X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • liquidsound
    Pełne uzależnienie
    • 2006
    • 1956

    #31
    Odp: Backup danych ważnych

    Zamieszczone przez morfeuszfilm
    Backup robić trzeba. A kataklizmy chodza po ludziach. Mnie oskubali kilka lat temu. Zabrali praktycznie wszystko większość spakowana w plecaki gotowe na wyruszenia do pracy. Gdyby nie backup na zewnętrznych dyskach leżałbym i kwiczał. Sprzęt da się odkupić (była okazja do wymiany) ale zdjęć czy filmów nie uda się odzyskać. Wówczas miałem na szczęście zrobione wszystko na dysku poza lokalem - komputer (i dyski zewnętrzne)poszedł też więc trzymanie w nm zapasów w przypadku kradzieży sensu nie ma. Zenętrzne dyski w tej samej lokalizacji jak widać też nie bardzo. Pewnie też popadłem w lekką paranoję bo teraz każdorazowo robię trzy kopie. Ze źródła, podczas pracy i zakoćzonych plików. Jedna obowiązkowo w innej lokalizacji.
    Stary, dla wielu na tym forum jesteś osobą której nieszczęście nie miało prawa się wydarzyć... a jednak się wydarzyło i na taką okoliczność chce się zabezpieczyć.

    Już wiem jak będzie:

    komputer z OS X na SSD, do tego dwa dyski 2TB spięte w raid 0 dla wydajności, na których będę trzymać materiał do obróbki. Do tego jeden dysk 2TB na prywatne dane. To wszystko będzie backupowane na NAS z 6TB (raid 5) co godzinę. W pracy będę trzymać dysk 4TB jako backup raid'a 0 i 2TB na prywatne dane.

    Wydaje mi się to optymalnym rozwiązaniem. Ewentualnei spróbuję skonfigurować w innym mieszkaniu mały nas i pchać to przez neta wszystko.
    1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
    Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

    Komentarz

    • schabu
      Pełne uzależnienie
      • 2006
      • 1352

      #32
      Odp: Backup danych ważnych

      Ja założyłem że fajnie byłoby mieć jeden backup poza domem - gdyby ktoś mnie okradł, dom się spalił etc. Kiedyś po prostu jeden dysk z backupem woziłem w aucie - mało wygodne noszenie dysku co chwilę między dwoma lokacjami. Z czasem więc do sąsiada go zacząłem nosić. Ale obecnie zacząłem korzystać z chmury w Amazonie, gdzie za 11 dolarów rocznie można trzymać tyle zdjęć, ile Ci się podoba. Jest to w tym momencie mój zewnętrzny backup, gdzie zrzucam wszystkie zdjęcia zaraz po zgraniu ich na kompa i zrobieniu wstępnej selekcji polegającej na wyrzuceniu nieostrych zdjęć, tych bezsensownych etc. W tym czasie zdjęcia trafiają na dysk zewnętrzny(3,5 cala, opisany metkownicą) poprzez stację dokującą. Podpinam go generalnie zawsze jak wrzucam zdjęcia na kompa, potem go wypinam. Jeżeli więc piorun walnie, to zawsze mam backup, którego nie muszę ściągać z chmury. Korzystam przy tym z programu SyncBack, który po podpięciu dysku wykrywa go i automatycznie robi mirrora(opcji konfiguracji jest multum). Oczywiście przy tym wszystkim staram się robić na bieżąco selekcje zdjęć, żeby nie trzymać niepotrzebnych już zdjęć na dyskach - w chmurze mogą być, bo nie ma tam limitu, więc szkoda mi czasu na kasowanie tam zdjęć, lub ponowny upload. Dysk systemowy ma do tego swój obraz zrobiony i nad wszystkim jeszcze czuwa File History, czyli windowsowka wersja Time Machine. To jednak już na dysku w budzie, ale postawienie systemu to nie jakiś problem duży, a na dysku C nie trzymam ważnych rzeczy. Dokumenty, pliki itd są w chmurze OneDrive windowsa.
      Metoda ta jest tania - nie wymaga RAIDów, ani hardwerowych ani softowych. Wystarczy stacją do podpinania dysków z usb3 albo esata etc. plus program, aczkolwiek na upartego można i bez niego lub jakimś darmowym. Do tego przy walnięciu pioruna mamy bezpieczne dane poza kompem i dodatkowo jeszcze kopia wszystkiego jest poza domem - czyli bezpieczeństwo i dywersyfikacja. Minus jest taki, że wypada mieć duży upload.
      Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?

