Jeśli to jest Twoja pierwsza wizyta na naszym forum, pamiętaj sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań FAQ . Zapraszamy do zarejestrowania się
Z uwagi na kłopoty wbudowanej "szukaczki" zalecamy korzystanie z narzędzia alternatywnego, wyszukiwarki google.
Istnieje kilka sposobów korzystania z narzędzia, najprostsze z nich to:
1. Rozbudowana wyszukiwarka Kolaj-a: http://maciejko.net/cbsearch/
W okienku wpisujemy szukaną frazę a w rozwijanym menu poniżej wybieramy całe forum lub też konkretne podfora.
Szukać możemy na całym forum, tylko w tytułach wątków lub też tylko w postach konkretnego użytkownika. Narzędzie umożliwia również wyłączenie z wyników wyszukiwania tematyki ślubnej.
2. Bezpośrednio przez google http://google.pl
w celu wyszukiwania informacji na CB wpisujemy: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie w tytułach i treści postów
lub: allintitle: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie wyłącznie w tytułach
Istnieje też możliwość bezpośredniego wyszukiwania googlem, ograniczonego do poszczególnych forów i działów. Aby znaleźć coś w konkretnym dziale konstruujemy zapytanie w następujący sposób: "Canon Board > nazwa_forum > nazwa_działu" "szukana_fraza" site:canon-board.info
np.: "Canon Board > Sprzet Cyfrowy > Canon dSLR" "7D" site:canon-board.info
3. Za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej, którą możemy pobrać w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=22036
Chcą ograniczyć wyszukiwanie do tytułów wątków wpisujemy. allintitle: szukana_fraza
Wyszukiwanie ograniczone do tytułów wątków działa jak wyżej lecz nie wpisujemy już oczywiście "site...."
Wbudowana wyszukiwarka przyjmuje obecnie zapytania złożone z 5 lub więcej znaków i nie zawierające znaków typograficznych ("-" "/" itp.). Znajdzie więc wyniki dla zapytania "plecak", "teleobiektyw" czy "1200L" ale dla "600D","70-200/2.8", "24-70"czy "35/2" już nie.
Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Gość: Jeśli coś działa - nie ruszaj. Jeśli nie działa - udawaj, że tak miało być.
A w którym miejscu ktoś Cię obraził? Zadajesz pytanie typu "mamy kolor niebieski i zielony, który z nich jest bardziej czarny?" i dziwisz się że ktoś (MZ zupełnie normalnie) zwraca Ci uwagę? Ja również uważam, że Twoje pytanie nie ma większego sensu, ponieważ nie ma na nie odpowiedzi :-). Tylko od fotografującego zależy, jak bardzo chce kadr naświetlić/niedoświetlić.
Podobnie można zapytać "jaka temperatura wody jest optymalna do kąpieli?" ;-)). Zapytaj o to morsa i zmarzlaka, zobaczysz co Ci odpowiedzą ;-)
Pozdrawiam
oczywiscie , ze pytanie o poprawne naswietlenie ma sens.
Gdyby nie mialo , konstruktorzy nie lamali by sobie glowy jaki automat wbudowac , aby naswietlic prawidlowo.
nie byloby pomiarow wielopolowych liczacych pareset punktow poiarowych , albo pomiaru typu spot.
Jezeli ktos uwaza , ze nie ma sensu , to nie oznacza , ze rzeczywiscie nie ma. To tylko ktos tak uwaza.
Jesli ktos zapytal , tzn jakis sens to pytanie dla niego ma.
na pewno dla osoby poczatkujacej jest to istotne pytanie.
dla osoby zaawansowanej , moze to byc ciekawy problem - czy da sie lepiej , a wiec blizej idealu?
Wiadomo , ze idealu nie da sie osiagnac - ale jak sie zblizyc?
Pytajacy mial prawo poczuc sie urazony i nie innym oceniac czy mial prawo czy nie.
Sa ludzie bardziej , mniej wrazliwi.
Ja w takiej sytuacji wymiarzam sprawiedliwosc sam ;-) , ale nie wszyscy chca to robic sami i nie musza.
Autor nie pytał jak prawidłowo naswietlac, tylko co to znaczy. Definicji nie zrozumiał wiec zapytał tutaj, a prościej niż Merde odpowiedzieć się nie da.
oczywiscie , ze pytanie o poprawne naswietlenie ma sens.
