Jeśli to jest Twoja pierwsza wizyta na naszym forum, pamiętaj sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań FAQ . Zapraszamy do zarejestrowania się
Z uwagi na kłopoty wbudowanej "szukaczki" zalecamy korzystanie z narzędzia alternatywnego, wyszukiwarki google.
Istnieje kilka sposobów korzystania z narzędzia, najprostsze z nich to:
1. Rozbudowana wyszukiwarka Kolaj-a: http://maciejko.net/cbsearch/
W okienku wpisujemy szukaną frazę a w rozwijanym menu poniżej wybieramy całe forum lub też konkretne podfora.
Szukać możemy na całym forum, tylko w tytułach wątków lub też tylko w postach konkretnego użytkownika. Narzędzie umożliwia również wyłączenie z wyników wyszukiwania tematyki ślubnej.
2. Bezpośrednio przez google http://google.pl
w celu wyszukiwania informacji na CB wpisujemy: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie w tytułach i treści postów
lub: allintitle: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie wyłącznie w tytułach
Istnieje też możliwość bezpośredniego wyszukiwania googlem, ograniczonego do poszczególnych forów i działów. Aby znaleźć coś w konkretnym dziale konstruujemy zapytanie w następujący sposób: "Canon Board > nazwa_forum > nazwa_działu" "szukana_fraza" site:canon-board.info
np.: "Canon Board > Sprzet Cyfrowy > Canon dSLR" "7D" site:canon-board.info
3. Za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej, którą możemy pobrać w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=22036
Chcą ograniczyć wyszukiwanie do tytułów wątków wpisujemy. allintitle: szukana_fraza
Wyszukiwanie ograniczone do tytułów wątków działa jak wyżej lecz nie wpisujemy już oczywiście "site...."
Wbudowana wyszukiwarka przyjmuje obecnie zapytania złożone z 5 lub więcej znaków i nie zawierające znaków typograficznych ("-" "/" itp.). Znajdzie więc wyniki dla zapytania "plecak", "teleobiektyw" czy "1200L" ale dla "600D","70-200/2.8", "24-70"czy "35/2" już nie.
Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Gość: Jeśli coś działa - nie ruszaj. Jeśli nie działa - udawaj, że tak miało być.
a dział początkujący jest w takim razie dla zaawansowanych tak ? śmieszne
Dokładnie się zgadzam. Śmieszne.
Forum: Fotografia ślubna
Jak fotografować, jak zarabiać, jak się uczyć, jakim sprzętem, zlecenia, pomoc wzajemna i inne tematy z tym związane.
Forum: Dla początkujących
Jesteś początkującym Canonierem? Masz pytania dot. obsługi aparatu, oprogramowania, podstaw fotografii, "co kupić", "Co jest lepsze" itp? To forum jest właśnie dla Ciebie!
Ja bym wziął canon 5d classic, canon 35mm f2 i 85mmm f1,8. Wszystko używki. Spokojnie dałbym rade zarabiać kasę, jak nie robisz za forsę to tym bardziej, bo nie musisz się martwic, o ewentualną awarię sprzętu i backup.
Nie wiem czy w najnowszych Canonach coś się zmieniło ale to chyba fotograf robi zdjęcia?
Z zerową wiedzą ciężko będzie Mu zarobić ale jak sam napisał nie o to chodzi.
Zapytam poważnie: Jakim niskobudżetowym samochodem dojadę z Warszawy do Poznania ? Zaznaczam, że nie znam się na samochodach i nie umiem jeździć.
Pytam w dziale początkujących, bo chyba po to jest.
--- Kolejny post ---
Zamieszczone przez aptur
Bardzo dobry wybór. Jest szansa, że za 3 tys. da się kupić.
Nie wiem czy autor wątku jeszcze nas czyta czy już w nerwach sobie poszedł...
3k to może być zmarnowanie pieniędzy jak się nic nie umie.
Ale jak ktoś chce wydać to co bronić
Ideą powstawania internetu był nieograniczony dostęp do wiedzy, ale obecnie ma to się nijak do rzeczywistości.
Bo i po co przeczytać co już zostało napisane pierdylion razy. Szukać to się nie chce. Szkoda czasu.
--- Kolejny post ---
Zamieszczone przez zdebik
Panowie a DxO. Nie kupuj Canona, to badziew co zdjec nie robi.
Zapytam poważnie: Jakim niskobudżetowym samochodem dojadę z Warszawy do Poznania ? Zaznaczam, że nie znam się na samochodach i nie umiem jeździć.
