X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Leon007
    Pełne uzależnienie
    • 2009
    • 2709

    #1

    Reprodukcja przez szybę

    Chcę sobie zdigitalizowac książkę (oczywiście do własnego użytku) i muszę to zrobic za pomocą aparatu, bo jest za duża na skaner. Mam stanowisko do takiej operacji, ale raczej do pojedynczych płaskich obiektów. Książkę należałoby przycisnąć szybą.
    1. Czy macie doświadczenie w tego typu zabawach?
    2. Jaka to powinna być szyba - szkło czy plastik?
    3. Co z odblaskami? W moim stanowisku używam dwóch lamp błyskowych z boków pod kątem 45 stopni. Czy filtr polaryzacyjny z lampami to sensowny pomysł?
    4. Inne sugestie?
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz
  • Bangi
    Moderator
    • 2010
    • 5117

    #2
    Odp: Reprodukcja przez szybę

    Smartfon IMHO lepiej się sprawdzi niż zabawa z klasycznym aparatem i szybą. Strona po stornie, oświetliłbym jakąś lampką LED lub światło zastane. Nie wiem jak gruba / duża jest książka.
    Powyższe piszę przez pryzmat fotografowania dziecku lekcji w ćwiczeniach i wysyłania ich nauczycielom w ramach szkoły zdalnej.
    SAMOLOTY CB
    SAMOLOTY lotnictwo.net
    SAMOLOTY OBRÓBKA Tutorial

    Komentarz

    • Leon007
      Pełne uzależnienie
      • 2009
      • 2709

      #3
      Odp: Reprodukcja przez szybę

      Właśnie nie. To co piszesz jest bardzo dobre do wysyłania dokumentów, które można przeczytać i nic więcej. Sam tak robię.

      Ja jednak chcę zrobić ładną książkę w PDFie i dlatego zależy mi na jakości dobrego zdjęcia: równomierność oświetlenia, dobre oddanie kolorów (książka ma wysokiej jakości ilustracje i w ogóle strony mają kolorowe tło), zawsze to samo odwzorowanie jak najbardziej liniowe. Pod tym kątem nawet zastanawiam się którego obiektywu użyć i w jakim zakresie przysłon i ogniskowych (!).

      Pytałem o szkło kontra plastik, bo zaletą szkła jest ciężar (dobrze przyciśnie samo), ale najczęściej zwykłe szkło jest lekko zielonkawe, a nie chcę iść w wynalazki za milion złotych.
      Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
      Ja
      Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
      Konfucjusz

      Komentarz

      • Mohinder
        Uzależniony
        • 2019
        • 560

        #4
        Odp: Reprodukcja przez szybę

        Nie używałbym żadnego doświetlania. Aparat na statywie, a samą książkę położyłbym na stole czy innym blacie a fotografowaną kartkę między szybę i coś sztywnego z drugiej strony trzymałbym w pionie.
        Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: ksiązka.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 111,8 KB
ID: 2085579
        https://www.photographer-limerick.com/
        Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

        Komentarz

        • Leon007
          Pełne uzależnienie
          • 2009
          • 2709

          #5
          Odp: Reprodukcja przez szybę

          To jest ciekawe, poważnie się nad tym zastanowię. Jednak dobrze popytać wokół, bo sam chyba bym nie wpadł na takie ustawienie.
          Chyba nawet nie potrzeba by było szyby, tylko dobrze ułożyć kartkę na tej tylnej podpórce.
          Książka ma wymiary 36x26 cm i 350 stron.
          Ostatnio edytowany przez Leon007; 27765.
          Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
          Ja
          Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
          Konfucjusz

          Komentarz

          • Mohinder
            Uzależniony
            • 2019
            • 560

            #6
            Odp: Reprodukcja przez szybę

            Dokładnie. Podpórka to kwestia do rozwiązania. Myślę, że coś znajdziesz.
            https://www.photographer-limerick.com/
            Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

            Komentarz

            • ryszard_p
              Coś już napisał
              • 2008
              • 50

              #7
              Odp: Reprodukcja przez szybę

              Zamieszczone przez Mohinder
              Dokładnie. Podpórka to kwestia do rozwiązania. Myślę, że coś znajdziesz.
              Ewentualnie można by było rozważyć i wykorzystać zjawisko elektryzowania (tej podpórki).

