X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Mohinder
    Uzależniony
    • 2019
    • 560

    #1

    GPS i program Map Utility

    Witam
    Nie wiem w sumie czy dobry dział ale zobaczymy. Zakupiłem jakiś czas temu od kolegi z forum odbiornik GPS GP-E2. Wszystko sprawnie i ok. Problem leży chyba po stronie Canona jako firmy nie aparatu czy odbiornika. Gdy odbiornik jest na aparacie to wszystko jest w porządku. Natomiast jeśli chcę użyć programu Map Utility to niestety dostaję informację jak na zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: map1.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 109,3 KB
ID: 2105954
    To oznacza, że nie można podejrzeć trasy przebytej przez odbiornik na mapie i nie potrafię dodać tagów geo do zdjęć w przy pomocy tego programu.
    Napisałem do Canon Polska i dostałem odpowiedź z pytaniem jaki mam model aparatu co ma się nijak do problemu, bo odbiornik może pracować zupełnie osobno w trybie LOG i również bez udziału aparatu można pobrać logi z urządzenia i powinno się je dać zobaczyć na mapie w wyżej wymienionym programie. Jak udzieliłem odpowiedzi na pytanie o model to już przez tydzień cisza ze strony Canona.
    Czy może ktoś z kolegów wie jak mogę podejrzeć trasę na mapie z logów urządzenia?
    Pozdrawiam
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano
  • michalab
    Pełne uzależnienie
    • 2006
    • 1580

    #2
    Odp: GPS i program Map Utility

    Może jest eksport do jakiegoś standardowego formatu np. gpx albo kml?
    Ostatnio edytowany przez michalab; 8064.
    Zapraszam

    Komentarz

    • Bechamot
      Pełne uzależnienie
      • 2012
      • 2512

      #3
      Odp: GPS i program Map Utility

      sa w sieci bezplatne conwertery formatu zapisu z gps. nie wiem w jakim formacie masz zapisany plik z tego urzadzenia.

      jesli przekonwerterujesz ( coz za slowo !) do formatu np *kml , mozesz wowczas track zobaczyc wprost na Google earth.
      sadze , ze to kwestia formatu zapisu pliku.
      Ostatnio edytowany przez Bechamot; 45969.
      Wszyskie zdjecia, za wyjatkiem 087, 088 mozna dowolnie, nieodplatnie kopiowac , powielac nawet bez podania zrodla.

      Komentarz

      • Mohinder
        Uzależniony
        • 2019
        • 560

        #4
        Odp: GPS i program Map Utility

        Jest do kmz ale nie umiem z niego skorzystać. Niby można to jakoś załadować do Google Earth ale nie wychodzi mi to. Canon udostępnił program do zgrania logów z urządzenia ale nie podają sposobu co mogę z tym dalej zrobić.
        A zapomniałem dodać, że w odpowiedzi od Canona było również odesłanie mnie do instrukcji poprzez link i konkretnej strony ale jest tam mowa właśnie o funkcji programu Map Utility która już nie jest dostępna co mnie bardzo zirytowało. Produkt dalej oficjalnie sprzedają a funkcjonalność już jest ograniczona.

        Bechamot w sumie nie pomyślałem że konwertować już skonwertowany plik Dzięki. Sprawdzę.
        Ostatnio edytowany przez Mohinder; 60543.
        https://www.photographer-limerick.com/
        Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

        Komentarz

        • Bechamot
          Pełne uzależnienie
          • 2012
          • 2512

          #5
          Odp: GPS i program Map Utility

          nie wiem teraz czy Google czyta kmz.
          ja dla Google mam kml, juz nie pamietam , ale chyba dlatego wlasnie kml , ze nie czyta wszystkich formatow.

          konwerterowac miedzy soba mozna wiele razy , czasami wystepuja drobne niescislosci ( glownie wysokosc ) , ale sprawdz.

          normalnie , klikasz prawym przycikiem - otworz za pomoca - i wybierasz ktorym programem.

          mozna tez najpierw otworzyc Google earth i otworzyc plik poprzez plug in.

          w Google maps chyba to nie funkcjonuje , ale nie pamietam teraz .
          Ostatnio edytowany przez Bechamot; 45969.
          Wszyskie zdjecia, za wyjatkiem 087, 088 mozna dowolnie, nieodplatnie kopiowac , powielac nawet bez podania zrodla.

