czy ktos sie oriętuje czy na matówce do manuala Ef-s też świecą punkty?
X
-
-
Seria xxD ma (co najmniej od modelu 20D) osobną od matówki płytkę z punktami AF i wymiana matówki nie ma żadnego wpływu na świecenie się punktów AF, jak to bywa w (niefirmowych) matówkach do 300D/350D/400D gdzie punkty AF znajdują się na matówce.Komentarz
-
Gdyby ktos zamawial od nich te matowki dajcie znac, z checia wezme jedna sztuke, na przelewach w usd kompletnie sie nie znam. Pewnie clo da sie ominac, do czegos o rozmiarze paznokcia chyba sie nie przyczepia
Komentarz
-
Tylko gdyby ktoś to przywiózł w bagażu.
Mi kiedyś sprzed czasów Unii oclili podkładkę do myszy z Holandii sprowadzaną (limitowana wersja)... mimo że cena była teoretycznie w granicach nieclenia to jednak ... zawsze maja prawo oclićdo czegos o rozmiarze paznokcia chyba sie nie przyczepia
. Tym bardziej paczki z USA.
Ja pewnie w lutym będę zamawiał i przygotuję się na koszta cła.Komentarz
-
No tutaj przez Anglie chyba nie przejdzie transport
Sam myślę też o takiej matówce, Vitez nie zrobisz listy i tym razem ??
Jakby co to miej mnie na uwadze
Komentarz
-
Gdy Urząd Celny wchodzi po drodze to nie - żeby potem Urząd Skarbowy do mnie nie zapukał "a co pan tak bez zarejestrowanej działalności sprowadza i rozprowadza po Polsce". Ze 2-3 szt. może przejdą ale nie 80 jak z wężykami
.
Komentarz
-
Mam pytanko do osób, które wymieniały były matówkę w 40D, czy nie miały może problemów z AF?
Otóż, jakieś parę dni temu spaprała mi się cała seria ujęć na "pełnej dziurze" 50/1.4.
A że szkiełko nowe i body też i jeszcze przedtem wątpliwości miałem to co było robić, statyw bateryjki i sprawdzamy... wyniki radosne nie były, wyszedł 10 mm FF na ostrzeniu z ~1m.
Sprzęt poszedł do kąta a ja pogrążyłem się w planowaniu dostarczenia sprzętu na Żytnią...
Ale coś mnie tknęło i uświadomiłem sobie, że przecież wymieniałem ostatnio matówkę na Ef-D. No to statyw z kąta, wrzuciłem z powrotem Ef-A, ustawiłem bateryjki i... zonk, FF zniknął...
To wrzuciłem z powrotem Ef-D i nadal jest OK
, nawet jeśli jest jakiś BF czy FF to niemierzalny w domowych warunkach.
No i teraz oczywiste pytanie, czy wymiana matówki rzeczywiście mogła mieć wpływa na AF? Matówkę wymieniałem zgodnie z instrukcją, zatrzask się zapiął raczej prawidłowo itp.Pozdrawiam, Tomek
Canon S-120PC IIKomentarz
-
Moim zdaniem matówka niema nic wspólnego z AF. Czujniki AF są przecież w "podłodze" body. Znaczy matówka nie pełni żadnej roli w ustawianiu ostrości z udziałem AF.
Aaa!
I dla zainteresowanych matówką - znalazłem coś takiego:
zastrzegam, że nie znam tego sklepu - ale cena wygląda ok. (99 zł)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A czy ktoś z Was używał matówki EF-S??? Jak ona pomaga w ręcznych nastawach? Na obrazkach nie zauważyłem tam rastra mikropryzmatycznego czy soczewki Fresnela.____________________________________________
6D Sam 14/2,8 C24-105L, 70-200/2,8L, 100-400L, 85/1,8, S150/2,8, 580/420 EX (i wężyki, telekonwertery i inne dziadostwo ...)Komentarz
-
Taaa...
