X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • akustyk
    gajowy
    • 2004
    • 12158

    #31
    Zamieszczone przez gawryl
    tego nigdy nie wiemy. musielibysmy znac osobiscie taka osobe. ale... moze przystanmy na chile przed krtyka, przeczytajmy ja oczami obserwatora (nie autora )...moze tez jest wartosciowa? lub po prostu dotyczy ,,innego postrzegania tematu'' (jak muzyka disco-polo i prawdziwa muzyka).

    czyli niekoniecznei od razy wyrzucac do kosza wszystkieniechciane opinie ....
    w sumie, to nie do moich zdjec, wiec...
    www albo tez flickr

    Komentarz

    • gawryl
      Uzależniony
      • 2004
      • 810

      #32
      Zamieszczone przez akustyk
      w sumie, to nie do moich zdjec, wiec...
      racja - Twoje zdjecia ,,powinny'' sie podobac Wszystkim - ladne widoczki, bardzo ladnie uchwycone, dobre chwile, bardzo dobre kadry, zachwycajace!
      zdjec gratuluje, ale...

      aby dyskujsja nie zeszla na tory ,,poboczne'', osobiste, to proponuje uwage dla kzdej krytyki nie wyzucanie konkretnej opinii przed zajrzeniem ,,jaki ma dorobek'' tylko wczytanie sie w intencje opiniujacego a moze za duzo wymagam
      350d, KIT 18-55, 50/f1.8, 100-300/f4.5-5.6 USM, 420EX. www.gawryl.pl

      Komentarz

      • akustyk
        gajowy
        • 2004
        • 12158

        #33
        Zamieszczone przez gawryl
        racja - Twoje zdjecia ,,powinny'' sie podobac Wszystkim - ladne widoczki, bardzo ladnie uchwycone, dobre chwile, bardzo dobre kadry, zachwycajace!
        dzieki! ale ja nie mysle w tych kategoriach ze powinny sie podobac. zdjecia robie dla siebie. a jedyna osoba o ktorej opinii powaznie mysle jest zona.
        a ze innym sie podobaja to fajnie. tez oczywiscie cieszy.
        ja sam caly czas jestem niezadowolony. ogladam dobrych landszafciarzy i staram sie plakac, ile mi jeszcze brakuje do tego poziomu

        Zamieszczone przez gawryl
        zdjec gratuluje, ale...

        aby dyskujsja nie zeszla na tory ,,poboczne'', osobiste, to proponuje uwage dla kzdej krytyki nie wyzucanie konkretnej opinii przed zajrzeniem ,,jaki ma dorobek'' tylko wczytanie sie w intencje opiniujacego a moze za duzo wymagam
        ja to rozumiem. natomiast utrzymuje zdanie, ze wydawanie kategorycznych opinii (bo o takich mowie) bez uwzglednienia motywacji autora i tego jakie zdjecia i dlaczego robi jest niewlasciwe. zwlaszcza, gdy idzie o osoby, badz co badz, jakos uznane za swoj dorobek. nie jestem autoryteto-fanatykiem, ale prosta madrosc zyciowa mowi, by powstrzymywac sie przed krytyka w takiej sytuacji.

        z mojej wlasnej perspektywy np. [...] sa nieciekawe. ale jest to juz jakies nazwisko uznane i sprawdzone. i na pewno nie pozwolilbym sobie publicznie napisac, ze jest gniociarzem. bo wiele osob go docenia i nie jest to zjawisko chwilowe
        Ostatnio edytowany przez akustyk; 984.
        www albo tez flickr

        Komentarz

        • gawryl
          Uzależniony
          • 2004
          • 810

          #34
          Zamieszczone przez akustyk
          ja to rozumiem. natomiast utrzymuje zdanie, ze wydawanie kategorycznych opinii (bo o takich mowie) bez uwzglednienia motywacji autora i tego jakie zdjecia i dlaczego robi jest niewlasciwe. zwlaszcza, gdy idzie o osoby, badz co badz, jakos uznane za swoj dorobek. nie jestem autoryteto-fanatykiem, ale prosta madrosc zyciowa mowi, by powstrzymywac sie przed krytyka w takiej sytuacji.
          ja tam z kolei lubie wsadzis ,,kij w mrowisko'' jesli widze uwlielbienie dla ... disco-polo lub podobnych. nie ma respektu wobec ,,wartosci'' dziela na podstaiwe zdan ,,innych''... faktk: moze to wynika z braku wzorcow, idealow, ale.... moze tro wynika z ,,indywidualnej'' interpretacji dziela przez kazdego z nas?

