X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • netfan
    • 2011
    • 2

    #1

    5d I - format A3

    Witam,
    Stoje aktualnie przed wyborem nowego aparatu (stara 350d juz ledwo zipie).

    Waham sie pomiedzy stara 5d i 60d. Abstrahujac od predkosci (robie raczej statyczne zdjecia, serii uzywam moze raz do roku) oraz plastyki (zdaje sobie sprawe z przewagi FF nad niepelna klatka) glownym problemem jest wielkosc pozyskanego obrazka oraz ilosc krzyzowych punktow autofocusa.
    Z 5d maksymalny obrazek wynosi 4368×2912 - potrzebuje bez kompleksow wywolywac zdjecia na A3 z DPI bliskiej 300, a wielkosc zdjecia wychodzacego z 5d wskazuje na to ze ledwo sie lapie w ten pulap. Moze zle rozumuje ale czy naprawde 5d czyli aparat ktorym ludzie robili cale kampanie reklamowe moze miec problem z wygenerowaniem takiego obrazka?
    2. problem dotyczy krzyzowych pktow AF - czy naprawde w w 5d te niekrzyzowe maja taki problem z lapaniem ostrosci?

    Zdjecia wykonuje glownie reklamowe oraz portrety, szklo najwiekszego uzytku 24-70 L 2.8.
  • koy
    Bywalec
    • 2007
    • 108

    #2
    Co do rozdzielczości matrycy to tym elementem absolutnie się nie kieruj. To o czym piszesz to tylko czysto matematyczne rozważania nie mające nic wspólnego z rzeczywistościa.
    Zastanów się bardziej na czym Ci bardziej zależy? Na nowszym i szybszym korpusie, lepszym AF, lepszym ekraniku i wszystkimi ficzerami (filmy itd) czy na zdecydowanie lepszym obrazku i pełnej klatce. Dla Twoich potrzeb i obiektywu to bardziej pasuje 5D a nawet 5d Mark II Ja mająć 5d mark I i II w życiu bym nie wrócił do cropa...
    Ostatnio edytowany przez koy; 9044.

    Komentarz

    • netfan
      • 2011
      • 2

      #3
      filmy ani ekraniki nie sa mi potrzebne, potrzebna mi jest dobra jakosc duzego zdjecia. wiem ze jakosc obrazka zalezy od wielu rzeczy i ze dobrze naswietlone 200DPI bedzie wygladac lepiej niz slabe 300DPI ale chyba jest jakas granica ktorej przekroczyc nie mozna? ostatni wydruk A3 200DPI (studyjny) z mojej obecnej puszki nie byl powalajacy (jest ogladany z nawet mniej niz 50cm bo to kalendarz)

      Komentarz

      • arturs
        Pełne uzależnienie
        • 2006
        • 4196

        #4
        Stara 5d - daje przepiękny, ostry a zarazem plastyczny obraz - właśnie z 350ką porównywalny - nowsze matryce są przepakowane pikselami..
        drukowałem A3 na epsonie stylus pro3800 i naprawdę uwag nie miałem..
        Co do AF to prawdą jest to co wyczytałeś - o innych punktach niż środkowy raczej zapomnij.. chociaż w studio gdzie jest jasno może będzie ok..
        5DmkI, C85f1.2|580 EXII|

        Komentarz

        • airhead
          Pełne uzależnienie
          • 2008
          • 2495

          #5
          jeśli przez a3 rozumiesz odbitki 30x40, to mi wychodziły bardzo ładne nawet z C50 ustawionym na f/1,4 - podczas gdy w komputerze wyglądały nieszczególnie
          Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
          Fujifilm x100

          mgrochocki.wordpress.com

          Komentarz

          • sylwek2k
            Początki nałogu
            • 2009
            • 352

            #6
            Zamieszczone przez netfan
            glownym problemem jest wielkosc pozyskanego obrazka oraz ilosc krzyzowych punktow autofocusa.
            Material wstepny dobrej jakosci, obrobiony w sposob wlasciwy pozwoli na wydruk na dowolnym formacie, z matrycy ~7 MPix

            Im wiekszy format, z tym dalsza nalezy ogladac zdjecie - jezeli nie ogarniasz calego zdjecia wzrokiem, to znaczy, ze stoisz za blisko )))

            Komentarz

            • ksx
              Początki nałogu
              • 2008
              • 290

              #7
              Kluczem jest 300dpi. 300dpi to fajna rozdzielczość, kiedy wlepiasz nos w odbitkę, jak oglądasz z odległości rozsądnej okazuje się, że A3 spokojnie można zrobić w 200, a nawet w 150dpi.

              Komentarz

              • jezyor
                Bywalec
                • 2010
                • 103

                #8
                a billboard w 70 też dobrze wygląda
                mam aparat, zamknę świat w pudełeczku...
                www.barwnie.com

                Komentarz

                • marfot
                  Pełne uzależnienie
                  • 2007
                  • 4568

                  #9
                  Proponuję jednak eksperyment i wydrukowanie jakiegoś zdjęcia z 5D i 60D jeśli takie aparaty rozważasz (nawet ściągniętego z netu). Ja tak porównałem 5D i 5D2 i wyszło mi, że warto dołożyć ok. 2200 PLN do 5D2 mając na uwadze wyłącznie rozdzielczość i jakość obrazka. Robię zazwyczaj zdjęcia z dużą ilością detali i tego potrzebuję. Zdarza się też konieczność zrobienia wycinka. Ostatnio dostałem materiały z 5D i D700 i ten brak detali mnie wkurza. Jak robię np reportaż albo portret to takie detale są na nic i rozdzielczości nie potrzebuję. Namawiam do własnej oceny a decyzja przyjdzie sama !
                  Ostatnio edytowany przez marfot; 13342.
                  https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
                  EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, RF 70-200/4L, RF100-500L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

                  Komentarz

                  • Bolek02
                    Pełne uzależnienie
                    • 2010
                    • 3225

                    #10
                    Jeśli nie zamierzasz drukować plakatów tylko do formatu A3, to 5D spokojnie wystarczy do tego celu. Dostaniesz ładny plastyczny obrazek - czego chcieć więcej.
                    Canon 6D i 5D2 + Canon 24-70L/4,0 + Canon 16-35L/4,0 + Canon 17-40L/4,0 + Canon 70-200L/4,0 + Canon 40/2,8 + szkła M42 i lampa EXII

                    Komentarz

                    • trrr
                      Bywalec
                      • 2009
                      • 115

                      #11
                      z nikona d1 /2,7Mpix/ robiłem 40*60 i klient był w niebo wzięty, co innego jak chcesz do galerii

                      Komentarz

                      • MAF
                        Początki nałogu
                        • 2010
                        • 420

                        #12
                        Zamieszczone przez marfot
                        Ja tak porównałem 5D i 5D2 i wyszło mi, że warto dołożyć ok. 2200 PLN do 5D2 mając na uwadze wyłącznie rozdzielczość i jakość obrazka.
                        Jednakże 5DmkII vs 5DmkI to zupełnie inne porównanie niż 5DmkI vs 60D.
                        Samych piksli jest więcej, a poza tym oba to FF, a to też ma znaczenie.

                        Jakość obrazka to nie tylko rozdzielczość.
                        46756a6920582d5431202b2031302d32342f34202b2031382d 35352f322e382d34202b2035352d3230302f332
                        e352d342e38202b2032332f312e34202b2033352f312e34202 b2035362f312e32202b204d65747a206d343030

                        Komentarz

                        Pracuję...