X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Canonek
    Bywalec
    • 2005
    • 150

    #31
    Zamieszczone przez Fotos
    >>Przesiadam się z Prakticy na Canona

    No i wlasnie, warto czasem wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi :-)
    Canon FD nalezy do full-aperture metering, czyli mierzy swiatlo przy otwartej przeslonie, a przymyka tylko na czas zdjecia badz podgladu ostrosci. Informacja o ustawionej przeslonie przenoszona jest przez styki, a nie jak w M42 przez zajrzenie do obiektywu ;-)
    Co do Praktici na M42 to modele: PLC2, PLC3, VLC, VLC2, VLC3, LLC rowniez mierza swiatlo przy otwartej przyslonie. Obiektywy gwintowe przystosowane do takiej wspolpracy maja dopisek: "electric".
    Warto czasem wiedziec co sie ma i co sie mialo.
    Ostatnio edytowany przez Canonek; 3934.
    Canon 5DII, 1.8/50, 2/100, 24-70, 70-200
    inne sprzety

    Komentarz

    • panroman

      #32
      Zamieszczone przez Fotos
      No i wlasnie, warto czasem wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi
      Odsyłam do regulaminu...

      Canonek napisał dla Fotos
      1. Canon A-1 "zawiera w sobie Praktice", a nie tak jak napisal kol. Fotos
      2. Co do Praktici na M42 to modele: PLC2, PLC3, VLC, VLC2, VLC3, LLC rowniez mierza swiatlo przy otwartej przyslonie. Warto czasem wiedziec co sie ma i co sie mialo...
      Pozdrawiam

      PS. Panie Fotos:
      Skrytykować jest łatwo i robią to wszyscy. Napisać coś mądrego jest trudno i robią to niektórzy.

      Komentarz

      • Fotos
        Początki nałogu
        • 2005
        • 406

        #33
        1. Fujica tez mierzy, tyle, ze to jest rozszerzone M42, a nie klasyczne bez styków. Poza tym korpus np. VLC wymaga rowniez obiektywu ze stykami, aby dzialalo full.
        2. FD ma stopped-down jaki full aperture metering, tyle ze stopped down jest uzywane przy obiektywach bez stykow lub z np. pierscieniami.
        3. Nadal twierdze, ze warto wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi. Ale faktycznie nie musi to byc regula. :grin:

        Komentarz

        • oxeno
          Początki nałogu
          • 2006
          • 291

          #34
          Widze, że nie dokońca zostało rozpisane działanie trybu Stoppe-down. A wiec po woli. Od wprowadzenia obiektywów systemu FD, wszystkie ( prawie ) Canon'y realizują pomiar swiatła przez pełen otwór obiektywu, w zalezności od modelu mozna wybrac inny sposób pomiaru. Tak wiec, seria A oprócz ( AT-1) realizuje pomiar i prace w trybie automatyki, czy to TV czy Av. Modele AE-1 i AE-1 Program, które sa czystymi TV (preselekcja czasu) maja możliwosc pracy w trybie "manualnym" czyli Stopped-down. Tryb ten zostal opracowany specjalnie dla obiektywów sytemu FL. Pomiar reralizowany jest w nastepny sposób. Odblokować należy obiekty z "A" na największy otwór ( 1,4. 1,8 czy tam inne) następnie naciągnąć migawkę i przełączyc dzwigienkę która znajduje sie przy lewej dłoni. Patrząc w wizjer wciskamy lekko przycisk spustu i wizimy róznego rodzaju informacje, AE-1 ma wskazuweczke a AE-1 program cyferki. Nelezy takustawic przysłone lub czas aby wskazówka lub cyferki znalazły się w położnieu przy wartości 5,6 ( jest tam mały kwadracik ) Działanie jest identyczne jak w diody z Zenicie czy wskazówka w Prakticach. A-1 dziala w tym trybie bardziej jak w preselekcji przysłony, po ustawienu wszystkiego kręcąc przysłoną aparat sam wyśywietla tylko czas podając jego wartości. Nie ważne czy ustawimy przełacznik na TV czy AV nawet w ustawiemu P , co nie ma miejsca w AE-1 Program.
          Możliwość regulacji ekspozyjci w trybie Stoppe-down ma T-90 gdzie z prawej stronie wyzjera pojawia się drabinka czasów.
          Jeżeli cos jest nie jasne to prosze napisac a wyjaśnie.
          pozrawiam
          T-90, T-70, FTb i trochę FD szkieł oraz Canonetka

