X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Loome
    Pełne uzależnienie
    • 2008
    • 1008

    #1

    pomoc w ustawieniu lamp?

    Witam Państwo Profeszynalisci

    Jako ze z oswietleniem sobie ani nie radze ani nie mam dostepu do full profesjonalnego jedynie jedna 580 ex + 2x blenda, to chcialbym abyscie mi poradzili. I co potrzeba i mniej wiecej jak ustawic.
    Mam pomysł na sesje dla pary znajomych, taki walentynkowy prezent dla nich, chcialbym zeby wyszlo dobrze. Jestem w stanie dokupic drugie 580 ex, jakies statywy, parasolki/softboxy, albo jakas lampke do 300zł do nich, ale powiedzcie co potrzebne w tym konkretnym przypadku.
    Scena zaplanowana w glowie wyglada tak (by ms paint):


    Zdjecie + inne z tej sesji to przede wszystkim scena namietnosci pary. Wieczor, swiatlo lampki (chcialbym aby bylo widoczne na zdjeciu, ze ta lampka jest zapalona), para na kanapie, wino, owoce, czekoladki..

    Jak poustawiac lampy, jakie, czego uzyc jako rozmiekczenie, albo skupienie swiatla, zeby na nich skupic uwage i zachowac nastroj wieczoru?
    Domyslam sie ze odpowiedzi moze być ile odpowiadajacych, jesli komus sie bedzie chcialo..
    Ale mi, bez doswiadczenia, ciezko wystartowac z obmyslaniem tego. Chetnie niski koszt rozwiazania
  • mieszko_1vp
    Zablokowany
    • 2009
    • 618

    #2
    poszperam zaraz w swoich zdjęciach i spróbuję znajeść coś podobnego-a co z oknem-rozumiem że pora wieczorowa?

    Komentarz

    • Loome
      Pełne uzależnienie
      • 2008
      • 1008

      #3
      za oknem pora wieczorowa raczej, zwlaszcza ze wzgledow organizacyjnych.
      chociaz okna i tak nie bedzie widac w kadrach ktore mam w glowie
      dzieki za chec pomocy

      Komentarz

      • mieszko_1vp
        Zablokowany
        • 2009
        • 618

        #4
        Jedna lampa między tobą ,a lampką-wysoko-jako dyfuzor parasolka-praca z dwoma osobami bardzo trudna-bo będą sobie robić cienie-oczywiście lampka ma być widoczna-że się świeci
        ze swoich zdjęć znalazłem jedno doświetlane tylko jedną lampą na sofie-po cieniu poznasz gdzie była lampa

        Komentarz

        • Loome
          Pełne uzależnienie
          • 2008
          • 1008

          #5
          dzieki, pomocne
          a balans bieli, wariuje? tu lampki, zarowki, tu błysk.. ciezko z tego uzyskac kolorystyke odpowiednia?

          Komentarz

          • mieszko_1vp
            Zablokowany
            • 2009
            • 618

            #6
            ja chyba robię zawsze na Auto,albo chmurce-dopiszę tylko że mając blendę i jedną lampę spokojnie możesz się brac za taką sesję-ta moja fota była robiona na f 2.8-a mając 50mm 1.4 możesz jeszcze bardziej dobrać expozycję pod świecącą lampkę nocną

            Komentarz

            • Loome
              Pełne uzależnienie
              • 2008
              • 1008

              #7
              1.4 chyba nie użyję, czuje ze bede potrzebowal ok 4 i 28mm, żeby zawartosc stolika -ważna- była też widoczna postaram się dać dłuższy czas, statyw a reszte oby błysk zrobił

              Komentarz

              • Tezet-gdynia
                Pełne uzależnienie
                • 2008
                • 1283

                #8
                Lampka nocna - przewaznie max 40W albo 60W. Ale spokojnie mozna wpakowac tam na czas sesji zarowke w granicach 100W. Bedzie bardziej widoczna przy jednoczesnym skroceniu czasu i uzyciu blyskowego

                Co do blysku, ja bym chyba ustawil z Twojej prawej blyskotke + parasolke. A blende ewentualnie z lewej za lampka nocna zeby jeszcze wzmocnic efekt tej lampki. To juz zalezy od tego jak ogolnie ulozy sie swiatlo, od czasu itp. Patrzac na ten schemat, to lampa na dole tego rysunku, czyli przy prawym Twoim ramieniu - zeby byla blisko osi, ale jednak troche odsunieta. Wtedy z prawej bedzie wiecej blyskowego, z lewej tego z lampki nocnej. Balans ustawisz na blyskowe, i lampka nocna powinna dac przyjemny cieply kolor calosci

                Parasolke tez w miare najwieksza z mozliwych bo sa dwie osoby. czyli jakies 110cm minimum moim zdaniem.

