Jeśli to jest Twoja pierwsza wizyta na naszym forum, pamiętaj sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań FAQ . Zapraszamy do zarejestrowania się
Cel forum T&T
W "Tips & tricks" wymieniamy sie poradami, doświadczeniami i propozycjami dotyczącymi tajników technicznych, warsztatowych, niekonwencjonalnych i mało znanych rozwiązań dobrze znanych problemów. Przedstawiamy fachowe, ścisłe i wartościowe z punktu widzenia szeroko pojętej fotografii informacje dotyczące konkretnych problemów.
Czego nie robimy
Jeżeli uważasz pomysł za bezużyteczny to zachowaj to dla siebie lub poprzyj rzeczowym kontrargumentem. Jeśli masz lepszy pomysł lub usprawnienie, podziel się nim w ramach przyjętej formuły, aby i inni skorzystali.
Zasady porządkowe i organizacyjne.
1) Publikujemy kolejne sztuczki i kruczki, w osobnych wątkach zatytułowanych ?#X /tu wpisujemy na czym polega dany trick/?. Nie ma miejsca na żadne dyskusje OT czy rozmowy pomiędzy forumowiczami. Merytoryczna dyskusja w ramach tematu oraz propozycje modyfikacji są mile widziane.
2) Szeroka dyskusja na temat funkcjonowania podforum Tips & Tricks, propozycji zmian, problemów technicznych itp. prowadzona jest w wątku Dyskusja o zasadach forum Tips & Tricks. Jest to jedyne miejsce w dziale T&T do publikacji niezwiązanych ściśle z tematami poszczególnych trickow.
3) Forumowicze sami zgłaszają swoje racjonalizatorskie pomysły zakładając nowe wątki, lub wpisujac je w już istniejących wątkach, przy czym obowiązują zasady FORUM MODEROWANEGO takie, jak w całej Bazie Wiedzy.
4) W pozostałych dziedzinach zastosowanie ma Regulamin forum, będący nadrzędnym regulatorem dla tego Regulaminu.
Z uwagi na kłopoty wbudowanej "szukaczki" zalecamy korzystanie z narzędzia alternatywnego, wyszukiwarki google.
Istnieje kilka sposobów korzystania z narzędzia, najprostsze z nich to:
1. Rozbudowana wyszukiwarka Kolaj-a: http://maciejko.net/cbsearch/
W okienku wpisujemy szukaną frazę a w rozwijanym menu poniżej wybieramy całe forum lub też konkretne podfora.
Szukać możemy na całym forum, tylko w tytułach wątków lub też tylko w postach konkretnego użytkownika. Narzędzie umożliwia również wyłączenie z wyników wyszukiwania tematyki ślubnej.
2. Bezpośrednio przez google http://google.pl
w celu wyszukiwania informacji na CB wpisujemy: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie w tytułach i treści postów
lub: allintitle: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie wyłącznie w tytułach
Istnieje też możliwość bezpośredniego wyszukiwania googlem, ograniczonego do poszczególnych forów i działów. Aby znaleźć coś w konkretnym dziale konstruujemy zapytanie w następujący sposób: "Canon Board > nazwa_forum > nazwa_działu" "szukana_fraza" site:canon-board.info
np.: "Canon Board > Sprzet Cyfrowy > Canon dSLR" "7D" site:canon-board.info
3. Za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej, którą możemy pobrać w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=22036
Chcą ograniczyć wyszukiwanie do tytułów wątków wpisujemy. allintitle: szukana_fraza
Wyszukiwanie ograniczone do tytułów wątków działa jak wyżej lecz nie wpisujemy już oczywiście "site...."
Wbudowana wyszukiwarka przyjmuje obecnie zapytania złożone z 5 lub więcej znaków i nie zawierające znaków typograficznych ("-" "/" itp.). Znajdzie więc wyniki dla zapytania "plecak", "teleobiektyw" czy "1200L" ale dla "600D","70-200/2.8", "24-70"czy "35/2" już nie.
Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Gość: Jeśli coś działa - nie ruszaj. Jeśli nie działa - udawaj, że tak miało być.
Będąc pod wrażeniem zdjęć portretowych czy ludzi fotografowanych z pomocą blendy (np kilka zdjęć Van Murder'a w topicu pierwsze próby z portretem czy coś w tym rodzaju )postanowiłem ją zdobyć. Wchodzę na allegro... Cena od 90zł w górę. Umarłem. Patrzę na sprzęt do mocowaina blendy do statywu. Umarłem. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego tyle to kosztuje? Fakt 100zł przy tym co potrafią wydać fotografowie na szkła to śmieszne pieniądze, ale ja uważam, że grosz do grosza itd Tu 100 tam 100 tam znowu 100 i sie robi 50/1.8 ;p
Pierwsze co - google twoim przyjacielem. Wpisuje - "zrób blendę" czy coś w tym rodzaju. Znalazłem w sumie jeden konkretny pomysł, aby koc termiczny naciągnąć na hula-hop. Dla mnie kiepski plan bo nie widzę siebie maszerującego na fotki z wielka obręczą.. Stwierdziłem, że potrzebna mi blenda mobilna. Normalne blendy mają obręcz zrobioną z bardzo elastycznego drutu który daje się składać w pół 8-mki. Ja o czymś takim marzyć nie mogę Poszedłem do sklepu z materiałami budowlanymi. Olśniło mnie i o to co jest potrzebne do zrobienia własnej blendy:
-Cienka rurka PCV (po prostu plastik ) o dł w moim przypadku 3m (Koszt: 3,50zł)
- Kolanka plastikowe 8szt (koszt: 70gr/szt)
- Łapki plastikowe 5szt (koszt: 50gr/szt)
- klamerki (bezcenne jak się weźmie od mamy )
- Koc termiczny (koszt 9zł w aptece)
Koszt jak łatwo policzyć nie przekracza nawet 20zł
Swoją blendę oparłem o ośmiokątna ramę. Taka już całkiem nieźle przypomina okrąg. Mając 3m rurkę, trzeba ją wykorzystać w całości. Wyznaczyłem wzór na długość boku osmiokąta.
