Jeśli to jest Twoja pierwsza wizyta na naszym forum, pamiętaj sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań FAQ . Zapraszamy do zarejestrowania się
Z uwagi na kłopoty wbudowanej "szukaczki" zalecamy korzystanie z narzędzia alternatywnego, wyszukiwarki google.
Istnieje kilka sposobów korzystania z narzędzia, najprostsze z nich to:
1. Rozbudowana wyszukiwarka Kolaj-a: http://maciejko.net/cbsearch/
W okienku wpisujemy szukaną frazę a w rozwijanym menu poniżej wybieramy całe forum lub też konkretne podfora.
Szukać możemy na całym forum, tylko w tytułach wątków lub też tylko w postach konkretnego użytkownika. Narzędzie umożliwia również wyłączenie z wyników wyszukiwania tematyki ślubnej.
2. Bezpośrednio przez google http://google.pl
w celu wyszukiwania informacji na CB wpisujemy: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie w tytułach i treści postów
lub: allintitle: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie wyłącznie w tytułach
Istnieje też możliwość bezpośredniego wyszukiwania googlem, ograniczonego do poszczególnych forów i działów. Aby znaleźć coś w konkretnym dziale konstruujemy zapytanie w następujący sposób: "Canon Board > nazwa_forum > nazwa_działu" "szukana_fraza" site:canon-board.info
np.: "Canon Board > Sprzet Cyfrowy > Canon dSLR" "7D" site:canon-board.info
3. Za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej, którą możemy pobrać w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=22036
Chcą ograniczyć wyszukiwanie do tytułów wątków wpisujemy. allintitle: szukana_fraza
Wyszukiwanie ograniczone do tytułów wątków działa jak wyżej lecz nie wpisujemy już oczywiście "site...."
Wbudowana wyszukiwarka przyjmuje obecnie zapytania złożone z 5 lub więcej znaków i nie zawierające znaków typograficznych ("-" "/" itp.). Znajdzie więc wyniki dla zapytania "plecak", "teleobiektyw" czy "1200L" ale dla "600D","70-200/2.8", "24-70"czy "35/2" już nie.
Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Gość: Jeśli coś działa - nie ruszaj. Jeśli nie działa - udawaj, że tak miało być.
Dziecię moje pierworodne przystępowało wczoraj do Pierwszej Komunii. Był - jak to w dzisiejszych czasach - pan kamerzysta, było dwóch fotografów.
Zdjęć jeszcze nie widziałem, oczywiście - zakładam, że będą względnie profesjonale i wszystko będzie OK. Natomiast muszę przyznać, że lekko zaszokowały mnie ceny, jakie panowie fotografowie "zawołali" za swoje zdjęcia.
Poinformowano nas mianowicie, że będziemy mogli kupić takie "albumiki" z tyloma zdjęciami, ilu sobie zażyczymy. Jedna odbitka (10X15) będzie kosztowała 7 złotych. A jeśli ktoś np. weźmie tylko kilka zdjęć, a będzie chciał więcej bez odbitek, czyli na płycie CD - to proszę bardzo, jedno zdjęcie na płycie - 4 złote.
Powiedzcie, proszę, czy to są "normalne" ceny? Pewnie część z Was na komuniach robi zdjęcia - czy też tyle bierzecie?
Po pierwsze - 7 zł za dobitkę 10X15 wydaje mi się jednak dość wysoką stawką. Wiem oczywiście, że wiele kosztów się na to składa i że nikt tego nie robi charytatywnie - ale aż 7 zł?
Po drugie - te 4 zł za sztukę na płycie - to też wydaje mi się nieco przesadzone.
Ale może nie mam racji?
Amator, po prostu amator*
*Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb
Jedyne co mi nie pasuje to troszkę za małe odbitki. 10x15 to format typowy z wakacji na Helu
Jeśli zdjęcia będą dobrej jakości to cena jest ok. To zawsze jest ryzyko fotografa ile osób weźmie ile odbitek. Chocby zdjęcia kosztowały 2zł to jest pewne, że nie wszyscy kupią zdjęcia.
Przypuszczam, że jakby wszyscy rodzice zatrudnili fotografa za konkretną stawkę to pewnie zdjęcia byłyby już darmowe. Ale jak to bywa nie wszyscy się dogadają i będą marudy co powiedzą, że nie będzie sprawiedliwości bo każdy dostanie inną liczbę zdjęc.