Pytanie Kolegi brzmiało:
"Dziś chce was zapytać o temat naświetlania. Jak sądzicie kiedy jest to prawidłowe? Oczywiście nie pytam tu o teorie książkowe które możemy przeczytać, tylko o wasze doświadczenia i spostrzeżenia w temacie naświetlania."
Nie ma tam słowa "poprawne", a "prawidłowe". Na dodatek Kolega nie chce teorii książkowej, a nasze doświadczenia, co już samo w sobie jest, jak dla mnie, dziwne. Wszak prawidłowe będzie właśnie tym książkowym :-). Dlatego odpowiedź Merde jest MZ całkowicie zasadna. Sam zresztą też odpisałem w podobnym tonie :-), ponieważ uważam, że coś takiego jak prawidłowe naświetlenie może być tylko "książkowe". Każde inne nie jest już "prawidłowe" i, żeby było śmieszniej, to "nieprawidłowe" chyba jest częstsze, pozwala bowiem coś wyeksponować, pokazać w ciekawy/inny/nietypowy sposób :-). Dla przykładu: zdjęcie zachodu słońca nad morzem, gdzie widać w zasadzie tylko tarczę słoneczną, a reszta jest czarnym konturem, jest prawidłowo czy nieprawidłowo naświetlone? I jakie to tak naprawdę ma znaczenie? Ważny jest przekaz, wrażenie, może nawet emocje, jakie fotografia wyzwala w odbiorcy. Oczywiście nie należy się śmiać z Kolegi pytającego, a ten nie ma powodu do obrażania się. W końcu nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi ;-). Natomiast czy pytanie jest sensowne czy nie to już inna sprawa...
Takie jest moje zdanie, niekoniecznie musicie się z nim zgadzać.
jest prawidłowo czy nieprawidłowo naświetlone? I jakie to tak naprawdę ma znaczenie? Ważny jest przekaz, wrażenie, może nawet emocje, jakie fotografia wyzwala w odbiorcy. .
szczerze mowiac nie kreci mnie dyskusja czy " prawidlowo " oznacza to samo co " poprawnie"
przekaz to nie jest naswietlenie.
wrazenie , to nie jest naswietlenie ,
emocje to nie jest naswietlenie.
mylicie panowie naswietlenie z tym wszystkim co sie dzieje pozniej po naswietleniu.
stad bezsensowne odpowiedzi w stylu , ze dobre naswietleni jest dobre . podobnie sensowne jak : " kon jest jak kon" - nic z takiej odowiedzi nie wynika , mozna sobie oszczedzic , chocby przez szacunek dla pytajacego.
proste opowiedzi maja to do siebie , ze na ogol pochodza z ust laikow , ich zaleta jest , ze wprowadzaja w zachwyt rowniez laikow, dla ktorych stan niewiedzy jest stanem zepewne ulubionym.
Naswietlenie to jest nic innego jak okreslenie energii jaka ma za posrednictwem swiatla dostac matryca , po to zeby zapisac ( mozliwie duzo) informacje (ji) . W tej energii zawarta jest informacja .
przez niedoswietlenie / przeswietlenie masz niedopal / przepal - tracisz informacje.
Kiedy jest prawidlowe ? Kiedy uda sie zapisac wszystkie te informacje , ktore sa niezbedne pozniej w celu uzyskania zamierzonego obrazu..
Czyli prawidlowo / dobrze jest , jesli pozniejszy obraz nie jest ograniczony przez brak informacji wynikajacych z( nieprawidlowych) parametrow naswietelnia.
Slowem o prawidlowym naswietleniu mozna mowic przez pryzmat celu jaki chcemy osiagnac.
A co robic - jesli tego celu jeszcze nie znamy , nie zdajemy sobie z niego sprawy ?
Takie naswietlenie bedzie prawidlowe , ktore pozwoli na zapisanie mozliwie najwiekszej informacji , czyli najmniej ogranicza osiagniecie przyszlego celu.
Kazde inne , prowadzace do zapisania mniej informacji o scenie , bedzie gorsze.
podalem przyklad zdjecia prawidlowo naswietlonego majacego wiele infrmacji w scenie .