      fotografia biznesowa

      Komentarz

      • robson999
        Uzależniony
        • 2013
        • 716

        #33
        Odp: Backup danych ważnych

        Zamieszczone przez schabu
        Ja założyłem że fajnie byłoby mieć jeden backup poza domem - gdyby ktoś mnie okradł, dom się spalił etc.
        No tak...zostajesz napadnięty, brutalnie pobity, okradziony, na dodatek dom Ci się spalił...i jak tu się teraz wytłumaczyć Państwu Młodym.
        Ty tak poważnie??
        5D, 2x6D, 16-35/4ISL, 20/1.4A, 24-70/2.8LII, 24-85/3.5-4.5, 50/1.4, 50/1.8STM, 55/1.8, 85/1.8, 135/2L, 200/2.8LII, 70-300 4-5.6II, 100-300/5.6L, 400/5.6L
        600EX-RT, 430EXII, 568EXII
        CX241, i1DisplayPro, L850, SC-P600

        Komentarz

        • schabu
          Pełne uzależnienie
          • 2006
          • 1352

          #34
          Odp: Backup danych ważnych

          Zamieszczone przez robson999
          No tak...zostajesz napadnięty, brutalnie pobity, okradziony, na dodatek dom Ci się spalił...i jak tu się teraz wytłumaczyć Państwu Młodym.
          Ty tak poważnie??
          A Ty z tym trywialnym przykładem myślisz ze brzmisz przynajmniej odrobinę rozsądnie? No cóż, nie musisz poważnie podchodzić do tego co robisz. Twój biznes, Twoja odpowiedzialność. Nie jest to moja sprawa. Nie wiem też skąd wiesz komu robię zdjęcia, dla kogo pracuję i z kim się rozliczam. Ale widocznie jesteś specjalistą we wszystkim, stąd ta wiedza
          Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?

          fotografia biznesowa

          Komentarz

          • liquidsound
            Pełne uzależnienie
            • 2006
            • 1956

            #35
            Odp: Backup danych ważnych

            Koledzy wyznaję starą polską zasadę: "jakoś to będzie"
            1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
            Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

            Komentarz

            • namoamo
              Uzależniony
              • 2009
              • 928

              #36
              Odp: Backup danych ważnych

              Raczej: "Nie popadać w paranoję"
              Flickr

              Komentarz

              • robson999
                Uzależniony
                • 2013
                • 716

                #37
                Odp: Backup danych ważnych

                Zamieszczone przez liquidsound
                Koledzy wyznaję starą polską zasadę: "jakoś to będzie"
                Pewnie...Niech się pali, niech się wali, aby kopia dla młodych była bezpieczna. Bardzo ciekawy sposób na życie

                A pomijając tragiczne zdarzenia losowe, to gdybym utracił zdjęcia ze ślubu, to sam nie wiem, jakbym spojrzał młodym w oczy. Chyba bym się ze wstydu spalił. Znając moją wrażliwość miałbym totalnego doła.
                Znam jednego fotografa, któremu padł dysk ze zdjęciami ślubnymi. Rozmawaiłem nawet z młodymi, którzy nie otrzymali tych zdjęć. Byli naprawdę smutni i rozżaleni. To nie było przyjemne.
                5D, 2x6D, 16-35/4ISL, 20/1.4A, 24-70/2.8LII, 24-85/3.5-4.5, 50/1.4, 50/1.8STM, 55/1.8, 85/1.8, 135/2L, 200/2.8LII, 70-300 4-5.6II, 100-300/5.6L, 400/5.6L
                600EX-RT, 430EXII, 568EXII
                CX241, i1DisplayPro, L850, SC-P600

                Komentarz

                • liquidsound
                  Pełne uzależnienie
                  • 2006
                  • 1956

                  #38
                  Odp: Backup danych ważnych

                  Zamieszczone przez namoamo
                  Raczej: "Nie popadać w paranoję"
                  Jak widać w tym kraju wszystko działa tak jak działa, bo ludzie starają się nie popadać w paranoję... i to się tyczy ogólnie polsko-cebulackiej mentalności.
                  1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
                  Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

                  Komentarz

                  • Kolekcjoner
                    Obertroll
                    • 2006
                    • 18766