          Zamieszczone przez akustyk
          z mojej wlasnej perspektywy np. szopki Dragana sa nieciekawe. ale jest to juz jakies nazwisko uznane i sprawdzone. i na pewno nie pozwolilbym sobie publicznie napisac, ze jest gniociarzem. bo wiele osob go docenia i nie jest to zjawisko chwilowe
          a jednak pozwoliles sobie to forum nie jest priv
          350d, KIT 18-55, 50/f1.8, 100-300/f4.5-5.6 USM, 420EX. www.gawryl.pl

          Komentarz

          • akustyk
            gajowy
            • 2004
            • 12158

            #35
            Zamieszczone przez gawryl
            a jednak pozwoliles sobie to forum nie jest priv
            OK, poprawiam, zeby nie bylo... ;-)
            www albo tez flickr

            Komentarz

            • snowboarder
              Pełne uzależnienie
              • 2004
              • 1358

              #36
              Zamieszczone przez akustyk
              snoboarder, bez urazy ale nie kazdy robi zdjecia ktore maja byc tylko ostre i kolorowe. a zdjecia Reichmana sa troche w innych klimatach i o co innego w nich chodzi. jak nie rozumiesz, to nie krytykuj

              jak na przyrode fotografowana okiem reportera (bo Reichman to przede wszystkim reporter) zdjecia sa dobre. inne niz klasyka przyrodnicza, ale nigdzie nie jest napisane, ze wszystkie fotki musza wygladac tak samo.

              zreszta, polecam obejrzec np. te zdjecia: http://www.luminous-landscape.com/lo...breaking.shtml i troche przymyslec swoje niewywazone opinie

              pomijam zupelnie fakt, ze opiniujesz zdjecia o ktorych nie wiesz po co, dla kogo, w jakim celu zostaly wykonane

              ja na ten przyklad z checia ogladam jego nowe zdjecia. nie wszystkie mnie powalaja, ale w znakomitej wiekszosci czuc dojrzaly smak fotograficzny i dobre oko. nie sa to zdjecia, ktore powiesilbym na scianie, albo z ktorych kupilbym album, ale na pewno wartosciowe
              Cos krecisz kolego... Mam czuc klimaty, rozumiec czy wiedziec po co
              zrobil konkretne zdjecia?
              Jak ktos jedzie do Bosque i jako jedno z czterech zdjec z wyjazdu
              prezentuje to:
              Images and text © Paul Bock 2026 Under the Arizona sun, water and time have been collaborating for millions of years. Inside the Upper and...

              to co tu rozumiec?

              Komentarz

              • snowboarder
                Pełne uzależnienie
                • 2004
                • 1358

                #37
                Zamieszczone przez fredi
                Z drugiej strony wole juz to, niz zdjecia snowboardera szcerze mowiac Katalogownaie ptakow to po prostu nie moja bajka.
                Fotografowanie to generalnie "katalogowanie swiata". Ja kataloguje
                ptaki, bo lubie. A ty jesli nie rozumiesz, to nie krytykuj ;-)

                Komentarz

                • miro

                  #38
                  Zamieszczone przez snowboarder
                  Fotografowanie to generalnie "katalogowanie swiata". Ja kataloguje
                  ptaki, bo lubie. A ty jesli nie rozumiesz, to nie krytykuj ;-)
                  Nie skrytykował, tylko wyraził swoją opinię. I napisał (z grubsza) dlaczego mu się nie podoba. Bo fotografowanie nie jest katalogowaniem świata tylko "malowaniem światłem". To tak jakbyś mówił, że całe malarstwo sprowadza się wyłącznie do portretu, a cała reszta to jakieś dziwactwa.

                  Ja się oczywiście nie znam, ale zdjęcia Reichmenna są dla mnie świetne - doskonałe technicznie, każde jest świetnie skomponowane, widać na nich jakąś historię. To są zdjęcia, które interpretują rzeczywistość, pokazują rzeczy, których normalnie nie zauważasz - i dlatego są świetne - bo unikalne.

                  Dziwisz się, jak można było zamieścić to zdjęcie z trawkami na pierwszym planie? Ja się nie dziwię - podejść ptaka i zrobić mu półprofil - przy odpowiedniej dawce cierpliwości i rzemiosła może każdy. Ale zauważyć w tych okolicznościach trawkę i zrobić z niej temat zdjęcia - do tego trzeba coś więcej... A ponieważ całość dobrze się ogląda, to dlaczego nie???...

                  m

                  Komentarz

                  • akustyk
                    gajowy
                    • 2004
                    • 12158

                    #39
                    Zamieszczone przez snowboarder
                    Cos krecisz kolego... Mam czuc klimaty, rozumiec czy wiedziec po co
                    zrobil konkretne zdjecia?
                    Jak ktos jedzie do Bosque i jako jedno z czterech zdjec z wyjazdu
                    prezentuje to:
                    Images and text © Paul Bock 2026 Under the Arizona sun, water and time have been collaborating for millions of years. Inside the Upper and...

