X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • sadi31
    Zablokowany
    • 2009
    • 21

    #1

    dziwne

    mam male pytanko
    otoz ostatnio eksperymentowalem z aparacikiem zeby na wlasnej skorze przekonac sie na czym polega dzialanie przyslomy, i glebia ostrosci.
    jesli dobrze pamietam
    - im mniejsza F to otwor wiekszy - a co za tym idzie tło bardziej zamazane ???
    wiec zeby zrobic obraz super ostry z wszystkimi detalami nalezaloby zrobic f jak najwieksza ???
    i tak zrobilemn ale...

    fotografowalem liscie drzewa na tle nieba i
    f5,0 1/2000sec - iso 400 zdjecie piekne idealnie naswietlone w cyfrowum zblizeniu wszystkie detale listki idealnie ostre
    f32 1/2000 sec iso 400 zdjecie tez idealnie naswietlone piekne ale, po zblizeniue cyfrowym , zamazane, nieostre.
    pytanie dlaczego tak sie stało ??


    zdjec nie mam narazie bo pisze z pracy ale moze pozniej wrzuce.
    dzieki za info
    Ostatnio edytowany przez sadi31; 26482.
  • PrzemQs
    Bywalec
    • 2008
    • 117

    #2
    Ponieważ najlepszą jakość obrazka masz przy przysłonach mniej więcej(zależne od obiektywu) 8-16 powyżej zaczyna się robić źle... w tym przypadku przyslona f/5 zdecydowanie lepsza niż f/32... Choć był ostatnio temat o tym czemu najlepsi fotografowie landszaftów używają przysłon rzędu 22-32. Zapytanie było po co skoro jakość spada przy takim przymknięciu.
    Ostatnio edytowany przez PrzemQs; 17596.
    Enter the Workshop

    Komentarz

    • aptur
      Pełne uzależnienie
      • 2005
      • 3837

      #3
      Zamieszczone przez sadi31
      mam male pytanko


      fotografowalem liscie drzewa na tle nieba i
      f5,0 1/2000sec - iso 400 zdjecie piekne idealnie naswietlone w cyfrowum zblizeniu wszystkie detale listki idealnie ostre
      f32 1/2000 sec iso 400 zdjecie tez idealnie naswietlone piekne ale, po zblizeniue , zamazane, nieostre.
      pytanie dlaczego tak sie stało ??


      zdjec nie mam narazie bo pisze z pracy ale moze pozniej wrzuce.
      dzieki za info
      Poczytaj o dyfrakcji. To zjawisko nasila się jeśli mocno przymykasz przesłonę stąd gorsza jakość.

      Komentarz

      • wojkij
        Pełne uzależnienie
        • 2007
        • 1915

        #4







        Btw - tytułuj sensownie temat i używaj z łaski swojej wyszukiwarki...

        Zresztą Vitez pokaże Ci co i jak...
        Ostatnio edytowany przez wojkij; 11622.
        www.kwapisz.org

        Komentarz

        • Toffic
          Bywalec
          • 2005
          • 235

          #5
          Zamieszczone przez sadi31
          ...
          f32 1/2000 sec iso 400 zdjecie tez idealnie naswietlone piekne ale, po zblizeniue cyfrowym , zamazane, nieostre.
          pytanie dlaczego tak sie stało ??
          ....
          Koledzy już napisali. Dodam, tak dla początkujących:
          W tym przypadku (f32) głębia ostrości ogromna, tyle że detale (wszystkie) w kiepskiej jakości.
          Fotografia

          -

          Komentarz

          • sadi31
            Zablokowany
            • 2009
            • 21

            #6
            ahaa
            dzieki wielkie juz wiem o co chodzi
            w takim razie w jakich przypadkach i kiedy , do czego wykorzystuje sie przyslony 32 lub wieksze, jakie to ma zastosowanie??


            wojkij - bardzo "serdecznie" dziekuje Ci za rade i linki ale moj post pomimo iz dotyczy podobnej tematyki a wrecz tej samej to skojarzenia kazdy ma inne, ja postawilem pytanie o listki na drzewie i ich ostrosc, inni o dziure, inni o ostrosci jeszcze inni o glebi ostrosci , i pomimo iz kazdy post mail inny tytuł dotyczył tego czego szukałem czyli " dyfrakcji" wiec idac twoim tokiem rozumowania tym poprzednikom ktorych posty podales w linkach powinienes napisac to samo co mi, albo w ogóle zamilknąc i wykazac zrozumieniem zamiast sie stresowac. Gdybym wiedział ze to dyfrakcja to z łaski mojej użyłbym wyszukiwarki.
            Ostatnio edytowany przez sadi31; 26482.

