. Czy coś jeszcze poza statywem będzie potrzebne lub coś polecacie?
                              wężyk spustowy bądź pilot do zdalnego wyzwalania migawki.
                              ebe ebe

                              Komentarz

                              Pracuję...