Takie zdjcie mozesz przetworzyc ku skrajnie roznym kierunkom - wedle zyczenia - jak np low key albo high key.. to jest mozliwe dzieki olbrzymiej liczbie danych zapisanych w zdjeciu wyjsciowym ( niech to bedzie np Raw).gyby zdjecie od raz przepalic - nigdy nie zrobisz low key. itd.
dobre naswietlenie daje fotografowi bogate mozliwosci interpretacyjne.
KOnkretnie mamy przypadki
1. zakres tonalny matrycy jest szerszy lub rowny od zakresu tonalnego sceny. - Mozna zapisac wszelkie informacje jakie zawiera w sobie obraz sceny.
2. zakres tonalny matrycy jest wezszy od zakresu tonalnego sceny - nalez podjac decyzje jaka technike zastosowac , aby zapisac interesujacy nas zakres tonalny , albo tez zapisac caly zakres tonalny sceny.
A co zrobic jesli laik nie zdaje sobie sprawy co chce osiagnac ? nie wie czy naswietlil dobrze czy nie ?
Odpowiedz ju dalem wyzej.
Kiedy jest prawidlowe ? Kiedy uda sie zapisac wszystkie te informacje , ktore sa niezbedne pozniej w celu uzyskania zamierzonego obrazu..
Czyli prawidlowo / dobrze jest , jesli pozniejszy obraz nie jest ograniczony przez brak informacji wynikajacych z( nieprawidlowych) parametrow naswietelnia.
Czyli... definicja książkowa, a Kolega nie chciał definicji książkowej ;-))). Dlatego nadal twierdzę że dyskusja jest o niczym, ponieważ albo podamy definicję książkową, albo żadną. Wszystko co inne niż książkowe jest już świadomym (lub nie) zamierzeniem fotografującego...
300V, 50D, S 17-50/2,8, S 70-200/2,8, czarny plecaczek, którego nie noszę ;-)
Czyli... definicja książkowa, a Kolega nie chciał definicji książkowej ;-))). Dlatego nadal twierdzę że dyskusja jest o niczym, ponieważ albo podamy definicję książkową, albo żadną. Wszystko co inne niż książkowe jest już świadomym (lub nie) zamierzeniem fotografującego...
nie ma najmniejszego znaczenia jak nazwiesz okreslenie - np ksiazkowe , czy internetowe , czy forumowe .
najwazniejsze jest zrozumienie istoty.
jesi ktos cos takiego napisal w ksiazce , czy to mialoby znaczyc ze jest niedobrze ?
jesli jest dobrze , to kazda definicja " nieksiazkowa " jak ja nazywasz , gdyby byla odmienna musialalby byc nieprawdziwa.
dlatego, ze jesli cos jest prawdziwe a cos jest odmienne , to to odmienne zgodnie z zasadami logiki kartezjanskeij nie moze byc jednoczesnie prawdziwe.
tzn nie moze byc jednoczenie prawdziwe i nieprawdziwe , czyli inne jak w ksiazce i takie samo jak w ksiazce.
Czyli jesli definicja ksiazkowa jest prawdziwa , to kazda inna definincja prawdziwa musi prowadzic do tego samego sensu.
to moga byc tylko rozne slowa , sens pojeciowy musi byc ten sam.
istota sprowadza sie wlasnie do tego , zeby zapisac na nosniku ale przy uzyciu wczesniej matrycy mozliwie duzo informacji , ktore beda potrzebne do zbudowania obraz w taki sposob jaki chcesz -czyli informacji pozadanych.
pytanie o prawidlowe naswietlenie , jest pytaniem fundamentalnym - od tego zaczyna sie fotografia. Naswietelnia determinuje jaki obraz na koncu uda sie uzyskac.
moge powiedziec - naswietlenie prawidlowe to jest takie naswietlenie , ktore umozliwia uzýskanie obrazu o zalozonych cechach.
to sie do tego sprowadza co juz napisalem.
jedyna defincja ksiazkowa jaka mam w pamieci jak poprawnie naswietlac , to byla z przeczytanej w dziecinstwie ksiazeczki pt. " jak fotografowac druhem"
byla tam opisana metoda , ze jesli w sloncu to trzeba dac przyslone 16 , a jesli w chmurkach to 8 .
moja definicja nie jest wiec na pewna ta ksiazkowa , w kazdym razie z tej ksiazki.
nie ma najmniejszego znaczenia jak nazwiesz okreslenie - np ksiazkowe , czy internetowe , czy forumowe .
najwazniejsze jest zrozumienie istoty.