Przypuszczam, że jakby wszyscy rodzice zatrudnili fotografa za konkretną stawkę to pewnie zdjęcia byłyby już darmowe. Ale jak to bywa nie wszyscy się dogadają i będą marudy co powiedzą, że nie będzie sprawiedliwości bo każdy dostanie inną liczbę zdjęc.
Niestety czasem bywa inaczej - rodzice mają g... do powiedzenia. Dwa lata temu siostrzenica szła do komunii. Rodzice chcieli wynająć własnego fotografa, okazało się że owszem mogą ale nie będzie miał on dostępu do wygrodzonej części w której będą przebywały dzieci podczas uroczystości. Czyli owszem może sobie pan fotograf robić zdjęcia ale bez lampy i z miejsc "ogólnodostępnych". Zdjęcia robił zespół fotograf i kamerzysta, który ma "podpisaną umowę" z proboszczem. Cen nie pamiętam ale też płacone było za zdjęcie. Efektów nie widziałem ale widząc jak pan robił zdjęcia, dobrych efektów raczej się nie spodziewałem - gość około 185-190 cm wzrostu fotografował dzieci stojąc (czyli z góry) ładując lampą na wprost bez czegoś co by zmiękczyło światło.
przeważnie cena waha się od 14-17zł za 1 zdjęcie 15x20, standardowo fotograficy na odbitki dają 2 zdjęcia - podczas przyjmowania komunii (do wyboru z 2-3 fotografii) i grupowe, - przy 2 zdjęciach cena była z tego co pamiętam 30 czy 35zł. Reszta zdjęć była nagrywana na płycie dla chętnych za 25zł - (wszystkie) ogólne zdjęcia z całej ceremonii.
Na życzenie wykonywane były dodatkowe indywidualne zdjęcia za to panowie liczyli sobie 5zł od każdej foty.
Zdjęcia które szły na odbitki były obrabiane, na płycie zaś surowe.
Ale 10x15 to trochę nie halo format jak na pro-fotografów od komunii.
Jak mówię - o jakości się nie wypowiadam (może coś napiszę, jak już te zdjęcia zobaczę). jeśli piszecie, ze to stosunkowo OK., to Wa wierzę, choć przyznam że mnie cena wydała się wysoka (ZWŁASZCZA te 4 zł za sztukę w postaci cyfrowej.
Co do "obrobienia" zdjęć: nie wiem, zobaczymy - ale mam dziwne wrażenie, że jeśli to będzie bądź co bądź kilkaset zdjęć do wyboru (50 dzieci szła do komunii), a gotowe zdjęcia do oglądania i wyboru mają być już w czwartek, to na jakąś bardzo dokładną obróbkę każdego oddzielnie raczej panowie by nie mieli czasu. Ale może znowu się mylę.
Po wczorajszej uroczystości miałem jedną negatywną uwagę: SZTAMPA. Każde dziecko w ławce - PSTRYK, każde dziecko przy komunii - PSTRYK, dzieci idą - PSTRYK, dzieci klęczą - PSTRYK, zbiorowe - PSTRYK. Nie było (w każdym razie nie widziałem) żadnego "polowania". Pod koniec mszy, kiedy już był śpiew na rozesłanie, była TAKA okazja do zrobienia paru zdjęć "reportażowych" - dzieci już rozluźnione, niektóre zamyślone, niektóre roześmiane, inne rozglądające się za rodzicami, rodzice wzruszeni, młodsze rodzeństwo podbiegające do małych "komunistów", dziadkowie i babcie całujący w policzek... Tak naprawdę - najfajniejsze ujęcia. Ale wtedy obaj panowie fotografowie stali sobie już z tyłu kościoła, wyraźnie zadowoleni że "po robocie", czekając jeszcze tylko na zbiorowe fotki przed ołtarzem...
Czepiam się?...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zamieszczone przez roxio
przeważnie cena waha się od 14-17zł za 1 zdjęcie 15x20, standardowo fotograficy na odbitki dają 2 zdjęcia(...) Reszta zdjęć była nagrywana na płycie dla chętnych za 25zł - (wszystkie) ogólne zdjęcia z całej ceremonii. (...)