Pytam w dziale początkujących, bo chyba po to jest.
--- Kolejny post ---
I zaraz migawka padnie i będzie płacz.
To jest tak stary sprzęt, że paść może wszystko, ale można jeszcze znaleźć nie zajechany egzemplarz z potwierdzonym przebiegiem i podklejonym lustrem. Zakładając że jest to sprzęt do nauki, nie będzie wtopy jak w padnie, to ja nie widzę lepszej alternatywy niż ten zestaw w tej cenie. Dla mnie amator, który nie zarabia na fotkach, zawsze traci kasę kupując sprzęt...
Ok, widzę że trafiłem na złe forum...
Niskobudżetowego chodziło mi o coś w granicach do 3000 zł, czyli podstawowy zestaw z jakimś poprawnym obiektywem. Ale ok. Nic na siłę, jest mnóstwo innych forów o tej tematyce, że może po prostu ktoś po ludzku mi coś poradzi. Pozdrawiam tak czy owak, chociaż jest to trochę śmieszne i "polskie" takie traktowanie laików w danej dziedzinie..
Jak dla zabawy, jako hobby to 5d+35/2+85 1,8. Problemem bedzie body, jak pisali już koledzy to stara puszka i trafienie niezajechanego egzemplarza nie jest łatwe. Jak nie masz zupelnie pojęcia o fotografii to nie pchaj się do kościoła i naukę zacznij od plenerów i tańszego cropa pokroju nawet 40D za 400zł i kup do tego 28/35/50/85 mm.
Tyle że 40d to też już lęciwy sprzęt. Fajny aparat, ale matryca do 5d nie ma startu. Poza tym 70 klapnięć i wymiana spustu migawki w tym body to standard. Nie znam się na nowszych niż 7d cropach canona, ale jeżeli już crop to bym brał 24mm STM i 50mm STM, wiec wyszło by jeszcze taniej.
Czytałem całą dyskusję, zgodnie z przewidywaniami zaczęło się "jak nic nie umiesz, to dlaczego się za to bierzesz", potem "nic poniżej 30tys. się nie nadaje na śluby", ale w ostatnich odpowiedziach pojawia się światełko w tunelu
Zamieszczone przez weselnik
Jakkolwiek to nie zabrzmi chciałbym zakupić pierwszy zestaw ( niskobudżetowy ) aby zacząć uczyć się w praktyce fotografowania wesel, chrzcin itp.
Obecna moda (i często wymagania księży - "proszę bez lampy") wymusza stosowanie obiektywów o dużej jasności, oraz aparatów, które dają dobry obraz przy bardzo wysokich czułościach. Takiego połączenia nie da się nazwać "niskobudżetowym" (nawet nie "budżetowym"), i w tym koledzy piszący o drogich sprzętach mają rację.
Jednak napisałeś
Zamieszczone przez weselnik
chce zacząć się uczyć, nie zarobkowo, ale czysto hobbystycznie przynajmniej przez najbliższe lata
a to może znacząco wpłynąć na koszt sprzętu (obniżyć go).
Zamieszczone przez weselnik
co polecicie młodemu adeptowi fotografii z poziomem wiedzy lekko powyżej 0
Rodzaj sprzętu nie będzie zależał od poziomu wiedzy, jeśli masz niezbyt wystarczającą wiedzę, będziesz musiał ją pogłębić, niezależnie, czy kupisz 300d za 100zł, czy 5d mk IV z kompletem eLek za kilkadziesiąt tys. I jeden i drugi ma tryb M, ma tryb Av, i w jednym i drugim można zmieniać ISO, i to są podstawy. Potem jest lepiej w droższym - np. "autoISO", np. lepszy układ AF (czulszy, szybszy, dokładniejszy, z funkcjami niedostępnymi w starszych aparatach). Ale to jest tylko "dodatkowa" technika, którą opanujesz przy kupowaniu nowszych modeli sprzętu.
Zamieszczone przez weselnik
chodzi o dobór na początek niskobudżetowego zestawu czyli body, lampa, karta itp aby mieć punkt wyjścia, który pomoże w rozwinięciu swoich umiejętności i w przyszłości w przejściu na wyższy level fotografii. Jednocześnie choć w minimalnym stopniu pozwalający zrobić zdjęcia nie odbiegające "weselnym" standardom dzisiejszych czasów
Nie da się. Jeśli dzisiejszy standardowy fotograf robi zdjęcie np. z ISO6400 z przysłoną 1.2 (pomijam sensowność takiego zdjęcia), to nie da się go powtórzyć sprzętem kosztującym 3000. Jeśli ten sam fotograf podczas zabawy używa 3 lamp błyskowych, sterując moc każdej z nich z poziomu aparatu, nie zrobisz tego mając jedna lampę.
