X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • RobertON
    Pełne uzależnienie
    • 2012
    • 2190

    #16
    Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

    Po pierwsze zobacz, jakie procesory są obsługiwane przez Twoją płytę główną.
    Jaki i ile RAM-u można zainstalować. Bez nazwy (symbolu) specyfikacji płyty głównej się nie uda czegoś doradzić.
    Jaką masz podstawkę pod CPU, to w tej chwili decyduje o rozbudowie maszyny.

    Za to można zadbać o "kondycję" windowsa.
    Ostatnio edytowany przez RobertON; 47552.
    https://500px.com/robowert26

    Komentarz

    • jellyeater
      Pełne uzależnienie
      • 2010
      • 1631

      #17
      Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

      Jakoś używając od lat windowsa nie ma w nim stabilności.
      Czyli co się dzieje? Bo nie wiem na czym polegają te problemy ze stabilnością po 10 latach na XP i 2 na siedem żadnych problemów nie mam.

      http://jellyeater.net84.net/

      Komentarz

      • Leon007
        Pełne uzależnienie
        • 2009
        • 2709

        #18
        Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

        Też jestem zdziwiony. Do win95 to rzeczywiście była męka, ale od 2000 i XP jest ok. Mam w domu taki niby serwer, kiedyś na 2000 a teraz na XP, chodzi 24 godziny na dobę i nic się z nim nie dzieje.
        Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
        Ja
        Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
        Konfucjusz

        Komentarz

        • becekpl
          Pełne uzależnienie
          • 2009
          • 4304

          #19
          Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

          dlaczego? +100 do lansu
          to tak jak nowy kombinezon+narty na Krupówkach czy aparat z podpięta elka wiszący swobodnie podczas spaceru po Nowym Swiecie
          Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
          Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

          Komentarz

          • banan82
            Pełne uzależnienie
            • 2007
            • 1165

            #20
            Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

            Używam Macbooka z retiną od prawie dwóch lat. Laptop jest podpięty do zewnętrznego monitora Eizo. Wcześniej przez prawie 10 lat używałem Linuxa jako głównego systemu w domu. W pracy oczywiśćie windows bo używam CADa + Microstation.

            Porównując ceny macbooków do odpowiednich pozycji u Della czy Lenovo to cenowo wychodzi tak samo. Nie mówię o porównywaniu zwykłych laptopów z media marktu do 3000zł ale stacji roboczych. Cenowo naprawdę wychodzi tak samo a na korzyść Macbooka należy dodać ekran retina oraz sam system OSX.

            Macbooka można wziąść na raty jak trzeba, Apple store daje dobre oferty czasami.

            Wg. mnie warto bo szkoda życia na problemy windowsa. Wiem, że powiecie ze windows 7 i 8 są super - na pewno są, ale to nie OSX.

            Macbooka nie kupiłem dla lansu - tego sprzętu po prostu świetnie się używa a serwis appla należy do najlepszych na świecie (w razie problemów).
            Wcześniej używałem laptopów Lenovo (Thinkpady), zawsze z Linuxem.

            Zewnętrzny ekran podepniesz za pomocą kabla mini display port -> dvi albo display port (jak tam pasuje).

            Jeśli chodzi o granie ma Macu - spokojnie można, jest masa gier, Steam. Ja często lubie sobie pograć w Counter Strike - zero problemów
            Ostatnio edytowany przez banan82; 10954.
            5Dmk3 + 1Dsmk2 + Fuji X-T1
            Crazy Apple Fanboy
            Ex Linux User

            Komentarz

            • janhalb
              Początki nałogu
              • 2008
              • 321

              #21
              Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

              No, koledzy sobie głównie pożartowali :-)

              To ja może kilka konkretów. Pracuję na Macu od 6 lat. Nie, nie jestem makowym onanistą, nie będę pisał peanów o wyższości jabłka nad okienkami - komputer jest dla mnie narzędziem pracy, a nie obiektem czci religijnej (ani lansu) ;-) Urządzenie jak każde inne, które ma działać i nie robić problemów.