            Komentarz

            • Toffic
              Bywalec
              • 2005
              • 235

              #7
              Niebo na f32, powie nam ile i gdzie mamy poprochów na matrycy
              Fotografia

              -

              Komentarz

              • wojkij
                Pełne uzależnienie
                • 2007
                • 1915

                #8
                W fotografii średnio i wielkoformatowej, w małym obrazku pewnie tylko w jakiś ekstremalnych macro przypadkach.
                www.kwapisz.org

                Komentarz

                • Mellan
                  Pełne uzależnienie
                  • 2007
                  • 1851

                  #9
                  Zamieszczone przez sadi31
                  fotografowalem liscie drzewa na tle nieba i
                  f5,0 1/2000sec - iso 400 zdjecie piekne idealnie naswietlone ...
                  f32 1/2000 sec iso 400 zdjecie tez idealnie naswietlone piekne...
                  Faktycznie "dziwne"
                  Na tym samym iso i przy tym samym czasie, a diametralnie różnych przysłonach dostałeś "pięknie idealnie naświetlone" zdjęcia
                  Chyba coś pokręciłeś z czasem...
                  To takie "zamazane tło" ludzie nazywają 'bokeh' i wielu właśnie po to kupuje lustrzanki, by coś takiego uzyskać.
                  C-F-K - forever

                  Komentarz

                  • sadi31
                    Zablokowany
                    • 2009
                    • 21

                    #10
                    tak , masz racje , przepraszam te 1/2000sec to przy pierwszej przyslonie te fotki robilem na prtiorytecie przysłony, drugiego czasu nie pamietam ale w domu jak zajrze to napisze, ale nie chodzi mi o tło tylko o jakosc obrazu
                    ale juz wiem ze to dyfrakcja, ale dzieki za pokazanie bledu )

                    Komentarz

                    • roshuu
                      Pełne uzależnienie
                      • 2008
                      • 1107

                      #11
                      Zamieszczone przez sadi31
                      tak , masz racje , przepraszam te 1/2000sec to przy pierwszej przyslonie te fotki robilem na prtiorytecie przysłony, drugiego czasu nie pamietam ale w domu jak zajrze to napisze, ale nie chodzi mi o tło tylko o jakosc obrazu
                      ale juz wiem ze to dyfrakcja, ale dzieki za pokazanie bledu )
                      potestuj sobie swoj obiektyw na optyczne.pl albo podobnym serwisie - tam w testach pokazuja zachowanie szkielka dla okreslonych przeslon. Im wyzej na skalo tym lepiej. Ja osobisice zawsze dla max ostrosci daje f8 lub f11, no ale to zalezy tez od ogniskowej, bo np. na 250mm przy f11 mam piekny bokeh a juz na 55 piekna ostrosc w calym kadrze..
                      6D + 5D + 14 /2.8 + 35/1.4 + 50/1.4 + 85/1.8 + Fuji X-T1 + 35/1.4

                      Komentarz

                      • delaa
                        Bywalec
                        • 2007
                        • 168

                        #12
                        Zamieszczone przez Mellan
                        To takie "zamazane tło" ludzie nazywają 'bokeh' i wielu właśnie po to kupuje , by coś takiego uzyskać.
                        Hej - autorowi postu nie chodziło o "bukake " oj przepraszam "boke" na f32 osiągnął zniekształcenia na skutek limitu dyfrakcyjnego szkła....
                        KIEV 60 NIKON N80 CANON 40D i szkieł kilka dobrych do zdjęć wilka...
                        No Art Just FUN ! http://www.delaa.pl

                        Komentarz

                        • Mellan
                          Pełne uzależnienie
                          • 2007
                          • 1851

                          #13
                          Zamieszczone przez delaa
                          Hej - autorowi postu nie chodziło o "bukake " oj przepraszam "boke" na f32 osiągnął zniekształcenia na skutek limitu dyfrakcyjnego szkła....
                          Wiem, poprzednicy już to przecież wyjaśnili. Po co się powtarzać?

                          Zareagowałem na:

                          Zamieszczone przez sadi31
                          ...
                          - im mniejsza F to otwor wiekszy - a co za tym idzie tło bardziej zamazane ???
                          wiec zeby zrobic obraz super ostry z wszystkimi detalami nalezaloby zrobic f jak najwieksza ???
                          i tak zrobilemn ale...
                          by zamiast zwrotu "tło bardziej zamazane" wskazać na określenie 'bukakke', oj przepraszam 'bokeh' :-D co wydaje się prostsze w użyciu (już bez podtekstu)
                          C-F-K - forever

                          Komentarz

                          Pracuję...