Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące powyższej funkcji. Chodzi mi głównie o zdjęcia w plenerze ( w pomieszczeniach raczej HSS nie jest potrzebny). Chciałbym zrobić portret w słońcu. Jak wiadomo o tego wymagany jest duży otwór przesłony, a z tym wiąże się krótki czas naświetlania (zazwyczaj poniżej 1/200s) Wtedy pojawia się problem, gdyż poniżej tego czasu nie można uruchomić błysku. Poszukuję więc lampy z HSS do ok 800zł, co moglibyście polecić? Ewentualnie jakieś inne rozwiązanie na doświetlenie (oprócz blendy oczywiście )
X
-
Tagi: Brak
-
Do 800 to znajdziesz Metz Mecablitz 50-AF11Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2 -
Można też podejść od drugiej strony i zainwestować w filtr szary i wydłużyć czas naświatlania tak aby poradziła sobie lampa bez HSS.C500d; C15-85; C50/1,4; T70-300VC; C10-22, KIT z IS (poszedł do dobrego człowieka)Komentarz
-
Ale filtrem nie pozbędziesz się zbyt kontrastowych cieni przy ostrym słońcu.1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2Komentarz
-
Komentarz
-
Palę się ze wstydu. Kolaj masz oczywiście rację :-) Jakoś mnie przyćmiło1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2Komentarz
-
-
Lampę też trzeba zakładać i ściągać.Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.
---Moje zdjecia na FB---Komentarz
-
Piszecie tutaj, że moc lampy spada w HSS, ale zakładając filtr szary też spada moc tej lampy, filtr przecież nie działa tylko na światło zastane. Z filtrem też pogarsza się praca AF.Komentarz
-
też racja, a czy jest w ogóle sens dopłacać za tą funkcję? Ja dopiero zaczynam zabawę z fotografią i dlatego proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegówKomentarz
-
Jest, jest. Nie ma co się rozpisywać. Filtr szary czasem może zastąpić, w niektórych przypadkach będzie nawet lepszy ale w innych sytuacjach jego użycie jest wykluczone.
Jak już kupować lampę, to porządną. Ona z reguły służy przez wiele lat, znacznie dłużej niż body.Komentarz
-
Tak jest sens dopłacać - przy ostrym słońcu niedoświetlone cienie wychodzą jak wycięte nożem. Taka 420 nie jest znowu taka droga - a daje radę (do 3 metrów w większości wypadków). Ale wiadomo, im dalej w las tym więcej drzew...im dalej odejdziesz od przedmiotu (modela) tym większego PAŁERA musi mieć lampa.
Pozdrawiam.Jestę fotografę
miszcz martwi się o podpisKomentarz
-
Zasada jest taka,że przy ostrym słońcu nie robi się zdjęć. Jak już trzeba to najlepiej najmocniejszą lampą, zapomnieć o HSS niestety ale zasięg lampy jaki tracimy poprzez włączenie HSS jest naprawdę bardzo duży. Osobiście w Metz 50 af-1 zasięg w pełnym słońcu miałem max 1,8m i to bez hss. Recepta na ostre słońce jest taka tryb M lub TV z synchro max puszki 1/200 lub 1/250 dostajemy max mocy lampy, można manualnie ustawić zoom lampy na 105 i to wszystko od lampy. Ratować się można równocześnie filtrem szarym.
Ogólnie to żaden zawodowiec w ostrym słońcu uzbrojony tylko w lampę na sankach do tematu nie podejdzie. Są blendy dyfuzyjne oraz lampy studyjne które mogą powalczyć ze słoneczkiem.
Pozdrawiam
50D, EF-S 15-85 IS, 70-200 F4 L IS, Kenko 1,4x MC DG, Σ 20/1,8, EF 35/1,4 L, EF 85/1,8, Metz 58 AF-2, Metz 50 AF-1, pixel king 1+2Komentarz
-
Ogólnie Świat nie składa się z zawodowców. Ci są w mniejszości. Większość to 'zwykli' ludzie robiący zdjęcia pamiątkowe, a niektórzy z nich korzystają z lampy.
Taki przykład (krzywo, ale nie o to chodzi
)
Pozdrawiam.Jestę fotografę
miszcz martwi się o podpisKomentarz
-
50D, EF-S 15-85 IS, 70-200 F4 L IS, Kenko 1,4x MC DG, Σ 20/1,8, EF 35/1,4 L, EF 85/1,8, Metz 58 AF-2, Metz 50 AF-1, pixel king 1+2Komentarz
Komentarz