              1.
              Zamieszczone przez Morfii
              (...) Jak by nie patrzeć cena jest kosmiczna a podzespoły zdecydowanie słabsze w porównaniu do kompów z windowsem(...)
              Cena nie jest tak kosmiczna, jak się wydaje. Płacąc za Maka nie płacisz tylko za komputer, ale za całość - a więc także za system operacyjny i za fakt, że dostajesz do ręki całościowe rozwiązanie: jedna firma odpowiada za sprzęt i software. I moje pierwsze wrażenie po przesiadce na Maca można było streścić w słowach: to widać. Wszystko chodzi płynnie, wszystko do siebie pasuje, wszystko ze sobą współgra.

              Między innymi dlatego nie ma sensu mówić o "słabszych podzespołach". Co z tego, że "za te same pieniądze" kupisz peceta ze "znacznie lepszymi podzespołami", skoro jego działanie, wydajność etc. będą takie same?

              Na Macu nie musisz inwestować w programy do defragmentacji, w antywirusy i różne takie.

              Przed przesiadką pracowałem na Win XP - i specjalnie nie narzekałem. Miałem (co istotne) dość przyzwoity sprzęt, legalne oprogramowanie, które regularnie aktualizowałem. Używałem dobrych programów do defragmentacji, przyzwoitego antywirusa… A jednak raz na jakiś czas były problemy - każdy użytkownik Win je zna. Z czasem problemów przybywało (częstsze zawieszenia, coraz większe "zmuły" mimo regularnej defragmentacji etc).

              Na Maca zdecydowałem się w 2008 r. Od tego czasu pracuję na _tym_samym_ MacBooku, o parametrach które 6 lat temu były dość przeciętne, dziś już są lekko przestarzałe. Jedyne, co przez te 6 lat zmieniłem: włożyłem większy dysk (250 GB -> 500 GB) i dodałem RAMu (2 GB -> 4 GB).

              Co istotne: komputer przez cały czas chodzi TAK SAMO. Po tych 6 latach uruchamia się tak samo szybko, jak "za nowości". Nic nie muli, nic się nie wiesza, wszystko "gra i burcy", jak mawiają na Podhalu.


              ... Jakie plusy i minusy ?
              O plusach już napisałem: szybkość, bezawaryjność (choć oczywiście to tylko maszyna, a maszyny się czasem psują...), płynność pracy, system doskonale zintegrowany ze sprzętem. Wyższą cenę rekompensuje fakt, że z czasem znacznie mniej pakuje się w nowe części.

              Minusy: poza ceną (na starcie) fakt, że jest sporo programów pisanych wyłącznie pod Windowsy (choć na to akurat są sposoby - wirtualizacje Win, Parallels, CrossOver). Jak ktoś lubi grać - to na Macu wiele nie pogra. Po przesiadce przez pewien czas trzeba się "przyzwyczaić" do tego wszystkiego, co jest inaczej niż na Win.

              Jeśli natomiast ktoś potrzebuje sprawnego, niezawodnego i wygodnego narzędzia pracy, to uważam że Mac jest gody polecenia.

              Ale tu uwaga:

              Nie jestem grafikiem, fotografią zajmuję się amatorsko, trudno mi powiedzieć jak się ma robienie grafiki / zawodowej obróbki zdjęć na Macu do tego samego na pececie.

              Dużo zależy od tego, jak się korzysta z komputera i do czego jest potrzebny. Gdyby komputer miał mi służyć jako typowy "komputer domowy" (internet, poczta, gry, czasem coś napisać...) to niemal na pewno pozostałbym przy pececie. Ja potrzebowałem wydajnego narzędzia pracy - i dlatego zdecydowałem się zainwestować w Maca. Nie żałuję - ale też nie twierdzę, że każdy będzie tak samo zadowolony.


              Czy jest możliwość podłączenia pod laptopa monitora typu EIZO ?
              Możesz podłączyć każdy monitor, jak do każdego innego komputera. Czasami będziesz potrzebował dodatkowej przejściówki, np. z MiniDVI na DVI (to jeszcze zależy, jakiego Maca kupisz).
              Amator, po prostu amator*

              *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

              Komentarz

              • ryplay
                • 2013
                • 11

                #22
                Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                Mam okazje pracowac na obu systemach.
                Na innym forum kiedyś przeczytałem opinię, z którą jak najbardziej się zgadzam.
                Na Windows praca jest stosunkowo "nerwowa", po przesiadce na Maca jestem duużo spokojniejszy.
                Jedno jest pewne - system maca jest dużo łatwiejszy do opanowania dla "lajkoników" i wymaga dużo mniejszej wiedzy "od podszewki".
                Jeśli znasz dobrze windows - taka przesiadka nie ma sensu, niepotrzebnie będą Cię wkurzały różnice w sposobie obsługi trywialnych rzeczy.

