X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • linux888
    • 2011
    • 12

    #1

    Hss

    Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące powyższej funkcji. Chodzi mi głównie o zdjęcia w plenerze ( w pomieszczeniach raczej HSS nie jest potrzebny). Chciałbym zrobić portret w słońcu. Jak wiadomo o tego wymagany jest duży otwór przesłony, a z tym wiąże się krótki czas naświetlania (zazwyczaj poniżej 1/200s) Wtedy pojawia się problem, gdyż poniżej tego czasu nie można uruchomić błysku. Poszukuję więc lampy z HSS do ok 800zł, co moglibyście polecić? Ewentualnie jakieś inne rozwiązanie na doświetlenie (oprócz blendy oczywiście )
  • Demonos
    Początki nałogu
    • 2011
    • 251

    #2
    Do 800 to znajdziesz Metz Mecablitz 50-AF1
    1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2

    Komentarz

    • kaqkaba
      Bywalec
      • 2009
      • 115

      #3
      Można też podejść od drugiej strony i zainwestować w filtr szary i wydłużyć czas naświatlania tak aby poradziła sobie lampa bez HSS.
      C500d; C15-85; C50/1,4; T70-300VC; C10-22, KIT z IS (poszedł do dobrego człowieka)

      Komentarz

      • Demonos
        Początki nałogu
        • 2011
        • 251

        #4
        Ale filtrem nie pozbędziesz się zbyt kontrastowych cieni przy ostrym słońcu.
        1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2

        Komentarz

        • Kolaj
          Pełne uzależnienie
          • 2006
          • 3293

          #5
          Zamieszczone przez Demonos
          Ale filtrem nie pozbędziesz się zbyt kontrastowych cieni przy ostrym słońcu.
          Dlaczego nie? Przecież rozjaśnisz je lampą bez HSS.To całkiem dobre rozwiązanie, szczególnie, że lampa pracując w trybie HSS ma moc z połowę niższą niż bez tego trybu.

          Komentarz

          • Demonos
            Początki nałogu
            • 2011
            • 251

            #6
            Palę się ze wstydu. Kolaj masz oczywiście rację :-) Jakoś mnie przyćmiło
            1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2

            Komentarz

            • linux888
              • 2011
              • 12

              #7
              a co sądzicie o Metz 44 AF-1 ??
              Filtr to nie jest taki zły pomysł, ale trzeba go zakładać i ściągać zależnie od warunków, dodatkowo gdy korzysta się z kilku obiektywów to trzeba mieć ich więcej (chyba że zgodzi się średnica)
              Ostatnio edytowany przez linux888; 40174.

              Komentarz

              • dinderi
                Pełne uzależnienie
                • 2009
                • 3028

                #8
                Lampę też trzeba zakładać i ściągać.
                Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
                09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

                ---Moje zdjecia na FB---

                Komentarz

                • Grzesiek_PL
                  Uzależniony
                  • 2008
                  • 834

                  #9
                  Piszecie tutaj, że moc lampy spada w HSS, ale zakładając filtr szary też spada moc tej lampy, filtr przecież nie działa tylko na światło zastane. Z filtrem też pogarsza się praca AF.

                  Komentarz

                  • linux888
                    • 2011
                    • 12

                    #10
                    też racja, a czy jest w ogóle sens dopłacać za tą funkcję? Ja dopiero zaczynam zabawę z fotografią i dlatego proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów

                    Komentarz

                    • Kolaj
                      Pełne uzależnienie
                      • 2006
                      • 3293

                      #11
                      Zamieszczone przez linux888
                      też racja, a czy jest w ogóle sens dopłacać za tą funkcję?
                      Jest, jest. Nie ma co się rozpisywać. Filtr szary czasem może zastąpić, w niektórych przypadkach będzie nawet lepszy ale w innych sytuacjach jego użycie jest wykluczone.

                      Jak już kupować lampę, to porządną. Ona z reguły służy przez wiele lat, znacznie dłużej niż body.

                      Komentarz

                      • jacek_73
                        Pełne uzależnienie
                        • 2010
                        • 2587

                        #12
                        Tak jest sens dopłacać - przy ostrym słońcu niedoświetlone cienie wychodzą jak wycięte nożem. Taka 420 nie jest znowu taka droga - a daje radę (do 3 metrów w większości wypadków). Ale wiadomo, im dalej w las tym więcej drzew...im dalej odejdziesz od przedmiotu (modela) tym większego PAŁERA musi mieć lampa.

                        Pozdrawiam.
                        Jestę fotografę
                        miszcz martwi się o podpis

                        Komentarz

                        • miczael
                          Bywalec
                          • 2010
                          • 160

                          #13
                          Zasada jest taka,że przy ostrym słońcu nie robi się zdjęć. Jak już trzeba to najlepiej najmocniejszą lampą, zapomnieć o HSS niestety ale zasięg lampy jaki tracimy poprzez włączenie HSS jest naprawdę bardzo duży. Osobiście w Metz 50 af-1 zasięg w pełnym słońcu miałem max 1,8m i to bez hss. Recepta na ostre słońce jest taka tryb M lub TV z synchro max puszki 1/200 lub 1/250 dostajemy max mocy lampy, można manualnie ustawić zoom lampy na 105 i to wszystko od lampy. Ratować się można równocześnie filtrem szarym.
                          Ogólnie to żaden zawodowiec w ostrym słońcu uzbrojony tylko w lampę na sankach do tematu nie podejdzie. Są blendy dyfuzyjne oraz lampy studyjne które mogą powalczyć ze słoneczkiem.
                          Pozdrawiam

                          50D, EF-S 15-85 IS, 70-200 F4 L IS, Kenko 1,4x MC DG, Σ 20/1,8, EF 35/1,4 L, EF 85/1,8, Metz 58 AF-2, Metz 50 AF-1, pixel king 1+2

                          Komentarz

                          • jacek_73
                            Pełne uzależnienie
                            • 2010
                            • 2587

                            #14
                            Zamieszczone przez miczael
                            ...Ogólnie to żaden zawodowiec w ostrym słońcu uzbrojony tylko w lampę na sankach do tematu nie podejdzie. Są blendy dyfuzyjne oraz lampy studyjne które mogą powalczyć ze słoneczkiem.
                            Pozdrawiam
                            Ogólnie Świat nie składa się z zawodowców. Ci są w mniejszości. Większość to 'zwykli' ludzie robiący zdjęcia pamiątkowe, a niektórzy z nich korzystają z lampy.

                            Taki przykład (krzywo, ale nie o to chodzi )


                            Pozdrawiam.
                            Jestę fotografę
                            miszcz martwi się o podpis

                            Komentarz

                            • miczael
                              Bywalec
                              • 2010
                              • 160

                              #15
                              Zamieszczone przez jacek_73
                              Ogólnie Świat nie składa się z zawodowców. Ci są w mniejszości. Większość to 'zwykli' ludzie robiący zdjęcia pamiątkowe, a niektórzy z nich korzystają z lampy.

                              Taki przykład (krzywo, ale nie o to chodzi )


                              Pozdrawiam.
                              Polecam zapoznać się z lekturą:


                              Pozdrawiam

                              50D, EF-S 15-85 IS, 70-200 F4 L IS, Kenko 1,4x MC DG, Σ 20/1,8, EF 35/1,4 L, EF 85/1,8, Metz 58 AF-2, Metz 50 AF-1, pixel king 1+2

                              Komentarz

                              Pracuję...