X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • stonberg
    • 2011
    • 7

    #1

    Fotografia IR

    Witam.
    Napiszę jak najkrócej,żeby nie przynudzać. Ostatnio spodobała mi się fotografia z użyciem filtra IR. Trochę poczytałem i zabrałem się do rzeczy. Gdzieś przeczytałem,że lepiej użyć aparatu z wyjętym filtrem z przed matrycy. A więc zakupiłem starą puszkę Canona D60 i wydłubałem go. Kupiłem filtr IR 850 na obiektyw i zaczęły się próby. No i tu zaczęły się schody. Ustawiłem balans bieli na kolor mocno zielony (trawa). Niby coś wychodzi,ale bardziej wygląda mi to na zdjęcia BW. Jedno jest pewne. Używając tego filtra na zwykłym 30D,musiałem naświetlać klatki parę sekund,natomiast w D60 bez filtra przed matrycą używałem 1/180 na ISO 400,więc różnica jest wielka.

    Tutaj załączam dwa przykładowe zdjęcia,może wy coś poradzicie.Co zrobić,żeby chociaż niebo było niebieskie? Coś bardziej kolorowo by się przydało.




    Nie wiem czy to dobre miejsce na takie pytanie,dlatego w razie czego proszę moderatora o przeniesienie tego postu w odpowiednie miejsce.
  • 7osiem
    Coś już napisał
    • 2008
    • 66

    #2
      Digital Infrared Color IR Photography Basic Techniques Custom Preset White Balance If you just leave the camera white balance on sunny or use auto white balance you will find your images are predominantly red and look something like the bellow image: What I like to do is create a custom preset white balance by taking a picture of grass, this way grass and most other foliage will look much more neutral and the red cast is more tolerable. Make sure to just have green grass covering the entire viewfinder. If the camera said the image is no good keep
    www.s78.eu

    Komentarz

    • stonberg
      • 2011
      • 7

      #3
      tak,tak. Znam ten i jeszcze parę innych tutoriali,ale wolałbym wypowiedź kogoś kto kuma temat,niż jakieś linki

      Komentarz

      • _igi
        Pełne uzależnienie
        • 2008
        • 2035

        #4
        Ja ustawiłem balans bieli wg. wzorca, zdjęło mi to dominanty czerwone i miałem jako takie żółtawo-niebieskawe kolorki. To, co widzisz na stronach www, to często efekt podmiany kanałów w photoshopie.

        Ja aparatu IR używam tylko do czarno-bieli, mz kolor w tym to straszny kicz i paskudztwo

        Moim zdankiem najlepiej nadający się do tego sprzęt, to jakiś Canon z Live-view (najlepiej z możliwością ustawiania ostrości w tym trybie), bo każde szkło ma inny punkt ostrości w IR, a w zoomach to się zmienia w zależności od ogniskowej. Sam używam 1000D i w łatwy sposób daje pieruńsko ostre, chociaż małe pliczki

        Trzeba też uważać na słońce, bo od samych filtrów robią się brzydkie flary.

        Pozdrawiam.

        IMG_5427-Edit by _igi, on Flickr
        5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

        Komentarz

        • 7osiem
          Coś już napisał
          • 2008
          • 66

          #5
          tak tak znasz temat, linki itd a pytasz jak zrobic niebieskie niebo

          dobre!)
          www.s78.eu

          Komentarz

          • stonberg
            • 2011
            • 7

            #6
            sorki 78,nie chcę być nieuprzejmy,ale pomyśl troszeczkę. Gdybym dał radę to zrobić to bym się nie pytał,to chyba oczywiste (choć jak widać nie dla wszystkich). Gdzieś robię błąd i chciałbym wiedzieć gdzie. Dlatego napisałem też jak ustawiłem balans i pokazałem jak wyszły te zdjęcia. Niestety nieba niebieskiego pomimo przestudiowania kilku tutków nie udało mi się zrobić. Czy to takie trudne do zrozumienia?

