X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • swallow77
    Początki nałogu
    • 2010
    • 322

    #16
    chyba żadna nasankowa lampa nie ma co się mierzyć z blendą w słoneczny dzień.. Tyle, że jak się spróbowało lustrzanki to z rzadka akceptuje się jakość z kompakta to ten pierwszy wisi na szyi podczas wakacyjnych przechadzek. A że nie każde zdjęcie wakacyjne musi startować w konkursie, no i głupio się wygląda z blendą (a jak niewygodnie) popieram HSS - lepsze doświetlone trochę niż wcale. No i poza HSS jak naj-

    Zamieszczone przez jacek_73
    (...) większego PAŁERA musi mieć lampa.

    Komentarz

    • simon83
      Bywalec
      • 2007
      • 216

      #17
      Koleżanki i koledzy, macie jakąś 100% informację jak wygląda ograniczenie mocy lampy w trybie HSS (np. z jakiejś dokumentacji)?
      Filtr szary to kolejny element w układzie optycznym, który wpływa na jakość obrazka. Te dobre są drogie i trzeba by mieć je w różnych średnicach i wartościach ND. Znając wartość ograniczenia mocy wiedzielibyśmy czy lepiej dokręcić filtr czy włączyć HSSa.
      Na korzyść pierwszej opcji przemawiają ceny lamp (np. Yongnuo 565EX) i wyzwalaczy radiowych. Ponadto lampa z pewnością dłużej pożyje pracując bez HSSa. Z drugiej strony HSS to wygoda pracy przy zmiennych warunkach oświeleniowych.
      Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
      Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

      Komentarz

      • sylwek2k
        Początki nałogu
        • 2009
        • 352

        #18
        Zamieszczone przez simon83
        Koleżanki i koledzy, macie jakąś 100% informację jak wygląda ograniczenie mocy lampy w trybie HSS (np. z jakiejś dokumentacji)?
        Wystarczy wiedziec, jak dziala HSS i nie potrzeba do tego dokumentacji :P

        Im krotszy czas otwarcia migawki, tym wiecej blyskow musi wykonac lampa zeby naswietlic cala matryce. Im wiecej blyskow, tym mniejsza moc pojedynczego blysku w serii. I tu wazna uwaga - dla calego obrazka nie sumuje sie blyskow z serii, tylko moc lampy jest rownowazna temu pojedynczemu blyskowi.

        A czemu? Bo pomimo, ze lampa ZAWSZE OSWIETLA CALY KADR, to w danym momencie matryca korzysta tylko z jednej (wraz z ruchem lamelek migawki - innej), malej czesci kadru.

        Komentarz

        • simon83
          Bywalec
          • 2007
          • 216

          #19
          Zamieszczone przez sylwek2k
          Wystarczy wiedziec, jak dziala HSS i nie potrzeba do tego dokumentacji :P
          Chodzi o liczby, a nie o znaną mi zasadę działania HSSa. Zależne jest to od częstotliwości błysków i konstrukcji samej lampy. W czasie błysków kondensator może być doładowywany, więc niekoniecznie będzie to iloraz mocy maksymalnej i ilości błyśnięć.
          Nie wydaje mi się żeby HSS był na tyle mądry, żeby dobierać ilość błyśnięć lampy w zależności od czasu naświetlania. Jeżeli X-Sync wynosi 1/200 s, to przy 1/400 s lampa nie błyśnie 2 razy, choć wystarczyłoby to do poprawnego naświetlenia całej klatki.

          Moje rozumienie HSS wygląda następująco:
          Sądzę, że po włączeniu trybu HSS automatycznie ograniczona jest moc pojedynczego błysku do stałej wartości. Lampa błyska tyle razy, ile musi żeby zapewnić poprawne doświetlenie całej klatki przy minimalnym czasie otwarcia migawki. Czyli np. dla 1/8000 s będzie to 40 błysków, a dla zapewnienia liniowości naświetleń (uniknięcia "łączeń") liczba ta może być zwielokrotniona (pewnie 2-krotność już wystarczy). W efekcie przy dłuższym czasie otwarcia migawki lampa błyśnie kilkukrotnie w tym samym obszarze kadru, co da bardziej doświetlony obraz, czyli pozornie większą moc.
          Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
          Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

          Komentarz

          • sylwek2k
            Początki nałogu
            • 2009
            • 352

            #20
            Zamieszczone przez simon83
            W czasie błysków kondensator może być doładowywany, więc niekoniecznie będzie to iloraz mocy maksymalnej i ilości błyśnięć.
            Na zarty Cie wzielo? Ile doladuje sie kondensator w czasie 1/2000 sekundy, skoro normalne ladowanie do pelna zajmuje ~3 sekund?

            Zamieszczone przez simon83
            Moje rozumienie HSS wygląda następująco:
            Sądzę, że po włączeniu trybu HSS automatycznie ograniczona jest moc pojedynczego błysku do stałej wartości. Lampa błyska tyle razy, ile musi żeby zapewnić poprawne doświetlenie całej klatki przy minimalnym czasie otwarcia migawki. Czyli np. dla 1/8000 s będzie to 40 błysków, a dla zapewnienia liniowości naświetleń (uniknięcia "łączeń") liczba ta może być zwielokrotniona (pewnie 2-krotność już wystarczy). W efekcie przy dłuższym czasie otwarcia migawki lampa błyśnie kilkukrotnie w tym samym obszarze kadru, co da bardziej doświetlony obraz, czyli pozornie większą moc.
            Ale jedno nie stoi w sprzecznosci z drugim. Czy bedzie to realizowane, przez serie blyskow (jak Ty to opisales), czy konkretnymi wyzwoleniami (jak ja to opisalem) koniec koncow jest taki sam - ograniczenie UZYTECZNEJ mocy lampy.

