X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Jacek_Z
    Administrator
    • 2005
    • 2694

    #31
    Odp: stabilizacja a "pewna ręka"

    Zamieszczone przez akustyk
    2. "pewna reka" IMHO konczy sie okolo 20 Mpix w FF, 12 w cropie. bo nagle okazuje sie, ze bez stabilizacji i czas 1.5/F (mozna po prostu liczyc 2/3 dzialki powyzej 1/F) nie jest 100% bezpieczny. gdzie stabilizacja pozwoli zejsc zauwazalnie ponizej...
    Uff. Bo już myslałem, że ze mną jest coś źle. Po kupnie D800 mam te same spostrzeżenia co do opisanej reguły. Ale jak to napisałem na sąsiednim forum to część osób to podważała, twierdząc, że przecież u canonierów nikt tego nie stwierdził. Jak widzę jednak ktoś stwierdził to samo.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

    Komentarz

    • grzegorzki
      Początki nałogu
      • 2009
      • 369

      #32
      Odp: stabilizacja a "pewna ręka"

      To chyba Kelby pisał żeby wyłączać IS na statywie, bo niepotrzebnie trzepie aparatem. Natomiast instrukcje Canona podają tylko oszczędność prądu.
      6D - EF 24-70/2.8L USM + EF 50/1.8 II + EF 70-300/4-5.6 IS USM + EF 85/1.8 USM - 580EX II + YN565EX + YN568EX- YN-622C - Bowens 500R kit + akcesoria
      Nie mnie się wtrącać biskupom w robotę.

      Komentarz

      • RHF
        Bywalec
        • 2008
        • 125

        #33
        Odp: stabilizacja a "pewna ręka"

        Już gdzies wcześniej pisałem o używaniu IS na statywie w 100-400 i 24-105... Oba świetnie sobie radzą pod JEDNYM warunkiem. Czas ekspozycji nie może przekraczać czasu działania stabilizacji, inaczej parkujący mechanizm "poruszy" torem optycznym i będzie rozmazane a nie ostre Jle czasu zajmuje to poszczególnemu obiektywowi należy szukać w instrukcji, bądź zrobić jakieś własne pomiary. Nie wiem co ma udowodnić fota z ekspozycją 10s, skoro po około 3 mechanizm parkuje. To jasne jak słońce i po 3-4 takich fotach człowiek powinien się zorientować o co chodzi. Poniżej tego czasu stabilizacja w niczym nie przeszkadza na statywie w 24-105 i 100-400.
        Na koniec jeszcze taka ciekawostka... proszę powtorzyć test na statywie z tą 10 sekundową ekspozycja, ale tym razem trzymając cały czas wciśniety spust podczas robienia zdjęcia.
        5D + BG-E4 / 70D + BG-E14 / 40D + BG-E2N / 24 L TS-E / 24-105 L / 100-400 L / 50 1.8 / 10-18STM / Benro C-269M8 +B1 / YN600EX-RT + YN-E3-RT

        Komentarz

        • jacek_73
          Pełne uzależnienie
          • 2010
          • 2587

          #34
          Odp: stabilizacja a "pewna ręka"

          Zamieszczone przez Jacek_Z
          ...że przecież u canonierów nikt tego nie stwierdził...
          Może jest tak, że użytkownicy canonów mniej męczą kapucyna i dlatego ręce im mniej drżą - w co osobiście śmiem wątpić

          EDIT:

          Zamieszczone przez jan pawlak
          Teoria jest piękna, można się doktoryzować itd....
          JAA-VOL można!
          Ostatnio edytowany przez jacek_73; 36710.
          Jestę fotografę
          miszcz martwi się o podpis

          Komentarz

          • Sempoo
            Początki nałogu
            • 2007
            • 273

            #35
            Odp: stabilizacja a "pewna ręka"

            1. na statywie zawsze wyłącza się IS, bo stabilizacja wykonuje wtedy wolne, płynne "ruchy bładzące", reguła - wyłączać i szlus
            2. chcesz mieć pewną łapę, jak Pudzian? - no to jak ci wychodzi za długi czas, to cykaj serią - zawsze któraś klatka z tej serii będzie ostra, im więcej klatek - tym większe prawdopodobieństwo ustrzelenia nieporuszonej klatki
            60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

            Komentarz

            • jan pawlak
              Pełne uzależnienie
              • 2012
              • 4283

              #36
              Odp: stabilizacja a "pewna ręka"

              Zamieszczone przez RHF
              Już gdzies wcześniej pisałem o używaniu IS na statywie w 100-400 i 24-105... Oba świetnie sobie radzą pod JEDNYM warunkiem. Czas ekspozycji nie może przekraczać czasu działania stabilizacji, inaczej parkujący mechanizm "poruszy" torem optycznym i będzie rozmazane a nie ostre Jle czasu zajmuje to poszczególnemu obiektywowi należy szukać w instrukcji, bądź zrobić jakieś własne pomiary. Nie wiem co ma udowodnić fota z ekspozycją 10s, skoro po około 3 mechanizm parkuje. To jasne jak słońce i po 3-4 takich fotach człowiek powinien się zorientować o co chodzi. Poniżej tego czasu stabilizacja w niczym nie przeszkadza na statywie w 24-105 i 100-400.
              Na koniec jeszcze taka ciekawostka... proszę powtorzyć test na statywie z tą 10 sekundową ekspozycja, ale tym razem trzymając cały czas wciśniety spust podczas robienia zdjęcia.
              Przynajmniej u Canona stabilizacja :
              - włacza się w chwil nasiśnięcia spustu
              - po około 1 sec działa (muszą sie "silniczki" i giro)
              - wyłącza po około 3 sec po wykonaniu zdjęcia/zamknięciu migawki

              Działa równiez podczas filmowania
              Canon in-lense image stabilizers — for easy photography without blur caused by camera shake

              jp
              Ostatnio edytowany przez jan pawlak; 45158.
              puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
              Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
              http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
              public.fotki.com/janusz-pawlak/

              Komentarz

              Pracuję...