          Komentarz

          • CYNIG
            Uzależniony
            • 2005
            • 694

            #6
            Odp: GPS i program Map Utility

            Tak jak już Ci pisałem, wczytaj plik z trackiem z tego gpsa, użyj funkcji automatycznego przypisania koordynat do pliku. i tu mały tip, jeśli mają się one pojawiać w np: LR to trzeba zaznaczyć pliki i odpalić funkcję "read metadata from file" Potem jet już wszystko widoczne w LR bez kombinowania
            https://500px.com/tkasiak/galleries

            Komentarz

            • Bechamot
              Pełne uzależnienie
              • 2012
              • 2512

              #7
              Odp: GPS i program Map Utility

              Zamieszczone przez Bechamot

              mozna tez najpierw otworzyc Google earth i otworzyc plik poprzez plug in.

              .
              o qrde , jakie glupstwo mi sie napisalo .
              nie plugin lecz drag & drop.
              Wszyskie zdjecia, za wyjatkiem 087, 088 mozna dowolnie, nieodplatnie kopiowac , powielac nawet bez podania zrodla.

              Komentarz

              • Mohinder
                Uzależniony
                • 2019
                • 560

                #8
                Odp: GPS i program Map Utility

                Zamieszczone przez CYNIG
                Tak jak już Ci pisałem, wczytaj plik z trackiem z tego gpsa, użyj funkcji automatycznego przypisania koordynat do pliku. i tu mały tip, jeśli mają się one pojawiać w np: LR to trzeba zaznaczyć pliki i odpalić funkcję "read metadata from file" Potem jet już wszystko widoczne w LR bez kombinowania
                Nie uzywam LR. Ta funkcja automatycznego przypisania koordynat do pliku jest w gdzie? Bo jesli mowa o LR to jak napisalem, nie uzywam. Jesli o Map Utility to on juz nie dziala.
                Ostatnio edytowany przez Mohinder; 60543.
                https://www.photographer-limerick.com/
                Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

                Komentarz

                • CYNIG
                  Uzależniony
                  • 2005
                  • 694

                  #9
                  Odp: GPS i program Map Utility

                  No jak nie działa, jak działa
                  Zamknij to okienko z komunikatami, wczytaj tracka z GPS (rozszerzenie .log), wczytaj pliki ze zdjęciami, które zrobiłeś w trakcie rejestracji tracka i odpal funkcję Edit\Automatically add location information
                  Pomieli i doda współrzędne

                  WAŻNE - czas na aparacie musisz mieć ten sam co ustawiony w gpsie
                  https://500px.com/tkasiak/galleries

                  Komentarz

                  • Bechamot
                    Pełne uzależnienie
                    • 2012
                    • 2512

                    #10
                    Odp: GPS i program Map Utility

                    jesli jak piszesz w pytaniu poczatkowym chcesz zobaczyc zapis na mapie , to najwygodniej jest moim zdaniem jak pisalem na Google earth.

                    masz mozliwosc odczytania czasow , pozycji , szybkosci wysokosci i oczywiscie wykorzystania wszelkich informacji z Google ( zdjecia , panoramy itd , itp - tego jest miliony). Samo otwarcie trwa 5 sekund i jest bezproblemowe.

                    ale w ten sposob nie przypiszesz wspolrzednych do metadanych zdjecia , natomiast do podgladu tracka jest idealne.

                    tak to wyglada dla przykladu - tutaj biala linia , zapis z zaglowania.
                    Format jak pisalem *klm.

                    funkcjonuje bezproblemowo , nie wymaga jakiegokolwiek przygotowania.