Ale 10x15 to trochę nie halo format jak na pro-fotografów od komunii.
No właśnie, o to mi chodzi. Format większy - powiedzmy, że biorę 2 zdjęcia w jednym rozmiarze, 2 w drugim i płytę ze wszystkimi - płacę trochę powyżej stówy. A tu? Zdjęcia mniejsze, a jak chcę wziąć płytę ze wszystkimi zdjęciami (załóżmy, że po selekcji zostanie ich 100) to za samą płytę muszę zapłacić 400 zł.
Ostatnio edytowany przez janhalb; 22344.
Powód: Automerged Doublepost
Amator, po prostu amator*
*Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb
Ha, córcia moja w zeszlym roku miala komunię i "rodzice" wybrali agencję foto. Teraz nie pamiętam i jak wrócę do domu to napiszę ile stało za zdjecia i jak dużo ich było, ale... tak spier...nych zdjęć dawno nie widziałem. Masssakra szkoda gadac ale te fotki na plycie to był koszmarek, czerwone oczy to mały pikuś da się to jeszcze zniwelowac, ale zdjecie samych nóg?, wszystko dowalane z lampy ustawionej na wprost bez rozpraszaczy. A zdjecia pozowane to rodzinka na tle ołtarza z rameczką białą wtopioną na jakieś 10-15px.
Poszedlem do nich z prośba o RAW'y ale powiedzieli mi, że robili tylko w jpg
Zdjęcia są brzydkie i basta.
5DMK3 z grypą, 5DMK2 też chory, 6D, 40D,1200D, 350D, C85 f1.8, C24-70 f2.8L, C70-200 f4 L IS, S 35 1.4 A, T 15-30 2.8, S 18-125 f3.5/5.6, C430EX, YN-600EX-RT...i kit
Dziecię moje pierworodne przystępowało wczoraj do Pierwszej Komunii. Był - jak to w dzisiejszych czasach - pan kamerzysta, było dwóch fotografów.
Zdjęć jeszcze nie widziałem, oczywiście - zakładam, że będą względnie profesjonale i wszystko będzie OK. Natomiast muszę przyznać, że lekko zaszokowały mnie ceny, jakie panowie fotografowie "zawołali" za swoje zdjęcia.
Poinformowano nas mianowicie, że będziemy mogli kupić takie "albumiki" z tyloma zdjęciami, ilu sobie zażyczymy. Jedna odbitka (10X15) będzie kosztowała 7 złotych. A jeśli ktoś np. weźmie tylko kilka zdjęć, a będzie chciał więcej bez odbitek, czyli na płycie CD - to proszę bardzo, jedno zdjęcie na płycie - 4 złote.
Powiedzcie, proszę, czy to są "normalne" ceny? Pewnie część z Was na komuniach robi zdjęcia - czy też tyle bierzecie?
Po pierwsze - 7 zł za dobitkę 10X15 wydaje mi się jednak dość wysoką stawką. Wiem oczywiście, że wiele kosztów się na to składa i że nikt tego nie robi charytatywnie - ale aż 7 zł?
Po drugie - te 4 zł za sztukę na płycie - to też wydaje mi się nieco przesadzone.
Ale może nie mam racji?
Niska cena. Nie licza na cuda. Obróbka ? Chyba zart ;]. Nikt praktycznie przy takich imprezach nie bawi sie w zadne wolanie rawow i obrobke. Troche przesada by byla za te 7 zl. To nie to samo co slub , nie zapominajcie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zamieszczone przez janhalb
Po wczorajszej uroczystości miałem jedną negatywną uwagę: SZTAMPA. Każde dziecko w ławce - PSTRYK, każde dziecko przy komunii - PSTRYK, dzieci idą - PSTRYK, dzieci klęczą - PSTRYK, zbiorowe - PSTRYK. Nie było (w każdym razie nie widziałem) żadnego "polowania". Pod koniec mszy, kiedy już był śpiew na rozesłanie, była TAKA okazja do zrobienia paru zdjęć "reportażowych" - dzieci już rozluźnione, niektóre zamyślone, niektóre roześmiane, inne rozglądające się za rodzicami, rodzice wzruszeni, młodsze rodzeństwo podbiegające do małych "komunistów", dziadkowie i babcie całujący w policzek... Tak naprawdę - najfajniejsze ujęcia. Ale wtedy obaj panowie fotografowie stali sobie już z tyłu kościoła, wyraźnie zadowoleni że "po robocie", czekając jeszcze tylko na zbiorowe fotki przed ołtarzem...