            PS w przypadku Canona,jest to realizowane seria blyskow:


            czas - 1/400 sekundy, lampa w trybie manualnym, moc 1/16

            Komentarz

            • simon83
              Bywalec
              • 2007
              • 216

              #21
              Zgadza się, nie polemizuję z oczywistością Chodzi mi jednak wciąż o liczby. Co z punktu widzenia mocy jest lepsze - szary filtr czy HSS.
              Obie przedstawione teorie dot. działania HSS zapewnią IMHO w takim samym stopniu doświetlenie klatki. Nie ma znaczenia czy lampa błyśnie 2 razy ale mocniej, czy 80 razy ale słabiej. Istotny jest stosunek mocy (a raczej trzeba by mówić o intensywności lub strumieniu światła) do powierzchni doświetlanego kadru.
              Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
              Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

              Komentarz

              • Bangi
                Moderator
                • 2010
                • 5117

                #22
                Taki mały OT - bez względu na to co jest lepsze, szary filtr, tak czy owak, mieć warto, ale w sumie tez jestem ciekaw jako to jest, a właściwie w wielkim uproszczeniu jakie to są różnice w EV...
                SAMOLOTY CB
                SAMOLOTY lotnictwo.net
                SAMOLOTY OBRÓBKA Tutorial

                Komentarz

                • pkoprowski
                  Bywalec
                  • 2010
                  • 154

                  #23
                  Tylko powiedzmy sobie szczerze, że zarówno HSS jak i filtr ND to... protezy. Problemem jest konstrukcja migawki szczelinowej. Rozwiązanie stanowiłaby migawka centralna, ale ta w małym obrazku to rzadkość. Problem pewnie zniknie po upowszechnieniu się "migawek elektronicznych", czyli cyfrowego odcięcia sygnału z przetwornika (kosztem oczywiście innych problemów...)

                  Komentarz

                  • Kolaj
                    Pełne uzależnienie
                    • 2006
                    • 3293

                    #24
                    Zamieszczone przez pkoprowski
                    Rozwiązanie stanowiłaby migawka centralna
                    No niezupełnie. Migawka centralna, w przeciwieństwie do szczelinowej musi się otworzyć i zamknąć do końca. Przy częściowym otwarciu będzie działała tak, jak przysłona, powodując wzrost głębi ostrości, co oczywiście nie zawsze jest pożądane. A pełne otwarcie i zamknięcie swoje trwa, podobnie zresztą jak w szczelinowej. Jednak w przeciwieństwie do centralnej, migawka szczelinowa, ze względu na zasadę działania, ma DODATKOWĄ możliwość otwierania częściowego, czyli "przejeżdżania" szczeliną przez kadr. To otwiera możliwość stosowania krótkich czasów naświetlania, co nie było wcześniej możliwe. A HSS jest odpowiedzią na tę dodatkową możliwość.

                    Problem pewnie zniknie po upowszechnieniu się "migawek elektronicznych", czyli cyfrowego odcięcia sygnału z przetwornika (kosztem oczywiście innych problemów...)
                    To już prędzej.
                    Ostatnio edytowany przez Kolaj; 5109.

                    Komentarz

                    • simon83
                      Bywalec
                      • 2007
                      • 216

                      #25
                      Pozwoliłem sobie zrobić mały test. Wykonana została seria ujęć dokładnie tego samego kadru (biała ściana). Żeby wyeliminować wpływ winietowania obiektywu do testów wykorzystany został środkowy wycinek kadru o rozmiarach 300x200 pikseli. Dodatkowo obszar ten został uśredniony (PS: Filter -> Blur -> Average).
                      Wnioski: włączenie trybu HSS powoduje ograniczenie mocy o ok. 1.8EV (różnica dokładnie 2EV widoczna jest pomiędzy 1, a 3 wycinkiem). Manipulacja czasem otwarcia migawki nie powoduje dużych zmian w naświetleniu kadru, choć w raz ze skróceniem czasu użyteczna moc lampy maleje. Dokładne dane znajdują się poniżej:
                      Ostatnio edytowany przez simon83; 13028.
                      Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
                      Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

                      Komentarz

                      • simon83
                        Bywalec
                        • 2007
                        • 216

                        #26
                        Uwaga 1 do powyższego - test wykonywany był z użyciem lampy Canon 430EX, w innym modelu sytuacja może wyglądać trochę inaczej.
                        Uwaga 2 - filtra szarego warto używać do wartości ND 0.5 (33%), co ogranicza nas do pracy z czasami otwarcia migawki 1/500 s (dla Canona 5D, XSync = 1/200 s), a to w słońcu z pewnością zbyt długi czas.
                        Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
                        Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

                        Komentarz

                        • Usjwo
                          Pełne uzależnienie
                          • 2009
                          • 1055

                          #27
                          Zamieszczone przez simon83
                          Uwaga 2 - filtra szarego warto używać do wartości ND 0.5 (33%),
                          A dlaczego? zafarby czy cos innego przeszkadza?

                          Komentarz

                          • simon83
                            Bywalec
                            • 2007
                            • 216

                            #28
                            W sensie utraty światła. Bardziej gęsty filtr zabierze więcej światła lampy niż włączenie HSSa przy jednoczesnym skróceniu czasu.
                            Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
                            Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

                            Komentarz

                            Pracuję...