X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Przemek34
    • 2022
    • 9

    #1

    Dylematy amatora.

    Dzień dobry.
    Na codzień pstrykam zdjęcia telefonem jak i canonem 3000n. Z racji tego, że jestem mega amatorem to i szukam taniego amatorskiego sprzętu.
    Rozglądam się za "antykami" w stylu d20, d30, d40. Wiem, że mamy rok 2022 i to raczej archaiczny sprzęt- lecz jak już wspomniałem lubię starocie i ogólnie wygląd takiego aparatu. Wiem, że można kupić takie aparaty już od 200 zł lecz co zrobić by nie wtopić na co dokładnie zwracać uwagę?
    Dodam tylko, że zależy mi na body- ponieważ mam jakieś obiektywy na m42 które podpinam do analoga i w przyszłości chciałbym je podpiąć do cyfry.
  • NorthPole
    Coś już napisał
    • 2012
    • 79

    #2
    Odp: Dylematy amatora.

    Zamieszczone przez Przemek34
    ... lecz co zrobić by nie wtopić na co dokładnie zwracać uwagę? ...
    Z takimi aparatami, to tak jak z używanymi samochodami. Ja zwróciłbym uwagę na historię. Można szukać body od pierwszego właściciela, który trzymał je w szafie, bo pasja foto wygasła, albo z sentymentu. Sam niedawno sprzedawałem taki sprzęt.

    Komentarz

    • Przemek_PC
      Pełne uzależnienie
      • 2005
      • 2456

      #3
      Odp: Dylematy amatora.

      Przede wszystkim zapoznać się z oznaczeniami bo można wtopić już na starcie. Canon D30 to zupełnie coś innego niż Canon 30D tak jak i D60 vs. 60D. Druga sprawa budżet bo można pominąć APS-C i zacząć od pełnej klatki w postaci Canona 5D, z którym obiektywy m42 za sprawą niezbyt gęstej matrycy dobrze współpracują a podpięte przez adapter z Dandelionem potwierdzają ostrość.

      Komentarz

      • Przemek34
        • 2022
        • 9

        #4
        Odp: Dylematy amatora.

        Zamieszczone przez NorthPole
        Z takimi aparatami, to tak jak z używanymi samochodami. Ja zwróciłbym uwagę na historię. Można szukać body od pierwszego właściciela, który trzymał je w szafie, bo pasja foto wygasła, albo z sentymentu. Sam niedawno sprzedawałem taki sprzęt.
        Właśnie na taki sprzęt poluję, lecz narazie bez skutku. Ponieważ większość ma te aparaty z drugiej ręki.
        Zamieszczone przez Przemek_PC
        Przede wszystkim zapoznać się z oznaczeniami bo można wtopić już na starcie. Canon D30 to zupełnie coś innego niż Canon 30D tak jak i D60 vs. 60D. Druga sprawa budżet bo można pominąć APS-C i zacząć od pełnej klatki w postaci Canona 5D, z którym obiektywy m42 za sprawą niezbyt gęstej matrycy dobrze współpracują a podpięte przez adapter z Dandelionem potwierdzają ostrość.
        Oczywiście chodziło mi o serię 20D, 30D, 40D.
        Myślałem również nad 5D ale tam to dopiero są zajechane sprzęty. Chyba kiedyś ten model był bardzo eksploatowany. Co do przejściówki z Dandelionem posiadam ją i korzystam na moim analogu.

        Komentarz

        • Przemek_PC
          Pełne uzależnienie
          • 2005
          • 2456

          #5
          Odp: Dylematy amatora.

          Niekoniecznie. Mój 5D jest w idealnym stanie, ma około 30tys. klapniec migawki a dodatkowo ma wymienione w serwisie na Żytniej wadliwe, odklejające się lustro. Jeśli będziesz o niego dbał to mogę Ci sprzedać Jak coś to priv.

          Komentarz

          • cybulski
            Pełne uzależnienie
            • 2022
            • 1156

            #6
            Odp: Dylematy amatora.

            Zachęcam do 6d,bedziesz zadowolony. To już prawie antyk ale masz już LV do manuali.
            linktr.ee/zbigniewurban5150 ||Canon R5 R |RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM Noktony 40/1.4SC 75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF24-105/4L, EF200/2.8| Sony A73 SY 35-150/2-2.8 | Nikon D750 28-105/3.5-4.5D |Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8 ||iPhone 14 PRO||

            Komentarz

            • Dunka20
              • 2022
              • 1

              #7
              Odp: Dylematy amatora.