            Komentarz

            • dziobolek
              Pełne uzależnienie
              • 2008
              • 2634

              #7
              Wziąłeś pod uwagę to, że tego typu fotki mogą być robione stosując
              dublowanie ujęcia bez filtra IR i „nakładanie” zdjęć w programie graficznym na siebie tak,
              aby tło z roślinnością było w podczerwieni a element inny (np. niebo ) pozostawał w naturalnej kolorystyce?

              Pozdrówka!
              "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
              Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

              50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
              tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

              Komentarz

              • _igi
                Pełne uzależnienie
                • 2008
                • 2035

                #8
                Metoda z linka działa. Kanał czerwony podmieniamy z niebieskim, jeśli chcesz, mogę podesłać na maila odpowiednią akcję do ps-a
                5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

                Komentarz

                • stonberg
                  • 2011
                  • 7

                  #9
                  dziobolek-o tym nie pomyślałem,dzięki za uwagę

                  _igi-jeżeli możesz,to podeślij,będę wdzięczny.

                  Komentarz

                  • _igi
                    Pełne uzależnienie
                    • 2008
                    • 2035

                    #10
                    Zamieszczone przez stonberg
                    dziobolek-o tym nie pomyślałem,dzięki za uwagę

                    _igi-jeżeli możesz,to podeślij,będę wdzięczny.
                    Podeślij mi, jak możesz, maila na pw, to ci to wyślę.

                    Metoda z nakładaniem normalnego zdjęcia jest bardzo uporczywa, raz, że trzeba założyć drugi aparat z tym samym obiektywem i ustawić go w ten sam sposób, to później musimy to połączyć, a w większości motywów pod IR (drzewa, krzaki), nie da się zrobić dwóch identycznych klatek. Też kiedyś o tym myślałem, ale szybko mi przeszło
                    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

                    Komentarz

                    • dziobolek
                      Pełne uzależnienie
                      • 2008
                      • 2634

                      #11
                      Może wystarczy zdjąć filtr i pstryknąć drugą fotkę

                      Pozdrówka!
                      "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
                      Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

                      50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
                      tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

                      Komentarz

                      • _igi
                        Pełne uzależnienie
                        • 2008
                        • 2035

                        #12
                        Zamieszczone przez dziobolek
                        Może wystarczy zdjąć filtr i pstryknąć drugą fotkę

                        Pozdrówka!
                        Wyjdzie kaszanka. Chyba, że potraktujesz warstwę z kolorem rozmyciem gaussowskim, ale wtedy może to wyglądać jak dzieła foto-ziutków.

                        Zresztą, to podobne do hdr-ów, jak są duże różnice w czasach naświetlania. Tylko tam wszystko jest w kolorze, no i są do tego odpowiednie programy. Prościej podmienić kanał R z B
                        5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

                        Komentarz

                        • stonberg
                          • 2011
                          • 7

                          #13
                          Przyszła mi jeszcze do głowy jedna myśl. Być może to wina samego aparatu,w którym wyciągnąłem filtr z przed matrycy. W piątek zrobię konfrontację pomiędzy D60 bez filtra i zwykłym 30D. Zobaczymy co wyjdzie.

                          Komentarz

                          • BAKS
                            Bywalec
                            • 2007
                            • 106

                            #14
                            jaki masz filtr IR ( ile ma nm ) jeśli powyżej 700 to niebo powinno być ciemne
                            jeśli 580nm to przechodzi promieniowanie widzialne i niebo będzie niebieskie
                            ja mam filtry 850 do 1000 nm i moje niebo jest prawie czarne zieleń biała itd. - promieniwanie widzialne jest absolutnie odcięte
                            !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
                            przy 850nm tak to wygląda (wszystko jest w exifie)
                            Ostatnio edytowany przez BAKS; 10276. Powód: Automerged Doublepost

                            Komentarz

                            • pewex
                              Dopiero zaczyna
                              • 2010
                              • 20

                              #15
                              Ja robiłem z hot mirrorem na Nikonie D50. WB na kawałek trawy po odwróceniu kanałów wychodziło mi coś takiego:



                              białych roslin nigdy nie uświadczyłem niestety. Na C5D1 jakbym nie ustawiał WB tak nic mi kompletnie nei wychodziło.
                              5D i graciarnia

                              Komentarz

                              Pracuję...