Czepiam się?...
Nie czepiasz. Ale komunia to nie slub. Co rodzic to inne wyobrazenie i wymagania. To nie tworzenie repo a fotografia okolicznosciowa i wlasnie takie wspomniane zdjecia sie robi. 95% rodzicow takie tylko zdjecia chce. Chcesz miec reportaz ? Bierzesz swojego fotografa po prostu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
No nikt nie bierze plyty ze wszystkimi zdjeciami nie tam to polega ;]
Ostatnio edytowany przez MM-architekci; 18449.
Powód: Automerged Doublepost
Janhalb, mam propozycję. Za rok złóż ofertę na wykonanie zdjeć nawet w tej samej cenie ale spróbuj odejść od SZTAMPY czyli wymyśl co spowoduje, że każde dziecko będzie miało inne zdjęcie. Przy 50 osobach, zakładając (optymistycznie), że każda osoba zakupi jedno zdjęcie zainkasujesz 50x7=350zł. Z tego około 50zł to koszt odbitek i pewnie drugie tyle koszt dojazdu do kościoła, do zakładu foto razy dwa, do kościoła i do kościoła po pieniądze. Na jakieś 250zł możesz liczyć. Jeśli jesteś uczciwy to od tej kwoty jeszcze podatek powinieneś zapłacić. To co, podejmujesz się?
Janhalb, mam propozycję. Za rok złóż ofertę na wykonanie zdjeć nawet w tej samej cenie ale spróbuj odejść od SZTAMPY czyli wymyśl co spowoduje, że każde dziecko będzie miało inne zdjęcie.
Wiesz, ja tylko amator jestem - ale zawsze mi się wydawało, że dobre zdjęcia (także "okolicznościowe", na imprezach) robi się wtedy, kiedy się PATRZY, obserwuje i myśli. Wiem, że na takiej "imprezie" z 50 dzieci to niełatwe - nie wymagam cudów, ale jak fotograf nawet nie stara się pomyśleć i zauważyć ciekawej sytuacji, to ja to właśnie nazywam "sztampa".
Poza tym - co to za argument "...to sam zrób lepiej"? Ja zawodowo zajmuję się czym innym. I robię to dobrze. "Polscy piłkarze grają fatalnie? To weź sam zagraj lepiej". Nie zagram lepiej, nie zagram ani w połowie tak, jak oni - nie jestem piłkarzem.... Czy to znaczy że nie mam prawa skrytykować ich gry?
Przy 50 osobach, zakładając (optymistycznie), że każda osoba zakupi jedno zdjęcie zainkasujesz 50x7=350zł.
Nie wiem, skąd Twoje wyliczenia: wiem, że u mnie każdy rodzic bierze minimum po 5 zdjęć, a niektórzy sporo więcej. A parafia nie należy do bardzo bogatych, więc nie sądzę żeby ci rodzice reprezentowali tych, co biorą najwięcej. I już w tym momencie (przy założeniu tych 5 odbitek) to się robi nie 350, ale 1750 zł. Jeśli to tego doliczymy te zdjęcia po 4 zł na płycie, to będzie na pewno koło 2,5 tysiąca. Po odliczeniu kosztów i podatków wychodzi jakieś 1,5 tys. Po podzieleniu na dwóch - po 750 zł. Za dwie - dwie i pół godziny pracy (godzina mszy komunijnej, jeszcze 20 minut zdjęcia zbiorowe, powiedzmy - z dużym zapasem, mówimy o małym, podwarszawskim miasteczku - godzina na pojechanie do oddalonego o kilometr zakładu i drugi raz po gotowe odbitki) - to naprawdę nie wydaje mi się tak mało. Ja nie zarabiam 300 zł za godzinę...
Dodam: zdjęcia już są, można je obejrzeć w sieci na stronie fotografa. Są poprawne (bez rażących błędów, ostre, w porządku) - ale to wszystko, co można o nich powiedzieć.