                    #39
                    Odp: Backup danych ważnych

                    Zamieszczone przez liquidsound
                    Jak widać w tym kraju wszystko działa tak jak działa, bo ludzie starają się nie popadać w paranoję... i to się tyczy ogólnie polsko-cebulackiej mentalności.
                    Ja bym jednak prosił o odrobinę szacunku dla innych. Pisz za siebie. Obraźliwe generalizowanie, szczególnie z odwoływaniem się do narodowości jest tu bardzo niemile widziane.
                    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
                    Kapitan Wagner

                    Komentarz

                    • liquidsound
                      Pełne uzależnienie
                      • 2006
                      • 1956

                      #40
                      Odp: Backup danych ważnych

                      Wybaczcie. Nie chciałem nikogo urazić, po prostu przeżywam kryzys społeczny, który objawia się irytacją jak widzę, co się w tym kraju dzieje. Bez personalnych wycieczek z mojej strony.
                      1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
                      Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

                      Komentarz

                      • pawko
                        Bywalec
                        • 2008
                        • 159

                        #41
                        Odp: Backup danych ważnych

                        Do mnie ostatnio dzwoniła jakaś pani z następującym pytaniem:

                        ONA: "Czy jest możliwość zrobienia sesji dla dziecka komunijnego bo była u jakiegoś fotografa a ten zagubił zrobione zdjęcia".

                        JA: "Jak to zagubił? nie bardzo rozumiem..."

                        ONA: "No tak mi dosłownie powiedział ".....

                        pozdrawiam tych wszystkich, którzy nadal uważają, że jakiś dobry sposób przechowywania danych nie jest potrzebny.... ;-)

                        Paweł
                        moje zdjęcia

                        Komentarz

                        • Cichy
                          Pełne uzależnienie
                          • 2004
                          • 7443

                          #42
                          Odp: Backup danych ważnych

                          Ja myślę, że w tym akurat przypadku nie o backup danych chodziło.
                          O obiektywach wiem prawie wszystko

                          Komentarz

                          • zysk
                            Pełne uzależnienie
                            • 2013
                            • 1120

                            #43
                            Odp: Backup danych ważnych

                            Temat szeroki:
                            Backup danych ważnych
                            -Dla każdego posiadacza danych/fotki-waga"ważności" jest inna.
                            -profesjonaliści fotograficzni,dobrze zarabiający: mogą zlecić backup firmie zewnętrznej i go nawet ubezpieczyć
                            -amatorzy: nasze fotki z Egiptu czy Meksyku są (obiektywnie) g... warte i maja wartość sentymentalną
                            -jeśli tanio: wystarczą płyty DVD w 2 kopiach
                            -NIKT NIE MA TERABAJTÓW ekstremalnie ważnych danych
                            btw
                            trzymam te ważne dane na płytach lub dyskach z padniętych laptopów,
                            i systematycznie te dane redukuję ,
                            bo te ważne ,okazuja się : całkiem niepoważne.
                            IMHO:
                            ewentualne wrzucenie danych na darmowa chmurę ,
                            do dodatkowy bonus w przechowywaniu danych.
                            "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
                            7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

                            Komentarz

                            • aptur
                              Pełne uzależnienie
                              • 2005
                              • 3837

                              #44
                              Odp: Backup danych ważnych

                              Nie wiem jak wy ale ja w chmurę nic nie wysyłam. Starej daty jestem i wierzę w fizyczne nośniki, po które mogę zawsze sięgnąć. Nie mówię tu o płytach bo z tymi bywa różnie (choć te sprzed 10 lat wciąż działają bez problemu, nawet wczoraj sprawdzałem) ale o zewnętrznych dyskach.

                              Komentarz

                              • zysk
                                Pełne uzależnienie
                                • 2013
                                • 1120

                                #45
                                Odp: Backup danych ważnych

                                Zamieszczone przez aptur
                                Nie wiem jak wy ale ja w chmurę nic nie wysyłam
                                Ja też nie wysyłam ze swoich ważnych (dla mnie rzeczy).
                                Od kilkunastu lat linkuję swoje fotki z serwerów wirtualnych-płatnych.
                                Ostatnie 2 lata z dropbox-darmowy.
                                Wrażenia:
                                -na dziś :
                                do użytku hobbystycznego:
                                jest to miejsce pewne i wystarczjace.
                                Pozostałe dane jednak na fizycznych nośnikach z pudełkch .
                                "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
                                7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

                                Komentarz

                                Pracuję...