                Ale ja sie nie znam, ja ostatnio tylko eksperymentuje w kierunku swiatlo blyskowe
                www.tomasz-lis.pl

                Komentarz

                • Loome
                  Pełne uzależnienie
                  • 2008
                  • 1008

                  #9
                  dzieki fajnie ze nie piszecie o koniecznosci dokupienia 3 x 300Ws

                  Komentarz

                  • MarcinG
                    Bywalec
                    • 2007
                    • 123

                    #10
                    Statyw oświetleniowy to polecam W803. Tani i dobry- pod samą lekka reporterską lampę jak znalazł, a i bez problemu studyjny softbox 60x90 (zaciskami do tła) na nim zamontowałem

                    Mam nikłe doświadczenie z lampami studyjnymi, nie mam porównania ale z zestawem 2x 580EX i 2x 430EX pracowało mi się bardzo wygodnie i nie odczuwałem braku mocy.
                    2 lampki- 580EX + jakaś jako slave i już naprawdę sporo można zdziałać.

                    Rozważ kupno sofboxa zamiast parasolki- przyjemniejsze bardziej miękkie światło według mnie i łatwiej je kontrolować. Zainteresuj się tematyką strobist Różne prymitywne strobistowe zabawki z kartonu działają cuda
                    Zdjęcia na CB i www

                    Komentarz

                    • Loome
                      Pełne uzależnienie
                      • 2008
                      • 1008

                      #11
                      a jak się ma ten W803 do


                      ? warto doplacac?

                      Komentarz

                      • Tezet-gdynia
                        Pełne uzależnienie
                        • 2008
                        • 1283

                        #12
                        W803 - w funsport'sie - 45zl - http://www.funsports.pl/p,pl,143,statyw+w803.html
                        wysokość max. [cm] 210
                        wysokość po złożeniu [cm] 70

                        Statyw z Afe.pl - 45zl - http://afe.pl/catalog/product_info.p...products_id=36
                        wysokość max. 230cm
                        wysokość mini. 81cm

                        Statyw z Afe.pl - 72zl - http://afe.pl/catalog/product_info.p...products_id=37
                        wysokość max. 295cm
                        wysokość minim. 109cm

                        No i ten zestaw z allegro czyli 2x statyw + torba - 200zl
                        Wysokość maksymalna: 260 cm
                        Wysokość minimalna: 90 cm

                        To takie na szybko wybrane z opcji tanszych. Musisz sam zdecydowac jaka wysokosc Ci bedzie pasowac, Biorac pod uwage ze osoby raczej nie beda stac ? wszystkie beda sie raczej nadawac wysokosciowo

                        Ten z allegro ma hamulec powietrzny, przydatne przy regulacji wysokosci - nie masz obawy ze Ci sie sekcja wyslizgnie z dloni i statyw z lampa i boxem albo parasolka zlozy sie w ciagu ulamka sekundy, co moglo by zaszkodzic conajmniej palnikowi w lampie i w ogole calemu zestawowi.

                        Jesli wiesz ze masz dziurawe dlonie to brac ten z hamulcem powietrznym :-P Jesli jestes pewien ze taka sytuacja nie ma prawa wystapic - to brac te tansze i w cene wliczyc jakas glowice do mocowania ex'a
                        www.tomasz-lis.pl

                        Komentarz

                        • Loome
                          Pełne uzależnienie
                          • 2008
                          • 1008

                          #13
                          dokładnie te statywy widzialem. wzialem pod uwagę te air, bo odliczajac taką torbe, np 30 zł, to wychodzi po 85 zł za statyw. warto doplacic 13zł w porownaniu do tego wysokiego AFE z drugiej strony na poczatek mozna zaryzykowac z najtanszym, jezeli to polubie, to zostanie mi na jakas zarowke do tła mysle wlasnie o kupieniu zarowki blyskowej, koszt niewielki, a zawsze dodatkowa lampka do takich akcji

                          Komentarz

                          • ramona

                            #14
                            Witam potrzebuje pomocy profesjonalistow! mam lampe 430Ex II i zakupilam dzis radiowe wyzwalacze - niestety kompletnie nie wiem jak mam wyzwolic "swiatlo"? pomozcie prosze, tylko "lopatoligicznie". z gory dziekuje,

                            Komentarz

                            • chyrek
                              Bywalec
                              • 2005
                              • 209

                              #15
                              To może jeszcze ja swoje 3 grosze dorzucę. Poeksperymentowałbym z odbiciem swiatla ktore bedzie dawac lampka nocna... może tak jak juz Ci sugerowano zapakuj tam na chwilę 100W (tylko uważaj, żeby abażur się nie zapalił) to powinno dać na tyle mocne światło zeby jeszcze je odbić i nieco doświetlic nim osoby na sofie. No i okno to fajna sprawa... zorganizuj jakieś swiatlo niewielkie w oknie albo za nim... Niech to okno będzie widoczne, ciekawie wtedy dopelni scenę. Balans sobie ustaw na szarej karcie albo na "pioruna" lub ustaw manualnie 5200k. Pobaw się tez z kompensacją błysku, żeby nadać odpowiedniego klimatu fotografii.

                              A na koniec pochwal się co z tego wyszło...

                              pzdr, Lukasz
                              Łukasz Chyrek
                              canonowe puszki cyfrowe, szkła normalne, L'ki , stałki, filtry... i statyw też, wielka torba, plecak, speedlite'y, jakies zmiękczacze światła... no i jeszcze ściereczkę, pędzelek i wielką gruchę z apteki mam...

                              Mój fotoblog www.chyrek.com.pl

                              Komentarz

                              Pracuję...