              Podepnę się. Szukam aparatu, który będzie robił dobre zdjęcia materiałów do rolet. W zwykłych zdarza się, że te kolory wyglądają inaczej..
              Możecie coś polecić?
              Pkt 8 Regulaminu

              Komentarz

              • atsf
                Pełne uzależnienie
                • 2007
                • 4832

                #8
                Odp: Dylematy amatora.

                Zamieszczone przez Dunka20
                Podepnę się. Szukam aparatu, który będzie robił dobre zdjęcia materiałów do rolet. W zwykłych zdarza się, że te kolory wyglądają inaczej..
                Możecie coś polecić?
                A co to jest "zwykły aparat"?
                EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

                Komentarz

                • NorthPole
                  Coś już napisał
                  • 2012
                  • 79

                  #9
                  Odp: Dylematy amatora.

                  Zamieszczone przez Dunka20
                  W zwykłych zdarza się, że te kolory wyglądają inaczej..
                  Możecie coś polecić?
                  Tak, wzornik kolorów np: ColorChecker

                  Komentarz

                  • Leon007
                    Pełne uzależnienie
                    • 2009
                    • 2709

                    #10
                    Odp: Dylematy amatora.

                    Zamieszczone przez Dunka20
                    Podepnę się. Szukam aparatu, który będzie robił dobre zdjęcia materiałów do rolet. W zwykłych zdarza się, że te kolory wyglądają inaczej..
                    Możecie coś polecić?
                    Tak jak piszą pośrednio Koledzy, mniej chodzi o aparat, a bardziej o właściwą obróbkę: balans bieli, skalibrowany monitor, drukarka czy co tam używasz do obejrzenia rolet.
                    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                    Ja
                    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                    Konfucjusz

                    Komentarz

                    • Przemek_PC
                      Pełne uzależnienie
                      • 2005
                      • 2456

                      #11
                      Odp: Dylematy amatora.

                      A przede wszystkim jednolite oświetlenie.

                      Komentarz

                      • atsf
                        Pełne uzależnienie
                        • 2007
                        • 4832

                        #12
                        Odp: Dylematy amatora.

                        Co z tego, że skalibrujesz monitor, jeśli odbiorca swojego nie skalibruje? Możesz też mieć nieskalibrowany monitor, ale trzeba zachować higienę pracy: światło o temperaturze barwowej 5600 K zawsze o tym samym natężeniu dobranym tak, aby biel wychodziła na granicy prześwietlenia, zawsze ten sam kąt padania światła na tkaninę, robienie zdjęć w RAW-ach i balans bieli w aparacie, lub w programie do obróbki, ustawiony na światło dzienne.
                        EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

                        Komentarz

                        • Leon007
                          Pełne uzależnienie
                          • 2009
                          • 2709

                          #13
                          Odp: Dylematy amatora.

                          Nie ma co się czepiać pojedynczych słówek sygnalizujących wyzwania (specjalnie nie powiedziałem "problemy" ) bo, na przykład, w dłuższym wywodzie uzasadnię, że warto mieć monitor przynajmniej średniej klasy z przynajmniej fabryczną kalibracją. Ale zostawmy to na moment, gdy Koleżanka się głębiej zainteresuje tematem - wtedy wejdziemy w szczegóły.
                          Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                          Ja
                          Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                          Konfucjusz

                          Komentarz

                          • jac+
                            Uzależniony
                            • 2006
                            • 842

                            #14
                            Odp: Dylematy amatora.

                            Z podanych przez Ciebie "antyków" zdecydowanie szukaj 40D. Świetny aparat. Dodatkowym atutem może być to, że z tego co pamiętam nie wgrywano do niego alternatywnego softu Magic Lantern, więc matryca nie będzie styrana filmowaniem. Do 50D już takie oprogramowanie było. 40D chyba współpracował już z programem EOS Info, więc można zbadać przebieg migawki danego egzemplarza.
                            Mała spiżarnia: duża puszka, mniejsza puszka, pudełko sardynek, 5 słoików i naleśnik na deser

                            Komentarz

                            • Przemek_PC
                              Pełne uzależnienie
                              • 2005
                              • 2456

                              #15
                              Odp: Dylematy amatora.

                              50D nawet po uaktywnieniu nagrywania filmów (fabrycznie brak nagrywania filmów) nie nagrywał dźwięku więc przydatność tej modyfikacji była bardzo ograniczona.
                              Ostatnio edytowany przez Przemek_PC; 1405.

                              Komentarz

                              Pracuję...