              Komentarz

              • Leon007
                Pełne uzależnienie
                • 2009
                • 2709

                #8
                Odp: Reprodukcja przez szybę

                Też mam jakieś pomysły, ale chętnie słucham wszelkich sugestii. Jak zrobię coś działającego, to pokażę.
                Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                Ja
                Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                Konfucjusz

                Komentarz

                • Bangi
                  Moderator
                  • 2010
                  • 5117

                  #9
                  Odp: Reprodukcja przez szybę

                  Podziwiam, że Ci się chce to robić. Patrząc na ilość stron, to trochę zejdzie, a i PDF będzie miał ciekawy finalny rozmiar
                  SAMOLOTY CB
                  SAMOLOTY lotnictwo.net
                  SAMOLOTY OBRÓBKA Tutorial

                  Komentarz

                  • Leon007
                    Pełne uzależnienie
                    • 2009
                    • 2709

                    #10
                    Odp: Reprodukcja przez szybę

                    Robię to tylko okazyjnie. Na przykład kiedyś u mojej mamy znalazłem książkę kucharską jej mamy (czyli mojej babci) z początku XX wieku. Ponad 100 lat, w Ameryce kwalifikuje się to na zabytek . Rozpadała się przy dotknięciu, więc ją ostrożnie zeskanowałem i można używać! Dałem ten skan koledze, którego hobby to gotowanie i się ucieszył.
                    I nie robię tego na czas, więc mogę nawet miesiąc.
                    Ostatnio edytowany przez Leon007; 27765.
                    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                    Ja
                    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                    Konfucjusz

                    Komentarz

                    • Jacek_Z
                      Administrator
                      • 2005
                      • 2694

                      #11
                      Odp: Reprodukcja przez szybę

                      Porada praktyczna. Często przebija tekst/obraz tego co na drugiej stronie kartki. Podłóż w takim przypadku pod reprodukowaną stronę czarną kartkę.
                      Zależy jaki mamy papier - gruby, czy cienki, prześwitujący. Zrób test, porównaj.
                      Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

                      Komentarz

                      • Leon007
                        Pełne uzależnienie
                        • 2009
                        • 2709

                        #12
                        Odp: Reprodukcja przez szybę

                        Dzięki, cenna rada. Akurat ta książka ma gruby papier, ale często przy skanowaniu walczyłem retuszem z tym zjawiskiem, a nie wpadłem na pomysł z ciemnym podkładem.
                        Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                        Ja
                        Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                        Konfucjusz

                        Komentarz

                        • KEEK
                          Bywalec
                          • 2006
                          • 111

                          #13
                          Odp: Reprodukcja przez szybę

                          Może ja jestem dziwny ale zdecydowanie wolałbym skanować po połowie i połączyć w PS-ie niż bawić się w przefotografowywanie.
                          HUMAN NATURE and others...

                          Komentarz

                          • Leon007
                            Pełne uzależnienie
                            • 2009
                            • 2709

                            #14
                            Odp: Reprodukcja przez szybę

                            Co kto lubi. Stosuję obie metody w rożnych układach i akurat w tym przypadku wolę fotografować. Po właściwym ustawieniu stanowiska jest i wygodniej, i szybciej. Trochę wysiłku wymaga to przygotowanie, ale przy tej objętości opłaca się.
                            W ogóle sprawą zainteresowałem się od reprodukcji obrazów i rysunków. Mam w rodzinie artystkę amatorkę i to na jej potrzeby. A nie wszystko wskazane jest dotykać szybą skanera. Poza tym niektóre obrazy mają swoją fakturę, a ta lepiej wychodzi na zdjęciu.
                            Ostatnio edytowany przez Leon007; 27765.
                            Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                            Ja
                            Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                            Konfucjusz

                            Komentarz

                            Pracuję...