          Komentarz

          • Canonek
            Bywalec
            • 2005
            • 150

            #35
            Zamieszczone przez Fotos
            1. Fujica tez mierzy, tyle, ze to jest rozszerzone M42, a nie klasyczne bez styków. Poza tym korpus np. VLC wymaga rowniez obiektywu ze stykami, aby dzialalo full.
            No wlasnie, potwierdziles wiec, ze sa Praktici, ktore mierza swiatlo przy otwartej przyslonie. Co do stykow to napisalem przeciez, ze obiektywy umozliwiajace taki pomiar maja dopisek "electric" czyli wlasnie styki.
            Co do Fujici to niestety musisz jasniej sie wypowiedziec, bo nie wiem o co Ci chodzi z tym "rozszerzonym M42".
            Jesli zas chciales zagiac nas Fujica, to nadmienie, ze od 15 lat mam wlasne stoisko na gieldzie foto w Warszawie i musze umiec w kilka minut sprawdzic dowolny aparat. Niezaleznie od tego co mi wpadnie w rece: Canon, Nikon, Pentax, Minolta, Yashica, manual czy AF, przewojenna Leica, ruski Kiev czy cos innego. Moglbym tu wymienic tyle lustrzanek, ze nie zmiescily by sie na 5-ciu stronach i napisac jak mierza swiatlo, tylko po co ?
            A wracajac do lustrzanek M42 to widziales kiedys aparat Chinon CE 3 Memotron ?

            Zamieszczone przez Fotos
            2. FD ma stopped-down jaki full aperture metering, tyle ze stopped down jest uzywane przy obiektywach bez stykow lub z np. pierscieniami.
            A pokaz mi obiektyw FD ze stykami.
            FD rozni sie od FL tym ze w FD jest dodatkowy bolczyk przenoszacy wartosc przyslony do aparatu. Odbywa sie to za pomoca tegoz bolczyka, a nie stykow jak w Praktice.
            Istotnie warto wiedziec co sie ma. ;-)
            Canon 5DII, 1.8/50, 2/100, 24-70, 70-200
            inne sprzety

            Komentarz

            • panroman

              #36
              Pokora

              Panie Fotos
              Zamieszczone przez Canonek
              Istotnie warto wiedziec co sie ma.
              Chylę czoła wobec Wiedzy i Doświadczenia takich znawców tematu jak Canonek i oxeno i od razu nabrałem właściwej pokory.
              A Pan?.
              Pozdrawiam

              Komentarz

              • canon_nick

                #37
                Witam
                Jaka może być najniższa wartość napięcia na bateryjce 6V, poniżej której aparat już "oszukuje"?. Moja bateria ma napięcie 5,43V.
                Pozdrowienia.

                Komentarz

                • Fotos
                  Początki nałogu
                  • 2005
                  • 406

                  #38
                  >>w FD jest dodatkowy bolczyk przenoszacy wartosc

                  Jak rozumiem bolec nie jest stykiem tylko bolcem :-)

                  >>widziales kiedys aparat Chinon CE 3

                  Widzialem, nie tylko ten ale i wiele innych M42.

                  >>od 15 lat mam wlasne stoisko na gieldzie foto w Warszawie

                  To jest akurat bardzo slaby argument, o czym wielkrotnie sie przekonalem wlasnie tam bywajac :-)

                  >>A Pan?

                  A ja dalej twierdze, ze warto wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi :-)

                  Komentarz

                  • panroman

                    #39
                    Moja bateria w AE-1P posiada napięcie 5,2 V. Czy jeszcze "mówi prawdę"?. PZdr.

                    Komentarz

                    • oxeno
                      Początki nałogu
                      • 2006
                      • 291

                      #40
                      Jak bateria zaczyna padac, to aparat ma problemy z dlugimi czasami od 1/8s w dół oraz z samowyzwaleczem. Szczegółnie prądo rzercze sa A-1ki, producent podawal, ze srednio jesdna bateria starcza na rok, mi na 3, 4 miesiace
                      T-90, T-70, FTb i trochę FD szkieł oraz Canonetka

                      Komentarz

                      • Canonek
                        Bywalec
                        • 2005
                        • 150

                        #41
                        Zamieszczone przez Fotos
                        >>w FD jest dodatkowy bolczyk przenoszacy wartosc

                        Jak rozumiem bolec nie jest stykiem tylko bolcem :-)
                        Oczywiscie, bolec przenosi wartosc przyslony mechanicznie, poprzez swoje ustawienie wzgledem obiektywu i poruszajac inny bolec w aparacie, a styk przenosi wartosc przyslony elektycznie. Jest roznica prawda ?

                        Zamieszczone przez Fotos
                        >>widziales kiedys aparat Chinon CE 3
                        Widzialem, nie tylko ten ale i wiele innych M42.
                        Wywolalem tego Chinona (nie po to zeby sie poklocic ), bo ma kapitalny system pomiaru swiatla. Dobiera czas do roboczej przyslony. Przyslona zamyka sie po nacisnieciu spustu. Dzieki temu mozemy wziac np Heliosa od Zenita i miec preselekcje przyslony.