Albo zdefiniowanie "prawidłowej ekspozycji".
Dla ciebie prawidłowa będzie wtedy, kiedy cała scena zmieści się "w histogramie" (albo przynajmniej najistotniejsza jej część).
Ale dla mnie to już nie musi być prawda, bo (jak sam wcześniej zauważyłeś) mogę chcieć zrobić low key czy high key i w tym celu ekspozycję będzie trzeba zmieniać w postprocesie (czytaj: była nieprawidłowa, bo zdjęcie wymagało daleko idącej korekty programowej).
Przykład z bardziej realnych sytuacji zdjęciowych: naświetlanie "do prawej" powoduje u mnie, że zdjęcie po obniżeniu ekspozycji w postprocesie wyraźnie traci nasycenie.
Tak więc dążenie do wypełnienia histogramu nie zawsze się sprawdza.
I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it
Albo zdefiniowanie "prawidłowej ekspozycji".
Dla ciebie prawidłowa będzie wtedy, kiedy cała scena zmieści się "w histogramie" (albo przynajmniej najistotniejsza jej część).
Ale dla mnie to już nie musi być prawda, bo (jak sam wcześniej zauważyłeś) mogę chcieć zrobić low key czy high key i w tym celu ekspozycję będzie trzeba zmieniać w postprocesie (czytaj: była nieprawidłowa, bo zdjęcie wymagało daleko idącej korekty programowej).
Przykład z bardziej realnych sytuacji zdjęciowych: naświetlanie "do prawej" powoduje u mnie, że zdjęcie po obniżeniu ekspozycji w postprocesie wyraźnie traci nasycenie.
Tak więc dążenie do wypełnienia histogramu nie zawsze się sprawdza.
zacytuje co napisalem pare postow wyzej:
"moge powiedziec - naswietlenie prawidlowe to jest takie naswietlenie , ktore umozliwia uzýskanie obrazu o zalozonych cechach.
to sie do tego sprowadza co juz napisalem. "
a ze jestem praktykiem to wiem, ze w trakcie fotografowania nie zawsze musimy wiedziec do konca jaki bedzie obraz.
Czesto dopiero po zrobieniu obrazu mozna powiedziec czy zdjecie bylo dobrze , czy zle naswietlone.
azeby uniknac niebezpieczenstwa niepoprawnego z punktu widzenia efektu koncowego naswietnia , warto tak naswietlac aby zapisac mozliwie najwiecej informacji.
mozesz zrobic np low key , high key - co chcesz z tak naswietlonegfo materialu.
stoje przed tym problem na codzien jako ,ze otoczenie 360 stopni dookola niemal zawsze ma rozpietosc tonalna znacznie wieksza od rozpietosci tonalonej matrycy.
Rzut oka na scene ,majac troche doswiadczenia , (nie majac warto posluzyc sie swiatlomierzem) by ocenic czy wystarcza jedno ujecie i w nim zmiesci sie interesuajcy zakres tonalny , czy tez trzeba zrobic kilka by pokryc nim caly zakres.
to tak jak odtworzenie koncertu symfonicznego przez glosnik - czy wystarczy jeden o pasmie np 2000 - 10000 HZ , czy jednak trzeba dobrac dwa , jeden niskotonowy , drugi srednio,wysokotonowy?
to jest dokladnie ten przypadek.
w pierwzym wypadku tracimy dane , trzeba sobie odpowiedziec " czy to boli"
w drugim mamy wszystko zapisane , w kazdej chwili mozna wyorzystac calosc , lub tylko niezbedna czesc zapisanych danych.
jesli bedziemy mieli matryce o zakresie 100 EV , problem prawidlowego naswietlenia umrze smiercia naturalna.
"moge powiedziec - naswietlenie prawidlowe to jest takie naswietlenie , ktore umozliwia uzýskanie obrazu o zalozonych cechach.
to sie do tego sprowadza co juz napisalem. "
Zupę też można podać niedosoloną (można przecież użyć Maggi), albo przesoloną (można rozcieńczyć wodą).
I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it
Reasumując jest prawidłowe wtedy kiedy nam odpowiada . Uchhhhh co za ulga....
.... bo już się bałem że robiłem coś nie tak .
"Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss." Kapitan Wagner
Komentarz