Podstawiając dane do tego wzoru wychodzi jaką długość powinny mieć rurki na bok blendy, tak aby reszta rurki to była rurka trzymająca całą blendę. Z doświadczenia widzę, że lepiej podstawić do wzoru 10cm mniej niż jest rzeczywista długość rurki.
Wystarczy zmontować pocięte rurki i mamy cały ramiak. Położyłem go na pognieciony koc termiczny i obciąłem jego nadmiar.
Wystarczy spiąć klamerkami i blenda gotowa To mi niestety nie daje satysfakcji. Czas zintegrować ja ze statywem. Do tego potrzebuję rurke która mogę przymocować do blendy. Połaczyłem dwie łapki plastikowe ze sobą - na klej i patyczki z wykałaczek w środek.
Dalej trzeba było wykombinować coś aby zamontować ją do statywu. Jako, że te łapki mają dziurę, to nakręciłem na chama na gwint od statywu. Plastik oczywiście się poddał i mam tam teraz ładny gwint
Oczywiście można regulować jej położenie na tyle na ile pozwala statyw. Nie zastąpi to asystenta i profesjonalnego sprzętu, ale dla ludzi, zajmujacych się amatorsko taka blenda i taki system wystarczy.
A masz może pomysł na białą blendę? Szukam właśnie materiału na takową i zastanawiałam się nad użyciem białej ceraty kuchennej ale nie wiem czy takie coś będzie dobrze odbijać i rozpraszać światło
Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p
TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się
no nie powiem ciekawie wykombinowane, ale jak z mobilnością tego sprzętu ? Da się to szybko rozłożyć, zwinąc i włożyć do plecaka, a nastepnie w terenie w sesnownym czasie złożyć ( 5 min ) w całość? Bo jeśli tak to jeszcze dzisaj lecę do Praktikera.
5 D + 350 D + 17-40 f4 + 70-200 f4 + 50 f1,4 + 100 macro f2,8 + 430EX
Ja postawiłem na prostsze rozwiązanie - właśnie z hula-hop.
Hulahop - 4,50,
Koc termiczny - 7,50 zł (identyczny jak Twój - przepłaciłeś!)
Jak już zrobię wrzuce zdjęcia.
Ja mam z kolei inny "sposób na blendę" Otóż zamiast koca termicznego używałam... osłony przeciwsłonecznej na przednią szybę samochodu. Takiej, która po jednej stronie jest srebrna (są też złote)*. W marketach można coś takiego kupić już za 4-5 zł. Zalety to: sztywniejsza od opisywanego koca, można ją dowolnie złożyć i spakować np. do plecaka. Gdy nie jest przydatna może posłużyć jako... siedzisko Zamiast takiej osłony używałam też karimaty (cena ta sama, tylko powierzchnia większa, karimata jest zazwyczaj nieco mniej sztywna).
Ja mam z kolei inny "sposób na blendę" Otóż zamiast koca termicznego używałam... osłony przeciwsłonecznej na przednią szybę samochodu. Takiej, która po jednej stronie jest srebrna (są też złote)*. W marketach można coś takiego kupić już za 4-5 zł. Zalety to: sztywniejsza od opisywanego koca, można ją dowolnie złożyć i spakować np. do plecaka. Gdy nie jest przydatna może posłużyć jako... siedzisko Zamiast takiej osłony używałam też karimaty (cena ta sama, tylko powierzchnia większa, karimata jest zazwyczaj nieco mniej sztywna).
Mam już gotową tradycyjną blendę (drut stalowy) i rozciągnąłem na niej prześcieradło (dookoła poprzeciągałem tasiemkę, nałożyłem to na drut i zciągnąłem tasiemkę). Powiedzmy, że mama może mi teraz objechać ten materiał maszyną tuż przy drucie i ściągnąłbym tasiemkę naciągającą i obciął nadwyżki materiału tuż przy ściegu.
Pytanie : czy macie jakiś pomysł na stałe zamocowanie koca termicznego z drugiej strony?