                No chyba że masz za dużo kasy i Cię stać. Wtedy to kwestia gustu.
                Na pewno nie można patrzeć na to w kategoriach lepszy-gorszy.
                amatorzy dbają o sprzęt, zawodowcy o temat, dla artysty najważniejsze jest światło...

                Komentarz

                • banan82
                  Pełne uzależnienie
                  • 2007
                  • 1165

                  #23
                  Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                  Zamieszczone przez janhalb
                  No, koledzy sobie głównie pożartowali :-)

                  To ja może kilka konkretów. Pracuję na Macu od 6 lat. Nie, nie jestem makowym onanistą, nie będę pisał peanów o wyższości jabłka nad okienkami - komputer jest dla mnie narzędziem pracy, a nie obiektem czci religijnej (ani lansu) ;-) Urządzenie jak każde inne, które ma działać i nie robić problemów.

                  1.

                  Cena nie jest tak kosmiczna, jak się wydaje. Płacąc za Maka nie płacisz tylko za komputer, ale za całość - a więc także za system operacyjny i za fakt, że dostajesz do ręki całościowe rozwiązanie: jedna firma odpowiada za sprzęt i software. I moje pierwsze wrażenie po przesiadce na Maca można było streścić w słowach: to widać. Wszystko chodzi płynnie, wszystko do siebie pasuje, wszystko ze sobą współgra.

                  Między innymi dlatego nie ma sensu mówić o "słabszych podzespołach". Co z tego, że "za te same pieniądze" kupisz peceta ze "znacznie lepszymi podzespołami", skoro jego działanie, wydajność etc. będą takie same?

                  Na Macu nie musisz inwestować w programy do defragmentacji, w antywirusy i różne takie.

                  Przed przesiadką pracowałem na Win XP - i specjalnie nie narzekałem. Miałem (co istotne) dość przyzwoity sprzęt, legalne oprogramowanie, które regularnie aktualizowałem. Używałem dobrych programów do defragmentacji, przyzwoitego antywirusa… A jednak raz na jakiś czas były problemy - każdy użytkownik Win je zna. Z czasem problemów przybywało (częstsze zawieszenia, coraz większe "zmuły" mimo regularnej defragmentacji etc).

                  Na Maca zdecydowałem się w 2008 r. Od tego czasu pracuję na _tym_samym_ MacBooku, o parametrach które 6 lat temu były dość przeciętne, dziś już są lekko przestarzałe. Jedyne, co przez te 6 lat zmieniłem: włożyłem większy dysk (250 GB -> 500 GB) i dodałem RAMu (2 GB -> 4 GB).

                  Co istotne: komputer przez cały czas chodzi TAK SAMO. Po tych 6 latach uruchamia się tak samo szybko, jak "za nowości". Nic nie muli, nic się nie wiesza, wszystko "gra i burcy", jak mawiają na Podhalu.




                  O plusach już napisałem: szybkość, bezawaryjność (choć oczywiście to tylko maszyna, a maszyny się czasem psują...), płynność pracy, system doskonale zintegrowany ze sprzętem. Wyższą cenę rekompensuje fakt, że z czasem znacznie mniej pakuje się w nowe części.

                  Minusy: poza ceną (na starcie) fakt, że jest sporo programów pisanych wyłącznie pod Windowsy (choć na to akurat są sposoby - wirtualizacje Win, Parallels, CrossOver). Jak ktoś lubi grać - to na Macu wiele nie pogra. Po przesiadce przez pewien czas trzeba się "przyzwyczaić" do tego wszystkiego, co jest inaczej niż na Win.

                  Jeśli natomiast ktoś potrzebuje sprawnego, niezawodnego i wygodnego narzędzia pracy, to uważam że Mac jest gody polecenia.

                  Ale tu uwaga:

                  Nie jestem grafikiem, fotografią zajmuję się amatorsko, trudno mi powiedzieć jak się ma robienie grafiki / zawodowej obróbki zdjęć na Macu do tego samego na pececie.