Jasne, że to nie ślub :-) Niemniej jak widzę 7 zł za 10X15 to wydaje mi się dużo.
Po wczorajszej uroczystości miałem jedną negatywną uwagę: SZTAMPA. Każde dziecko w ławce - PSTRYK, każde dziecko przy komunii - PSTRYK, dzieci idą - PSTRYK, dzieci klęczą - PSTRYK, zbiorowe - PSTRYK. Nie było (w każdym razie nie widziałem) żadnego "polowania". Pod koniec mszy, kiedy już był śpiew na rozesłanie, była TAKA okazja do zrobienia paru zdjęć "reportażowych" - dzieci już rozluźnione, niektóre zamyślone, niektóre roześmiane, inne rozglądające się za rodzicami, rodzice wzruszeni, młodsze rodzeństwo podbiegające do małych "komunistów", dziadkowie i babcie całujący w policzek... Tak naprawdę - najfajniejsze ujęcia. Ale wtedy obaj panowie fotografowie stali sobie już z tyłu kościoła, wyraźnie zadowoleni że "po robocie", czekając jeszcze tylko na zbiorowe fotki przed ołtarzem...
Czepiam się?...
.
Gdybyś kiedyś robił takie zdjęcia, to niech Cię ręka Pana broni przed sytuacją że jedne dziecko będzie miało lepsze zdjęcie niż inne. Pozostałe mamy zjadły by Cię na surowo. Robię takie zdjęcia od dwudziestu lat i wiem że jak by nagle jednej dziewczynce np. światło z witraża zaświeciło we włosach, a ona by jeszcze ładnie (choć nieświadomie) za pozowała, a ja bym tylko jednej mamie to zdjęcie dał to już po mnie . Co innego jeśli robię tylko jedno dziecko. Wtedy już mogę sobie pozwolić na "sztukę". Cena nie wydaje mi się jakaś realiów.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zamieszczone przez janhalb
Nie wiem, skąd Twoje wyliczenia: wiem, że u mnie każdy rodzic bierze minimum po 5 zdjęć, a niektórzy sporo więcej. A parafia nie należy do bardzo bogatych, więc nie sądzę żeby ci rodzice reprezentowali tych, co biorą najwięcej. I już w tym momencie (przy założeniu tych 5 odbitek) to się robi nie 350, ale 1750 zł.
Może i u was są inne realia.
U mnie na 47 dzieci na zdjęcia i film, zapisały się 32 osoby. Jak na zebraniu z rodzicami powiedziałem że mi to nie przeszkadza, po prostu skupie swoją uwagę na dzieciach których rodzice chcą mieć zdjęcia a film będzie zabezpieczony przed kopiowaniem wtedy dopisało się jeszcze kilka osób.
Wiesz...
Prowadząc taką działalność musisz wliczać wszystkie koszty. Np. wymianę sprzętu co jakiś czas, amortyzację samochodu, Czynsz wynajmowanego lokalu, jakieś albumiki, telefony, prąd, komputer, oprogramowanie, itd. itd.
Ostatnio edytowany przez Sławek; 16575.
Powód: Automerged Doublepost
Wiesz, ja tylko amator jestem - ale zawsze mi się wydawało, że dobre zdjęcia (także "okolicznościowe", na imprezach) robi się wtedy, kiedy się PATRZY, obserwuje i myśli. Wiem, że na takiej "imprezie" z 50 dzieci to niełatwe - nie wymagam cudów, ale jak fotograf nawet nie stara się pomyśleć i zauważyć ciekawej sytuacji, to ja to właśnie nazywam "sztampa".
Poza tym - co to za argument "...to sam zrób lepiej"? Ja zawodowo zajmuję się czym innym. I robię to dobrze. "Polscy piłkarze grają fatalnie? To weź sam zagraj lepiej". Nie zagram lepiej, nie zagram ani w połowie tak, jak oni - nie jestem piłkarzem.... Czy to znaczy że nie mam prawa skrytykować ich gry?
