X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • 1507
    Początki nałogu
    • 2006
    • 327

    #31
    czy ktos sie oriętuje czy na matówce do manuala Ef-s też świecą punkty?
    http://canon-board.info/showthread.php?t=38203

    Komentarz

    • Vitez
      zło konieczne
      • 2004
      • 19804

      #32
      Seria xxD ma (co najmniej od modelu 20D) osobną od matówki płytkę z punktami AF i wymiana matówki nie ma żadnego wpływu na świecenie się punktów AF, jak to bywa w (niefirmowych) matówkach do 300D/350D/400D gdzie punkty AF znajdują się na matówce.

      Komentarz

      • wojkij
        Pełne uzależnienie
        • 2007
        • 1915

        #33

        Gdyby ktos zamawial od nich te matowki dajcie znac, z checia wezme jedna sztuke, na przelewach w usd kompletnie sie nie znam. Pewnie clo da sie ominac, do czegos o rozmiarze paznokcia chyba sie nie przyczepia
        www.kwapisz.org

        Komentarz

        • Vitez
          zło konieczne
          • 2004
          • 19804

          #34
          Zamieszczone przez wojkij
          Pewnie clo da sie ominac
          Tylko gdyby ktoś to przywiózł w bagażu.

          do czegos o rozmiarze paznokcia chyba sie nie przyczepia
          Mi kiedyś sprzed czasów Unii oclili podkładkę do myszy z Holandii sprowadzaną (limitowana wersja)... mimo że cena była teoretycznie w granicach nieclenia to jednak ... zawsze maja prawo oclić . Tym bardziej paczki z USA.
          Ja pewnie w lutym będę zamawiał i przygotuję się na koszta cła.

          Komentarz

          • orte
            Bywalec
            • 2006
            • 172

            #35
            No tutaj przez Anglie chyba nie przejdzie transport
            Sam myślę też o takiej matówce, Vitez nie zrobisz listy i tym razem ??
            Jakby co to miej mnie na uwadze

            Komentarz

            • Vitez
              zło konieczne
              • 2004
              • 19804

              #36
              Zamieszczone przez orte
              Sam myślę też o takiej matówce, Vitez nie zrobisz listy i tym razem ??
              Gdy Urząd Celny wchodzi po drodze to nie - żeby potem Urząd Skarbowy do mnie nie zapukał "a co pan tak bez zarejestrowanej działalności sprowadza i rozprowadza po Polsce". Ze 2-3 szt. może przejdą ale nie 80 jak z wężykami .

              Komentarz

              • tmaciak
                Uzależniony
                • 2006
                • 610

                #37
                Mam pytanko do osób, które wymieniały były matówkę w 40D, czy nie miały może problemów z AF?

                Otóż, jakieś parę dni temu spaprała mi się cała seria ujęć na "pełnej dziurze" 50/1.4.

                A że szkiełko nowe i body też i jeszcze przedtem wątpliwości miałem to co było robić, statyw bateryjki i sprawdzamy... wyniki radosne nie były, wyszedł 10 mm FF na ostrzeniu z ~1m.

                Sprzęt poszedł do kąta a ja pogrążyłem się w planowaniu dostarczenia sprzętu na Żytnią...

                Ale coś mnie tknęło i uświadomiłem sobie, że przecież wymieniałem ostatnio matówkę na Ef-D. No to statyw z kąta, wrzuciłem z powrotem Ef-A, ustawiłem bateryjki i... zonk, FF zniknął...

                To wrzuciłem z powrotem Ef-D i nadal jest OK , nawet jeśli jest jakiś BF czy FF to niemierzalny w domowych warunkach.

                No i teraz oczywiste pytanie, czy wymiana matówki rzeczywiście mogła mieć wpływa na AF? Matówkę wymieniałem zgodnie z instrukcją, zatrzask się zapiął raczej prawidłowo itp.
                Pozdrawiam, Tomek
                Canon S-120PC II

                Komentarz

                • Leone
                  Bywalec
                  • 2007
                  • 105

                  #38
                  Moim zdaniem matówka niema nic wspólnego z AF. Czujniki AF są przecież w "podłodze" body. Znaczy matówka nie pełni żadnej roli w ustawianiu ostrości z udziałem AF.

                  Aaa!

                  I dla zainteresowanych matówką - znalazłem coś takiego:


                  zastrzegam, że nie znam tego sklepu - ale cena wygląda ok. (99 zł)
                  !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
                  A czy ktoś z Was używał matówki EF-S??? Jak ona pomaga w ręcznych nastawach? Na obrazkach nie zauważyłem tam rastra mikropryzmatycznego czy soczewki Fresnela.
                  Ostatnio edytowany przez Leone; 13152. Powód: Automerged Doublepost
                  ____________________________________________
                  6D Sam 14/2,8 C24-105L, 70-200/2,8L, 100-400L, 85/1,8, S150/2,8, 580/420 EX (i wężyki, telekonwertery i inne dziadostwo ...)

