X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • jacek_73
    Pełne uzależnienie
    • 2010
    • 2587

    #1

    Światło i warunki w górach

    Wydzielone z: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=31432

    Tak troszkę na przekór - jak nie będzie warunków to nic nie zrobisz tylko się nadźwigasz
    Gdyby precyzyjniej zdefiniować pojęcie "chodzenie po górach" to wypowiedzi koleżanek/kolegów wydawałyby się bardziej przejrzyste.

    Bo co innego wejść na Przełęcz Kondracką w celu wykonania panoramy 360 stopni, a co innego "obskoczyć" Granaty w 3 1/2 godziny* (powiedzmy 4 bo trzeba czasami usiąść i jakąś fotę strzelić ).

    Więc w pierwszym przypadku 5Dm2 z jakąś ciężką stałką i ciężkim statywem jak najbardziej, a w drugim taki zestaw to /niedopowiedzenie/.

    Pozdrawiam.

    *czas letni liczone od Czarnego Stawu Gąsienicowego i na nim skończywszy
    Ostatnio edytowany przez MacGyver; 5293.
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis
  • Kolekcjoner
    Obertroll
    • 2006
    • 18766

    #2
    Zamieszczone przez jacek_73
    Tak troszkę na przekór - jak nie będzie warunków to nic nie zrobisz tylko się nadźwigasz
    Hmmm.. w górach praktycznie nigdy się nie spotkałem z sytuacją żeby warunków nie było (a trochę latek tam chadzam ). Raczej najbardziej zawodzi tu czynnik ludzki :cool:.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

    Komentarz

    • janmar
      Pełne uzależnienie
      • 2006
      • 3468

      #3
      W górach i na morzu :jak nie ma warunków ,to dopiero są warunki

      Komentarz

      • bris
        Coś już napisał
        • 2007
        • 70

        #4
        Zamieszczone przez janmar
        W górach i na morzu :jak nie ma warunków ,to dopiero są warunki
        wódki* mu dać dobrze parawi!

        *ewentulnie inny napitek wg życzenia
        opti

        Komentarz

        • MacGyver
          Cenzor
          • 2006
          • 7043

          #5
          Polemizowałbym :-)
          Zdarzają się takie nijakie warunki pośrednie. Czyli niby słonecznie ale w powietrzu wisi masa wody, a światło jest rozproszone. W wyższych górach latem występuje to dość często w godzina popołudniowych.
          Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

          Komentarz

          • Kolekcjoner
            Obertroll
            • 2006
            • 18766

            #6
            Zamieszczone przez MacGyver
            Polemizowałbym :-)
            Zdarzają się takie nijakie warunki pośrednie. Czyli niby słonecznie ale w powietrzu wisi masa wody, a światło jest rozproszone. W wyższych górach latem występuje to dość często w godzina popołudniowych.
            Tak ja to nazywam "mgłą słoneczną" - wtedy pozostają bliskie plany.
            "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
            Kapitan Wagner

            Komentarz

            • preinwher
              Początki nałogu
              • 2008
              • 458

              #7
              Zamieszczone przez Kolekcjoner
              Tak ja to nazywam "mgłą słoneczną" - wtedy pozostają bliskie plany.

              Mgła słoneczna :-D chyba faktycznie tak powiedziałeś podczas któregoś naszego plenerku. Kontrastu wtedy mało ale i to ma swój urok.
              Sorki za mały OT

              http://www.waldemarlach.iportfolio.pl/

              Przeszukaj forum http://maciejko.net/cbsearch/

              Komentarz

              • MacGyver
                Cenzor
                • 2006
                • 7043

                #8
                Oczywiście, jak się nie ma co się lubi itd.
                W takich warunkach czasami też udaje się coś ciekawego zrobić ale przysparza to potem dużo roboty przy wołaniu rawa. Warto też przy foceniu zamienić polar, który guzik daje, na szara połówkę, ewentualnie w ogóle unikać nieba w tle.

                P.S. No i po OT :-D
                Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

                Komentarz

                • Sergiusz
                  Pełne uzależnienie
                  • 2008
                  • 2708

                  #9
                  Zamieszczone przez preinwher
                  Mgła słoneczna :-D chyba faktycznie tak powiedziałeś podczas któregoś naszego plenerku. Kontrastu wtedy mało ale i to ma swój urok.
                  Sorki za mały OT
                  Góry górom nierówne. Tam gdzie jeżdżę w góry ta mgła jest zawsze. A na folderach i widokówkach jej nie ma. Może zależeć to od pory roku?
                  Nie ogranicza mnie wyobraźnia ponieważ jej nie posiadam.