                    to co tu rozumiec?
                    no i wlasnie w tym sek, ze chyba nie rozumiesz. Ty pakujesz graty i wychodzisz w plener w konkretnym celu.
                    reporter wyjezdzajac robi w duzym stopniu zdjecia improwizowane. bo nigdy nie wie na 100% co zastanie i co bedzie ciekawe i warte sfotografowania.

                    mowimy jednak o dwoch roznych stylach fotografowania.

                    nie znam Bosque, ale jak rozumiem chodzi o jakies rasowe przyrodniczo miejsce. mimo to, jesli Reichman pokazuje stamtad tylko jedno zdjecie, to jeszcze nie interpretowalbym tego w kategoriach jego braku umiejetnosci. to co sie wybiera do pokazania w sieci z reguly ma sie nijak do tego co sie w ogole sfotografowalo. byc moze zrobil tez rasowe zdjecia przyrodnicze, ale z uwagi na umowy z ich odbiorca (licencje moga byc rozne) nie moze pokazac ich w sieci? dlaczego taki scenariusz wykluczasz?

                    powiem Ci z autopsji, ze sam mam zwyczaj pokazywac w sieci 1-2 zdjecia z wyjazdow fotograficznych. przynajmniej w galeriach internetowych typu PhotoSIG czy OnePhoto, plfoto wrzucam tyle. i to dotyczy co bardziej artowych zdjec. reszta, czyli przede wszystkim pocztowki i stocki, ktore masowo na takich wyjazdach robie, laduja na wlasnej stronie (w jakiejs drobnej ilosci) i na plycie demo dla klientow. a na stronie www tylko dlatego, ze byla od poczatku pomyslana jako miejsce do sprzedazy zdjec, nie jako galeria "the best" najlepszych zdjec (mnostwo dobrych zdjec tam nawet nie wrzucam).
                    oceniajac po moich zdjeciach na PhotoSIG-u w zyciu nie trafilbys w to co przede wszystkim fotografuje i sprzedaje oceniajac po mojej stronie masz wieksze szanse dotknac istoty rzeczy.

                    w przypadku Reichmana sprawa ze strona wyglada inaczej. ten czlowiek nie musi wrzucac masowo zdjec. jest znany. jak ktos potrzebuje zdjecia to wie, ze moze sie skontaktowac. on nie musi pokazywac na WWW, ze fotografuje zdjecia typu stockow. moze w zamian pokazac malo, starannie wybranych zdjec. i nijak na tej podstawie nie ocenisz co tak naprawde fotografuje


                    caly czas wydaje mi sie, ze za bardzo myslisz w kategoriach swojej dzialki fotograficznej. ktora, nie ujmujac znaczeniu, nie jest jedyna i najwazniejsza w tej dziedzinie sztuki. sa inne zdjecia.
                    www albo tez flickr

                    Komentarz

                    • muflon
                      Pełne uzależnienie
                      • 2004
                      • 6763

                      #40
                      Zamieszczone przez miro
                      Dziwisz się, jak można było zamieścić to zdjęcie z trawkami na pierwszym planie? Ja się nie dziwię - podejść ptaka i zrobić mu półprofil - przy odpowiedniej dawce cierpliwości i rzemiosła może każdy. Ale zauważyć w tych okolicznościach trawkę i zrobić z niej temat zdjęcia - do tego trzeba coś więcej... A ponieważ całość dobrze się ogląda, to dlaczego nie???...
                      Zamieszczone przez akustyk
                      caly czas wydaje mi sie, ze za bardzo myslisz w kategoriach swojej dzialki fotograficznej. ktora, nie ujmujac znaczeniu, nie jest jedyna i najwazniejsza w tej dziedzinie sztuki. sa inne zdjecia.
                      O, chciałem coś napisać, ale te dwa stwierdzenia dokładnie oddają co Snowboarder, przy całym szacunku dla Twoich umiejętności (i braku szacunku dla swoich ) myślę, że mając dostęp do takich lokalizacji (no ewentualnie jeszcze jedną długą rurkę ) i rok czasu na naukę doszedłbym do seryjnego strzelania równie dobrych fotek jak Twoje. Podobnie jak stopniowo widzę coraz lepsze efekty moich zabaw z samolotami - to jest po prostu schemat: znaleźć się gdzieś, poświęcić odpowiednio dużo czasu, znać kilka sztuczek. Natomiast na takie zdjęcie jak ta nieszczęsna trawka szans nie mam - chyba że przypadkiem.