                  Dużo zależy od tego, jak się korzysta z komputera i do czego jest potrzebny. Gdyby komputer miał mi służyć jako typowy "komputer domowy" (internet, poczta, gry, czasem coś napisać...) to niemal na pewno pozostałbym przy pececie. Ja potrzebowałem wydajnego narzędzia pracy - i dlatego zdecydowałem się zainwestować w Maca. Nie żałuję - ale też nie twierdzę, że każdy będzie tak samo zadowolony.




                  Możesz podłączyć każdy monitor, jak do każdego innego komputera. Czasami będziesz potrzebował dodatkowej przejściówki, np. z MiniDVI na DVI (to jeszcze zależy, jakiego Maca kupisz).
                  nawet jeśli komp jest do neta i prosty rzeczy, wolałbym kupić używanego macbooka z core 2 duo niż najnowszego della itp. za 2000zł. Komfort obcowania z macbookami jest po prostu dużo lepszy i tyle.
                  5Dmk3 + 1Dsmk2 + Fuji X-T1
                  Crazy Apple Fanboy
                  Ex Linux User

                  Komentarz

                  • jagular
                    Początki nałogu
                    • 2007
                    • 422

                    #24
                    Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                    Dlaczego? Bo za dosyć wysoką cenę (sól w oku mało zarabiających) dostajesz komputer o dopracowanej konstrukcji (jednak NIE idealnej), bez kompromisów w rodzaju full wypas specyfikacji cpu+gpu zapakowanych w tandetny plastik. System jest nieco dziwaczny (zwłaszcza dla ludzi mających wieloletnie doświadczenia z pc/windows), ale tak naprawdę spełnia swoje zadania - zwłaszcza w przypadku ludzi głównie korzystających z 'contentu', a nie zajmujących się grzebaniem w kompie, kombinowaniem, majsterkowaniem.
                    W przypadku makzbuka pro z retiną dostajesz jeszcze naturalny, bardzo dobry (jak na laptopa) ekran z dużą rozdzielczością. Wprawdzie są laptopy na Windows, które też mają takie rozdzielczości, to jednak chyba jedynie OSX jest w stanie jakoś sobie poradzić z problemem drobnych detali w bardzo dużej rozdzielczości ekranu.

                    Tak naprawdę to sprzęt nadpsutego jabłka wcale nie wybija się swoją ceną. Ludzie powszechnie porównują te laptopy do plastikowej masówki z tandetnymi ekranami TN (uwaga: część makzbuków też ma dalej TN`ki) za mniejszą cenę. Gdyby jednak ktoś zechciał sobie kupić laptopa w premium obudowie, z premium ekranem itd, nagle okazuje się że wszelkie premium laptopy pc są co najmniej tak samo drogie jak premium laptopy Apple.

                    Zakup Apple to także jakieś przywiązanie do rozwiązań: kupując laptopa od nich, skazujesz się na niewymienialną baterię, nierozszerzalny ram, jakieś trudności z rozbudową pamięci masowej, czy też 'ciekawe' ceny oryginalnych pierdołek typu kabelki, przejściówki. To jest sprzęt dla ludzi, których stać na drogi sprzęt. Nie dla ludzi, którzy 3 lata oszczędzali na coś, co potem ich zrujnuje.
                    Aparaty, obiektywy, lampy.

                    Komentarz

                    • ryplay
                      • 2013
                      • 11

                      #25
                      Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                      Zamieszczone przez banan82
                      [...] a serwis appla należy do najlepszych na świecie (w razie problemów). [...]
                      toś pojechał... Chyba nie mówisz o serwisie w Polsce?

                      2 tygodnie na naprawę, 1 roczna gwarancja, spore koszty napraw pogwarancyjnych, itd itp...
                      amatorzy dbają o sprzęt, zawodowcy o temat, dla artysty najważniejsze jest światło...

                      Komentarz

                      • BeatX
                        PLUS member
                        PLUS member
                        • 2007
                        • 1733

                        #26
                        Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                        a tak z ciekawości, jak tam sprawa z overclockingiem na pecetach od Apple? coś się da wykręcić, czy trzeba się cieszyć stabilnym, kompleksowym rozwiązaniem bez możliwości o tuningowania?
                        Moje zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/193816559@N05/

                        Komentarz

                        • RobertON
                          Pełne uzależnienie
                          • 2012
                          • 2190

                          #27
                          Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                          Panowie - spokojnie.
                          Już widać wojenkę "systemową", jak C vs N.