                  Komentarz

                  • bebesky
                    Pełne uzależnienie
                    • 2006
                    • 1231

                    #10
                    Zamieszczone przez Kolekcjoner
                    Hmmm.. w górach praktycznie nigdy się nie spotkałem z sytuacją żeby warunków nie było (a trochę latek tam chadzam ). Raczej najbardziej zawodzi tu czynnik ludzki :cool:.
                    Późna jesień, wysokie Tatry, śnieg na ziemi (na szczęście nie padał) i mgła z widocznością na jakieś 3 metry. Zdjęcie zrobiłem komórką bo szkoda było z plecaka aparat wyciągać - na zdjęciu prawie jednolita szarość

                    Komentarz

                    • jacab1
                      Bywalec
                      • 2005
                      • 177

                      #11
                      Nie jestem jakimś tam "górołazem" ... nie mam bogatego doświadczenia w fotografowaniu gór... ale muszę stwierdzić , że najlepiej gdy pogoda zmienia się ze złej w dobrą i odwrotnie... i dotyczy to nie tylko fotografii w górach
                      http://fotosyntetycznie.blogspot.com/
                      http://jacekbrozek.blogspot.com/
                      http://bacaj.digart.pl/

                      Komentarz

                      • MacGyver
                        Cenzor
                        • 2006
                        • 7043

                        #12
                        Zamieszczone przez Sergiusz
                        Może zależeć to od pory roku?
                        Jak najbardziej. Ta "mgła słoneczna" występuje zazwyczaj gdy jest ciepło.
                        Zamieszczone przez bebesky
                        Późna jesień, wysokie Tatry, śnieg na ziemi (na szczęście nie padał) i mgła z widocznością na jakieś 3 metry.
                        To drugi przypadek, kiedy nie ma warunków. Jeśli idziesz w gęstej chmurze (, która bywa mylnie interpretowana jako mgła) ciężko coś ufocić.
                        No chyba że trafisz coś takiego:


                        albo takiego:

                        Ostatnio edytowany przez MacGyver; 5293.
                        Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

                        Komentarz

                        • preinwher
                          Początki nałogu
                          • 2008
                          • 458

                          #13
                          Zamieszczone przez jacab1
                          Nie jestem jakimś tam "górołazem" ... nie mam bogatego doświadczenia w fotografowaniu gór... ale muszę stwierdzić , że najlepiej gdy pogoda zmienia się ze złej w dobrą i odwrotnie... i dotyczy to nie tylko fotografii w górach
                          Jeżeli o Tatry chodzi to najlepsze warunki do fotografowania są IMO po burzy. Powietrze jest wtedy takie "nieruchome" a kontrast znakomity. Warto dźwigać ciężary w górach

                          http://www.waldemarlach.iportfolio.pl/

                          Przeszukaj forum http://maciejko.net/cbsearch/

                          Komentarz

                          • bebesky
                            Pełne uzależnienie
                            • 2006
                            • 1231

                            #14
                            MacGyver gdybym miał taką widoczność to byłoby cudownie.
                            Chmura nie chmura, mleko towarzyszyło nam do Kuźnic, w Zakopanym było trochę lepiej ale i tak widoczność wzrosła może do 50-70 metrów

                            Komentarz

                            • Kolekcjoner
                              Obertroll
                              • 2006
                              • 18766

                              #15
                              Zamieszczone przez bebesky
                              Późna jesień, wysokie Tatry, śnieg na ziemi (na szczęście nie padał) i mgła z widocznością na jakieś 3 metry. Zdjęcie zrobiłem komórką bo szkoda było z plecaka aparat wyciągać - na zdjęciu prawie jednolita szarość
                              Tak wiele razy się z tym spotkałem :cool:.
                              Często wspaniałe warunki w Tatrach do zdjęć są w październiku - jak jest pogoda to bardzo stabilna i o wyjątkowej wręcz przejrzystości powietrza. Może nie ma takich kolorów jak np. w Gorcach czy Beskidzie ale naturalny kontrast jest niesamowity.
                              Oczywiście wszystko to o czym mówimy zależy od tego co jest przedmiotem zdjęcia i czy nastawienie nasze jest -> "biorę aparat i idę w góry robić zdjęcia" czy, "a wezmę aparat może się coś ustrzeli" - ileż razy nie wyjmowałem nawet z plecaka i to w całkiem ładną pogodę.
                              Ostatnio edytowany przez Kolekcjoner; 5969.
                              "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
                              Kapitan Wagner

                              Komentarz

                              Pracuję...