Jak na początku skreślisz chęć dopasowania się poziomem technicznym do "dzisiejszego standardu", życie będzie łatwiejsze
Podany na końcu zestaw (5d "classic" + 35/2 + 85/1.8) jest bardzo kuszący, i "plastyką" (parametrami, głębią ostrości) będzie odpowiadał "współczesnym" sprzętom (nie zawsze się używa pełnej jasności 1/.4 czy 1.2, a te dwie ogniskowe bardzo często pojawiają się w ankietach i pytaniach o "zestaw ślubny"). Przy pewnej dozie szczęścia da się go skompletować za 3000-3500zł. Jednak wtedy pozostanie "0" na resztę. Dlatego zaryzykuję zupełnie inne podejście: jakiekolwiek "cropowe" body (z w miarę sprawnym AF, np. 40d, 50d, ale nawet trzycyfrowe się nada), "prawie portretówka" Canon 50/1.8 STM, jasny zoom - "zamiennik kita" (17-50, 18-50, jasność 2.8), lampa z wbudowanym radiem (nie do słuchania, ale z wbudowanym sterownikiem/odbiornikiem radiowym), np. YN685, lub Godox TT685 (u nas: "Quadralite Stroboss 60 C"). Kupując używane (poza lampą, to brałbym nowe) możesz się zmieścić w okolicy 2000. Fotografia ślubna i okolicznościowa to "praca z człowiekiem", a istotną częścią zlecenia ślubnego jest "SESJA", więc skupiłbym się na pracy z druga osobą, i później pracy z parą - opanowanie sprzętu jest konieczne, żebyś wiedział co nacisnąć, ale jeśli będziesz wiedział tylko to, a nie "zobaczysz" odpowiedniego pleneru, odpowiedniego kąta, odpowiedniego światła, zdjęcia mogą być zbliżone do zrobionych przez wujka z cyfrówką na auto. Jeśli Twoje sesje par (różnych, "ledwie zakochanych" i tych "podobno kiedyś zakochanych") będą przyciągały oko, przejście do par w sukni i garniturze będzie łatwiejsze, niż rzucenie się na głęboką wodę ze sprzętem "o współczesnej jakości" ale bez umiejętności pracy z klientem. Jeśli równolegle poćwiczysz umiejętności reportera (uchwycenie "właściwego momentu" w niepowtarzalnej akcji), to po zakupie lepszego sprzętu zyskasz wygodniejsze narzędzia.
Napisałeś, że na razie tylko nauka, i tak na kilka lat. Dlatego sugeruję jakikolwiek sprzęt, a zaoszczędzoną kwotę można albo odłożyć do dalszych zakupów, gdy np. po roku sam poczujesz, że sprzęt Cię ogranicza, albo na jakieś warsztaty u specjalisty z danej dziedziny. Zastrzegłeś, że na razie nie chcesz robić tym zleceń, więc przykładowo nie ma dla Ciebie znaczenia, czy ISO3200 jest "w kolorowe ciapki", czy nie, bo nawet jak będzie w kolorowe ciapki to i tak zobaczysz, czy udało Ci się utrzymać dłuższy czas naswietlania (czy nie jest poruszone), czy poradzisz sobie z wyprowadzeniem różnych kolorów światła (czasem zdarza się "koszmar" - LEDy, halogeny, i "żarówki enegrooszczędne" przy ołtarzu, jednocześnie oświetlające parę, łącznie z białą suknią młodej), czy odpowiednio dobierzesz ogniskową itd.
Pamiętaj także o postępie technologicznym. Jeśli dziś kupisz za 3000 sprzęt "od biedy nadążający" za średnią rynkową, to za dwa lata może być "nienadążający", i przy szukaniu zleceń będziesz musiał znowu coś dokupić, więc dlaczego nie założyć z góry, że w trakcie nauki będziesz zmieniał sprzęt na inny, odpowiadający Twoim umiejętnościom i oczekiwaniom?