                  Komentarz

                  • Vitez
                    zło konieczne
                    • 2004
                    • 19804

                    #39
                    Zamieszczone przez Leone
                    Moim zdaniem matówka niema nic wspólnego z AF. Czujniki AF są przecież w "podłodze" body. Znaczy matówka nie pełni żadnej roli w ustawianiu ostrości z udziałem AF.
                    Taaa...

                    Komentarz

                    • Leone
                      Bywalec
                      • 2007
                      • 105

                      #40
                      Zamieszczone przez Vitez
                      No i?

                      Jaki to ma związek z tym co napisałem? tmaciak pisał o problemach z FF przy AF. A ja o tym że matówka z AF nie ma nic wspólnego i to co w tym linku jest nie podważa tego co napisąłem. Jaka jest rola matówki w lustrzance to akurat wiem - ale dziękuję za przypomnienie

                      A skoro sobie linki pokazujemy to o tu jest fajny schemat lustrzanki z uwzględnienem toru optycznego AF (autofokus) :


                      autofokus - 10 (Relay Mirror ) i 11 (Autofocus System)

                      Ostatnio edytowany przez Leone; 13152.
                      ____________________________________________
                      6D Sam 14/2,8 C24-105L, 70-200/2,8L, 100-400L, 85/1,8, S150/2,8, 580/420 EX (i wężyki, telekonwertery i inne dziadostwo ...)

                      Komentarz

                      • Vitez
                        zło konieczne
                        • 2004
                        • 19804

                        #41
                        Zamieszczone przez Leone
                        A ja o tym że matówka z AF nie ma nic wspólnego i to co w tym linku jest nie podważa tego co napisąłem.
                        Podważa:
                        "zmatowiona mechanicznie lub chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz służący do ustawienia ostrości"

                        Tu masz troszkę:


                        I tu (post 6 np):

                        Komentarz

                        • Leone
                          Bywalec
                          • 2007
                          • 105

                          #42
                          Zamieszczone przez Vitez
                          Podważa:
                          "zmatowiona mechanicznie lub chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz służący do ustawienia ostrości"

                          Tu masz troszkę:


                          I tu (post 6 np):
                          http://canon-board.info/showthread.php?t=12115

                          "zmatowiona mechanicznie lub chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz służący do ustawienia ostrości" - ALE NIE AUTOMATYCZNEGO USTAWIANIA OSTROŚCI (AF)



                          ???
                          Chyba się nie rozumiemy.

                          1. Tak, wiem doczego służy matówka. (na niej powstaje obraz i dzięki temu można ustawić ostrość MANUALNIE - jak w czasach Daguera)
                          2. Matówka nie występuje w torze optycznym AF - za głównym lustrem (półprzepuszczalnym) jest drugie, które kieruje obraz w DÓŁ z POMINIECIEM MATÓWKI do czujników AF umieszczonych w "podłodze" korusu. Nawiasem mówiąc to łaśnie to lustro powoduje problemy z FF/BF po stronie body.
                          Reasumując INNE lustro rzuca obraz na matówkę - która służy do RĘCZNEGO ustawiania ostrości a inne na czujniki AUTOFOKUSA. Zatem matówka NIE MA WPŁYWU na ustawianie ostrości za pomocą AF. No chyba że mówimy o sytuacji gdy na matówce są widoczne w wizjerze punkty AF i matówka zostanie krzywo włożona i punkty na matówce nie pokrywają się z rzeczywistymi punktami AF (tymi w podłodze). Ale ta sytuacja nie dotyczy EOS 40D bo o ile wiem punkty AF są wygrawerowane na jakimś szkiełku ponad matówką.

                          Nawiasem mówiąc, co właściwie innego miałem wyczytać w postach, do których linki podałeś???
                          Ostatnio edytowany przez Leone; 13152.
                          ____________________________________________
                          6D Sam 14/2,8 C24-105L, 70-200/2,8L, 100-400L, 85/1,8, S150/2,8, 580/420 EX (i wężyki, telekonwertery i inne dziadostwo ...)

                          Komentarz

                          • tmaciak
                            Uzależniony
                            • 2006
                            • 610

                            #43
                            Może gwoli wyjaśnienia dodam, iż też uważam, że matówka raczej nie ma wpływu na funkcjonowanie AF w 40D i bym to zwalił na jakiś swój błąd, gdyby nie to, że taką samą "metodologię" zawsze stosuję a wyniki się powtórzyły dla dwóch obiektywów.
                            Pozdrawiam, Tomek
                            Canon S-120PC II

                            Komentarz

                            • Leone
                              Bywalec
                              • 2007
                              • 105

                              #44
                              No ale z tego co piszesz potem było ok. Więc może to przypadek.Ja z sigmą 150/2,8 mam też "przypadek" Jeden raz na 10 podczepień do body AF działa bez FF
                              ____________________________________________
                              6D Sam 14/2,8 C24-105L, 70-200/2,8L, 100-400L, 85/1,8, S150/2,8, 580/420 EX (i wężyki, telekonwertery i inne dziadostwo ...)

                              Komentarz

                              • tmaciak
                                Uzależniony
                                • 2006
                                • 610

                                #45
                                Mam nadzieję, że przypadek
                                Pozdrawiam, Tomek
                                Canon S-120PC II

                                Komentarz

                                Pracuję...