X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • grregorry1
    Dopiero zaczyna
    • 2004
    • 40

    #1

    Parametry

    Jestem jak winiknie z mojego postu poczatkującym........ . Mam prosbe czy by mógł ktos w skrócie wytlumaczyc co oznaczaja te "cyferki" ( nie chcialbym kogoś obrazić tym wyrażeniem), na przykładzie obiektywu dołączonego do Canona eos 350d 18-55 mm, 1:3,5-5,6 II. ?? i do jakiego typu zdjęć się nadaję (np: krajobrazy, makro i itp). Proszę o wyrozumiałość.
    Moje zdjęcia. www.gsfoto.cba.pl
  • Maciej
    Bywalec
    • 2005
    • 169

    #2
    18-55 to ogniskowa obiektywu a jako że jest to zoom więc ogniskowa zawiera się w przedziale od 18 mm do 55 mm.
    3,5 to wartość minimalna przesłony (inaczej jasność obiektywu) przy ogniskowej 18 mm a 5,6 to minimalna wartość przesłony przy ogniskowej 55 mm.
    Jak więc widać przy maksymalnym zoomie janość obiektywu spada co jest typowe dla zoom'ów.

    Jako takie makro tym da się zrobić choć do prawdziwego makro droga daleka.
    Krajobrazy jak najbardziej a i portrecik też można ale ogniskowa musi być bliżej 55 mm aby uniknąć przerysowań.

    To tak pokrótce.

    Pozdrowienia
    Maciej
    https://www.flickr.com/photos/80042060@N07/albums

    Komentarz

    • Ramirez
      Początki nałogu
      • 2005
      • 335

      #3
      Jasne!
      Nie ma sprawy.
      18-55 to zakres ogniskowych czyli mówiąc "zrozumiale" mówią one o tym, że masz zooma, który nadaje się do najczęściej wykonywanych zdjęć.
      Nastawiając na ogniskową krótszą (np. 18 mm) masz szerszy kąt widzenia obiektywu i możesz robić np panoramy. Natomiast drugi koniec daje Ci większe zbliżenie i możesz nim wykonywać np. portrety.
      Ważne jest to, że te ogniskowe dotyczą powierzchni mat. światłoczułego o rozmiarach kliszy małoobrazkowej 35 mm. W Canonie 350D matryca jest mniejsza, więc wydłuża się ogniskowa obiektywu tak, że faktycznie obiektyw ten jest odpowiednikiem zooma o zakresie 28,8-88 mm podpiętego do aparatu na kliszę małoobrazkową (35mm).

      3,5-5,6 mówią natomiast o jasności obiektywu. W tym przypadku obiektyw przy najjaśniejszym ustawieniu (tu na krótszej ogniskowej) ma jasność, jak przy przymknięciu przysłony na 3,5, a przy najciemniejszym ustawieniu jak przy przysłonie 5,6. Nie są to powalające osiągi, ale też nie tragiczne. Pozwalają one na raczej sprawne wykonywanie zdjęć w większości sytuacji.

      Dalej "II" oznacza, że jest to druga wersja tego obiektywu.

      Komentarz

      • Ramirez
        Początki nałogu
        • 2005
        • 335

        #4
        Widzę, że kolega był trochę szybszy
        To ja jeszcze dodam, że:
        1. Sensownych zdjęć makro raczej tym obiektywem zrobić się nie da. (Na ogół z boku obiektywu producent podaje minimalną odległość z jakiej da się uzyskać ostre zdjęcie. Dla tego obiektywu to coś ok. 27-30 cm.)
        Możesz jednak zainwestować kilkadziesiąt zlotych w soczewki powiększające i wtedy uzyskujesz całkiem fajne powiększenie - np. do fotografowania owadów.