Wszystko co napisałem powyżej to wyłącznie moja subiektywna opinia, nie uważam, że to jedyne i najlepsze rozwiązanie
Czytałem całą dyskusję, zgodnie z przewidywaniami zaczęło się "jak nic nie umiesz, to dlaczego się za to bierzesz", potem "nic poniżej 30tys. się nie nadaje na śluby", ale w ostatnich odpowiedziach pojawia się światełko w tunelu
Obecna moda (i często wymagania księży - "proszę bez lampy") wymusza stosowanie obiektywów o dużej jasności, oraz aparatów, które dają dobry obraz przy bardzo wysokich czułościach. Takiego połączenia nie da się nazwać "niskobudżetowym" (nawet nie "budżetowym"), i w tym koledzy piszący o drogich sprzętach mają rację.
Jednak napisałeś
a to może znacząco wpłynąć na koszt sprzętu (obniżyć go).
Rodzaj sprzętu nie będzie zależał od poziomu wiedzy, jeśli masz niezbyt wystarczającą wiedzę, będziesz musiał ją pogłębić, niezależnie, czy kupisz 300d za 100zł, czy 5d mk IV z kompletem eLek za kilkadziesiąt tys. I jeden i drugi ma tryb M, ma tryb Av, i w jednym i drugim można zmieniać ISO, i to są podstawy. Potem jest lepiej w droższym - np. "autoISO", np. lepszy układ AF (czulszy, szybszy, dokładniejszy, z funkcjami niedostępnymi w starszych aparatach). Ale to jest tylko "dodatkowa" technika, którą opanujesz przy kupowaniu nowszych modeli sprzętu.
Nie da się. Jeśli dzisiejszy standardowy fotograf robi zdjęcie np. z ISO6400 z przysłoną 1.2 (pomijam sensowność takiego zdjęcia), to nie da się go powtórzyć sprzętem kosztującym 3000. Jeśli ten sam fotograf podczas zabawy używa 3 lamp błyskowych, sterując moc każdej z nich z poziomu aparatu, nie zrobisz tego mając jedna lampę.
Jak na początku skreślisz chęć dopasowania się poziomem technicznym do "dzisiejszego standardu", życie będzie łatwiejsze
Podany na końcu zestaw (5d "classic" + 35/2 + 85/1.8) jest bardzo kuszący, i "plastyką" (parametrami, głębią ostrości) będzie odpowiadał "współczesnym" sprzętom (nie zawsze się używa pełnej jasności 1/.4 czy 1.2, a te dwie ogniskowe bardzo często pojawiają się w ankietach i pytaniach o "zestaw ślubny"). Przy pewnej dozie szczęścia da się go skompletować za 3000-3500zł. Jednak wtedy pozostanie "0" na resztę. Dlatego zaryzykuję zupełnie inne podejście: jakiekolwiek "cropowe" body (z w miarę sprawnym AF, np. 40d, 50d, ale nawet trzycyfrowe się nada), "prawie portretówka" Canon 50/1.8 STM, jasny zoom - "zamiennik kita" (17-50, 18-50, jasność 2.8), lampa z wbudowanym radiem (nie do słuchania, ale z wbudowanym sterownikiem/odbiornikiem radiowym), np. YN685, lub Godox TT685 (u nas: "Quadralite Stroboss 60 C"). Kupując używane (poza lampą, to brałbym nowe) możesz się zmieścić w okolicy 2000. Fotografia ślubna i okolicznościowa to "praca z człowiekiem", a istotną częścią zlecenia ślubnego jest "SESJA", więc skupiłbym się na pracy z druga osobą, i później pracy z parą - opanowanie sprzętu jest konieczne, żebyś wiedział co nacisnąć, ale jeśli będziesz wiedział tylko to, a nie "zobaczysz" odpowiedniego pleneru, odpowiedniego kąta, odpowiedniego światła, zdjęcia mogą być zbliżone do zrobionych przez wujka z cyfrówką na auto. Jeśli Twoje sesje par (różnych, "ledwie zakochanych" i tych "podobno kiedyś zakochanych") będą przyciągały oko, przejście do par w sukni i garniturze będzie łatwiejsze, niż rzucenie się na głęboką wodę ze sprzętem "o współczesnej jakości" ale bez umiejętności pracy z klientem. Jeśli równolegle poćwiczysz umiejętności reportera (uchwycenie "właściwego momentu" w niepowtarzalnej akcji), to po zakupie lepszego sprzętu zyskasz wygodniejsze narzędzia.