Testowałem odporność na dziurki - mizerna. Wbiłem igłę do połowy i pociągnąłem nią w bok - koc od razu się rozwalił, dlatego szycie chyba odpada. Myślałem o jakimś kleju, ale nie wiem jaki będzie dobry. Najlepiej by było, jakby "nie przebił" na drugą stronę prześcieradła (żeby został między folią a prześcieradłem, a nie przelazł na jego drugą stronę).
Offtop : Mój drut jest fajny, można go składać na 3, ale po rozłożeniu trzeba go lekko przywracać do jego stanu pierwotnego (naginać, może jakaś 1min na to schodzi).
Pytanie : Czy macie jakieś pomysły na coś, co by się składało na 3 i nie traciło kształtu pierwotnego?
Moim "pomysłem" jest moskitiera - tam też jest takie kółko, i nawet jest już siatka zamontowana (można jej użyć jako "podkładu" do mocowania warstw blendy). Starszy mówił, że takie moskitiery w zeszłym roku były w Lidlu za 15-20zeta. Spróbuję poszukać w tym roku, a jak nie, to jumnę starszemu jedną z działki :P
A masz może pomysł na białą blendę? Szukam właśnie materiału na takową i zastanawiałam się nad użyciem białej ceraty kuchennej ale nie wiem czy takie coś będzie dobrze odbijać i rozpraszać światło
Taka sama powierzchnia, w sklepie Games Workshop kupujesz white spray primer i nim traktujesz, idealnie odbija
www.t-jack.pl
Sprzęt: 5D mk II, 30D, 17-40/4L USM, 85/1,8 USM, 50/1,2L USM, 100/2,8L Macro, 135/2L USM, 2x580EX II, 6x430EX II, 2x430EX, Pocket Wizard Transcivers, lampy studyjne Bowens + akcesoria.
zrobiłem coś podobnego tylko z osłony pod przednią szybę do samochodu
koszt - 25 zł + kilka 'bezcennych' drobiazgów od mamy
zastosowałem też kilka ulepszeń i kilka funkcji których kolega z 1 posta nie ma w swojej :P
po weekendzie dam zdjęcia
z rzeczy 'bezcennych':
- 8 żabek do firanek
- śruba mocowania statywu z pokrowca od zenita
- trochę taśmy izolacyjnej
- klej typu 'kropelka' lub coś do klejenia plastiku
2. jak zrobić i złożyć
1. mierzymy długość i szerokość osłony
2. przycinamy rurę PCV wg pomiarów. warto zwrócić uwagę na rzeczywistą długość stelaża po założeniu kolanek i trójników
przycinamy rury wg schematu:
3. łączymy rury za pomocą kupionych wcześniej łączeń i właściwie stelaż już gotowy
warto jednak przykleić łączenia do rur - ale zawsze do jednej! [oprócz środkowej poprzeczki-trójniki warto przykleić z obu jej stron]
dzięki temu szybko będzie można rozmontować i zmontować stelaż nie martwiąc się odpadającymi, w najmniej odpowiednich momentach, łączeniami
4. teraz czas zamocować osłonę. przydadzą się do tego zakupione mocowania do rur i żabki do firanek (jeżeli nie macie wolnych, zastanówcie się czy firanka w oknie na pewno jest wam potrzebna..
połączyłem je 'zgniatająć' ogonek od żabki do rozmiaru troszeczkę większego niż dziura w mocowaniu do rury - wcisnąłem tam ogonek żabki i powstało mocowanie do osłony:
należy też mocowanie samej żabki wygiąć tak aby żabka miała możliwość przekręcania się o 180 stopni - roboczo żabka będzie w położeniu 90 stopni
należy teraz umieścić tak przygotowane 8 łączeń w odpowiednich miejscach stelaża i przekręcamy je tak by płaska część mocowania do rury była z przodu a same żabki równlegle do niej. już możemy mocować osłonę
warto zauważyć że w każdej chwili możemy zdjąć osłonę i zamocować inną o innym kolorze np. złotą
ja osobiscie użyłem innych żabek w 2 mocowaniach - połączyłem je z mocowaniem rury za pomocą drutu od żabki obejmującego mocowanie rury i kółeczka łączącego ten drut z samą żabką.
dzięki temu można łatwiej regulować naprężenie osłony przekręcając mocowanie z żabką wokół rury
5. mocowanie do statywu. potrzebne jest nam mocowanie do statywu z pokrowca od zenita - skórzanego, otwieranego 'na pół' - mocowanie znajduje się z lewej strony w 'dnie' pokrowca. wyciągamy je i wkręcamy od spodu do mocowania do rury. gdyby szło to nam dosyć opornie, możemy potraktować mocowanie do rury zapalniczką - na pewno trochę zmięnie :]
dzięki takiemu mocowaniu odpada nam każdorazowe nagwintowywanie mocowania do rury za pomocą statywowej szybkozłączki. a oto i mocowanie wraz z szybkozłączką:
aby zwiększyć tarcie (gdy zdarza się że ustawiona blenda pod własnym ciężatem sama się przekręca) warto obkleić miejsce gdzie mocujemy to mocowanie taśmą izolacyjną czy plastrem (takim na metry).
6. no to właściwie.. gotowe całość jest bardzo mobilna - po rozłożeniu żłożeniu wygląda tak
Komentarz