                    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: gps.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 685,0 KB
ID: 2082841

                    sugeruje sprobowac , gdyz to niezwykle przyjemne w obsludze.
                    Wszyskie zdjecia, za wyjatkiem 087, 088 mozna dowolnie, nieodplatnie kopiowac , powielac nawet bez podania zrodla.

                    Komentarz

                    • Mohinder
                      Uzależniony
                      • 2019
                      • 560

                      #11
                      Odp: GPS i program Map Utility

                      Zamieszczone przez CYNIG
                      No jak nie działa, jak działa
                      Zamknij to okienko z komunikatami, wczytaj tracka z GPS (rozszerzenie .log), wczytaj pliki ze zdjęciami, które zrobiłeś w trakcie rejestracji tracka i odpal funkcję Edit\Automatically add location information
                      Pomieli i doda współrzędne

                      WAŻNE - czas na aparacie musisz mieć ten sam co ustawiony w gpsie
                      Robiłem tak i przy zdjęciach pojawia się niebieska ikonka satelity i wyskakuje okienko gdzie mogę zapisać lub anulować. I co bym nie zrobił jak klikam save to dostaję komunikat, że nie można zapisać do niektórych zdjęć a w rzeczywistości nie zapisuje do żadnego. Ustawiłem w aparacie godzinę z odbiornika GPS. Zrobiłem dwa czy trzy zdjęcia kiedy sygnał był już 3D. Niestety dalej to samo.

                      Dziękuję za pomoc w podejrzeniu trasy.

                      Ale wiecie co mnie najbardziej wkurza? To, że program Map Utility nie pokazuje już od października 2019 trasy na mapie, jest wyraźny komunikat w programie, a Canon dalej odsyła do tego programu i w prezentacji odbiornika dalej mówią, że to możliwe.
                      Ponownie do nich napisałem ale nadal cisza.

                      --- Kolejny post ---

                      Zamieszczone przez CYNIG
                      No jak nie działa, jak działa
                      Zamknij to okienko z komunikatami, wczytaj tracka z GPS (rozszerzenie .log), wczytaj pliki ze zdjęciami, które zrobiłeś w trakcie rejestracji tracka i odpal funkcję Edit\Automatically add location information
                      Pomieli i doda współrzędne

                      WAŻNE - czas na aparacie musisz mieć ten sam co ustawiony w gpsie
                      Robiłem tak i przy zdjęciach pojawia się niebieska ikonka satelity i wyskakuje okienko gdzie mogę zapisać lub anulować. I co bym nie zrobił jak klikam save to dostaję komunikat, że nie można zapisać do niektórych zdjęć a w rzeczywistości nie zapisuje do żadnego. Ustawiłem w aparacie godzinę z odbiornika GPS. Zrobiłem dwa czy trzy zdjęcia kiedy sygnał był już 3D. Niestety dalej to samo.

                      Dziękuję za pomoc w podejrzeniu trasy.

                      Ale wiecie co mnie najbardziej wkurza? To, że program Map Utility nie pokazuje już od października 2019 trasy na mapie, jest wyraźny komunikat w programie, a Canon dalej odsyła do tego programu i w prezentacji odbiornika dalej mówią, że to możliwe.
                      Ponownie do nich napisałem ale nadal cisza.
                      https://www.photographer-limerick.com/
                      Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

                      Komentarz

                      • swallow77
                        Początki nałogu
                        • 2010
                        • 322

                        #12
                        Odp: GPS i program Map Utility

                        Co do formatów od danych gps, to świetnym narzędziem jest RouteConverter. Używam go do logów z morskiego gpsa, nie ma funkcji do zdjęć, ale być może komuś sie przyda po sprawdzeniu.


                        Pozdrawiam!
                        wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

                        Komentarz

                        • Mohinder
                          Uzależniony
                          • 2019
                          • 560

                          #13
                          Odp: GPS i program Map Utility

                          Dzięki. Rewelacyjny program.
                          https://www.photographer-limerick.com/
                          Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

                          Komentarz

                          Pracuję...