                          Komputer to tylko narzędzie - jak klucze oczkowe odsadzone czy płaskie.
                          Tym i tym można zrobić prawie to samo, jednemu pasuje Win drugiemu co innego.

                          Pytanie było czy warto ? Odpowiedzi pewnie będzie tyle, ilu użytkowników obu systemów.
                          Ostatnio edytowany przez RobertON; 47552.
                          https://500px.com/robowert26

                          Komentarz

                          • Morfii
                            Uzależniony
                            • 2010
                            • 529

                            #28
                            Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                            Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź Komputer ma być typowo do pracy z obróbką zdjęć i Lightroomem. Słuchajcie nie oszukujmy się ale windows zawsze ma jakieś zawiasy, raz pracuje ok, raz wolniej... to takie trochę męczące. Rozbudowy nie ma sensu bo jest to Core 2 duo i za dużego pola manewru nie mam. Wiem bo sprawdzałem Win. 7 jest lepszy od Visty ale jakoś nie ma szaleństwa.
                            Faktycznie muszę zrobić rozpiskę na co mógłbym sobie pozwolić i ile musiałbym dołożyć na oprogramowanie tu i tu...
                            było.. C550D, C7D, C28, T17-50VC, Takumar 50SMC, Zenitar 16, S8, S14. Teraz jest tylko lepiej

                            Komentarz

                            • jagular
                              Początki nałogu
                              • 2007
                              • 422

                              #29
                              Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                              Zamieszczone przez BeatX
                              a tak z ciekawości, jak tam sprawa z overclockingiem na pecetach od Apple? coś się da wykręcić, czy trzeba się cieszyć stabilnym, kompleksowym rozwiązaniem bez możliwości o tuningowania?
                              Jeżeli chodzi o stacjonarki, to strzelam że jest to bliskie niemożliwości (podobnie zresztą jak w przypadku laptopów).
                              Z wielu powodów:
                              - brak biosu
                              - makówki chyba nie używają cpu z odblokowanymi mnożnikami
                              - konstrukcja zarówno maca pro (piję do butelki), jak i imaca nie sprawia wrażenia żeby miało to wielki potencjał rozproszenia dodatkowej energii cieplnej
                              - nie ma możliwości wymiany chłodzenia

                              Tak więc trzeba skończyć kombinować i zacząć po prostu używać

                              EDIT:
                              @up
                              Porządny, dobrze zrobiony PC na Windows będzie śmigał jak dziki, bez zwieszania, bez przestojów, spowolnień itd.
                              Ostatnio edytowany przez jagular; 9643.
                              Aparaty, obiektywy, lampy.

                              Komentarz

                              • banan82
                                Pełne uzależnienie
                                • 2007
                                • 1165

                                #30
                                Odp: Dlaczego warto kupić MacBooka?

                                Zamieszczone przez ryplay
                                toś pojechał... Chyba nie mówisz o serwisie w Polsce?

                                2 tygodnie na naprawę, 1 roczna gwarancja, spore koszty napraw pogwarancyjnych, itd itp...
                                Nie zgodzę się. Wieziesz sprzęt do autoryzowanego serwisu appla (np. w krakowie jest chyba z 3-4), gdzie naprawiają na miejscu, zamawiają części itp. Ja mam to szczęście że tam gdzie mieszkam jest Apple Store i oni tam robia naprawy gwarancyjne.

                                Gwarancja jest na rok - racja, ale można ją przedłużyć na kolejne 2 (3 w sumie). To jest Apple, albo to kupujesz albo nie.

                                Ja miałem problem z ekranem retina i w ramach gwarancji wymieniono mi całego laptopa z modelu late 2012 na late 2013.........zupełnie nowa generacja.

                                Macbooki nie są najlepsze, mają swoje plusy i minusy, ale życie jest za krótkie żeby iść na kompromisy i używać gównianych komputerów

                                Macbook/OSX ma najlepsze zarządzanie barwą - co jest bardzo ważne w fotografii.
                                Ostatnio edytowany przez banan82; 10954.
                                5Dmk3 + 1Dsmk2 + Fuji X-T1
                                Crazy Apple Fanboy
                                Ex Linux User

                                Komentarz

                                Pracuję...