                        Zamieszczone przez Fotos
                        >>od 15 lat mam wlasne stoisko na gieldzie foto w Warszawie
                        To jest akurat bardzo slaby argument, o czym wielkrotnie sie przekonalem wlasnie tam bywajac :-)
                        Tak ? To wymien przynajmniej 3 firmy, ktore produkowaly obiektywy na terenach obecnej Polski przed 1918 r. Ja tego dowiedzialem sie na gieldzie. W internecie tego nie ma.
                        Canon 5DII, 1.8/50, 2/100, 24-70, 70-200
                        inne sprzety

                        Komentarz

                        • Fotos
                          Początki nałogu
                          • 2005
                          • 406

                          #42
                          No gdybym bywal tam czesciej to moglbym sie umowic i zrobic rundke, aby obejrzec "aparaty w idealnym stanie" wciskane nieswiadomym kupujacym po horendalnych cenach.

                          >Tak ? To wymien przynajmniej 3 firmy, ktore produkowaly >obiektywy na terenach obecnej Polski przed 1918 r.

                          A co to - Wielka Gra ? :-) A ile wynosi nagroda ?

                          Ostatnio na gieldzie rozbawil mnie gosc, ktory przecieral lusto poślinionym paluchem...

                          Dobra, odbiegamy od tematu, poddaje sie :-)

                          Komentarz

                          • oxeno
                            Początki nałogu
                            • 2006
                            • 291

                            #43
                            Co do gieldy to jest tu pewna racja po obu stronach. Nie raz spoktałem sprzedawce który chciał mi wcisnac korpus serii A gwizdzacy tak ze az lustro ledwo sie podnosilo, mowiac ze to taki profesionalny dzwiek. A jak raz sie targowalem co do ceny, podajac po ile dana rzecz "chodzi" na allegro to malo sie nie zwyzywalismy. Ale z grugiej strony, na gieldzie mozna dokonac wielu ciekawych tranzakcji przy wymianach np. obiektywy, mozna tez sie dowiedziec wielu informacji oraz znalesc to co na allegro praktycznie nigdy sie nie pojawi. Do ciekawostki dodam, ze wielu sprzedawcow sprzedaje i na gieldzie i na allegro. Gielda ma swoj klimat, czego allegro nie zapewni.


                            Wracajac do tematu, widze, że znowu muszę conieco opisac

                            Obiektywy FD wchodząc na rynek byly jednymi z najbardzie zaawansowanych technicznie ( oprocz niektórych z szerokiego formatu ) na świecie. Jako nie liczne posiadaly pełną informacje dla korpusu o parametrach. Jak sie przyjrzec od strony bagnetu, to FD ma dwie dziwgnie oraz bolec plus bolec zapasowy ( który nigny nie wykorzystano ) Dolna dzwignie ma za zadanie zamkąc przyslone natomiast ta z boku ustalic jej wartosc. W aparatach z automatyką czasu czy przyslony ( EF, AE-1, AV-1, A-1, AL-1 AE- Program, T-50, T-70, T-80, T-90, F-1+Servo EE Finder, F-1 New+AE Finder lub Winder F/Motor Drive F ) specjalny mechanizm ogranicza otwarcie przyslony wlasnie na tej dzwigience. Bolec który jest lekko z prawej podaje korpusowi jaki jest najwiekrzy otwor obiektywu od 1,2 do 5,6! Nawet stosująs "dobre" telekonwertery aparat identifikuje obiektyw! W owym czasie chyba zadna firma nie miala takiego systemu.
                            Nie znam sie na innchy systemach niz FL/FD więc nie pisze zaduzo. Ale właśnie system Canon'a poznałem bardzo dobrze. Dlatego wypisując coś staram się to zrobic w miare jak najlepiej.
                            Ostatnio edytowany przez oxeno; 4471.
                            T-90, T-70, FTb i trochę FD szkieł oraz Canonetka

                            Komentarz

                            • Canonek
                              Bywalec
                              • 2005
                              • 150

                              #44
                              Dzieki oxeno, ze opisales caly bagnet. Wlasnie zbieralem sie zeby to zrobic, ale mnie wyreczyles.
                              Dodam tylko ze Canon F-1 New z pryzmatem Eye-Level Finder FN (czyli tym najprostszym) tez ma preselekcje przyslony i dobiera czas tylko ze nie pokazuje jaki dobral.
                              Canon 5DII, 1.8/50, 2/100, 24-70, 70-200
                              inne sprzety

                              Komentarz

                              • oxeno
                                Początki nałogu
                                • 2006
                                • 291

                                #45
                                ?? Canonek, F-1 New z pryzmatem FN to czysty manual, a dopiero podpięcie Windera lub Motor Drive powoduje, że można pracowac na preselekcji czasu ( TV ) gdy obiektyw ustawi sie na "A". Tak przynajmniej zawsze mi sie wydawało i wyczytalem z pismach oraz prasie z "tamtego" okresu.
                                Pozdrawiam
                                T-90, T-70, FTb i trochę FD szkieł oraz Canonetka

                                Komentarz

                                Pracuję...