X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • xxmystiquexx
    Coś już napisał
    • 2011
    • 72

    #1

    Filtr ND Problem

    Witam

    Interesuje mnie zakup filtra ND. Mam Obiektyw SMC TAKUMAR 50mm 1.4 i nie ukrywam że głębia jest wspaniała przy takim F i nie chciałbym jej zbyt często tracić Dlatego przede mna stoi zakup filtra ND o średnicy 58mm...gdyż w niedalekiej przyszłości planuje zakup czegos pod taka średnicę i teraz pytanie brzmi który filtr polecacie Stały ND2? ND4? ND8? czy Flipery? Obeceni mogę wydać 100~150zł.
    Pozdrawiam Serdecznie
    Fotograf Szczecin
  • jacek_73
    Pełne uzależnienie
    • 2010
    • 2587

    #2
    Odp: Filtr ND Problem

    Zamieszczone przez xxmystiquexx
    ... który filtr polecacie Stały ND2? ND4? ND8? czy Flipery?...
    flipera (jakkolwiek to się zwie fachowo?) polecam odpuścić, natomiast radziłbym się zastanowić nad cockinami. Koszt hitecha (od 2.1 do 3.0) to troszkę ponad 200zł, zwyczajne ND4, ND8 w zależności od firmy to 20-80 zł.

    Odpozdrawiam.
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

    Komentarz

    • dzidofon
      Początki nałogu
      • 2010
      • 280

      #3
      Odp: Filtr ND Problem

      Nie sądzę żeby ktoś Ci odpowiedział jakiego stopnia masz kupić filtr :-). Przecież to Ty wiesz najlepiej co i gdzie będziesz fotografował. Jak chcesz pstrykać na plaży w pełnym słońcu to raczej mocno ciemny, jak w pochmurne dni w lesie to niskie ND.
      A co do marki to nie wypowiem się, ja rzadko używam ND, chyba HOYA. Jak dla mnie jest wystarczający. Patrz żeby nie wprowadzał zafarbu, jak lubią to robić tanie wynalazki.
      300V, 50D, S 17-50/2,8, S 70-200/2,8, czarny plecaczek, którego nie noszę ;-)

      Komentarz

      • jacek_73
        Pełne uzależnienie
        • 2010
        • 2587

        #4
        Odp: Filtr ND Problem

        Zamieszczone przez dzidofon
        ... Patrz żeby nie wprowadzał zafarbu, jak lubią to robić tanie wynalazki.
        Pierwsze primo taki GREEN L (tani jak barszcz) spisuje się nad wyraz dobrze, a drugie primo przy pełnym filtrze można podciągnąć temperaturą barwową. Ważniejszą sprawą (piszę ciągle o systemie cockina) jest podatność na łapanie najprzeróżniejszych blików i flar oraz ogólny spadek jakości.
        Jestę fotografę
        miszcz martwi się o podpis

        Komentarz

        • xxmystiquexx
          Coś już napisał
          • 2011
          • 72

          #5
          Odp: Filtr ND Problem

          No to może jest jakieś inne magiczne rozwiązanie ?
          Fotograf Szczecin

          Komentarz

          • meg83
            Coś już napisał
            • 2010
            • 65

            #6
            Odp: Filtr ND Problem

            inwestuj w system cokina - to najtańsze rozwiązanie; holder etc mogą być chińczyki ale filtry już nie - najtańsze bdb to hitechy - na początek spróbuj z ND 1.2 który kupisz za ok 90zł, holder + adapter za ok 25zł

            może w przyszłości kupisz inne szkło - dokupisz tylko adapter za kilka złotych i będziesz używać wszystkich filtrów
            Facebook | Instagram | Twitter

            Komentarz

            • Cichy
              Pełne uzależnienie
              • 2004
              • 7443

              #7
              Odp: Filtr ND Problem

              Marumi DHL Light Control 8 - mniej niż stówę, 3 przysłony wystarczy do 50/1.4.
              O obiektywach wiem prawie wszystko

              Komentarz

              • Rafał K
                Coś już napisał
                • 2009
                • 64

                #8
                Odp: Filtr ND Problem

                Polecam filtr nakręcany, w tym budżecie optymalny wybór to mz hoya lub marumi. dobór mocy filtra to już zależy od potrzeb fotografa.
                http://rafalk74.wordpress.com/

                Komentarz

                Pracuję...