Nie wiem, skąd Twoje wyliczenia: wiem, że u mnie każdy rodzic bierze minimum po 5 zdjęć, a niektórzy sporo więcej. A parafia nie należy do bardzo bogatych, więc nie sądzę żeby ci rodzice reprezentowali tych, co biorą najwięcej. I już w tym momencie (przy założeniu tych 5 odbitek) to się robi nie 350, ale 1750 zł. Jeśli to tego doliczymy te zdjęcia po 4 zł na płycie, to będzie na pewno koło 2,5 tysiąca. Po odliczeniu kosztów i podatków wychodzi jakieś 1,5 tys. Po podzieleniu na dwóch - po 750 zł. Za dwie - dwie i pół godziny pracy (godzina mszy komunijnej, jeszcze 20 minut zdjęcia zbiorowe, powiedzmy - z dużym zapasem, mówimy o małym, podwarszawskim miasteczku - godzina na pojechanie do oddalonego o kilometr zakładu i drugi raz po gotowe odbitki) - to naprawdę nie wydaje mi się tak mało. Ja nie zarabiam 300 zł za godzinę...
Dodam: zdjęcia już są, można je obejrzeć w sieci na stronie fotografa. Są poprawne (bez rażących błędów, ostre, w porządku) - ale to wszystko, co można o nich powiedzieć.
Jasne, że to nie ślub :-) Niemniej jak widzę 7 zł za 10X15 to wydaje mi się dużo.
Zrozum ze komunia to nie miejsce na takie zdjecia jakie piszesz , tam 40-50 dzieciakow. Jesli ktos robi tak jak Slawek napisalem to inna bajka.
Przeliczanie ze fotograf zarabia 300 zl na godzine nie bede komentowal a tym bardziej przyrownywanie do siebie , bo to tylko kamien w wode a logika myslenia sie nie zmieni.
Niestety, czepiasz się, ale masz do tego pełne prawo
Zamieszczone przez Sławek
Pozostałe mamy zjadły by Cię na surowo.
Może nie siedzę w tej branży tyle co Sławek, ale mogę to całkowicie potwierdzić. Niestety robienie Komunii dla całej grupy to nie miejsce na artystyczne zabawy. Po moim pierwszym komunijnym zleceniu z firmy, wróciłem do domu uchachany, że mam tyle fajnych kadrów z reportażu, na co koledzy z firmy tylko mnie objechali, że kto to teraz będzie przebierać, obrabiać i wogóle kto to kupi.... i wiesz co... mieli rację, oprócz standardowego zestawu "grupówka + przyjęcie komunii" sprzedało się dosłownie kilka - kilkanaście odbitek, a dzieciaków było grubo powyżej 50.
Może smutne, ale niestety tak jest.
Co innego oczywiście, jak pisał Sławek, jak robisz indywidualnie zdjęcia dla jednego tylko "komunisty" ale wtedy znowu pojawia się problem z możliwością poruszania się po kościele... ale to nie o tym wątek
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A i jeszcze odnośnie sprzedaży dodatkowych odbitek - to zaznaczam, że nie mieliśmy żadnej zabójczej ceny, bo chyba coś koło 2-3zł za 10x15 (ale tego już nie pamiętam dokładnie).
Ostatnio edytowany przez betinus; 3180.
Powód: Automerged Doublepost
Gdybyś kiedyś robił takie zdjęcia, to niech Cię ręka Pana broni przed sytuacją że jedne dziecko będzie miało lepsze zdjęcie niż inne. Pozostałe mamy zjadły by Cię na surowo. (...)
O, Kocia Twarz, no na to nie wpadłem... To faktycznie może być problem. W tej sytuacji cofam zastrzeżenie o "sztampie" - bo faktycznie może to być forma "wyprzedzającej samoobrony" ;-)
No cóż, jak widać robienie biznesu w fotografii i życie z tego jest bardziej skomplikowane, niż się (takim amatorom jak ja) wydaje...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zamieszczone przez betinus
(...)A i jeszcze odnośnie sprzedaży dodatkowych odbitek - to zaznaczam, że nie mieliśmy żadnej zabójczej ceny, bo chyba coś koło 2-3zł za 10x15 (ale tego już nie pamiętam dokładnie).
Ano właśnie! A tu chcą 7 za 10X15 plus po 4 za zdjęcie na płycie.
Ostatnio edytowany przez janhalb; 22344.
Powód: Automerged Doublepost
Amator, po prostu amator*
*Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb
Komentarz