        2. Jeśli chodzi o przysłony, to im nr przysłony jest mniejszy (np. 1,8 ) tym obiektyw jest jaśniejszy i pozwala osiągnąć krótszy czas naświetlania i mniejszą głębię ostrości (GO), która czasem się przydaje. Większy nr przysłony daje większą GO i stosuje się to np. przy fotografowaniu pejzarzy.

        Komentarz

        • KuchateK
          Pełne uzależnienie
          • 2005
          • 4895

          #5
          Zamieszczone przez Ramirez
          Widzę, że kolega był trochę szybszy
          1. Sensownych zdjęć makro raczej tym obiektywem zrobić się nie da.
          A tam... Pewnie ze sie da


          Trzeba przylozyc odwrotnie... Wada to przymykanie przyslony i to ze trzeba trzymac (chyba ze sobie ktos zmajstruje mocowanie). Bylo troche o tym na forum kiedys wiecej... Poszukaj.
          Ostatnio edytowany przez KuchateK; 1338.
          ...

          Komentarz

          • Ramirez
            Początki nałogu
            • 2005
            • 335

            #6
            Zamieszczone przez KuchateK
            Trzeba przylozyc odwrotnie... Wada to przymykanie przyslony i to ze trzeba trzymac (chyba ze sobie ktos zmajstruje mocowanie).
            No chyba, że takie makro, ale jak sam zauważyłeś jest problem z przysłoną, a dokładniej z małą GO.
            No ale się da

            Komentarz

            • Maciej
              Bywalec
              • 2005
              • 169

              #7
              Mam 18-55 w pierwszej wersji i ostrzy ogniskowej 55 mm przy ok. 10 cm - czy wersja druga tak bardzo się różni?
              https://www.flickr.com/photos/80042060@N07/albums

              Komentarz

              • KuchateK
                Pełne uzależnienie
                • 2005
                • 4895

                #8
                Troche offtop, bo juz bylo, no ale...

                Da sie przymknac przyslone (trzymac podglad GO w trakcie wypinania obiektywu). Problem to to, ze powyzej f8-11 ciemno bardzo sie robic zaczyna i trzeba swiecic jakas mocna lampka/latarka zeby co kolwiek widziec w wizjerze.

                Updated, 2007-09-01. Welcome! This group is an effort to disseminate useful, generalizable knowledge about photography, and we'd like your help. The photos in our pool are only gateways to the topics we discuss. Before you post a topic or photo, please read the rules, which tells how to post and what we'd like to see. In particular, be on-topic (photographic technique, not computer software minutiae or one-time "how I did this" explanations) and don't duplicate topics (check the index, use the discussion search function). Here are a couple of related groups, which you may find more useful for topics outside our purview: There are dozens of Photoshop groups that discuss image manipulation. It would be best if Photoshop-specific issues were posted there. Post-processing topics are definitely welcome here, but please try to make it generic, and stress the concepts, not the specific actions. Equipment -- For all your specific equipment discussion that isn't technique-related. (e.g. Which camera should I buy?) From Ore To Gold --­­ Show how you turned photographical ore into gold using the techniques learned here. index: • “composition” "Big Steve" And Portrait Composition · Circumventing Visual Obstructions · Depth-Of-Field And Focus · Interior Framing · Pan And Zoom During Exposure -- Capturing Motion • “environment” Backyard Background (Crisp White Backgrounds) · Capturing Lightning Strikes · Frost On The Lens · Photograph Strangers In Public • “exposure” "Big Steve" And Portrait Composition · Depth-Of-Field And Focus · Flash + Slow Shutter Speed + Indoors = Nice Effect · Love Your Blur · Metering Light With Grey Cards Or Incident Meters · Multiple Exposure · The Photographic Triangle • “gear” Diffusion By Gel On Filter · Home Studio · Metering Light With Grey Cards Or Incident Meters · Packing That Tripod · Poor Man's Diffuser · Question: Lens Baby? · Uv/Protective Filter • “hack” 35Mm Film Strip "Effect" · Cheap Camera Hacking: Poor Man's Filter · Diffusion By Gel On Filter · Pinhole Reflex Camera · Poor Man's Diffuser · Poor Man's Macro · Reversed Lens As Macro • “lighting” Illumination With Flashlight/Torch · Indirect/Bounced Flash · Light Painting · Poor Man's Diffuser • “manipulation” Circumventing Visual Obstructions · Desaturating And Recolouring. · Faking The "Lomo Effect" · Make Dazzling Eyes! · Making Panoramas With Multiple Shots · Making Time-Panoramas · Messing With Masks · One Picture From Two · Partial Black And White Photos · Question: Dealing With Overexposure? · Standard Photo Color Correction · Vivacious Eyes · Whole Image Arithmetic • “oddformat” Question: Holga To Flickr · Why Large Format? • “panorama” Example: Think Outside The (Pano) Box · Making Panoramas With Multiple Shots • “seealso” Book Recomendations · /groups/technique/discuss/19355/ · Photoshop Tutorials · Reading List (Index last updated 2006-08-15 14:17:38.842650.)