Napisałeś, że na razie tylko nauka, i tak na kilka lat. Dlatego sugeruję jakikolwiek sprzęt, a zaoszczędzoną kwotę można albo odłożyć do dalszych zakupów, gdy np. po roku sam poczujesz, że sprzęt Cię ogranicza, albo na jakieś warsztaty u specjalisty z danej dziedziny. Zastrzegłeś, że na razie nie chcesz robić tym zleceń, więc przykładowo nie ma dla Ciebie znaczenia, czy ISO3200 jest "w kolorowe ciapki", czy nie, bo nawet jak będzie w kolorowe ciapki to i tak zobaczysz, czy udało Ci się utrzymać dłuższy czas naswietlania (czy nie jest poruszone), czy poradzisz sobie z wyprowadzeniem różnych kolorów światła (czasem zdarza się "koszmar" - LEDy, halogeny, i "żarówki enegrooszczędne" przy ołtarzu, jednocześnie oświetlające parę, łącznie z białą suknią młodej), czy odpowiednio dobierzesz ogniskową itd.
Pamiętaj także o postępie technologicznym. Jeśli dziś kupisz za 3000 sprzęt "od biedy nadążający" za średnią rynkową, to za dwa lata może być "nienadążający", i przy szukaniu zleceń będziesz musiał znowu coś dokupić, więc dlaczego nie założyć z góry, że w trakcie nauki będziesz zmieniał sprzęt na inny, odpowiadający Twoim umiejętnościom i oczekiwaniom?
Wszystko co napisałem powyżej to wyłącznie moja subiektywna opinia, nie uważam, że to jedyne i najlepsze rozwiązanie
Ciesze się, że chociaż jedna osoba potraktowała poważnie to co napisałem i odpisała jakieś konkrety. Dziękuję Ci bardzo. Nie od razu Rzym zbudowano, każdy musi się nauczyć, a też nie chce uczyć się na sprzęcie, który załóżmy będę chciał zmieniać po 2-3 miesiącach dlatego pytam, proszę o pomoc i tyle. dziękuje jeszcze raz.
a propo rozwijania się i pytanie co będzie potrzebne.
coś o sobie
1. Zaczynałem od telefonu SE k800I - 3,2mpx z lampą błyskową i cyfrową stabilizacją - w tamtych czasach był nawet spoko, bo małpki miały góra 6 mpx a kosztowały majątek i to był rok chyba 2008/9... cykałem w sumie wszystko co popadnie, ale poźniej zabrakło mi mocy lampy i zooma ;D
2. Dostałem od rodziców małpkę samsunga , która miała całe 8mpx i 3x zoom, cieszyłem się jak głupi. Dowiedziałem się co to jest czas naświetlenia i w jakich trybach on jest dośtępny - tak zaczeły się fotografie nocą na statywie. Rok 2012/13
3. Z braku stabilizacji stwierdziłem że czas wymienić sprzęt, który by się nadawał na wakacje i tu w sumie "przekupiło mnie " superzoom ( 12x) od fujifilma s1000fd. tryb manual, wizjer!! przysłona 2.8 na 28mm... byłem wniebowzięty
4. Poczytałem dalej o doświetlaniu i lampie błyskowej oraz brakowało mi manualnej ostrości do robienia na nieskończoność . więc zakupiłem największy błąd w moim życiu i tu powinienem kupić lustro, ale pojawił się FujiFIlm HS10 - 30x zoom! tryby manualne, stopka pod lampę i wyglądała jak lustrzanka. Bawiłem się pół roku tym. dokupiłem lampe YN 460 Manual, cały czas brakowało mi światła, ale na balu zakończenia wyszło prawie 500 zdjęć - w JPEG ;D ale pamiątka była
5. Rok 2017 i tu dopiero zauważyłem to co popełniłem wcześniej - mogłem robić fotki tym czym mam i śmiało pchać się w lustro i budżetowo i powtórzę się po raz kolejny 40d + 50mm 1/8 na iso 640, daje mi w zupełności jak dla mnie ładny obrazek przy sztucznym świetle. Lecz do tego co dają FF się nie umywa.
Dobra rada, w sumie dwie. Kup sobie tanią puszke i dokup szkła, Jesli Ci nie wystarczy dokupisz pełną klatkę, starą zostawisz sobie np jako crop z dobrym 70-300 czy 55-250 masz puchę do zdjięć amatorsko sportowych. a Druga sprawa, każdy zaczyna jak może, ale robić wesle czy chrzciny za darmo to ... jakby to powiedzieć .. to Twoja praca, Twój czas, Twój sprzęt. jak nie będziesz wyciskał ze sprzętu tych 50% to będziesz robić fotki za free non stop
Komentarz