                      Ja również nie wiem co to jest Bosque i w sumie niewiele mnie to obchodzi w kontekście tego, co oglądam. Ważne, że zdjęcie jest ciekawe - dla mnie mógłby z tych wypraw przywieźć chociażby i same zdjęcia bez zwierząt w planie. A Ty jesteś "ptasznik" i myślę, że masz lekki "bias" pod tym kątem ;-)
                      zdjęcia lotnicze - zdjęcia ogólnie - airshow-reviews.com

                      Komentarz

                      • fredi
                        Bywalec
                        • 2005
                        • 153

                        #41
                        Zamieszczone przez akustyk
                        fredi, w zyciu nie jest tak jak na plfoto, ze o jakosci fotografa rozstrzygaja festiwale jednej pracy. Reichman to jest reporter - ktory robi duzo na w miare wysokim poziomie. on nie musi robic wybitnych. wystarczy, ze przywiezie z wyjazdu sporo zdjec dobrych - takich, ktore potem sprzeda do albumow, folderow reklamowych, gazet, itd. itp.
                        to co innego niz super popularni dzis w galeriach internetowych szopiarze, ktorzy raz na miesiac prezentuja jakies dzielo (nie chce tego nazywac fotografia), ktore powstawalo przez 3 dni ciezkiej obrobki.
                        Jasne, ja w ogole nie myslalem o plfoto i podobnych przybytkach. Jezeli mysle o fotografii, porownuje, to z kalsykami, i ze swietnymi wystawami/albumami ktore widzialem. Reichman nie musi robic wybitnych zdjec? Owszem, nikt nie musi. Ja przecierz nie mam do niego o to pretensji

                        Zamieszczone przez snowboarder
                        Fotografowanie to generalnie "katalogowanie swiata". Ja kataloguje
                        ptaki, bo lubie. A ty jesli nie rozumiesz, to nie krytykuj ;-)
                        Ja cie swietnie rozumiem ze to lubisz, gdybys nie lubil to bys nie robil. Nie mam nic przeciwko, a nawet duzo za
                        Ostatnio edytowany przez fredi; 1550.

                        Komentarz

                        • Vitez
                          zło konieczne
                          • 2004
                          • 19804

                          #42
                          I zamiast dyskusji o Reichmannie zaczyna sie najezdzanie na snowboardera (i to w wykonaniu moderatora ) co zaczyna mi sie srednio podobac

                          Komentarz

                          • akustyk
                            gajowy
                            • 2004
                            • 12158

                            #43
                            Vitez, przesadzasz. dobry watek, w ktorym zamiast dyskusji o ostrosci szkiel i jakosci wykonania eLek, pojawia sie rozmowa o fotografii. co jest rzadkoscia na tym forum. w takiej rozmowie nie musi byc zgody. wazne, ze padaja rozne argumenty i mozna sie czegos dowiedziec.

                            jesli mozna prosic, to wnioskuje o nie zamykanie tego watku. snowboarder nie zdarzyl jeszcze odpowiedziec, a dyskusja moze potoczyc sie w wartosciowym kierunku.


                            EDIT: zamykanie niewygodnych watkow akurat jest praktykowane intensywnie "za miedza" tutaj na szczescie nie, i moze nie bierzmy zlych przykladow
                            www albo tez flickr

                            Komentarz

                            • Vitez
                              zło konieczne
                              • 2004
                              • 19804

                              #44
                              Zamieszczone przez akustyk
                              Vitez, przesadzasz. dobry watek, w ktorym zamiast dyskusji o ostrosci szkiel i jakosci wykonania eLek, pojawia sie rozmowa o fotografii.
                              Nie neguje - watek BYL dobry... dopoki kilka osob pod rzad nie wsiadlo na snowboardera w kilku ostatnich postach co mnie zmusilo do slownej interwencji.

                              EDIT: zamykanie niewygodnych watkow akurat jest praktykowane intensywnie "za miedza" tutaj na szczescie nie, i moze nie bierzmy zlych przykladow
                              Bo my na szczescie praktykujemy najpierw ustne ostrzezenie a dopiero potem silowe, nie liczac razacych przypadkow.
                              Jak sie tu rozpeta wojna snowboarder kontra reszta swiata to wiadomo ze to juz nie bedzie watek o fotografii a prywatne wrzuty (ktore powinny na PW isc) wiec watek pojdzie do kosza.
                              Jesli sie powstrzymacie i bedziecie grzeczni (tu apeluje do snowboardera by nie reagowal na osobiste przytyki do jego zdjec - niech robi swoje) to bedzie OK 8)

                              Komentarz

                              • akustyk
                                gajowy
                                • 2004
                                • 12158

                                #45
                                Zamieszczone przez Vitez
                                Nie neguje - watek BYL dobry... dopoki kilka osob pod rzad nie wsiadlo na snowboardera w kilku ostatnich postach co mnie zmusilo do slownej interwencji.
                                podwazanie autorytetow podnosi ryzyko wybuchow i rewolucji spolecznych
                                a snowborder dziecko nie jest i od paru slow krytyki mu nie ubedzie. za porzadne zdjecia ma. ale ze swiatopogladem sie nadal nie zgadzam
                                www albo tez flickr

                                Komentarz

                                Pracuję...