Komentarz
-
No i?
Jaki to ma związek z tym co napisałem? tmaciak pisał o problemach z FF przy AF. A ja o tym że matówka z AF nie ma nic wspólnego i to co w tym linku jest nie podważa tego co napisąłem. Jaka jest rola matówki w lustrzance to akurat wiem - ale dziękuję za przypomnienie
A skoro sobie linki pokazujemy to o tu jest fajny schemat lustrzanki z uwzględnienem toru optycznego AF (autofokus) :
autofokus - 10 (Relay Mirror ) i 11 (Autofocus System)
Ostatnio edytowany przez Leone; 13152.____________________________________________
6D Sam 14/2,8 C24-105L, 70-200/2,8L, 100-400L, 85/1,8, S150/2,8, 580/420 EX (i wężyki, telekonwertery i inne dziadostwo ...)Komentarz
-
Podważa:
"zmatowiona mechanicznie lub chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz służący do ustawienia ostrości"
Tu masz troszkę:
I tu (post 6 np):
Komentarz
-
Podważa:
"zmatowiona mechanicznie lub chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz służący do ustawienia ostrości"
Tu masz troszkę:
I tu (post 6 np):
http://canon-board.info/showthread.php?t=12115
"zmatowiona mechanicznie lub chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz służący do ustawienia ostrości" - ALE NIE AUTOMATYCZNEGO USTAWIANIA OSTROŚCI (AF)
???
Chyba się nie rozumiemy.
1. Tak, wiem doczego służy matówka. (na niej powstaje obraz i dzięki temu można ustawić ostrość MANUALNIE - jak w czasach Daguera)
2. Matówka nie występuje w torze optycznym AF - za głównym lustrem (półprzepuszczalnym) jest drugie, które kieruje obraz w DÓŁ z POMINIECIEM MATÓWKI do czujników AF umieszczonych w "podłodze" korusu. Nawiasem mówiąc to łaśnie to lustro powoduje problemy z FF/BF po stronie body.
Reasumując INNE lustro rzuca obraz na matówkę - która służy do RĘCZNEGO ustawiania ostrości a inne na czujniki AUTOFOKUSA. Zatem matówka NIE MA WPŁYWU na ustawianie ostrości za pomocą AF. No chyba że mówimy o sytuacji gdy na matówce są widoczne w wizjerze punkty AF i matówka zostanie krzywo włożona i punkty na matówce nie pokrywają się z rzeczywistymi punktami AF (tymi w podłodze). Ale ta sytuacja nie dotyczy EOS 40D bo o ile wiem punkty AF są wygrawerowane na jakimś szkiełku ponad matówką.
Nawiasem mówiąc, co właściwie innego miałem wyczytać w postach, do których linki podałeś???Ostatnio edytowany przez Leone; 13152.____________________________________________
6D Sam 14/2,8 C24-105L, 70-200/2,8L, 100-400L, 85/1,8, S150/2,8, 580/420 EX (i wężyki, telekonwertery i inne dziadostwo ...)Komentarz
-
Może gwoli wyjaśnienia dodam, iż też uważam, że matówka raczej nie ma wpływu na funkcjonowanie AF w 40D
i bym to zwalił na jakiś swój błąd, gdyby nie to, że taką samą "metodologię" zawsze stosuję a wyniki się powtórzyły dla dwóch obiektywów.
Pozdrawiam, Tomek
Canon S-120PC IIKomentarz
-
No ale z tego co piszesz potem było ok. Więc może to przypadek.Ja z sigmą 150/2,8 mam też "przypadek" Jeden raz na 10 podczepień do body AF działa bez FF
____________________________________________
6D Sam 14/2,8 C24-105L, 70-200/2,8L, 100-400L, 85/1,8, S150/2,8, 580/420 EX (i wężyki, telekonwertery i inne dziadostwo ...)Komentarz
-

Komentarz