                Chyba ze ktos sie szarpnie na novoflex'a albo sam sobie cos zlutuje podobnego.
                ...

                Komentarz

                • Ramirez
                  Początki nałogu
                  • 2005
                  • 335

                  #9
                  Zamieszczone przez Maciej
                  Mam 18-55 w pierwszej wersji i ostrzy ogniskowej 55 mm przy ok. 10 cm - czy wersja druga tak bardzo się różni?
                  No rzeczywiście mi też tak wychodzi. W całym zakresie minimalna odległość ostrzenia jest ok. 12 cm. Ale Canon TU podkreśla: "with impressive close-focusing ability of 0.9 ft (0.28m)."
                  A co masz napisane na obiektywie?

                  Zamieszczone przez KuchateK
                  Da sie przymknac przyslone (trzymac podglad GO w trakcie wypinania obiektywu).
                  Jej, trochę bym się bał wypinać działąjący obiektyw. Ale widać można

                  Komentarz

                  • KuchateK
                    Pełne uzależnienie
                    • 2005
                    • 4895

                    #10
                    To "imresiw fokus ability" wynoszace 28cm nie jest mierzone od czubka obiektywu.
                    ...

                    Komentarz

                    • Ramirez
                      Początki nałogu
                      • 2005
                      • 335

                      #11
                      Zamieszczone przez KuchateK
                      To "imresiw fokus ability" wynoszace 28cm nie jest mierzone od czubka obiektywu.
                      Na racja - tylko od powierzchni mat. światłoczułego
                      I syćko jasne :-)

                      Komentarz

                      • Silent Planet
                        Uzależniony
                        • 2004
                        • 832

                        #12
                        Nom, tak jak w sigmie 18-55 podają 28 cm, a ostrzy od bodajrze 5 czy 6 cm... bo podają to od matrycy.
                        Nie wiem dlaczego tak jest, ale jest.
                        Sam widziałem, jak tow. Cichy ostrzył tym na trzy palce...

                        Bo np. obiektywy a analogu ostrzą tak jak jest napisane od przedniej soczewki...
                        is SILENCE
                        "Enjoy the silence."
                        ---
                        Wróciłem...!
                        analog & digital / black & white / calm & easy...

                        Komentarz

                        • Ramirez
                          Początki nałogu
                          • 2005
                          • 335

                          #13
                          Dziwne. Mi na 350D minimalna odległość ostrzenia wyszła ok. 25 cm od pow. matrycy.
                          Sprawdzałem też na analogu i takm z kolei "na oko" min. odległość ostrzenia zgadzała się z odległością od przedniej soczewki.

                          Czyli w cropach poza przelicznikiem ogniskowej zmienia się też min. odległość focenia?
                          To by tłumaczyło dlaczego kompakty mają tak małą odległość focenia w trybie macro.

                          Komentarz

                          Pracuję...